Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.02.2009, 16:19:28
DinuC DinuC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2009
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pt retete, si pt timpul acordat. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2009, 05:18:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am avut ocazia sa mananc coliva asa cum se pregateste la muntele Athos. M-a surprins faptul ca nu prea seamana (nici ca aspect si nici la gust) cu cea facuta la noi. Mi-a placut tare mult, mai ales pentru ca era bogata in stafide, alune si migdale.

Reteta

Ingrediente: grau (sau arpacas), paine prajita si faramata (pesmet), stafide (din struguri albi), nuci, migdale, alune (toate macinate), seminte de pin, susan (prajit si frecat in mojar), zahar pudra, scortisoara macinata, putina sare; pentru decor: migdale (intregi), jumatati de miez de nuca, stafide, seminte de pin, seminte de rodie.

Preparare: Cu o seara inainte, se spala graul in mai multe ape si se pune in apa rece, cu putina sare. Se lasa pe foc, sa fiarba 10 minute, dupa care se acopera cu un servet curat, mai gros (neaparat de in, ca sa respire) si se lasa vasul intr-o camera calda, ferit de curentii de aer. Dimineata, pentru ca graul s-a umflat si e posibil sa nu mai fie tot acoperit de apa, se scutura bine vasul, apoi se adauga jumatate din cantitatea de paine prajita si maruntita, precum si restul ­ingredientelor (mai putin zaharul), si se pune din nou vasul sa fiarba, la foc mic.

Cand a fiert bine graul si zeama a scazut suficient, se adauga restul de paine prajita si zaharul, se amesteca, apoi se pune pe platoul pentru servit, se modeleaza cu mana in forma dorita si se acopera pentru scurt timp cu hartie absorbanta. Dupa ce hartia a absorbit surplusul de umezeala, se decoreaza cu migdale, nuca, stafide, seminte de pin si de rodie. In loc de paine, se pot folosi biscuiti sfaramati. De asemenea, in compozitie se mai poate adauga coaja de lamaie sau de ­portocala zaharisita.

Dragul meu Mariuss, eu am pregatit aceasta coliva, urmarind reteta ta, duminica trecuta pentru parastas.
Mi-a venit extraordinar de buna, a trecut toata desi am facut multa de tot, insa nu s-a legat, era foarte diferita de cea traditionnla romaneasca, pote am gresit eu undeva, nu stiu, insa gustul a fost nemaipomenit.

Multumesc pentru reteta!!
Forte gustoasa si sanatoasa de altfel cu toate tipurile alea de alune si nuci si stafide etc.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2010, 15:10:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Urgent - coliva (nevoie de sfaturi)

Dragele mele,

Am probleme cu pregatitul colivei si am nevoie de sfaturi de la voi. Eu am primit candva o reteta de la o vecina si asa am facut, dar ceva nu este in regula.
Si chiar azi am de facut una pentru maine (pomenire).
Mai intai sa va spun ca eu am fost invatata sa fac cu arpacas si imi place pentru ca se inmoaie si fierbe bine.
Unora nu prea le place, nu stiu de ce.
Aici exista niste soiuri de grau in comert, dar nu ma pricep (n-am crescut la tara). Am luat de doua ori si nu s-a fiert si era asa inchis la culoare...
De atunci am luat numai arpacas.
Voi cu ce faceti coliva?

Alte intrebari:

1. Cata apa puneti voi la 1 kg arpacas?
2. Cat zahar?
3. Cam ce consistenta o faceti? Mie imi iese cam vartoasa. Nici prea moale nu-mi place. Nu stiu cat s-o fierb si cu cata apa.
4. Cata nuca puneti? O rumeniti in prealabil?

Eu ornez clasic: biscuit ras si deasupra zahar pudra.

Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2010, 21:41:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb nu sunt experta in coliva, dar

Sophia, imi pare rau sa vad ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum. Nu stiu, poate ti-o fi dat careva vreun sfat/ parere pe MP, dar era bine daca scria si aici.

