Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.02.2010, 19:27:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pacatul savarsit din rautate are o greutate mult mai mare decat cel facut din ignoranta. Tonul face muzica, iar genul de atitudine transanta si impunatoare, are de cele mai multe ori efect contrar. Tu NU ai facut avort... Te-as intreba cate suflete ai salvat cu atitudinea ta, dar ma tem ca intrebarea mea are exact efectul pe care-l au vorbele tale asupra celor care-ar trebui sa se simta vinovate in urma lectiei tale de morala. Greseala este omeneasca, iar omul din greseli invata. Este firesc si extrem de important ca omul sa stie exact gravitatea faptei sale, dar daca din ignoranta, a apucat sa infaptuiasca acea greseala, nu te da drept exemplu ca tu ACUM esti altfel. Asa a vrut Dumnezeu cu tine. Ce se va intampla "maine" cu cel care a gresit "ieri", s-ar putea sa ramai uimita, realizand ca ramai cu mult in urma, ca si nivel de intelepciune!...
Ideea este ca n-am intalnit niciunde (exceptand armata si legiunile organizate) pana acum pe cineva care sa fie de acord cu asumarea unui gen dur si brutal de educatie. Luati personal, fiecare are o sensibilitate si o personalitate care nu se lasa manevrata decat daca esti de... "specialitate"!... Altfel, fiecare este vazut in ochii celuilalt drept un "neica nimeni"!
Nu ma fac inteleasa.
1. Eu nu ma dau pe mine exemplu.. dimpotriva, am spus ca "mi s-a intamplat sa nu fac avort".. Deci nu am nici un merit, nu-mi asum nici unul. Ca si cum mi-as gasi merite ca nu fumez, de ex.. desi nu am fost luptata de aceasta patima. (Interesant ca pe tine te deranjeaza atitudinea mea, gasesti ca ma laud pe mine)
2. Tocmai faptul ca mi s-a intamplat sa NU.. ma sperie. Adica eu am fost ferita numai din mila lui Dumnezeu. si cand privesc inapoi realizez ca s-ar fi gasit multi sa ma impinga spre avort, daca era cazul!
Si la aceasta ipocrizie ma refer. Adica femei care cica regreta avortul.. dar nu ar sfatui pe nimeni sa nu-l faca, cauta in primul rand "intelegere", "circumstante atenuante" etc.. nu e normal.
Din cate femei care au avortat cunosc personal.. doar una singura numeste avortul crima!
Apoi cunosc femei care au avortat fara voie.. si au cerut canon de la preot!
Aceasta mi se pare atitudinea corecta.

3. Eu nu-mi propun sa "salvez" suflete. Cum as putea? Dumnezeu face asta, nu eu.
Dar imi propun sa fiu onesta, in primul rand fata de mine.
Am invatat un lucru: sinceritatea este f grea! Oricum, daca nu sunt sincera cu altii, nici cu mine nu sunt. Merg impreuna.
4. Pacatul trebuie numit pacat! Pacatosul.. alta treaba!
Eu fac deosebire intre pacat si pacatos. (eu nu am facut referire la tine, la familia ta sau la altcineva de pe forum.. nu inteleg de ce te simti atacat.. )
Pai daca este foc! De foc te feresti cu spaima, dar de pacat NU? De ce? Nu este focul de dincolo mai mare? Ma dezgusta ipocrizia.. si nu ma refer doar la avort, ci si la felul in care sunt tratate alte pacate... nu sunt numite pacate ca sa nu fie ofensati pacatosii.
Pai de unde stii ca un lucru este pacat daca toti vorbesc numai de bine si de ieratre si de dragoste si intelegere...
Eu nu cred ca Dumnezeu iarta lucruri pentru care nu ceri iertarea cu toata cainta.

