Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 05.02.2010, 16:41:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Implicit

Exista o prejudecata, ca nu e bine sa schimbam duhovnicul. Nu e bine sa-l schimbam des. In fond, cine spune ca trebuie sa-l gasesti din prima?

Eu am gasit un alt preot care este pur si simplu radiaza sfintenie, e școlit, raspunde la telefon, are timp de intalniri [care dureaza cat e nevoie], nu te refuza daca ai nevoie de el si are o viziune mai relaxata asupra vietii desi e preot-calugar. Probabil ca nu intamplator l-am intalnit (datorita intrebarilor mele periculoase si habarniste in acelasi timp...).

Voi renunta la actualul duhovnic, care nu e deloc exigent si pe care il am de vreun an jumate pentru ca:

- inca nu stie cum ma cheama desi m-am spovedit de N ori la el;
- fiind un preot bun, e foarte cautat si are un program incarcat, asa ca eu trebuie sa-mi fac o programare mai intai daca vreau sa vorbesc ceva cu el;
- nu am numarul lui de telefon;
- la spovedanie vine foarte multa lume si trebuie facuta in graba - asta ma deranjeaza cel mai mult;
- daca am nevoie de sfaturi sau de orice lamurire, iarasi, nu are timp;
- parohia sa e departe de mine;

Cei doi se cunosc din cate mi-a povestit preotul-calugar, deci sper ca tranzitia va fi fara probleme.

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote

Tags
impartasanie, intrebari

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vinul pentru Sfanta Impartasanie Florin-Ionut Impartasania (Taina Euharistiei) 26 01.06.2012 16:00:40
Sfanta Impartasanie din lingurite de unica folosinta... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 2 25.02.2012 08:10:28
Dovezi din primele secole -Sfanta Impartasanie reala Ioana-Andreea Biserici Protestante 8 07.04.2010 20:13:08
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 17:34:37