Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 31.01.2012, 00:09:12
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

P.S. ptr. "catalin2": ultima oara m-am impartasit cu Trupul si Sangele Domnului Duminica, 15 ianuarie 2012.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 31.01.2012, 02:42:53
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Frate draga spui ca te-ai impartasit cu Sfintele Taine.Ma intreb cum daca afirmi ca esti de alta confesiune?Bine este doar problema ta ca ai ales alta strada decit cea ortodoxa,dar un singur lucru vreau sa iti marturisesc .Din fericire si eu am avut parte de viziuni cu bunul nostru Mantuitor,dar asta nu m-a facut sa imi schimb credinta ba din contra m-a intarit sa merg pe aceeasi cale.Nu este nevoie sa imi raspunzi ,nu esti singurul care ai ales sa te botezi in alta confesiune,nu vreau sa fac polemica cu nici un alt frate ,dar atit cer daca acest forum este declarat crestin ortodox ,de ce nu il lasi in pace?Sunt convinsa ca sunt si forum-uri de alte confesiuni mergi acolo si exprima-ti parerile si lasa -ne in pace pe noi.Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru ,eu nu va inteleg pe voi care ati ales alta cale ,de ce incercati sa ne convingeti ca aveti dreptate?Eu din punctul meu de vedere nici nu imi fac probleme sa intru pe un astfel de site si sa mau mare si tare ca uite ce bine este la noi ortodocsii.Cu toate ca incercati sa aratati ca sunteti buni si intelegatori,sunteti foarte agresivi ,va ascundeti adevarata fata.Pentru mine sunteti frustrati ,lasti pe oameni sa decida singur e religie vor sa inbrtaiseze.Eu nu am vazut pina acum ortodocsii umblind pe strada din poarta in poarta sa imprastie pliante cu versete din Biblie ,vezi reviste de gen si mai rau sa sunam pe la usile oamenilor sa ii obligam sa se lase de credinta lor.In shimb voi o faceti.Discutia este mult mai ampla ,ma opresc aici si iti cer sa nu mai spui ca faptul ca ai avut acel vis te-a facut sa iti schimbi religia .Ma repet si eu am avut astfel de vise ,eu nu m-am schimbat .Asa ca e doar o confizie,Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa il urmeze.Iti doresc tot binele din lume si bunul Dumnezeu sa te lumineze.Iarta-ma frate.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 31.01.2012, 08:52:11
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Lucrez intr-un sistem militar

Puisor, deci primesti bani pentru ca esti angajat sa ucizi oameni. Frumos din partea ta?
Reply With Quote
  #274  
Vechi 31.01.2012, 09:29:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Pe mine ma surprind cei care odata parasind Biserica, descopera reflectii ale Ortodoxiei in noua comunitate careia s-au alaturat si ma intreb daca ei nu-si pun niciodata intrebarea daca nu cumva au gresit. Domnul ne mai si incearca uneori. Unii cad in plasa egoismului gandindu-se la mantuirea individuala, astfel aleg sa-si paraseasca fratii , migrand spre altii, mai statornici in credinta si ale caror adunari ii satisfac setea de emotivitate, despartind nevoia lor personala de nevoia celor din jur de el, pe care ei poate nici nu o constientizeaza. Dupa ce se „hranesc” dincolo, vin inapoi si-ti spun ca hrana ta nu e la fel de gustoasa aducandu-ti niste condimente si erijandu-se in maestrii bucatari. Abia acum, constati cu tristete, ca atata timp cat i-ai avut alaturi, ei doar au inghitit mancarea, mancare ce trebuia savurata, alintata, gustata si abia apoi inghitita. Gustul e un simt iubit de toata lumea oferind senzatii extraordinare. Consumarea rapida implica formalism religios, ce-ti da asigurarea ca „esti practicant”, insa ascunde o amagire, o conformare mecanica la unele gesturi si ritualuri pe care nu le intelegi in profunzimea lor, ajungand in cele din urma sa le respingi si sa spui ca reteta nu este buna, nu e autentica, cand problema e de fapt la tine.Pana la seceris graul si neghina se inmultesc laolalta. Bobul de grau trebuie vegheat si ferit de neghina, nu smuls din radacina si plantat intr-un alt ogor, caci „doar la seceris se poate separa interesul personal de dragoste”, cum spunea un teolog grec. Pe cei crescuti in familii heterodoxe pot sa-i inteleg, ei isi duc crucea mai departe in numele lui Hristos, insa cei crescuti in familii ortodoxe care au parasit Ortodoxia, par sa-si fi aruncat crucea, prea grea de dus, alegand mantuirea individuala, in detrimentul mantuirii fratilor lui, care au nevoie de indrumare si reformare din interior, nu din exterior.

