Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.10.2010, 11:01:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pai a gusta din sex nu se ia la propriu , adica a pune botul (caninele asa au, bot !) pe organele sexuale ci a implini in mod firesc impreunarea dintr oameni ... dar firesc si nu impotriva firii !
Zaharia,nu am inteles inca la ce anume te referi la acest firesc: act sexual normal implinit intre doi soti cu scopul nasterii de prunci sau daca poate avea loc si act sexual normal dpdv fizic in care cei doi sa urmareasca doar sa se bucure unul de celalalt?
Sau deranjeaza doar acele acte intime care sunt considerate de unii anormale:sexul oral,anal etc?
Cum consideri,spre exemplu,un act sexual normal,dar in care sunt incluse anumite fantezii sexuale: de exemplu,poate sotul doreste sa isi iubeasca sotia in padure,unde sa nu fie vazuti de nimeni,dar sa aiba ei parte de aceasta experienta inedita?E un pacat asa ceva?Daca da, de ce?
Intreb si eu,pentru ca inca nu imi sunt foarte clare delimitarile pe care le fac unii dintre voi...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 23.10.2010 at 11:03:46.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 23.10.2010, 11:13:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Zaharia,nu am inteles inca la ce anume te referi la acest firesc: act sexual normal implinit intre doi soti cu scopul nasterii de prunci sau daca poate avea loc si act sexual normal dpdv fizic in care cei doi sa urmareasca doar sa se bucure unul de celalalt?
Sau deranjeaza doar acele acte intime care sunt considerate de unii anormale:sexul oral,anal etc?
Cum consideri,spre exemplu,un act sexual normal,dar in care sunt incluse anumite fantezii sexuale: de exemplu,poate sotul doreste sa isi iubeasca sotia in padure,unde sa nu fie vazuti de nimeni,dar sa aiba ei parte de aceasta experienta inedita?E un pacat asa ceva?Daca da, de ce?
Intreb si eu,pentru ca inca nu imi sunt foarte clare delimitarile pe care le fac unii dintre voi...

Nu trebuie sa va intereseze parerile ,,unora dintre noi" ori a altora ! Ca ortodox ar trebui sa va intereseze cum sa traiti mai bine in litera si duhul Sfintelor canoane , cum sa le cunoasteti si sa le aplicati cit mai complet . Asta este cel mai mare interes al crestinului .
Va recomand deci sa studiati Sfintele canoane si ca sa nu va osteniti prea mult va dau eu lincul datator de viata :

http://www.canoaneortodoxe.net/can_sf_parinti.html

Bine ar fi sa cititi zilnic la ele si sa si aplicati ceea ce cititi . Abia atunci va veti putea mindri ca sunteti ortodox... daca sunteti .
Dar sa stiti ca nimic nu este obligatoriu in aceasta lume , totul este de genul : numai daca doriti ! Asa ca nu cred ca ar trebui sa-mi luati in nume de rau recomandarea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #93  
Vechi 23.10.2010, 11:17:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Bine ar fi sa cititi zilnic la ele si sa si aplicati ceea ce cititi . Abia atunci va veti putea mindri ca sunteti ortodox... daca sunteti .
Dar sa stiti ca nimic nu este obligatoriu in aceasta lume , totul este de genul : numai daca doriti ! Asa ca nu cred ca ar trebui sa-mi luati in nume de rau recomandarea !
Din punctul meu de vedere crestinismul tine mai mult de traire si mai putin de teorie,insa aici fiind un forum,ne expunem niste pareri,de aceea,citindu-va postarile anterioare,anumite lucruri nu mi-au fost prea clare in felul in care vedeti lucrurile si prin urmare v-am pus niste intrebari ca sa ma lamuresc,la care inca nu mi-ati raspuns.
Bineinteles ca va multumesc pentru recomandare,insa as aprecia si daca am discuta deschis si as afla parerea dvs la cele expuse mai sus.Multumesc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #94  
Vechi 23.10.2010, 11:18:29
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Inteleg ca acatistul Mintuitorului nu v-a multumit fiind nevoie sa il completati cu rugaciunile Fer. Augustin !
Bine sora, va primesc si va accept propunerile . Fiti pe pace si va linistiti sufleteste ! Ne-am spus deja prea multe ... am epuizat subiectul, restul este de prisos ! Va rog sa ma iertati, abia acum v-am priceput taria credintei ! Astfel ma vad mult mai mic pe linga dvs. . Ma retrag dinaintea dvs. cu rugamintea de a ma ierta , de 2 ori deoarece am gresit mult purtind aceasta discutie !