Cat despre pacatele pe care le faci din inconstienta sau nestiinta... nu cred ca sunt mai putin pacate.
Uite pacat din nestiinta: cand eram tanara am intrat in altar. Il cautam pe preot ca mi se parea mie important sa comunic ceva.. si l-am cautat si in altar. Mda.. F tarziu am realizat ca e pacat si am gandit mult asupra acestui fapt.. ca nu are rost sa-l spun la spovedanie daca eu nu inteleg natura pacatului sau gravitatea lui. Este un pacat mai putin grav daca nu-l constientizezi?
Presupun ca de majoritatea pacatelor pe care le comitem nu suntem constienti, oricum. Dar ele exista si trebuie sa le cautam, nu se ne inchidem ochii si sa ne acoperim cu cuvinte.

5. In opinia mea, poate gresesc.. iubire fara de adevar nu exista.
Degeaba ne mangaiem cu "iubirea" daca nu avem adevarul.. parere personala.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.02.2010, 19:35:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

6. Si nu in ultimul rand.. eu datorez mult celor care au fost sinceri cu mine.

Un om direct mi-a zis ca ma rog aiurea (cu mult timp in urma) si sa-mi fac rost de carte de rugaciuni de la biserica..
Alt om mi-a spus verde in fata ca e pacat mare ca nu merg in fiecare duminica la biserica.. si nu mi-a picat bine, dar m-am dus apoi.
Apoi alt om mi-a spus ca-i pacat mare sa ma impiedic de orientarea religioasa a sotului.. nu fac decat sa-mi caut mie scuze pt pacate etc..
In decursul timpului m-am mutat de aici acolo doar pt ca unii oameni mi-au vorbit si nu m-au menajat.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.02.2010, 19:46:49
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai daca este foc! De foc te feresti cu spaima, dar de pacat NU? De ce? Nu este focul de dincolo mai mare? Ma dezgusta ipocrizia.. si nu ma refer doar la avort, ci si la felul in care sunt tratate alte pacate... nu sunt numite pacate ca sa nu fie ofensati pacatosii.
Pai de unde stii ca un lucru este pacat daca toti vorbesc numai de bine si de ieratre si de dragoste si intelegere...
Eu nu cred ca Dumnezeu iarta lucruri pentru care nu ceri iertarea cu toata cainta.


5. In opinia mea, poate gresesc.. iubire fara de adevar nu exista.
Degeaba ne mangaiem cu "iubirea" daca nu avem adevarul.. parere personala.

....doua intrebari: 1. Vrem sa ne mantuim de dragul lui Dumnezeu, sau de frica iadului?
2. Cum e cu adevarul fara iubire?

Last edited by iana; 18.02.2010 at 19:50:33.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.02.2010, 19:51:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
doua intrebari: 1. vrem sa ne mantuim de dragul lui Dumnezeu, sau de frica iadului?
2. Cum e cu adevarul fara iubire?
As minti sa spun ca vreau sa ma mantuiesc de dragul lui Dumnezeu. Eu nu am ajuns la iubirea lui Dumnezeu. Eu sunt in starea de frica de Dumnezeu.
Cand Il voi iubi pe Dumnezeu, nu ma veti vedea pe forum.. sigur as sta doar in rugaciune si aceasta ar fi starea mea fireasca.

Adevarul si iubirea sunt inseparabile. Nu ai adevar nu ai nici iubire (ci doar iubire de sine in care te mangai: vai ce grozav sunt eu cand imi iubesc aproapele!).. Nu ai iubire? Atunci nici adevarul nu e acolo.
Oricum o iei, iubirea nu vine decat din smerenie. La fel si adevarul se descopera unei inimi smerite. In opinia mea asta este reteta: smerenia..

