Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 11.06.2009, 00:03:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bună, bună de tot ! ! ! Adică ar veni cam așa : "Părinte, sunt cam agitat, am insomnii și gânduri ciudate si știu că masturbarea mă liniștea. Iar părintele să-zi zică : - După cum se vede ești bolnav, probabil, așa că o masturbare două ar fi indicat și chiar și-o țigare între ele . . ." Ridicol, mult prea ridicol, ca să nu spun altfel. Mai multă întelepiciune. Te rog fără supărare , dar ăsta-i adevărul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #462  
Vechi 11.06.2009, 00:39:20
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bună, bună de tot ! ! ! Adică ar veni cam așa : "Părinte, sunt cam agitat, am insomnii și gânduri ciudate si știu că masturbarea mă liniștea. Iar părintele să-zi zică : - După cum se vede ești bolnav, probabil, așa că o masturbare două ar fi indicat și chiar și-o țigare între ele . . ." Ridicol, mult prea ridicol, ca să nu spun altfel. Mai multă întelepiciune. Te rog fără supărare , dar ăsta-i adevărul.
Sa nu incerci sa interpretezi cum iti convine ce zic eu ca sa ma contrazici. Intr-adevar, recunosc faptul ca nu am fost coerent in ceea ce am zis si am rectificat.
euftalia pomenea ceva de isterie. Daca medicul iti zice ca ar trb sa faci asta neaparat, te duci si vorbesti si cu duvovnicul.
Adevarul e ca nu stiu daca masturbarea este necesara ptr tratarea vreounei afectiuni. Eu am citit mai demult pe un site ortodox lucrul asta.
  #463  
Vechi 11.06.2009, 00:57:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Sa nu incerci sa interpretezi cum iti convine ce zic eu ca sa ma contrazici. Intr-adevar, recunosc faptul ca nu am fost coerent in ceea ce am zis si am rectificat.
euftalia pomenea ceva de isterie. Daca medicul iti zice ca ar trb sa faci asta neaparat, te duci si vorbesti si cu duvovnicul.
Adevarul e ca nu stiu daca masturbarea este necesara ptr tratarea vreounei afectiuni. Eu am citit mai demult pe un site ortodox lucrul asta.
Inteleg ce spui, dar astazi trebuie sa pui sub semnul indoielii si ceea ce spune medicul. (Daca stau sa ma gandesc ca homosexualitatea, de ex., a fost considerata mult timp afectiune psihica, iar astazi este "normalitate", nu vad de ce nu ar exista si medici care sa considere masturbarea necesara. Ca fapt divers, mi s-a intamplat sa discut cu psihologi ABSOLUT CONVINSI ca omul sufera afectiuni psihice si fizice daca nu are o viata sexuala, adica: abstinenta sexuala dauneaza sanatatii. Nu vad de ce medicii nu ar recomanda astfel de practici, daca astazi viciul a devenit astazi normalitate)
  #464  
Vechi 11.06.2009, 17:10:27
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Daca ne gandim la situatia urmatoare: In cazul unnui viol unui barbat trebuie sa i se ia probe de sperma pentru a se vedea daca este faptasul sau nu. Cum se face prelevarea propriu-zisa?(as vrea sa imi raspunda la aceasta intrebare cineva care site)


(Eu la situatii din acestea de forta majora m-am referit nu la altele cum au interpretat altii).
  #465  
Vechi 11.06.2009, 17:15:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Ma gandisem sa-ti raspund la asta si inainte dar nu intelesesem ca la astfeld e cazuri te referi.
Nu stiu de cazul asta cu banuire de viol, dar stiu ca se face prin masturbare in cazul ca trebuie sa se extraga sperma in vederea unei conceptii in vitro sau a unei insemniari artificiale, in cazul ca cei doi nu pot avea copii altfel (sunt diverse cazuri medicale - spermatozoizi 'inceti', de ex., sau inainte de un tratament medical care risca sa impiedice fertilitatea barbatului). Or, Biserica este de acord cu astfel de metode de conceptie, daca ele nu duc la pierderea de embrioni.
Si eu sunt convinsa ca in astfel de cazuri este un lucru acceptabil. Desi foarte neplacut pentru cel in cauza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #466  
Vechi 11.06.2009, 17:24:03
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

eu cunosc pe cineva care a trebuit să i se recolteze spermă, și s-a folosit o seringă poate că doctorii nu au auzit de masturbare
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
  #467  
Vechi 11.06.2009, 18:27:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Atenție deci : recoltarea de spermă nu se face prin masturbare, cel puțin în țările civilizate . Sunt metode mult mai oneste , dacă mă pot exprima astfel. Masturbarea este și va fi o anomalie și ea denotă slăbiciune și mult egoism.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #468  
Vechi 11.06.2009, 18:33:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atenție deci : recoltarea de spermă nu se face prin masturbare, cel puțin în țările civilizate . Sunt metode mult mai oneste , dacă mă pot exprima astfel. Masturbarea este și va fi o anomalie și ea denotă slăbiciune și mult egoism.
Nu stiu de ce tari civilizate vorbesti, ca in Belgia se face prin masturbare chiar la spitalele catolice.
Poate participa si sotia de altfel.
Ma scuzati ca dau asemenea detalii. Dar sunt lucruri medicale si mi se pare ca este ingustime sa le condamnam din principiu.
Nu vorbesc aici de masturbarea pe care ar face-o cineva ca forma de autoertotism. Este altceva...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #469  
Vechi 11.06.2009, 18:35:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Daca ne gandim la situatia urmatoare: In cazul unnui viol unui barbat trebuie sa i se ia probe de sperma pentru a se vedea daca este faptasul sau nu. Cum se face prelevarea propriu-zisa?(as vrea sa imi raspunda la aceasta intrebare cineva care site)


(Eu la situatii din acestea de forta majora m-am referit nu la altele cum au interpretat altii).
Uh, in cazul unui viol de care zici tu nu este nevoie de sperma faptasului propriu zis, ci de ADN, care poate fi, si este, prelevat din sange sau din gura, sau pot fi folosite fire de par.
  #470  
Vechi 11.06.2009, 19:28:53
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu stiu de ce tari civilizate vorbesti, ca in Belgia se face prin masturbare chiar la spitalele catolice.
Poate participa si sotia de altfel.
Ma scuzati ca dau asemenea detalii. Dar sunt lucruri medicale si mi se pare ca este ingustime sa le condamnam din principiu.
Nu vorbesc aici de masturbarea pe care ar face-o cineva ca forma de autoertotism. Este altceva...
Beljia nu-i o țară civilizată, sau poate că este, depinde cum privim, dar din punct de vedere asupra prețuirii femeilor, a protejării familiei, și ordinii sociale, atunci țările din fosta Sovietă și Spațiul Arabic sunt printre cele mai civilizate locuri din lume, dovadă clară că banii nu cumpăra civilizația
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 13:22:57