Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2012, 13:40:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

un calugar fara vocatie isi primejduieste usor mantuirea.
Faptul ca de 6 luni nu te mai atrage nici un baiat nu e un argument ptr viata de manastire.
Am intalnit cazuri de fete foarte evlavioase,care pana la 18-20 de ani nu avusera nici o tangenta cu baietii,pur si simplu isi doreau viata de manastire, se rugau mult,posteau,umblau foarte cuvios...etc.
Odata s-au dus la manastire la un duhovnic cu daruri alese, spunandu-i ca ele vor sa ramana in manastire. Iar parintele i-a zis: fata,tu nu esti ptr manastire. Intoarce-te in lume si marita-te,fa copii si creste spre slava lui Dumnezeu.

Desi i-a picat ca un bolovan in moalele capului fata s-a supus. S-a dus acasa si la ceva vreme s-a maritat.

Roaga-te mult inainte sa faci pasul acesta. Calugaria, ca si casatoria e un pas pe care il faci pe viata. Nu e ca o haina. Acum o imbrac, dupa cativa ani vad ca mi-am schimbat stilul,nu imi mai place, o inlocuiesc.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2012, 20:17:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul

draga lore aici unde sunt eu cica se mirueste nu se reboteaza
Este la fel de grav, si se face din aceeasi motive pentru care se miruiesc cei care vin de la sectari.

Ei (stilistii) ne considera pe noi un fel de sectari si prin mirungerea asta ti se cere si lepadarea de Biserica Ortodoxa.


Vezi ca mai este un topic deschis de o fata care vroia sa se casatoreasca cu un stilist si tot asa ii cerea sa faca mirungerea dar nu ii spunea ce este de fapt si de ce vor sa faca lucrul asta.

Vezi ca profita de naivitatea si necunostita ta, nu te lua dupa aparenta lor evlavie ca sunt lupi imbracati in piei de oaie.

Daca ar fi fost corecti cu tine, ti-ar fi spus dinainte care e pozitia lor fata de Biserica Ortodoxa Romana si de ce trebuie sa faci mirungerea.

Ia intreaba-i ce parere au de parintele Cleopa, o sa sara in sus ca posedatii cand aud de el, sa vezi atunci cum o sa curga cu minciuni si blasfemii.

Cauta-ti o manastire autentica, ortodoxa, nu stilista.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2012, 21:55:30
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

totusi.eu imi tin calea....am de gand sa merg la manastire...stiti cum se spune k Dumnezeu p toti ii cheama...dar nu toti ii raspund...k sa zic k merg doar pt k am vreo problema sau ceva..sau k sa scap d ceva.nu e asa.pt ca nu am nici o problema nimic..doar k pur si simplu m-am indragostit d manastire...si cum sunt slujbele
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2012, 22:04:12
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

o simpla intrebare am pus.crezand k pot primi un sfat ..unii mi.au dat un sfat ..si le multumesc f mult insa unii au sarit repede ..sa ma judece etc....cum spune Dumnezeu "Nu judeca,ca sa nu fii judecat"..si inainte d 1924 nu tot p stil vechi au fost stramosii nostri..atunci nu le mai spuneau stilisti.atunci nu se mai incalcau canoanele...dar totusi TOT ACELASI DUMNEZEU ESTE!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2012, 22:04:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul
totusi.eu imi tin calea....am de gand sa merg la manastire...stiti cum se spune k Dumnezeu p toti ii cheama...dar nu toti ii raspund...k sa zic k merg doar pt k am vreo problema sau ceva..sau k sa scap d ceva.nu e asa.pt ca nu am nici o problema nimic..doar k pur si simplu m-am indragostit d manastire...si cum sunt slujbele
Sigur e vocatie? Eu imi rezerv dreptul sa ma indoiesc ca este vorba de vocatie atat timp cat incercati sa obtineti astfel de raspunsuri pe un forum. Asa veti proceda si cand veti intra in monahism? De ce nu i-ati intrebat pe ei? De ce nu ati ales o manastire pe stil nou?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2012, 22:41:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul
o simpla intrebare am pus.crezand k pot primi un sfat ..unii mi.au dat un sfat ..si le multumesc f mult insa unii au sarit repede ..sa ma judece etc....cum spune Dumnezeu "Nu judeca,ca sa nu fii judecat"..si inainte d 1924 nu tot p stil vechi au fost stramosii nostri..atunci nu le mai spuneau stilisti.atunci nu se mai incalcau canoanele...dar totusi TOT ACELASI DUMNEZEU ESTE!!!
Nu faptul ca sunt "pe vechi" ii face "stilisti" si schismatici ci prin modul in care s-au rupt de ortodoxie.