http://www.patriarh.ro/Index/invatatura.php?capitol=304

‘ La ce-i slujeste omului constiinta?
Constiinta slujeste drept calauza la implinirea legii. Ea este judecatorul neadormit si aspru, care nu se poate cumpara cu nimic si care se pronunta asupra fiecarei fapte, aratand daca aceasta este buna sau rea si deci daca trebuie savarsita sau nu. Ea isi ridica glasul atat inainte de savarsirea unei fapte, cat si dupa savarsirea ei. Inainte de savarsirea unei fapte, constiinta spune daca fapta este buna sau rea si ne sfatuieste sa o implinim sau nu. Dupa savarsirea faptei, tot ea ne judeca. Daca am ascultat de glasul ei, daca ne-am implinit datoria si ne-am ferit de fapte rele, atunci constiinta ne rasplateste cu bucurie, multumire si liniste sufleteasca. Iar daca n-am ascultat de glasul constiintei si am savarsit fapte rele, atunci ea ne pedepseste cu aspre mustrari; simti, adica, neliniste si apasare in suflet. De aceea, crestinul trebuie sa asculte totdeauna de glasul constiintei sale. Orice lucrare potrivnica constiintei este rea si aduce pedeapsa, precum citim in Sfanta Scriptura: "Tot ce nu este din credinta" (adica din convingere intima), "este pacat" (Rom. 14, 23).
Poate constiinta sa dispara vreodata din sufletul omului?
Niciodata. Ea poate sa fie adormita prin nepasarea omului fata de datoriile sale, poate sa fie intunecata printr-o viata de pacat, dar nu poate sa fie nimicita niciodata, fiindca ea este de la Dumnezeu. Nici cei mai mari facatori de rele nu pot inabusi in ei, cu totul, glasul constiintei. Ea ii urmareste mereu cu mustrarile ei, incat multi ajung la deznadajduire si-si curma singuri firul vietii, ca Iuda.
Ce datorie avem fata de constiinta noastra?
Avem datoria de a o pastra totdeauna curata si de a o tine in stare treaza prin rugaciune, post, impartasirea cu Sfintele Taine si prin cunoasterea tot mai temeinica a invataturii crestine. Caci constiinta morala ne indeamna la faptuirea binelui, dreptatii si dragostei crestine, adica la implinirea legii morale.’


Deci constiinta ramane, ea nu se desparte de noi niciodata. Poate fi adormita, insa, IN SENSUL CA POTI ALEGE SA NU II DAI ASCULTARE, sa treci peste aceasta, si continui sa faci fapte neplacute lui Dumnezeu. Cum o trezim: rugaciune, post, impartasire si CUNOSTINTA….
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.10.2010, 11:30:44
lourdes19 lourdes19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

Am citit toate postarile si le multumesc celor ce au raspuns!

Rodica50 ,nu am zis ca eu sunt cea implicata asa ca ..... sunt treaza !

Lumea, presa, mass-media toate promoveaza sexualitatea ,asa ca si fara sa vrei ai ganduri perverse! Eu am luat in disutii un caz ce il cunosc ! Si multi se confrunta cu astfel de "probleme"desi din jena nu vor sa recunoasca sau se comlpac!

Dl Zaharia parca ai o sabie in mana (tai in carne vie)!

