Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.10.2010, 19:58:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aspasia Vezi mesajul
Sunt casatorita de 1 an si 2 luni iar eu si cu sotul ne cunoastem de 2 ani si jumatate. Despre el stiam ca nu este credincios dinainte sa ne casatorim, insa nu parea sa fie deranjat de convingerile mele religioase sau de faptul ca mergeam la biserica duminica si ma spovedeam din cand in cand. Pur si simplu refuza sa ma insoteasca motivand ca se plictiseste sa stea la slujba sau ca are de recuperat cu munca (pe calculator). L-am lasat sa faca ce vrea si nu l-am fortat pentru ca m-am temut sa nu starnesc in el reactia adversa. Din ce intelegeam de la el, respecta oamenii si dreptul lor de a crede in ce vor, doar ca el nu simtea nici o nevoie sa frecventeze biserica samd.
I-am acceptat cererea in casatorie din alte motive foarte valabile, adica atitudinea serioasa si responsabila fata de serviciul sau, familia sa, corectitudinea fata de prieteni si societate in general, dar mai ales faptul ca ne potriveam in ceea ce ne doream de la viata, adica o viata linistita de familie, cu copii si asta inca de tineri. A fost crescut bine de parintii sai, niste oameni simpli probabil cu frica de Dumnezeu, dar care in anii comunismului s-au dezobisnuit sa isi mai manifesteze credinta si nici nu au crezut ca e bine sa isi invete copiii despre ea, din moment ce crestinii erau cam prigoniti pe atunci. I-am apreciat sotului meu si vointa si ambitia sa personala de a urma o facultate si de a avea o meserie intelectuala in conditiile in care nu prea a primit nici suport financiar de la ai sai.
Toate bune si frumoase (cum s-ar spune) pana anul acesta cand, inainte sa nasc primul nostru copil, ne-am mutat impreuna acasa la parintii mei. Parintii mei au fost foarte incantati si sunt in continuare, ne ajuta cand pot cu ingrijirea bebelusului, dar nu ne sufoca cu prezenta sau sfaturile lor. Doar ca ei doi sunt credinciosi practicanti, adica frecventeaza biserica si manastiri si respecta toate sarbatorile si posturile din calendarul crestin-ortodox.
Sotul meu ii respecta si de fata cu ei nu isi spune opiniile despre religie, dar au inceput sa fie tot mai frecvente situatiile in care, de fata doar cu mine facea glume proaste cu referire la Biblie, cler sau lua in batjocura orice aspect legat de religie. Am rabdat mai multe randuri, desi ma necajea si cred ca nu era greu sa observe asta, i-am si spus intr-un rand ca ma deranjeaza ce spune uneori si a parut ca intelege. Insa a continuat tot asa, pana intr-o zi cand parca mi-a ajuns, am izbucnit si i-am spus printre altele ca daca stiam ca asta ma va astepta toata viata, ma gandeam mai bine inainte sa ma marit cu el.
Ce am spus l-a socat si mai apoi mi-a reprosat ca nu va uita niciodata ca am pus problema asta si apoi (ceva cam surprinzator pt. mine) ca va fi numai vina mea daca relatia noastra nu va merge bine, pentru ca eu pun mai presus de casatoria noastra ideile mele abstracte. Si mai apoi am mai auzit de la el ca nu poate sa inteleaga cum o fiinta inteligenta poate sa creada o suma de 'basme slabute' care (dupa parerea lui) alcatuiesc Biblia si mai ales sa tina mai mult la ele decat la viata sa de familie.
Cand i-am cerut macar sa evite sa mai ia in batjocura ceva de care stie ca mie imi pasa, raspunsul lui a fost ca daca ar face asa, ar simti ca nu poate sa vorbeasca sincer fata de mine, ca mereu o sa fie restrictii intre noi si ca poate intr-o zi o sa ajungem sa gasim alte persoane cu care putem comunica liber si care sa ne inteleaga si accepte mai bine.
M-am ingrijorat serios ca a pus problema asa, desi nu i-am cerut decat ceva simplu, adica sa evite sa mai spuna lucruri batjocoritoare de fata cu mine la adresa religiei mele (si a lui de altfel, pentru ca a fost botezat crestin-ortodox) dar sper in continuare ca a spus-o doar la nervi, pentru ca stiu ca el este impotriva divortului in general, mai ales intr-o familie unde sunt copii, ca a noastra acum.