Last edited by ioanna; 31.01.2012 at 09:43:40.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 31.01.2012, 09:46:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
In general ne miram ca vorbiti cu ortodocsii pentru ca pocaitii in general sunt mai retrasi, izolati chiar in grupul lor, cel putin din experienta mea.

Ei nu interactioneaza cu ortodocsii decat pentru urmatorul motiv: ca sa faca prozelitism.

Repet, este experienta mea cu pocaitii -baptisti, penticostali
Multumesc pentru raspunsul sincer. Interesant, si noua ni se pare ca ortodocsii sunt mai retrasi. :)
Vremurile s-au mai schimbat, doamna Diana, si oamenii incep sa iasa din colturile in care se refugiasera. Pocaitii sunt in general oameni foarte deschisi si prietenosi, cel putin prin zona mea. Si ortodocsii sunt de treaba. Se cearta intre ei pentru altele, nu pentru credinta. Nu stiu daca asta e bine sau e rau...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #276  
Vechi 31.01.2012, 09:56:57
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
Frate draga spui ca te-ai impartasit cu Sfintele Taine.Ma intreb cum daca afirmi ca esti de alta confesiune?
Impartasirea cu Trupul si Sangele Mantuitorului se face in fiecare dintre confesiunile evanghelice.


Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
iti cer sa nu mai spui ca faptul ca ai avut acel vis te-a facut sa iti schimbi religia .Ma repet si eu am avut astfel de vise ,eu nu m-am schimbat .Asa ca e doar o confizie
1. Visul meu nu are legatura cu schimbarea confesiunii mele -intre ele sunt peste cca. 12 ani- a fost o relatare din marturia mea. Intalnirea mea cu Domnul Iisus Hristos.
2.Eu nu mi-am schimbat religia - sunt tot crestin. Religiile in lume sunt: crestinism, iudaism, budism, hinduism... etc. In crestinism gasim mai multe confesiuni sau culte. Eu nu am parasit credinta mea, Crezul meu; dimpotriva, am aprofundat relatia mea cu Dumnezeu iar El a raspuns si raspunde cautarilor si nevoilor mele duhovnicesti.

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
sunteti foarte agresivi ,va ascundeti adevarata fata.Pentru mine sunteti frustrati
Nu ma cunoasteti - nu generalizati. Va inteleg ca ati intalnit in viata crestini de alte confesiuni asa cum descrieti mai sus. Incercati pe acest forum sa va raportati la persoana mea. De aceea m-am si confesat public. Aici sunt EU, nu cultul din care fac parte.

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
"Frate draga spui ca..." "Iarta-ma frate."
in afirmatia asta recunoasteti in mine pe fratele dumneavoastra in Hristos. Asa va vad si eu, sora mea in Hristos.


Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Puisor, deci primesti bani pentru ca esti angajat sa ucizi oameni. Frumos din partea ta?
Am spus ca lucrez intr-un sistem militar. Da, sunt pompier.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Una peste alta, in a cincea zi de dezbateri pe tema "Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte" -topic deschis de tanarul frate PetruD- se poate spune ca se distinge clar atitudinea dumneavoastra, fratilor si surorilor in Hristos. Pastrez pentru mine concluziile. Sper ca mai tanarului nostru frate si coleg pe forum sa ii foloseasca aceasta experienta. Pe mine unul m-a tulburat foarte mult, ramanand singur impotriva a multi (nu spun a tuturor).
Cu astfel de abordari si atitudini sa nu va asteptati la partasii duhovnicesti, nici macar in sanul bisericii dumneavoastra. Va doresc si dumneavoastra si mie sa cunoastem tot mai mult pe Domnul nostru Iisus Hristos. Si Il rog ca in dreptul fiecaruia dintre cei ce am postat aici sa auzim in ziua aceea: "Bine, rob bun si credincios; ai fost credincios in putine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intra in bucuria stapanului tau!" Asa sa ne ajute Dumnezeu! Amin.

