Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 04.04.2013, 12:36:15
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

M-am amuzat copios citind postările voastre despre melcișori mâncători de castraveți și băutori de bere. La noi nu sunt melci.

Am avut coropișnițe acum vreo 15 ani. Erau fioroase și mâncau numai plăntuțe fragede(răsaduri). Am apelat la chimicale că nu aveam altă soluție. Am udat bine seara planta și am pus granule de otravă de jur înprejur. Dimineața am adunat o sacoșă de monștri. Câteva săptămâni a mai ieșit câte una, două. Anul acela nu prea am făcut nimic în grădină dar am scăpat de coropișnițe definitiv. Vă puteți pricopsi cu ele de la mraniță adusă de prin locuri unde depozitează în cantități foarte mari.

Noi îngrășăm pământul cu frunzele de la copaci și de la vie, cu tulpinile de la flori pe care le tai toată vara și le pun la putrezit, cojile de legume, resturile de la făcut țuică, dejecțiile de la păsări. Toamna împrăștiem toate aceste resturi prin grădină. Cînd se sapă primăvara sunt aproape putrezite.

Last edited by stoicadorina; 04.04.2013 at 12:38:54.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 04.04.2013, 12:46:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai conform retetei tale, trebuiau sa o ia la fuga din cauza mirosului de castravete in contact cu aluminiul, nu sa faca indigestie de la mancatul de castraveti pe saturate.

E asa greu sa recunosti ca ai promovat o prostioara primita aiurea de pe Internet de la cineva care acum rade tinandu-se cu mainile de burta de cat de naivi pot fi oamenii?



Ce fata asculatoare.:)
Nu ti-a trecut niciodata prin cap ca poti sa-i aduni si sa-i duci undeva departe, nu?
De fapt, nu-ti displace atat de mult sa-i calci cat ti-ar displace sa te apleci si sa-i aduni.
Nu am incercat metoda. Mea culpa!
In ceea ce ii priveste pe limcsi, daca ii vrei, ti-i trimit tie, ca mie nu imi trebuie. Si de ce sa le dau drumul in natura, ca sa mearga la altii si sa faca prapad acolo? Nu, mai bine imi inving sila si ii calc in picioare, daca nu ii vrea nimeni.
Doar stii ca nu obisnuiesc sa scriu de la mine, ci din carti de specialitate. Tu, in schimb esti doar cu critica, chiar si acum in Postul Pastilor... dar sigur, e Post doar pentru ortodocsi.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 04.04.2013, 12:51:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de afacerea "Paulownia" ati auzit?
As cultiva si maine.
Pamant este, ceva bani pentru investitia initala se gasesc, 3 ani trec oricum.

Problema cea mai mare in Romania: furtul.
Nu se stie, dintr-un hectar cati apuca sa creasca aia 3 ani.

Renteaza doar daca plantezi macar vreo 2-3 hectare si mai investesti inca vreo 20.000Euro intr-o casauta si salariul pe 3 ani al unui om care sa se plimbe zilnic printre ei cu pusca in mana.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.04.2013, 13:00:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De fapt, nu-ti displace atat de mult sa-i calci cat ti-ar displace sa te apleci si sa-i aduni.
S-au inventat manusi de gradina, cu degete de cauciuc. Deci nu asta ar fi problema. Am si faras si maturica. La o adica, am si aspirator.
Si ca sa iti fac o placere, am cautat pe internet si am gasit si alte solutii la aceasta problema:
http://raspunsuri.rol.ro/art/967-68-...lcii_limax.htm

http://www.horticultorul.ro/insecte-...i-cu-cochilie/

Last edited by Miha-anca; 04.04.2013 at 13:06:29.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 04.04.2013, 13:13:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce fata asculatoare.:)
Nu ti-a trecut niciodata prin cap ca poti sa-i aduni si sa-i duci undeva departe, nu?
De fapt, nu-ti displace atat de mult sa-i calci cat ti-ar displace sa te apleci si sa-i aduni.
Limacsii sunt daunatori, facand mari pagube in gradini. Ei se inmultesc f mult; de aceea nu e buna solutia relocarii.

Din aceeasi familie cu limacsii sunt scoicile, care sunt f apreciate in bucatarie. Ma gandesc, ca daca un bucatar priceput ar gasi o reteta gustoasa si pentru prepararea limacsilor, atunci s-ar putea schimba optica privindu-i pe acestia si s-ar putea lua chiar fonduri de la UE pentru cresterea lor. Iar stransul lor din gradina, stim acum, cu castraveti taiati rondele, pe foi de aluminiu.

Last edited by Miha-anca; 04.04.2013 at 13:39:57.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 04.04.2013, 13:19:44
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dușmanul natural al limaxului este melcul de livadă, care se pare că îi mănâncă ouăle. Aducând câțiva melci de livadă în grădină, aceștia se vor înmulți anul următor; totuși, nu peste măsură, iar daune nu prea am observat să facă. Dacă totuși fac, aduceți o familie de arici. ș.am.d. :)
Exista melci carnivori, care te scapa si de limacsi, si de melcul de livada. Ii gasesc simpatici. Problema este sa nu devina specie invaziva...
Reply With Quote
  #117  
Vechi 04.04.2013, 13:34:09
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mai are cineva astfel de sol? Imi puteti spune ce se poate cultiva pe un astfel de sol? Pana una, alta, am luat arpagic si seminte de ridichi. Cum este primul an si inca nu am facut analiza solului, voi experimenta. Stiu ca in sol lutos creste bine vanata, ceea ce nu mi-a reusit pana acum in solul meu scandinav, care e nisip imbunatatit cu compost.
Vinetele, da, chiar foarte bine le merge, rasaduri de rosii cu ingrasamant la radacina, salata, spanac, stevie, morcovi, ridichi, pantrunjel verde si leustean, zmeura si alunul de padure au devenit adevarate garduri vii, coacazele si fructele de padure mai greu, dar rezista, vita de vie - tamaioasa, trandafirii si pitici si urcatori, caisul, visinul s-au dezvoltat tare bine si le prieste locul, marul si parul suporta mai greu.

In schimb, castravetii nu - sunt amarui oricata grija as avea de ei, ardeii nu prea rodesc, nici cei grasi, nici cei iuti.
Busuiocul creste extraordinar de frumos!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 04.04.2013, 13:34:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Exista melci carnivori, care te scapa si de limacsi, si de melcul de livada. Ii gasesc simpatici. Problema este sa nu devina specie invaziva...
Cum?
Sa-ti manince in timp si gainile? :)
In momentul in care nu vor mai avea ce sa manince, vor disparea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.04.2013, 13:51:22
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Limacsii sunt daunatori, facand mari pagube in gradini. Ei se inmultesc f mult; de aceea nu e buna solutia relocarii.

Din aceeasi familie cu limacsii sunt scoicile, care sunt f apreciate in bucatarie. Ma gandesc, ca daca un bucatar priceput ar gasi o reteta gustoasa si pentru prepararea limacsilor, atunci s-ar putea schimba optica privindu-i pe acestia si s-ar putea lua chiar fonduri de la UE pentru cresterea lor. Iar stransul lor din gradina, stim acum, cu castraveti taiati rondele, pe foi de aluminiu.
Ma bag eu, doamna, la faza asta. Cind o pun la punct, dschid un topic, si o postez acolo. Vorbesc foarte serios. Imi place sa experimentez ca bucatar; sunt pe cale sa o gonesc pe a mea din bucatarie definitiv. :)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.04.2013, 13:54:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

MastărȘefule!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 21:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 08:35:43