Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2012, 16:11:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Plecarea in strainatate

Se spune ca trebuie sa ne multumim cu perioada in care ne-am nascut. Dar de ce nu ar trebui sa ne multumim si cu tara in care ne-am nascut? Daca Dumnezeu a randuit sa ne nastem aici, de ce ar trebui sa mergem in alta tara pentru totdeauna? Nu cred ca se pleaca din cauza unei crize spirituale, ci din motive materiale. Daca primeaza mai mult materialul decat spiritualul, atunci e cazul sa ne ingrijoram.
  #2  
Vechi 22.06.2012, 16:24:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Se spune ca trebuie sa ne multumim cu perioada in care ne-am nascut. Dar de ce nu ar trebui sa ne multumim si cu tara in care ne-am nascut? Daca Dumnezeu a randuit sa ne nastem aici, de ce ar trebui sa mergem in alta tara pentru totdeauna? Nu cred ca se pleaca din cauza unei crize spirituale, ci din motive materiale. Daca primeaza mai mult materialul decat spiritualul, atunci e cazul sa ne ingrijoram.
bineinteles ca omul nu isi paraseste locul natal decat din cauze materiale sau daca este persecutat politic, religios, etc.
dar intrebarea ta ar putea fi pusa si celor care pleaca de la sat la oras, sau din provincie in Bucuresti.
sau, de ce nu, celor care aleg sa fie calugari in Athos.
  #3  
Vechi 22.06.2012, 17:47:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit "... oricui i s-a dat mult, mult i se va cere..." Luca 12, 48

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca Dumnezeu a randuit sa ne nastem aici, de ce ar trebui sa mergem in alta tara pentru totdeauna? Nu cred ca se pleaca din cauza unei crize spirituale, ci din motive materiale.
Costel, iartă-mă că îndrăznesc să-ți spun dar mă cam îngrijorezi în ultimul timp cu concluziile simpliste pe care le expui aici pe forum. Desigur, sunt și excepții, cum ar fi aceasta : e nevoie de mai multă rugăciune. Doamne ajută!
  #4  
Vechi 22.06.2012, 18:21:34
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Se spune ca trebuie sa ne multumim cu perioada in care ne-am nascut. Dar de ce nu ar trebui sa ne multumim si cu tara in care ne-am nascut? Daca Dumnezeu a randuit sa ne nastem aici, de ce ar trebui sa mergem in alta tara pentru totdeauna? Nu cred ca se pleaca din cauza unei crize spirituale, ci din motive materiale. Daca primeaza mai mult materialul decat spiritualul, atunci e cazul sa ne ingrijoram.
-si eu cred ca mai mult din cauza nemultumirilor materiale se pleaca,poate or fi si exceptii;
-eu unul nu voi pleca niciodata din Romania
-avem o tara frumoasa avem biserici si manastiri ortodoxe,plaiuri mioritice eu unul ma simt bine aici,ma simt acasa
-am fost acu vreo 5 ani la mare (in Romania nu afara),am stat 10 zile si deja ma apucase dorul de munte (sunt din brasov);
-in strainatate cred ca dupa 2 saptamani m-as simti tare rau (adica mi-ar fi dor de tara)
  #5  
Vechi 22.06.2012, 22:20:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cat de intemeiata este aceasta discutie????

Exista canoane pentru cei care fac"pacatul"parasirii tarii de origine?
Sunt opriti de la Sfanta impartasanie?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #6  
Vechi 22.06.2012, 22:31:49
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cat de intemeiata este aceasta discutie????

Exista canoane pentru cei care fac"pacatul"parasirii tarii de origine?
Sunt opriti de la Sfanta impartasanie?
nu e pacat si nu te opreste nimeni sa te impartasesti,exista Biserica Ortodoxa si in strainatate ,se mantuiesc romanii ortodocsi si acolo ca si aici;