A nu se intelege ca eu l-am sufocat cu practici religioase acasa, de fapt nici nu am deschis discutii pe teme religioase cu el, pentru ca stiam ca vor duce numai la contradictii si nu vroiam atmosfera tensionata intre noi, ci singura sursa de stress (in privinta aceasta) cred ca a fost pentru ei poate traiul in comun cu ai mei. Dar cum nu avem alta posibilitate pentru moment, nu putem decat sa locuim in continuare cu ei si eu sa sper sincer ca sotul se va obisnui cu ceea ce l-a deranjat pana acum sau macar ca nu isi va mai varsa toata tensiunea pe mine.
Ceea ce mi se pare mai ingrijorator este ce se va intampla pe viitor intre noi, pentru ca inca nu stiu ce sa cred: ca m-a mintit inainte de casatorie doar ca sa accept, sperand poate ca o sa renunt cu timpul la ce cred? Cand i-am pus aceasta intrebare, el a raspuns ca nu m-a mintit ci asa a crezut dintotdeauna doar ca n-am vrut eu sa observ. Se poate ca adevarul sa fie undeva pe la mijloc. Mi-e greu sa ma gandesc si la problemele care vor aparea mai tarziu in educatia fetitei noastre, adica el va crede ca o 'indoctrinez cu o mentalitate retrograda' care sa o faca sluga sistemului corupt al Bisericii (dupa cum mi-a spus el) cand tot ce vreau eu va fi sa-i impartasesc cele mai frumoase valori sufletesti dupa parerea mea, fara de care eu cred ca as fi o persoana mult mai rea, egoista si poate chiar nici nu as avea o familie la ora de fata...
Eu vreau mult sa cred ca aceasta familie (a noastra) poate sa reuseasca, dar nu stiu cate sanse are ea in practica atunci cand doi parinti au convingeri atat de diferite dpdv religios...
Fara doar si poate imi iubesc sotul si asta imi dau seama foarte clar in zilele noastre frumoase in care ne simtim toti atat de bine impreuna si cand nu intram in discutii contradictorii pe astfel de teme. Fireste ca ne mai ciondanim si noi ca toti oamenii pe motive mai lipsite de importanta, dar niciodata nu pare atat de serios ca discutiile pe care le-am descris mai sus....
Vreau mult sa imi aduc toata contributia de care sunt capabila la pastrarea linistii si fericirii in familia noastra, insa nu stiu daca as putea sa renunt cu totul la Dumnezeu si la ceea ce cred, ca se intample asta. Nici nu cred ca ne-ar face bine, nici nu cred ca as mai ramane aceeasi persoana ci poate m-as schimba numai in rau si atunci la ce folos?
Va rog mult impartasiti-mi parerile si experienta dumneavoastra pentru ca acum am mai multa nevoie de cat mai multe si mai variate!
Va multumesc anticipat.
Eu cred ca atata timp cat nu este impotriva sa tii aproape de Biserica, nu este totul pierdut. Poti sa-i explici doar ce anume te deranjeaza- glumele necuviincioase la adresa credintei tale...Pastreaza in familie relatii frumoase, fii in armonie atat cu ai tai cat si cu ai lui si fii apostolul familiei, daca el nu o face- poate va veni si clipa aceea, dar rabdare si multa daruire.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.10.2010, 20:03:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Este evident ca sotul tau nu are cunostiinte profunde despre credinta, credinciosi, biserica, cler. Deci are nevoie de informatii specifice , dar intr-o maniera mai academica. Cumpara "din greseala" Istoria religiilor de Mircea Eliade. Este studiata in cele mai importante universitati ale lumii. Apoi, introdus in mediul spiritualitatii universale, trebuie sa afle ca credinta ne-a fost data pt lupta cu diavolul intru mantuire si ca , pana la mantuire, multi din crestini(opinca, vladica, cler) cad, se fac de ras, pocesc credinta si imaginea bisericii, intimideaza si ridiculizeaza perceptia celor fara de credinta .... Nu in ultimul rand trebuie sa ajunga sa citeasca biografiile celor mai deosebiti sfinti, in special a celor mai apropiati, contemporani...Si sunt !
Cred ca va cumpara degeaba Istoria Religiilor. Din ce a scris Aspasia, sotul ei este un om care deja "stie" si nu simte nevoia sa-si verifice certitudinile.
(in plus, simpla citire este egala cu 0. Si eu am citit istoria religiilor in liceu si tot atee eram. Am facut si cursuri biblice, pentru cultura mea generala, dar nu mi-au schimbat ateismul la acea vreme.. Daca nu te pocneste in cap vreo dilema existentiala, poti citi am orice degeaba. Doar intalnirea cu ortodoxia m-a impresionat, nu lecturile despre crestinism la modul general)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.10.2010, 20:34:30
lourdes19 lourdes19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