Deci, eu stiu ca la coliva se pastreaza aceleasi proportii ca si la prepararea orezului : 3 masuri de apa, la 1 masura de arpacas. Zaharul se pune in functie de gustul fiecaruia, mie uneia imi place mai dulce si de aceea nu prea respect retetele si intotdeauna pun mai mult zahar. si nuca la fel, si aromele, coaja de lamaie in special, sa fie mai bogata.

iti transcriu mai jos o reteta care sper sa-ti fie de folos:

Ingrediente

1 kg de grâu (arpacaș); 1-2 Kg de nuci; 200-250 g de zahăr; coajă de la 1-2 lămâi și de la 1/2-1 portocală, ce nu au fost tratate; scorțisoară; rom sau altă esență; zahăr pudră și, facultativ: cacao, bomboane, miere...
Preparare

Coliva se prepară în doi timpi. Primul timp este seara înainte de a merge la biserică, când se fierbe grâul, iar cel de-al doilea timp este de dimineață, chiar în ziua în care urmează să fie adusă ca ofrandă la biserică și de aceea trebuie prevazută cam o oră pentru această ultimă preparare (depinde cât de mult timp stăruiți pentru a o orna).
  • Primul timp, seara
Grâul se alege, îndepărtându-se pleava și bucățelele de grâu sparte. După aceea se spală în 9 ape călduțe (corespunzătoare celor 9 cete îngerești) și se pune la fiert în 3 litri de apă, de preferință într-o oală de teflon. Focul este la început potrivit de mare, iar când începe să fiarbă apa, se dă mai mic. În timpul fierberii nu se amestecă cu lingura, ci se mișcă oala din când în când, astfel ca grâul să nu se lipească. Se ține pe foc până ce apa scade și, când apa a scăzut aproape complet, se adaugă puțină sare și zahărul, amestecându-se ușor cu lingura de lemn. Se mai lasă 5-10 minute până când nu mai este apă, iar bobul de grâu este "înflorit". După fiert, grâul se răstoarnă într-o oală smălțuită și se acoperă cu un ștergar umed pentru a nu face coajă. Tot seara puteți curăța nucile de coajă, astfel încât să aveți o farfurie adâncă plină de mieji. Jumătate din ei se dau prin mașina de nuci (sau, dacă nu avem, putem să găsim în comerț o răzătoare manuală de brânză și care poate fi folosită cu succes pentru a fărâmița nuca). Cealaltă jumătate din miejii de nucă se vor tăia cu cuțitul în bucățele mai mici. Se are în vedere a se opri jumătăți de mieji de nuca (10-20) pentru a forma o cruce pe colivă.
  • Al doilea timp, de dimineață
Dacă s-a format coaja la grâu, se îndepărtează. Se adaugă miejii de nucă ce au fost sfărâmați și cam un sfert din cantitatea de nucă ce a fost dată prin mașină. Se aromatizează adăugându-se coaja de lămâie dată prin răzătoarea mică. (Se poate adăuga în egală măsură și coaja de la o jumătate de portocală). Se mai adaugă o sticluță de esență de rom (sau, dacă nu avem, o altă aromă) și scorțișoară . Se gustă și, dacă nu este destul de dulce, se pot adăuga o lingură-două de miere. Toată compoziția se frământă bine cu mâna și se așază pe platouri, nivelându-se bine. Se adaugă pe deasupra restul de nucă măcinată astfel încât să fie un strat destul de gros, pentru ca zahărul farin ce se va pune pe urmă să nu se umezească. Printr-o strecurătoare mică se pudrează pe deasupra zahăr farin până ce se acoperă toată nuca. Se nivelează cu ajutorul unei foi albe de hârtie care se așază pe deasupra și se presează ușor cu mâna. După ce s-a omogenizat suprafața, se formează o cruce din jumătațile de nucă păstrate. Se poate însă să se facă o cruce și din cacao, folosindu-se un șablon. Dacă preferați, puteți folosi pentru decorare bomboane etc...

