Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 24.11.2017, 21:43:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Fallen,

În ce context? Oricum nu are sens să mai discutăm, ahil nu mai este activ.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 24.11.2017, 22:02:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

fallen,
Eu nu cred că vreun om serios se gândește că un vârf de linguriță cu vinișor dă dependență bahică, ori „abonează” copilul la împărtășanie.
Nici nu cred că are mult alcool vinul acela Liturgic, există vinuri cu concentrație mult mai puternică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 25.11.2017, 00:11:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Omul a avut si probabil inca mai avea pe atunci probleme cu alcoolul..de acolo i se trag ideile astea "stralucite".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 25.11.2017, 13:45:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi...
Din ce observ eu in comunitatea mea:

1. Sunt copii care se duc cu placere la Sf. Impartasanie, chiar ar vrea mai mult.
E vorba de produs si nu de act. Cred ca se foloseste un vin mai dulce.

2. Sunt copii care dimpotriva, plang si nu vor sa ia. Unii au incercat sa explice mai sus. Eu nu inteleg totusi. Ceva ii sperie puternic.

3. Sunt copii care se duc cu drag sa ajute preotul in altar.

4. Dintre acestia chiar - de la o anumita varsta nu mai vin nici la biserica. Ceva se intampla (ma gandesc la vreun conflict in biserica).

5. Sunt oameni si copii care mananca la fel, cu multa placere anafura.

Si da, eu cred ca actele de la biserica, fie ca e vorba de Sf. Impartasanie, sau doar de anafura, trebuie privite cu mult respect. Aici am eu unele probleme...
Nu trebuie sa fie o obisnuinta/rutina, ci ceva festiv, deosebit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #335  
Vechi 25.11.2017, 16:01:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

In mod normal ar trebui să fie zilnic.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 25.11.2017, 21:07:29
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
..), deci e clar ca un astfel de comportament vizavi de un lucru atât de sfânt e total neadecvat chiar si din partea unui copil iar principalul vinovat ar trebui sa fiu eu ca părinte. .... problema e însă ca propriul meu copil nu mă percepe ca atare în nici o alta împrejurare nu numai în asta, nu am absolut nicio autoritate un fata lui😑.... . Chiar dacă nu m-a văzut pe mine alergând și strigând prin.biserica, sa zici ca mă imita...dar nici dacă mă vedea stand în genunchi și rugându- mă smerita, tot nu l-ar fi oprit sa se dezlănțuie. ..eu nu am.cum sa constitui pt el un exemplu de urmat, mă gândesc, pt ca nu sunt autoritara cum e taica-su...si cu siguranță dacă el ar vedea sau ar ști ce "panarama" face la biserica nu m-ar mai lasă să o duc... ( bine de multe ori a zis xa nu mă mai lasă să o scot nicăieri din casa, și de multe ori așa urat a făcut cu mine pe afară ca am.început și eu sa mă tem sa o mai scot...)
Cu parere de rau ti-as spune ca intr-adevar principalul vinovat esti tu ca parinte.
Sa stii ca nu exista copii buni si copii rai. Copiii sunt la fel. Diferenta o face comportamentul celor din jur, impactul pe care il are acesta asupra lor si modul in care acestia sunt educati.
Fiecare comportament pe care noi îl demonstram la acest moment copiilor nostrii, si prin asta devenim modele pentru copiii nostri, isi va afla roadele mai tarziu.

Deci „panarama” pe care o face la biserica nu este nimic deosebit. Nu intelege ce se intampla, nu poate face ce doreste (cu siguranta cuvantul cel mai des folosit de tine este NU ai voie, NU te duce acolo, NU fa aia sau ailalta). Tu poti sa alergi prin biserica, poti sa stai si pe burta,... cum vrei tu, insa copilul nu va face asta. De ce? Pentru ca nu se simte confortabil, pentru ca nu este sursa actiunilor lui, se simte ca un bagaj dus acolo si pus sa stea cuminte. Dca se revolta si plange putin, i se da ceva sa i se inchida gura. Orice, numai sa taca si sa faca ce vrei tu. Da, exact ce vrei tu, cum vrem tu. Unii sunt in stare sa-i minta, sa-i abureasca, ademeneasca, doar, doar va tace copilul, pentru ca asa se face si asa se cuvine. Trist...

