Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2012, 17:26:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit ruperea turtei si taierea motului

care este sensul traditiilor legate de ruperea turtei si taierea motului?
au vreo legatura cu traditii vechi, chiar precrestine?
cand au aparut aceste traditii?
eu am cautat pe net, dar nu am gasit decat explicatii despre ce trebuie sa faci ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2012, 17:34:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Taierea motului nu are nicio semnificatie religioasa, nu avem rugaciuni pentru acest lucru. In cartile de cult nu avem nicio randuiala in acest caz. Taierea motului tine de implinirea primului an de viata al copilului. Si eu sunt interesat de cum s-a ajuns de la tunderea de la botez a copilului, la taierea motului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2012, 17:53:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
care este sensul traditiilor legate de ruperea turtei si taierea motului?
au vreo legatura cu traditii vechi, chiar precrestine?
cand au aparut aceste traditii?
eu am cautat pe net, dar nu am gasit decat explicatii despre ce trebuie sa faci ...
In Ardeal nu stiu sa se practice aceste obiceiuri, cel putin in zona mea.
In schimb am auzit de ele in sud, de la Sibiu in jos (mai este inca unul: datul de grinda, sau ridicatul la grinda, nu stiu exact cum se spune).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2012, 17:54:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Taierea motului nu are nicio semnificatie religioasa, nu avem rugaciuni pentru acest lucru. In cartile de cult nu avem nicio randuiala in acest caz. Taierea motului tine de implinirea primului an de viata al copilului. Si eu sunt interesat de cum s-a ajuns de la tunderea de la botez a copilului, la taierea motului.
multumesc pentru raspuns.
voiam sa stiu daca este un obicei relativ recent, sau are legatura cu traditii imprumutate sau chiar pre-crestine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2012, 18:01:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
multumesc pentru raspuns.
voiam sa stiu daca este un obicei relativ recent, sau are legatura cu traditii imprumutate sau chiar pre-crestine.
E un obicei ce tine de mitologia romaneasca , caci Ursitoarele nu vin doar dupa nastere la "masa ursitoarelor", cat si la un an la "ruptul turtei" la fete sau "taierea motului" la baieti :)
Despre masa ursitoarelor am scris pe topicul "Intre teologie si cultura populara".
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=10

De fapt, "taierea motului" e combinata acum si cu "masa ursitoarelor" din traditia populara, care se facea dupa nastere, nu la un an.

Pentru a te naste intr-un ceas bun si a primi un destin favorabil este necesar, conform traditiei, sa le indupleci pe cele 3 surori ursitoare prin diverse metode. În a treia zi de la naștere, moașa scălda fătul și lăuza, făcea curățenie prin casă și pregătea Masa Ursitoarelor. Masa țărănească, joasă și rotundă, devenea un altar încărcat cu ofrande, din care nu lipseau colacii/painea, sarea, cana cu vin sau cu apă, obiectele care le sugerau anumite idei de ursit (fierul plugului în satele de agricultori, fluierul în cele de păstori, caietul și condeiul ca să învețe copilul carte etc).

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 18:12:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2012, 18:24:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E un obicei ce tine de mitologia romaneasca , caci Ursitoarele nu vin doar dupa nastere la "masa ursitoarelor", cat si la un an la "ruptul turtei" la fete sau "taierea motului" la baieti :)
Despre masa ursitoarelor am scris pe topicul "Intre teologie si cultura populara".
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=10

De fapt, "taierea motului" e combinata acum si cu "masa ursitoarelor" din traditia populara, care se facea dupa nastere, nu la un an.

Pentru a te naste intr-un ceas bun si a primi un destin favorabil este necesar, conform traditiei, sa le indupleci pe cele 3 surori ursitoare prin diverse metode. În a treia zi de la naștere, moașa scălda fătul și lăuza, făcea curățenie prin casă și pregătea Masa Ursitoarelor. Masa țărănească, joasă și rotundă, devenea un altar încărcat cu ofrande, din care nu lipseau colacii/painea, sarea, cana cu vin sau cu apă, obiectele care le sugerau anumite idei de ursit (fierul plugului în satele de agricultori, fluierul în cele de păstori, caietul și condeiul ca să învețe copilul carte etc).
interesant ...
dar traditia actuala desparte ursitosrele de taierea motului si ruperea turtei.
am vazut ca mai nou, ursitoarele "vin" la botez ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2012, 18:25:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
interesant ...
dar traditia actuala desparte ursitosrele de taierea motului si ruperea turtei.
am vazut ca mai nou, ursitoarele "vin" la botez ...
Dumitre, ne chemi la botez?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2012, 18:30:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
interesant ...
dar traditia actuala desparte ursitosrele de taierea motului si ruperea turtei.
am vazut ca mai nou, ursitoarele "vin" la botez ...
Nu stiu exact de cand dateaza obiceiurile astea de la un an, m-ar interesa si pe mine sa stiu, dar in orice caz ele au la baza o superstitie ce a fost “crestinizata”. De exemplu, nasa rupe turta in forma de cruce sau face o cruce (nu mai retin). E o superstitie sa rupi o turta deasupra capului unui fetite pentru a avea belsug, nu? Probabil acum s-a pierdut fondul superstitios, iar oamenii fac gestul doar pentru ca “asa e obiceiul”, avand un alt motiv de a se intalni si petrece. Ma indoiesc ca cineva chiar crede in asa ceva :)

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 18:33:19.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2012, 18:32:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Dumitre, ne chemi la botez?
nici o sansa ...
dar am un prieten in situatie si m-a intrebat ce reprezinta.
si m-a prins nepregatit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2012, 18:35:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu stiu exact de cand dateaza obiceiurile astea de la un an, m-ar interesa si pe mine sa stiu, dar in orice caz ele au la baza o superstitie ce a fost “crestinizata”. De exemplu, nasa rupe turta in forma de cruce sau face o cruce (nu mai retin). E o superstitie sa rupi o turta deasupra capului unui fetite pentru a avea belsug, nu? Probabil acum s-a pierdut fondul superstitios, iar oamenii fac gestul doar pentru ca “asa e obiceiul”, avand un alt motiv de a se intalni si petrece. Ma indoiesc ca cineva chiar crede in asa ceva :)
asta si-a intrebat prietenul meu rudele. ce reprezinta?
raspuns: asa se face ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce inseamna 'taierea imprejur' mihaisepo Despre Sfanta Scriptura 5 21.10.2012 13:23:48
Taierea sub limba magdaiordache Vrajitoria 16 17.06.2012 14:48:05
Taierea imprejur!! Templier Knight Din Vechiul Testament 12 13.02.2011 10:06:19
Taierea motului, ruperea turtei kmicick Botezul 8 21.01.2011 18:06:20
tairea motului la bebelusi de 1 an de zile nicoletajuravle Generalitati 18 02.10.2007 16:18:09