Spor la treaba si Dumnezeu sa-ti primeasca ofranda !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2010, 22:03:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc mult Mirela pentru efort.
Diferenta este ca eu mai am un timp: cu o seara inainte (deci daca fac pomenirea duminica, incep de vineri cu coliva), spal graul si il pun la inmuiat pana a doua zi.
Apoi sambata seara fac asa cum faci si tu.
In rest vad ca tu pui mai multa nuca, eu am tot avut teama sa pun multa.
Am fiert deja coliva si am pregatit totul pentru maine dimineata.
Iti spun eu cum a iesit.
Mi-a mai pus cineva pe mesaj privat o reteta si ii multumesc inca o data.
Am sa pastrez retetele voastre sa ma inspir.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.01.2010, 21:52:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ajutorul de la Domnul

Ma bucur ca te-ai descurcat, Sophia, nu ma indoiesc ca a iesit buna coliva.

PS: O mana de ajutor sigur ai primit si de la Sfantul Antonie cel Mare, pe care il praznuim astazi 17 ian. Nu putea sa te lase sa mergi la biserica cu o coliva nereusita, chiar de ziua lui.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.01.2010, 22:39:01
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Cand am fost la pomeni la bunicul, in Teleorman, am participat si eu la prepararea colivei si am fost uimita de cat de frumoase se fac prin acele parti colivele. Se orneaza cu cacao, cu bomboane colorate mici, cu zahar pudra, au modele pe ele facute cu un dop de sticla inmuiat in apa etc. Am fotografiat cateva colive aduse la biserica. De asemenea am vazut ca mai sunt femei prin sat care au pristolnice si fac colacii de pomana in casa si ii inseamna cu pristolnicul (multa lume ii cumpara de la brutarie).
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.02.2010, 01:26:34
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici exista niste soiuri de grau in comert, dar nu ma pricep (n-am crescut la tara). Am luat de doua ori si nu s-a fiert si era asa inchis la culoare...
De atunci am luat numai arpacas.
Voi cu ce faceti coliva?
Coliva din arpacaș este mai ușor de preparat, dar cea din grâu este mai gustoasă.
Pentru coliva din grâu se pune apă de patru ori și jumătate mai mult decât grâu și se fierbe mai mult, cam două ore (chiar 2 și 1/2 ore). Vom fierbe într-un vas cu pereții mai groși, de preferat un tuci. Este bine să fierbem 1 kg grâu, chiar dacă nu îl preparăm apoi pe tot. Cu cât este mai mult ,cu atât fierbe mai repede și mai bine.
Se poate pune și grâu obișnuit (fără a fi decortificat), dar să nu fie mai vechi de un an.
Se alege grâul, apoi se spală (cu apă călduță) în câteva ape, până când apa devine suficient de limpede.
Grâul trebuie pus la muiat cu cel puțin 6-8 ore înainte de a-l fierbe. De preferat chiar de dimineața până seara.
Se dă întâi focul la mare până ce începe să fiarbă apa , apoi se lasă la foc cât mai mic. După 5-10 min. de fiert se schimbă apa, înlocuind-o tot cu apă fierbinte (astfel va ieși mai limpede și de culoare mai deschisă). Nu este recomandat să schimbăm apa de mai multe ori, pentru că se pierde esența grâului. Vom amesteca rar, cu o lingură de lemn. Uneori putem doar să clătinăm puțin vasul. Se poate fierbe și la cuptor. Când a înflorit bobul și compoziția a început să se lege, vom gusta. Dacă bobul se sfarmă ușor (prin apăsarea lui cu lingura), însemnă că este fiert. Dacă alunecă, și apa este deja scăzută, putem să mai adăugăm puțină apă fierbinte.
Spre sfârșit vom adăuga un vârf de sare. Cu 5 min înainte de a opri focul, punem și zahărul, cel puțin un sfert din cantitatea pusă de grâu. Acum vom amesteca mai mult, pentru a nu se prinde de vas. Dacă punem zahărul prea devreme, poate să întărească bobul.
Este bine ca după ce a fiert să o lăsăm în același vas până dimineață, acoperită cu un ștergar și un prosop gros. Până se răcește ea se mai leagă încă puțin.
Dimineața o putem da o dată și prin mașina de tocat carne, dacă ni se pare că nu este suficient de moale bobul. Dacă iese cu prea multă zeamă, se poate scurge puțin printr-o sită mare.
După aceea punem nuca pisată, aromele, de preferință zahăr vanilat, sau fiole de vanilie (sau de rom). La 1kg. grâu se pot pune două (chiar trei) fiole. Se mai poate adăuga și zahăr dacă este cazul (de preferat pudră).Vom amesteca bine.
La o compoziție prea vârtoasă se poate adăuga miere. La o compoziție prea moale se mai pot adăuga biscuiți pisați.
Nuca, precum și biscuiții se pot pisa rapid dacă îi punem într-o punguță de plastic ceva mai groasă (eventual cu o hârtie pusă deasupra) și o batem ușor cu tocătorul de șnițele. Nuca o vom cumpăra din timp, cât mai proaspătă. Dacă este râncedă strică gustul. Cantitatea de nucă poate varia. Se poate pune și un sfert din cea de grâu.
Pe deasupra punem un strat de biscuiți rași sau de pesmet, apoi un strat de zahăr (nu neapărat pudră). Apoi o vom orna în formă de cruce. Dacă nu avem timp suficient nu vom insista asupra ornatului.
Este important să ajungem cu coliva la biserică înainte de a începe Sfânta Liturghie (inainte de ora 9) și să dăm pomelnicul la preot la timp.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.05.2010, 17:30:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit sfat