Sunt convins ca tu iti doresti ca al tau copil, atunci cand va creste mai mare, deci pe termen lung vorbind, sa fie responsabil, sa aiba stima de sine crescuta, sa nu depinda de altii... adica sa fie independent.

Insa, pe termen scurt,... la fel ca multi dintre parinti, iti doresti sa fie cuminte, linistit, sa faca ce i se spune (de prima data cand i se spune), cu alte cuvinte, sa fie OBEDIENT ... adica... sa faca ceea ce vrei tu, cand vrei tu si exact cum vrei tu.

Dar sa stii ca un copil care astazi este ascultator, cuminte, obedient, nu poate “maine” sa fie independent, responsabil, sa se descurce pe propriile-i picioare. Adica sa fie un copil ECHILIBRAT. Pentru ca la asta se reduce totul.
Gandeste-te ca cei mici cand se nasc nu stiu nimic, nu au nici un fel de cunostinta, nu stiu ce se intampla cand fac un lucru si de asemenea nu stiu care sunt urmarile acelui lucru. Ei invata din orice, vor sa descopere, sa cerceteze, sa experimenteze... si cel mai important: Sa simta ca parintele ii este alaturi. Ai fii uimita cat de isteti pot fi astia mici cand se comunica cu ei in mod real.

Iti doresc sa ai mult curaj si inspiratie pentru a sadi in copilul tau tot ce-i mai frumos si valoros.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 08.01.2018, 16:51:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Omul a avut si probabil inca mai avea pe atunci probleme cu alcoolul..de acolo i se trag ideile astea "stralucite".
Poate și noi avem o fi ceva genetic pur și simplu nu toleram alcoolul dela câțiva micromoli facem ca toți dracii....Din câte îmi amintesc nici omul cu pricina nu se putea împărtăși acu nustiu dacă din cauza asta sau altele . Cert e ca nici noua parcă nu ne "prieste". Adică a ajuns sami fie frica pur și simplu. Parca intra o legiune de draci în noi. Mă rog probabil eI sunt mereu acolo doar ca atunci parcă iI realimentam. Nu "face urat" în sensul sa planga ( decât dacă nu o las eu sa își facă de cap) ci rade aleargă fuge în toate direcțiile nu mă asculta sa mergem acasă trebuie sa o iau pe sus și se pune în situații periculoase ultima data era cât pe ce sa se arunce pe scări dela etajul 5 😱. După ce cu greu reușisem sa ajung aproape acasă când ieșit din lift iam dat drumul am zis ca se duce direct la usa în schimb a fugit la scara și a vrut sa o ia la vale în jos fără măcar sa se tina de bara am țipat la ea cât am putut și chipurile s-a oprit în ultimul moment 😥.
Și Deasta zic mie cu adevărat teama ca aceste practici ne aduc numai ghinion. Numai zic ca se întâmplă mai rău când aduc în casa chestii sfințite gen aghiazma sau alte buruieni de sezon sau când e o sărbătoare mai mare boboteaza rusaliile etc.... mă tem.ca voi fi nevoită sa adun și sa arunc din casa orice astfel de artefact purtător de " sfintenie"...
Am fost grav înșelată când am făgăduit sa oi fac un copil lui dumnezeu în condițiile în care eram stăpânita de dracu și m-am " impreunat" cu dracul...normal.acum considera ca și copilul trebuie săi aparțină tot lui. Ăsta dacă mă iau după teologia " clasica"...
Dacă mă iau după alții ... sunt voci care spun ca defapt bisericile noastre mai ales cele de moda veche ( catolica ortodoxa) defapt nici nu îl servesc pe Dumnezeu ci chiar pe însuși dracul...si aici sunt date ca argumente inchiziția cruciadele și toate crimele și execuțiile " necredinciosilor". Alte argumente ar fi acelea ca copiii ai căror părinți sunt habotnici și îi supun fără voia lor la aceste "ritualuri" ( post spovedanie impartasanie ).mai târziu fug cât văd cu ochii de aceasta credință. Cunosc persoane care împinse de părinți au studiat teologia și au ajuns la concluzia ca e o mare minciuna și ca dacă ai un pic de conștiința pur și simplu nu poți sa minți oamenii în continuare. Ca popii orI sunt atei convinși și mint cu Bună știință lumea ori o mica parte încă mai cred și eI ce vor sa credem și noi....