Ia intreaba-i cu cine sunt in comuniune din toata lumea ortodoxa si sa nu te surprinda raspunsul, ca pe toti ii considera un fel de sectari si doar ei adevaratii ortodocsi, de asta fac si mirungerea la cei care vin la ei, ca nu ii considera autentic botezati si ortodocsi, dar botezul le este rusine sa il repete (cred ca e singura rusine care le-a ramas) desi unii zic ca si reboteaza.

Intr-adevar, este indoielnic ca ai o vocatie autentica pentru manastire, tie iti place atmosfera exterioara dar daca ai fi trecut de atmosfera si ai fi ajuns la chestiunea harului ti-ai fi dat seama ca nu-l poti gasi acolo.

Ma mir ca s-au abtinut pana acum sa te "prelucreze" cu calendarul, ecumenism si toate povestile care tin de ura pe care o au fatza de ortodocsii pe nou.

Last edited by AlinB; 28.07.2012 at 22:51:56.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2012, 23:08:20
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul
o simpla intrebare am pus.crezand k pot primi un sfat ..unii mi.au dat un sfat ..si le multumesc f mult insa unii au sarit repede ..sa ma judece etc....cum spune Dumnezeu "Nu judeca,ca sa nu fii judecat"..si inainte d 1924 nu tot p stil vechi au fost stramosii nostri..atunci nu le mai spuneau stilisti.atunci nu se mai incalcau canoanele...dar totusi TOT ACELASI DUMNEZEU ESTE!!!
Daca vrei sa intri in manastire, intra intr-una ortodoxa (BOR). Sunt destule in Romania. Nu te ratacii pe cai inguste ce nu duc la mantuire. Erezia te poate lipsi de mantuire, oricat de buna ai fi. Alege o manastire, nu judecand sa fie mai aproape de casa si sa cunosti lume acolo, ci una buna pentru sufletul tau. Du-te la o manastire cu un parinte duhovnic bun, ca sa inveti sa fii monahie si sa inveti sa ii slujesti lui Hristos, nu fii victima ereziilor, ca atatia alti oameni.
Maica Domnului sa te ajute sa gasesti un bun povatuitor spre vesnicie, si sa te fereasca de lupi rapitori!
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 28.07.2012 at 23:10:44.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2012, 00:56:51
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sigur e vocatie? Eu imi rezerv dreptul sa ma indoiesc ca este vorba de vocatie atat timp cat incercati sa obtineti astfel de raspunsuri pe un forum. Asa veti proceda si cand veti intra in monahism? De ce nu i-ati intrebat pe ei? De ce nu ati ales o manastire pe stil nou?
manastirile pe stil nou sunt f departe d mn...nu prea am posibilitatea sa merg la una
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.07.2012, 00:59:27
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sigur e vocatie? Eu imi rezerv dreptul sa ma indoiesc ca este vorba de vocatie atat timp cat incercati sa obtineti astfel de raspunsuri pe un forum. Asa veti proceda si cand veti intra in monahism? De ce nu i-ati intrebat pe ei? De ce nu ati ales o manastire pe stil nou?
[quote=AlinB;461805]Nu faptul ca sunt "pe vechi" ii face "stilisti" si schismatici ci prin modul in care s-au rupt de ortodoxie.

Ia intreaba-i cu cine sunt in comuniune din toata lumea ortodoxa si sa n


o sa ma conving eu de toate astea poate chiar maine.iti multumesc
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2012, 01:02:50
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

[quote=podolski_2;461810]Daca vrei sa intri in manastire, intra intr-una ortodoxa (BOR). Sunt destule in Romania. Nu te ratacii pe cai inguste ce nu duc la mantuire. Erezia te poate lipsi de mantuire, oricat de buna ai fi. Alege o manastire, nu judecand sa fie mai aproape de casa si sa cunosti lume acolo, ci una buna pentru sufletul tau. Du-te la o manastire cu un parinte duhovnic bun, ca sa inveti sa fii monahie si sa inveti sa ii slujesti lui Hristos, nu fii victima ereziilor, ca atatia alti oameni.
Ma

multumesc..o sa incerc sa intru intr-o discutie mai amanuntita cu duhovnicul meu..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare