Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.07.2011, 18:04:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
pt. windorin: Ai dreptate si ai adaugat corect. Exceptind slujbele si molitvele din cultul public(deslegarile cu citirea molitvelor sf. Vasile cel mare, a sf. Ioan hrisostom si a sf. Ciprian) Psaltirea este cea mai puternica rugaciune ,mai ales ca posibilitate individuala,si mai puternica pomenire.Am mai spus-o si in alte rinduri: cu peste 75 de ani in urma exorcizarea se facea cu psaltirea. Pt. aceasta provoaca cea mai serioasa suparare ispititorului si il determina sa te munceasca in consecinta. De aceea nu se citeste decit cu binecuvintare,in doza de maxim 2 catisme /zi si in forma completa: catisma+ molitva de la sfirsitul ei + pomelnicul de la sfirsit (toate acestea sunt scrise si in prefata cartii).Adica vreau sa zic ca in situatiile in care esti la casa ta (nu esti calator,pelerin sau in alte situatii deosebite) se va folosi doar cartile de Psaltire complete ,care au si molitve si si pomelnice si nu pe acelea pt. pelerini care nu contin decit psalmii grupati pe catisme. Toate aceste adaugiri nu sunt scrise pt. tine deoarece banuiesc ca le sti si le si implinesti. Mare ajutor si bucurie ar fi sa existe rugatorii de care ai pomenit !
Multumesc pentru lamuriri.

Psaltirea se citeste neincetat la mai multe manastiri. Se pot trimite pomelnice.
Eu stiu de urmatoarele: Manastirea Sihastria, Manastirea Frasinei, Manastirea Bistrita Valceana.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pomenirii mara2008 Slujba inmormantarii 13 24.03.2011 12:14:32
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 20:29:16
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04