O sa spuneți ca nu se poate așa ceva ca in afara de mine și familia mea toată lumea care împărtășește copiii e totul ok în familiile lor...pai da asta e valabil în ambele ipoteze pentru xa ei toți slujesc la același stăpân oricare ar fi el dumnezeu sau dracu și nu se lupta împotriva nimănui. La fel și cei care nu se duc niciodată la biserica
Reply With Quote
  #338  
Vechi 10.01.2018, 18:52:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mai știam o istorie dar nu am apucat rândul trecut sa o reamintesc: un om avea o femeie ( sotie) și un copil cu ea . La un moment dat femeia o ia razna pe calea bisericii încercând sa târască și copilul după ea. Pana la urma divorțează și se călugărește. În urma divorțului îl deposedeaza pe individ de un apartament și o mașină pe care le donează mănăstirii. Vrea sa ia și copilul dar nu are Cum. .. copilul rămâne la tata care îl retrage de la ora de religie și face o ora în plus de sport cu alta clasa. După care tatăl se recăsătorească cu o femeie "normala" cu care face doi gemeni pe care nici măcar nu îi mai botează și totul e perfect acum în viața lor...
Deci.iată Cum pentru ași "salva" sufletul ei păcătos, o Nenorocita distruge 3 copiii nevinovați !!!
Oare nu ar trebui sa i se ceara socoteala pentru asta la judecata de apoi ??? Cum a permis dumnezeu și biserica lui, dacă e a lui , sa se întâmple așa ceva??? Aud ??? Dacă ar fi dumnezeu acolo în biserica ar fi el de acord sa se destrăme familii și sa se distrugă vieți de copii nevinovati din cauza lui?
Reply With Quote
  #339  
Vechi 10.01.2018, 23:50:56
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mai știam o istorie dar nu am apucat rândul trecut sa o reamintesc: un om avea o femeie ( sotie) și un copil cu ea . La un moment dat femeia o ia razna pe calea bisericii încercând sa târască și copilul după ea. Pana la urma divorțează și se călugărește. În urma divorțului îl deposedeaza pe individ de un apartament și o mașină pe care le donează mănăstirii. Vrea sa ia și copilul dar nu are Cum. .. copilul rămâne la tata care îl retrage de la ora de religie și face o ora în plus de sport cu alta clasa. După care tatăl se recăsătorească cu o femeie "normala" cu care face doi gemeni pe care nici măcar nu îi mai botează și totul e perfect acum în viața lor...
Deci.iată Cum pentru ași "salva" sufletul ei păcătos, o Nenorocita distruge 3 copiii nevinovați !!!
Oare nu ar trebui sa i se ceara socoteala pentru asta la judecata de apoi ??? Cum a permis dumnezeu și biserica lui, dacă e a lui , sa se întâmple așa ceva??? Aud ??? Dacă ar fi dumnezeu acolo în biserica ar fi el de acord sa se destrăme familii și sa se distrugă vieți de copii nevinovati din cauza lui?
Este doar o poveste. In realitate, nu este nimeni primit in cinul monahal atata timp cat are copii minori sau copii care inca merg la scoala/ facultate.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #340  
Vechi 11.01.2018, 00:28:36
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mai știam o istorie dar nu am apucat rândul trecut sa o reamintesc: un om avea o femeie ( sotie) și un copil cu ea ...
Era mai bine(pentru tine) daca nu apucai s-o amintesti deloc, caci pe langa ca "faultezi" logca(si gramatica), mai si propovaduiesti impotriva Bisericii. Unde? Chiar pe situl crestinortodox.

Mie mi se pare evident(si te cred in stare) ca tu ai inversat "calitatea" personajelor din "istoria ta".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.01.2018 at 01:20:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 19:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05