Doar intalnirea cu ortodoxia m-a impresionat, nu lecturile despre crestinism la modul general)[/quote]

te poti "intalni" cu ortodoxia daca nu mergi la biserica ( ma intreb cum s-ar putea intalni un om cu ortodoxia daca nu participa activ la slujbe s.a )?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.10.2010, 20:34:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aspasia Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Aveti fiecare in parte dreptate. Chiar in urma discutiilor pe care le-am mai avut cu sotul in ultima perioada mi-am dat seama ca am cazut oarecum in inselare in perioada in care ne-am cunoscut si ne-am decis sa ne casatorim. Adica aveam o impresie foarte frumoasa despre casnicie (si inca mai am) dar pe atunci era mai degraba una idilica, ceva probabil alimentat de basme si povesti zaharisite... cu alte cuvinte eram atat de incantata ca un barbat cu un numar de calitati era dornic sa intemeieze o familie alaturi de mine... atat de incantata incat credeam ca toate problemele si divergentele se vor rezolva de la sine...
Chiar ieri am avut o discutie cu sotul, in urma careia am ramas mai socata decat oricand de virulenta dispretului lui fata de biserica, de fapt chiar ura lui, asa cum a spus-o el cu cuvintele lui. Poate a fost si vina mea ca i-am povestit despre un cuplu de prieteni in care el era ateu, e credincioasa, dar de dragul ei el a inceput sa o insoteasca duminicile la biserica.
Reactia lui a fost mult mai rea decat ma asteptam, in rezumat mi-a zis ca daca ce conteaza pentru mine la un barbat cel mai mult e sa fie 'prostul' bisericii, trebuia sa o rupa cu mine mult inainte sa avem un copil impreuna.
A exagerat mult si asa face de fiecare data desi eu nu folosesc cuvintele de care el ma acuza. Mi se pare chiar irationala ura lui fata de biserica si tot ce e legata de ea si i-am si zis-o, iar el n-a avut nici o justificare si nici nu considera ca merit eu vreuna.
E teribil de greu sa rabzi si sa speri ca un astfel de om se va schimba, nu indemn pe nimeni sa se supuna la riscul de a se casatori cu cineva pana nu afla care ii este exact pozitia fata de credinta. Asta orice varsta ar avea si orice ar zice parintii sau rudele!
Si nu sunt eu fixista sa nu pot suporta un om care nu are exact aceleasi credinte ca mine, nu e asta singura problema, mai multe si mai sacaitoare sunt comportamentele nesuferite si negativismul unui om necredincios care prefera sa se poarte mai frumos cu strainii decat cu sotia lui... Si oricate argumente i-ai aduce, nu va face nici un efort sa se schimbe atata timp cat el crede ca se poarta si este perfect si ca eu sunt cea care creeaza probleme...
Nu vreau sa ma gandesc la divort, nu stiu daca el in imbufnarea lui cantareste aceasta optiune... Cred ca pana la urma, cu toata mahnirea mea, ii voi propune sa apelam la un psiholog sa ne ajute sa ne rezolvam conflictele, avand in vedere ca nici nu vrea sa auda de mers impreuna la duhovnic.
Aspasia, nu dispera.
Nu trebuie sa-l schimbi tu, nu mai insista. Schimbarea poate sa o faca Dumnezeu.
Si eu am sot necredincios, si dupa multe conflicte (si afirmatii gen religia este sistem de control pt prosti, religia e pt oameni slabi bla, bla, bla..) cred ca s-a plictisit si el de atitudinea lui si avem un fel de intelegere tacita in care fiecare incearca sa-l accepte pe celalalt asa cum este.