-intrebarea e de ce se pleaca acolo si se ramane definitiv? nu sunt multumiti romanii aici si sunt mai fericiti acolo ? din ce punct de vedere material si/sau sufletesc ?
-eu de ex sunt curios care e motivul pt care au ramas romanii in strainatate,si cum se adapteaza acolo,exista comunitate romaneasca/ortodoxa,cum se inteleg cu strainii,cu obiceiurile strainilor...?
  #7  
Vechi 22.06.2012, 22:32:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-si eu cred ca mai mult din cauza nemultumirilor materiale se pleaca,poate or fi si exceptii;
-eu unul nu voi pleca niciodata din Romania
-avem o tara frumoasa avem biserici si manastiri ortodoxe,plaiuri mioritice eu unul ma simt bine aici,ma simt acasa
-am fost acu vreo 5 ani la mare (in Romania nu afara),am stat 10 zile si deja ma apucase dorul de munte (sunt din brasov);
-in strainatate cred ca dupa 2 saptamani m-as simti tare rau (adica mi-ar fi dor de tara)
Crezi ca mie nu-mi este dor?
Ieri,am intrat pe pagina bisericii Silvestru,din Bucuresti,biserica pe care o frecventam pe timpul sederii in Romania,si am plans.
Cine ar fi crezut ca-mi poate fi dor de o anume biserica?Dar asa stau lucrurile.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #8  
Vechi 22.06.2012, 23:17:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Se spune ca trebuie sa ne multumim cu perioada in care ne-am nascut. Dar de ce nu ar trebui sa ne multumim si cu tara in care ne-am nascut? Daca Dumnezeu a randuit sa ne nastem aici, de ce ar trebui sa mergem in alta tara pentru totdeauna? Nu cred ca se pleaca din cauza unei crize spirituale, ci din motive materiale. Daca primeaza mai mult materialul decat spiritualul, atunci e cazul sa ne ingrijoram.
Și dacă Dumnezeu a rânduit ca unele persoane să se nască în România și, după aceea, să plece în străinătate?
Și Hristos, în timpul vieții Sale pământești, Și-a părăsit, la un moment dat, patria.
N-aș vedea vreo problemă morală în decizia de a trăi în altă țară... Este pur și simplu, o opțiune care nu afectează cu nimic relația personală cu Dumnezeu a celui ce hotărăște să-și părăsească țara de origine. Până la urmă, patria noastră este în ceruri, "de unde și așteptăm Mântuitor pe Domnul Iisus Hristos". De ce să ne atașăm în mod excesiv de patria pământească? Da, poate că mulți dintre românii din diaspora au emigrat din motive nelegate de credință, dar acest fapt nu constituie un păcat, atât timp cât ei vor rămâne consecvenți în trăirea Ortodoxiei, în comuniunea cu Domnul și Mântuitorul nostru Hristos.
Cred că doar în două situații plecarea din țara natală ar putea deveni păcat:
1. dacă emigrantul și-ar renega credința și ar trece la religia locuitorilor țării în care s-a stabilit;
2. dacă și-ar lăsa în țară copiii mici sau părinții bătrâni și bolnavi, abandonându-i și continuând să-i ajute doar pe plan material, deși ei au nevoie în primul rând de afecțiune (au existat chiar cazuri în care anumiți inconștienți și-au părăsit copilașii sub pretextul sărăciei, iar cei mici au căzut în deznădejde sau chiar s-au sinucis de dorul părinților iresponsabili).
În schimb, consider că românii credincioși, care au plecat din țară împreună cu familiile lor și au rămas devotați lui Dumnezeu, n-au motive de a-și regreta decizia din considerente religioase.

Dumnezeu să fie cu toți frații noștri din străinătate și să le dăruiască tot ceea ce este bine pentru ei!

P. S. M-a impresionat o idee pe care am citit-o pe site-ul Ortodoxia Tienrilor: "Oriunde merg, Îl iau pe Hristos cu mine". :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 22.06.2012 at 23:24:27.
  #9  
Vechi 22.06.2012, 23:37:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Acum mi-a venit în minte un cuvânt minunat al Fericituluil Augustin, care cred că i-ar putea încuraja mult pe cei plecați în străinătate (cărora, cu siguranță, le este tare dor de locurile în care s-au născut și au copilărit), dar ne-ar putea fi de folos și nouă, celor din țară care, uneori, avem tendința de a cădea într-un naționalism exagerat: "Hristos este Patria și Calea".
Ce este patria?
Nu așa! Corect: Cine este Patria cea adevărată? :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
  #10  
Vechi 22.06.2012, 23:41:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
P. S. M-a impresionat o idee pe care am citit-o pe site-ul Ortodoxia Tinerilor: "Oriunde merg, Îl iau pe Hristos cu mine". :)
Să mai zică cineva că n-are ce învăța de la tineri !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un an de la plecarea la cele vesnice a Mitropolitului Bartolomeu + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 31.01.2013 20:52:23
Sofian Boghiu - 8 ani de la plecarea la Domnul cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 13.09.2010 21:36:45
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Munca in strainatate Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 18 17.04.2009 06:59:49
adresat celor din strainatate C-tin Biserica Ortodoxa Romana 71 13.07.2008 00:33:31