Legat de placere;(offtopic)
Totusi ma gandesc la femeile care practica "cea mai veche meserie "ele cu siguranta nu mai simt placerea si totusi e pacat ceea ce fac, dar nu pot renunta la ea ca din asta traiesc(chiar casatorite fiind unele) ce mai pot face...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 23.10.2010, 12:44:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere crestinismul tine mai mult de traire si mai putin de teorie,insa aici fiind un forum,ne expunem niste pareri,de aceea,citindu-va postarile anterioare,anumite lucruri nu mi-au fost prea clare in felul in care vedeti lucrurile si prin urmare v-am pus niste intrebari ca sa ma lamuresc,la care inca nu mi-ati raspuns.
Bineinteles ca va multumesc pentru recomandare,insa as aprecia si daca am discuta deschis si as afla parerea dvs la cele expuse mai sus.Multumesc!
Parerea mea este parerea poruncita de canoane . Ce sa vorbesc mai mult . Si de as voi nu am ce si cum ! A trai practic , ca sa zic asa , nu inseamna sa nu avem reguli si principii si sa vietuim la libera alegere . Aceasta se numeste ,,vegetare" si nu vietuire ... desi si viata plantelor se supune numeroaselor reguli , altminteri mor, precum oamenii neascultatori !
Imi pare f. rau. Este cel mai concis raspuns pe care pot sa vi-l dau .
Vorbind f. deschis ma asteptam sa va satisfaca primul raspuns dar inteleg astfel ca ,,nu prea" sunteti un riguros !
Deci , lucrurile sunt simple : fiecare face ce voieste , parerea mea mai putin conteaza . Am detaliat anterior cit am putut !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 23.10.2010 at 12:46:18.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.10.2010, 12:50:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
http://www.patriarh.ro/Index/invatatura.php?capitol=304

‘ La ce-i slujeste omului constiinta?
Constiinta slujeste drept calauza la implinirea legii. Ea este judecatorul neadormit si aspru, care nu se poate cumpara cu nimic si care se pronunta asupra fiecarei fapte, aratand daca aceasta este buna sau rea si deci daca trebuie savarsita sau nu. Ea isi ridica glasul atat inainte de savarsirea unei fapte, cat si dupa savarsirea ei. Inainte de savarsirea unei fapte, constiinta spune daca fapta este buna sau rea si ne sfatuieste sa o implinim sau nu. Dupa savarsirea faptei, tot ea ne judeca. Daca am ascultat de glasul ei, daca ne-am implinit datoria si ne-am ferit de fapte rele, atunci constiinta ne rasplateste cu bucurie, multumire si liniste sufleteasca. Iar daca n-am ascultat de glasul constiintei si am savarsit fapte rele, atunci ea ne pedepseste cu aspre mustrari; simti, adica, neliniste si apasare in suflet. De aceea, crestinul trebuie sa asculte totdeauna de glasul constiintei sale. Orice lucrare potrivnica constiintei este rea si aduce pedeapsa, precum citim in Sfanta Scriptura: "Tot ce nu este din credinta" (adica din convingere intima), "este pacat" (Rom. 14, 23).
Poate constiinta sa dispara vreodata din sufletul omului?
Niciodata. Ea poate sa fie adormita prin nepasarea omului fata de datoriile sale, poate sa fie intunecata printr-o viata de pacat, dar nu poate sa fie nimicita niciodata, fiindca ea este de la Dumnezeu. Nici cei mai mari facatori de rele nu pot inabusi in ei, cu totul, glasul constiintei. Ea ii urmareste mereu cu mustrarile ei, incat multi ajung la deznadajduire si-si curma singuri firul vietii, ca Iuda.
Ce datorie avem fata de constiinta noastra?
Avem datoria de a o pastra totdeauna curata si de a o tine in stare treaza prin rugaciune, post, impartasirea cu Sfintele Taine si prin cunoasterea tot mai temeinica a invataturii crestine. Caci constiinta morala ne indeamna la faptuirea binelui, dreptatii si dragostei crestine, adica la implinirea legii morale.’