Last edited by ucenic; 31.01.2012 at 10:31:06.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 31.01.2012, 11:04:18
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul

Am spus ca lucrez intr-un sistem militar. Da, sunt pompier.
Asta e bine, este crestineste sa ajuti oamenii aflati in mare dificultate (le-a luat casa foc). Dar sa mergi si sa ucizi pentru Basescu si Obama in Irak sau in alte teatre de lupta, nu mi se pare crestineste si multi "colegi" de-ai tai de credinta nu au o problema in asta!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 31.01.2012, 11:33:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parere personala

Pt Ucenic

Ati parasi credinta in care te-ai nascut si in care ai fost botezat nu mi se pare a fi corect. Corect ar fi fost sa stai vreo 30 de ani in Biserica in care ai fost botezat, sa aprofundeszi acesta credinta (atat cat iti este dat), asa cum de altfel la cealalta confesiune o faci. Sa studiezi citind Filocalia, viata si invataturile Sf Parinti si apoi sa alegi un alt drum.
Am o intebare pentru tine: Domnitorii tarii noastre - cei de cinste - ce au fost protestanti, neoprotestanti?

Te rog sa nu iei acest comentariu drept judecata sau insulta, ci doar un punct de vedere personal. De asemenea parerea mea nu a luat in calcul posibiliatatea ca tu sa te fi nascut intr-o familie neoprotestanta sau de alta confesiune.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 31.01.2012, 11:53:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Domnitorii tarii noastre - cei de cinste - ce au fost protestanti, neoprotestanti?
Domnitorii tarii noastre? totusi apostolii lui Isus sunt modelele demne de urmat si nu niste personaje istorice despre care nu stim mare lucru, e foarte posibil ca majoritatea sa fi trait in pacat (preacurvie, betie). Faptul ca au aparat tara, nu inseamna nimic. Si-au aparat propriile interese latifundiare.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 31.01.2012, 12:14:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Domnitorii tarii noastre? totusi apostolii lui Isus sunt modelele demne de urmat si nu niste personaje istorice despre care nu stim mare lucru, e foarte posibil ca majoritatea sa fi trait in pacat (preacurvie, betie). Faptul ca au aparat tara, nu inseamna nimic. Si-au aparat propriile interese latifundiare.
Dumneavoastra faceti niste presupuneri si nu discutati in duh crestinesc.
Cred ca sunteti de alta nationalitate ,dupa cum puneti problema imi pareti iudeu ,ca sa folosesc un cuvant arhaic.Sau ma insel.
Ca romanca nu pot sa stau indiferenta si nerecunoscatoare fata de inaintasii mei carora le datorez cinstea de a ramane ortodoxa in acest spatiu in care m-am nascut.Nu merit eu a fi urmasa lor ,pacatele mele fiind mult mai mari decat a celor care au trait cu sute de ani in urma.
La ortodocsi ,spovedania si impartasania sunt taine care ne curata de pacate ,deci acesti inaintasi ,chiar daca au avut pacate ,fiind profund religiosi ,s-au spovedit si Dumnezeu in marea sa mila i-a iertat.
Domnitorii romani au sustinut monahismul ,si nu numai pe cel romanesc, la sf.Munte ,secole de-a randul au ajutat la inaltarea si dotarea manastirilor de acolo.
Dumneavoastra ati dona zeci de hectare de teren unei manastiri ,in conditiile actuale ?
De aceea spuneam ca pacatul e mult mai mare acum si credinta mai slaba,suntem prea legati de cele lumesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18