Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2013, 21:42:56
marcelcluj marcelcluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Inainte ca Dan Brown sa se aseze la masina de scris, inainte ca Alex Jones sa ne spuna adevarul pe care l-a aflat de la sursele lui din Vatican si inainte ca Oreste sau col. Emil Strainu sa ne deschida ochii, putem noi banui care e adevaratul motiv pentru care Papa a decis sa demisioneze ?

Si eu vroiam sa-l chem in Romania! - intr-un alt topic.


Adevarul e ca lumea doreste mesageri in lumea de azi ! Nu cucuvele care se ascund dincolo de garduri inalte. In criza de modele, daca religia crestinismului doar reactioneaza la ce se intampla in societate si nu actioneaza sa duca societatea spre morala care o promoveaza - va pierde teren. De asta revin cu propunerea din celalalt topic- sa fim primii care il invita pe noul papa in Romania , ca prea a trecut timpul de cand a venit si ne hranim din amintiri ca a trecut si el pe aici .

Si il asteptam si pe Patriarhul Daniel sa fie mai activ in viata publica , - e nevoie de el.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2013, 22:19:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si Papa Ioan Paul al II-lea era slabit in ultima parte a vietii, avand problema de sanatate, dar n-a renuntat la functia sa, de aceea, eu nu cred ca papa Benedict s-a retras din cauza varstei inaintate, ci au fost alte motive.
Exact!
Mai ales la varsta atat de inaintata, Papa e mai mult un simbol.
Cine crede ca el ia decizii de unul singur?
Este poate mai mult un factor de echilibru, eventual cu drept de veto, intre anumite grupari din cadrul BRC.
De altfel, alegeea Papei, orientarea lui, este tocmai expresia acesti lupte de forte.

Fiind poate un conservator, nu putea fi scos din joc de conservatori, fiind scos din joc un conservorvator, si mai ales printr-un gest atat de neobisnuit, ghici cum va fi urmatorul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2013, 22:22:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcelcluj Vezi mesajul
Si eu vroiam sa-l chem in Romania! - intr-un alt topic.


Adevarul e ca lumea doreste mesageri in lumea de azi ! Nu cucuvele care se ascund dincolo de garduri inalte. In criza de modele, daca religia crestinismului doar reactioneaza la ce se intampla in societate si nu actioneaza sa duca societatea spre morala care o promoveaza - va pierde teren. De asta revin cu propunerea din celalalt topic- sa fim primii care il invita pe noul papa in Romania , ca prea a trecut timpul de cand a venit si ne hranim din amintiri ca a trecut si el pe aici .

Si il asteptam si pe Patriarhul Daniel sa fie mai activ in viata publica , - e nevoie de el.
Ce ar putea face Papa in Romania?
Ar putea detensiona relatiile dintre Biserica Ortodoxa si Biserica Greco-Catolica?
Daca ar vrea sa faca asta, ar putea-o face si de la Vatican.

Cu ce sa se implice IPS in viata publica?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2013, 22:33:06
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Ales pe viata si sa-si dea demisia... suna atat de ciudat petru noi...
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2013, 22:54:02
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Poate suna naiv intrebarea, dar la ortodocsi cum e? Isi poate da demisia un patriarh? E scris in vreun document oficial al Bisericii vreun articol in acest sens? Vreo hotarire sinodala etc. S-a intamplat vreodata in istoria Ortodoxiei un eveniment asemanator?
Ma iertati pentru naivitate, insa m-a surprins foarte tare stirea despre demisia suveranului pontif.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2013, 22:59:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da frate. Patriarhul Teoctist și-a dat demisia în ’90 în semn de căință pentru cedările din anii ultimi ai epocii trecute.
Inițial acceptată demisia, Sfântul Sinod l-a rechemat
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2013, 23:05:57
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Aha! N-am stiut... Multumesc, Dragos.
Intre timp mi-am adus aminte ca unul dintre sfintii nostri mari si indragiti, de nu ma insala memoria chiar Sfantul Isaac Sirul, s-a retras din functie (sau parca a si fost presat sa o faca), raminind la isihia pe care o indragea, tot restul vietii. Dar era episcop, nu patriarh.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2013, 23:08:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcelcluj Vezi mesajul
De asta revin cu propunerea din celalalt topic- sa fim primii care il invita pe noul papa in Romania , ca prea a trecut timpul de cand a venit si ne hranim din amintiri ca a trecut si el pe aici .
N-am nimic impotriva sa-si invite catolicii romani pe papa lor, insa noi,ortodocsii, de ce sa o facem? Sa-l auzim pe Benedict cum ne spune cate lipsuri are Biserica Ortodoxa, cum spunea in 2007? :) Poate sa zica de la Vatican. Eu zic sa-l lasam pe Papa Benedict si pe succesorul sau sa-si pastoreasca propria turma, ca-s destul de ocupati cu ei si problemele lor, iar noi sa ne vedem de-ale noastre.

Last edited by ioanna; 11.02.2013 at 23:14:46.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2013, 23:16:21
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-am nimic impotriva sa-si invite catolicii romani pe papa lor, insa noi,ortodocsii, de ce sa o facem? Sa-l auzim pe Benedict cum ne spune cate lipsuri are Biserica Ortodoxa, cum spunea in 2007? :) Poate sa zica de la Vatican. Eu zic sa-l lasam pe Papa Benedict si pe succesorul sau sa-si pastoreasca propria turma, ca-s destul de ocupati cu ei si problemele lor, iar noi sa ne vedem de-ale noastre.
Adica ce a zis despre ortodocsi in 2007?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2013, 23:19:43
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Papa Benedict a fost, in opinia mea, un papa slab.
Dupa un papa cu statura lui Ioan Paul 2, la ce te puteai astepta?
Personal am ramas impresionat atunci cand Ioan Paul 2 a recitat Crezul in Romania fara filioque. Acelasi lucru l-a facut si cu patriarhul ecumenic.
De asemenea tot Ioan Paul 2 a parut ca doreste sa faca pasul inapoi si in privinta primatului papal, asa cum e el inteles de apuseni si sa redeschida discutia.
In contrast cu papa Ioan Paul 2, papa Benedict a numit Biserica Ortodoxa nedeplina, a sustinut tot felul de prostii legate de posibila evanghelizare a extraterestrilor etc.
Probabil ca a fost sfatuit de o parte din cardinali sa demisioneze ca incepuse sa cam zica prostii.
Reply With Quote
Răspunde