Pentru coliva, folosesti 1 masura de arpacas si 3 1/2 apa- cam un deget peste 3,5 masuri apa. Se alege arpacasul de impuritati si se clateste de 9 ori cu apa calduta.Se foloseste un vas gros, din tuci, in care se pune graul si apa infierbantata, masurata, asa cum am specificat mai sus. Se lasa la foc mic de la inceput si nu se amesteca in el, se clatina la nevoie. Se fierbe ingaduitn pana scade apa. Atunci se amesteca si este gata cand lingura - de lemn- sta in picioare.Atunci adaugi stafide-cam 200g si amesteci. Tot atunci, dupa ce ai oprit, adaugi nuca taiata- cam 300-500g la 1kg de grau. Lasi la racit compozitia, dar din cand in cand mai amesteci, ca sa nu se formeze crusta. Cam de 4- 5 ori.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.05.2010, 17:43:29
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit continuare sfat

La 750 g grau folosesc 2 lamai, esenta rom de cea mai buna calitate, vanilie de calitate si ingredientele mentionate:stafide, nuci. Zahar se pune dupa gust- dar nu prea dulce. Indicat este sa se puna dimineata, pentru a nu se inmuia prea tare .Se aseaza pe un platou, se niveleaza cu o lingura sau o spatula. Se pune deasupra biscuite ras cernut, apoi crucea se face folosind o forma- cu zahar pudra- este mai greu, ori din bombonele marunte sau mari, ciocolata...mai vezi si la altii. Daca respecti instructiunile, iti va iesi foarte bine. Am vazut ca totusi este in comert si grau care fierbe mai greu.Atunci, daca observi ca nu afiert bine, mai adaugi, facand loc pe margine, apa calda.Personal, pentru fiert coliva folosesc un vas larg la gura, din email, pe care il asez pe un gratar tiganesc asezat cu gura in jos, pentru a nu permite focului sa ia avant prea tare. Deci focul sa fie cat mai scazut.Sper sa iti reuseasca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta cu fructe de mare angiteo Intrebari utilizatori 58 25.09.2016 22:26:43
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 09:18:42
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 21:52:43
Ce semnifică coliva sofronie Generalitati 1 30.01.2011 02:00:57
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 15:56:59