Deci nu mai incerca sa-ti schimbi sotul ca el sigur va deveni defensiv si nu faci decat sa amplifici conflictul. (si tu ai fi defensiva daca cineva ar incerca sa te schimbe in vreun fel)
Incearca sa arati bunavointa in tot ce faci, nu-l ctitica, nu deschide discutii contradictorii decat daca este absolut necesar.. ideea este sa vada ca tu il accepti asa cum este si poate ca o sa-i cada ideea fericita sa te accepte si el asa cum esti.
Cat despre cealalta problema: a te umileste, nu se poarta frumos cu tine.. parerea mea este ca si el crede la fel: ca nu-l apreciezi. Ca daca l-ai aprecia, nu ai vrea sa-l schimbi, nu? Te sfatuiesc sa nu-l mai critici, sa nu incerci sa-l schimbi etc.. Incearca sa gasesti ceva sa schimbi la tine in bine pentru ca relatia sa fie mai buna (nu sa schimbi ceva la el). Precis poti gasi ceva ce poate fi imbunatatit in atitudinea ta fata de el. Ca daca observa eforturile tale, poate isi va schimba si el atitudinea.
Cu riscul sa fiu criticata de femeile de pe forum, cineva postase aici o poveste (pe care o reproduc aproximativ) despre o femeie care se plangea preotului ca se cearta cu barbatul. Si preotul i-a dat apa si i-a spus ca este o apa miraculoasa: de cate ori izbucneste o cearta, sa ia apa in gura. Dupa o vreme femeia a revenit cu multumiri ca viata ei s-a schimbat datorita apei pe care o tinea in gura cand izbucneau certuri.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.10.2010, 20:40:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Doar intalnirea cu ortodoxia m-a impresionat, nu lecturile despre crestinism la modul general)
te poti "intalni" cu ortodoxia daca nu mergi la biserica ( ma intreb cum s-ar putea intalni un om cu ortodoxia daca nu participa activ la slujbe s.a )?[/quote]

Eu am intalnit ortodoxia in lectura cartii "Stalpul si Temelia Adevarului" de Pavel Florenski.
(Dar da, ai dreptate, trebuie sa participi la Sf Liturghie, sa te spovedesti, impartasesti ec... Dar de undeva trebuie sa incepi, nu?)

(Pe de alta parte, nici mersul la biserica nu te face ortodox, daca esti strain de invatatura si trairea ortodoxa.. ma refer aici in primul rand la cei multi care participa la slujbe dar cred ca toate credintele sunt cai diferite spre acelasi final).

Last edited by anna21; 19.10.2010 at 20:42:47.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.10.2010, 20:44:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cat este de frumoasa Ortodoxia!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.10.2010, 21:22:37
lourdes19 lourdes19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