Deci constiinta ramane, ea nu se desparte de noi niciodata. Poate fi adormita, insa, IN SENSUL CA POTI ALEGE SA NU II DAI ASCULTARE, sa treci peste aceasta, si continui sa faci fapte neplacute lui Dumnezeu. Cum o trezim: rugaciune, post, impartasire si CUNOSTINTA….
Mi-ati promis ca nu veti mai posta si veti fi mai rezervata , nu de alta dar in primul rind pt. a nu-mi mai da posibiliatea sa judec si sa cad astfel in pacat . Dar va deziceti ! A fost alegerea dvs. Eu insa ma opresc aici deoarece ne este greu sa fim in comuniune ! Sa fiti binecuvintata !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.10.2010, 12:55:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Am citit toate postarile si le multumesc celor ce au raspuns!

Rodica50 ,nu am zis ca eu sunt cea implicata asa ca ..... sunt treaza !

Lumea, presa, mass-media toate promoveaza sexualitatea ,asa ca si fara sa vrei ai ganduri perverse! Eu am luat in disutii un caz ce il cunosc ! Si multi se confrunta cu astfel de "probleme"desi din jena nu vor sa recunoasca sau se comlpac!

Dl Zaharia parca ai o sabie in mana (tai in carne vie)!

Legat de placere;(offtopic)
Totusi ma gandesc la femeile care practica "cea mai veche meserie "ele cu siguranta nu mai simt placerea si totusi e pacat ceea ce fac, dar nu pot renunta la ea ca din asta traiesc(chiar casatorite fiind unele) ce mai pot face...
Va propun sa cititi urmatoarele versete : Evanghelia Matei , cap.V, 29-30.

Inteleg ca va suride gindul la perversiunile sexuale ! Ati vazut vreo data un medic in halat alb ? Nu in dintra-acestea colorate de ii poti confunda cu instalatorii sau electricienii , ci in halate albe ? Ei, si nu s-a intimplat sa vedeti o pata cit de mica de singe pe el ? Ati vazut cit de usor se vede pata de singe rosu pe un halat alb chiar daca este f. mica ? Ei, sa stiti ca asa sunt si pacatele pe sufletul omului care ne este dat de D.zeu imaculat dupa botez . Un pacat cit de mic se vede de la o posta . Dara-mi-te pacatele Sodomei si Gomorei care sunt atit de mari ca si ziua de ieri !

Un mar stricat aflat intr-un cufar cu altele sanatoase in scurta vreme le va strica si pe celelalte . Putin aluat dospeste multa framintatura . Vai de cazul in care aluatul este stricat(acrit).
Cu inselaciunile si sofismele satenei se lupta , nu se alinta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 23.10.2010 at 13:03:01.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.10.2010, 13:23:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Mihail, nu era nevoie..
Era o intrebare retorica.. altfel spus: si pacatul este dulce (de aceea nu are rost sa intrebi de ce impreunarea trupeasca este placuta ca placerea nu este o justificare - era un raspuns dat Coralinei).
Realizezi ca Dumnezeu a spus oamenilor "Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți." (Facere 1:28), asadar i-a indemnat pe acestia la o practica aducatoare de placere (a carei finalitate e aducerea pe lume a copiilor)?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 23.10.2010, 13:36:22
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
...
Am spus asta pentru Coralina, ca să-i vină inima la loc.
Multumesc Mihnea, dar nici macar nu-mi sarise de la locul ei. :)
M-am obisnuit cu acest tip de abordare a sexualitatii in cadrul ortodoxiei, ba chiar ma astept sa se ridice voci care sa sustina aplicarea "inversa" a metodei calendarului. Adica sa calculezi mai intai perioada fertila a sotiei si doar atunci sa faci dragoste cu ea, altminteri desfranezi marital cu buna stiinta (fireste, pot exista exceptii la aceasta "regula"). (!!)

Nu ma plasez la extrema "cainitului", asa cum frumos ma gratuleaza Zaharia, ci incerc sa inteleg cum de nu exista cale de miljoc in viata sexuala de familie. Daca o expresie precum "castitate maritala" a ajuns sa fie "inventata", atunci este un semn clar ca trendul care se doreste a fi instaurant este unul de nevointa manastireasca in cadrul familiei, ceea ce mie imi semnaleaza existenta unei fracturi logice pe undeva prin mijlocul rationamentului.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 16:11:12