e frumoasa Ortodoxia doar pentru cine o traieste si o intelege!
cam multi suntem ortodocsi doar cu numele....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.12.2010, 22:22:58
Aspasia Aspasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citeam intr-un alt subiect de pe acest forum despre cat de daunator atmosferei din cuplul de soti poate fi pe termen lung traiul sub acelasi acoperis impreuna cu parintii unuia din soti. In cazul meu, sunt parintii mei, dar, din contra, eu ma simt binecuvantata ca ii am aproape, pentru ca au fost ca un balsam pt. sufletul meu in unele ocazii cand sotul meu a preferat sa se inchida cate o zi intreaga in biroul lui cu calculatorul lui si sa nu-mi acorde nici macar o privire...
Si f. important pt. cine crede ca influenta negativa a parintilor e inevitabila: poate fi negativa numai daca ceea ce se intampla intre soti ajunge si la urechile parintilor. Poate ca daca eu m-as fi plans parintilor mei de rautatile sotului meu, lor le-ar fi fost f.greu sa il mai priveasca cu ochi buni, oricat s-ar fi straduit...
Asa ca am inghitit in sec, mi-am pus o fata relaxata si normala de cate ori ma intalneam cu ei prin casa, si nu mai eu cred ca am stiut de fapt ce era in sufletul meu...
Si e greu, mi se pare ca din ce in ce mai greu... Pentru ca sunt perioade in care totul pare sa merga bine si usor intre noi (intre mine si sot) si apoi dintr-o data, dintr-un fleac... dumnealui iar se inchide in 'castelul' lui, cand trece pe langa mine ma sageteaza din priviri si imi mormaie cu mare efort vre-o vorba-doua daca e chiar necesar...
Si poate sa fie zi de w-end, de sarbatoare, pt. el nu conteaza ca ar fi fost mult mai importanta atmosfera de pace si buna-intelegere dintre noi decat fleacul de la care el s-a s-a 'ciufulit'...
Sunt intr-o situatie din care nu prea stiu cum sa mai ies...cu bine pt. familia mea: nu pot, sau nu am curaj sa ma duc sa imi caut un bun duhovnic pt. ca de fiecare data cand ma mai duc si eu la biserica (nu in fiecare duminica si nu toata slujba pt. ca nu se poate cu el...) urmeaza inevitabil ceva: niste reprosuri facute aiurea, fara un motiv serios, mai ales pe motivul ca ii las fetita pe cap cand el are treaba (duminica...si atunci pt. o ora), desi in restul timpului numai eu stau cu ea, sau o discutie care se tot repeta de mult timp si nici o data n-am reusit cu toata bunavointa si durerea in suflet, s-o fac sa se terminte pe un ton impaciuitor...
Si anume cea despre cum profita Biserica de fraieri...(in perspectiva sotului meu)... ca mine, evident. Ca pana si 1 leu dat la Biserica este o fraiereala, este sustinerea unui sistem la negru, incurajarea cersitului si boschetariei... Nu am avut nici o intelegere cand am incercat sa-i explic cum vad eu darnicia si iubirea de aproape, ca sa imi inchida gura, pt. el are sens numai daca iti dedici viata ingrijirii si ocrotirii celor in nevoie, asemeni Maicii Tereza, sau in extrema cealalta, daca nu dai nici un sfant la biserica si cel mult la vreo ONG mai cunoscuta...
Nici nu se poate pune problema cu el sa dau cativa lei pentru terminarea constructiei vreunei biserici, de oamenii sarmani din curtea bisericii, nu mai vorbesc ca la el sunt toti betivi si parte din retele de cersetori.
Nu stiu ce sa fac pentru ca simt clar ca daca ma voi duce la biserica si voi avea un duhovnic cu care sa ma sfatuiesc (ceea ce el detesta si i se pare o aberatie pt prosti), vom avea din ce in ce mai des probleme, pt. ca la fiecare lucru care iar nu ii va conveni la mine, imi va reprosa ca e din cauza 'spalarii pe creier de la popa'...

Sunt fara idei in fata realitatii pe care o constientizez, si anume ca sotul meu e, printre altele, un om excesiv de mandru si despotic. Zic excesiv, pt. ca am vazut asta si in relatia lui cu parintii sai, adica aceleasi scene de nervi, nu pe motive religioase cu ei, ci politice...
E inutil sa i se explice ca suntem toti oameni cu o varsta cel putin cat a lui si cu propria experienta de viata, pt. ca el stie numai ca daca nu gandim exact ca el, suntem toti niste 'spalati pe creier'....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.12.2010, 22:15:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Aspasia, nu esti singura femeie cu un sot necredincios.
Parerea mea este ca ispitele cresc atunci cand ai gand bun si vrei sa ai o vietuire crestina.
Cred ca ar trebui sa-ti gasesti un duhovnic.. ideal nu foarte departe ca sa poti sa mergi cu usurinta sa-i ceri sfatul. Cred ca ar trebui sa te spovedesti foarte amanuntit (faci o lista scrisa dupa un indreptar de spovedanie- se gasesc pe net), sa te rogi lui Dumnezeu sa ai sfat bun de la Hristos prin gura duhovnicului.
Sa vorbesti cu duhovnicul in prealabil pentru a-si face timp pt tine ca prima spovedanie dureaza foarte mult (nu o lasa pt ajunul Craciunului cand este multa lume).
Nu uita sa-i ceri binecuvantare pentru rugaciunile zilnice (daca nu ai duhovnic inseamna ca le spui fara binecuvantare acum).

Si in timp lucrurile se vor aseza.
Dar spre binele tau, nu ar trebui sa stai fara sfat de la duhovnic atunci cand vrasmasul iti razboieste linistea familiei!

Ai incredere ca nu esti singura pe lumea asta. Dumnezeu, Sf. Maica Domnului, toate Puterile Ceresti si toti Sfintii vegheaza intotdeauna asupra ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 20:42:29
rugaciune pentru un necredincios manesa Rugaciuni 3 01.05.2010 22:47:19
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Parabola despre iconomul necredincios. BogdanF Generalitati 1 19.10.2007 03:05:42