Eu nu am smerenie, deci nu am nici iubire.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 18.02.2010, 19:53:30
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Sfintii Parinti spun ca trei sunt starile celor ce se mantuiesc:
-starea robilor, care de frica sa nu-l supere pe Stapanul tuturor fac cele ale lui Dumnezeu;
-starea slugilor, care nadajduiesc spre rasplatirea lor si asa indeplinesc voia Domnului;
-starea fiilor care din dragoste fata de Tatal ceresc fac voia Sa.
Care din aceste trei stari vi se potriveste in aceea sa stati caci va veti mantui.
Eu, pacatosul, nu sunt in niciuna , dar nadajduiesc spre cea a robilor, ca macar de frica de Dumnezeu si de mania Lui sa fac voia Sa!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 18.02.2010, 20:09:46
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ana, probabil nici unul dintre noi nu se face suficient de bine inteles, iar asta e semn rau din cate-mi dau seama. Daca vorbim de iubire, nu putem fi incisivi! Iar tu...
Ipocrizia are atatea forme ca de cele mei multe ori nici nu realizam cat de mult ne caracterizeaza! No offence! Vorbesc despre mine!!
Nu-ti propui sa salvezi suflete? Hm! Pai cum ramane cu lupta impotriva avortului??? Eu personal am fost salvat de la moarte de cel putin 4 ori. La randul meu m-a invrednicit Dumnezeu sa fiu uneori la momentul potrivit in locul potrivit!
Sinceritatea? Daca eu sau altcineva ti-ar spune sincer un adevar crud, sunt mai mult decat convins de reactia ta! Si mi se pare normal: toti suntem extrem de... sensibili!!!
Cainta NU vine la cei slabi in credinta. Si totusi eu nu-i fac ipocriti, ci doar superficiali!
Pacatul? Ce e pacatul? As vrea sa cred ca poti sa-l definesti, dar iarasi spun: vorbim vorbe!!
Dumnezeu ne pozitioneaza diferit, iar daca eu vad curcubeul din zona mea, la tine poate sa ploua cu fulgere in acelasi moment. Eu dau slava Lui Dumnezeu pentru priveliste, iar tu blestemi vremea rea care te tine in casa! Cainta este o revelatie care la unii nu apare niciodata, pentru ca s-au obisnuit doar sa blesteme si niciodata sa se bucure! (Sper sa intelegi ideile si ma refer la modul general prin care omul "vede" relatia cu Dumnezeu).
Adevarul este... relativ. El nu-i al meu si nu-i al tau, ci al Lui Dumnezeu! Iubirea, insa, este la indemana noastra, a tuturor. Ea se traieste si se asuma, nu se...impune!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 18.02.2010, 20:17:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Foarte diferit vedem lucrurile, Om bun.
Uite, eu nu vad iubirea la indemana mea. Consider ca iubirea vine doar de la Dumnezeu, iar in inima impietrita sau patimasa.. iubirea nu exista (ci alte afecte variate)..
Cel mai mult imi iubesc copiii.. si cand ma uit la ei cum dorm (cel mic doarme acum) ma intreb: chiar ii iubesc? Si daca ii iubesc pot eu sa-i mantuiesc? (ca acesta este cel mai important lucru pe care-l doresc pt ei). Hmmm? Cred ca prea usor vorbim de iubire.
Sau iubirea de sot.. pot sa-i ofer ceea ce conteaza cu adevarat? Si un singur lucru conteaza.. nu emotiile inefabile pe care le simtim unii pt altii si le catalogam drept iubire...


Sa ai un post binecuvantat!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 18.02.2010, 20:22:50
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Foarte diferit vedem lucrurile, Om bun.
Uite, eu nu vad iubirea la indemana mea. Consider ca iubirea vine doar de la Dumnezeu, iar in inima impietrita sau patimasa.. iubirea nu exista (ci alte afecte variate)..
Cel mai mult imi iubesc copiii.. si cand ma uit la ei cum dorm (cel mic doarme acum) ma intreb: chiar ii iubesc? Si daca ii iubesc pot eu sa-i mantuiesc? (ca acesta este cel mai important lucru pe care-l doresc pt ei). Hmmm? Cred ca prea usor vorbim de iubire.
Sau iubirea de sot.. pot sa-i ofer ceea ce conteaza cu adevarat? Si un singur lucru conteaza.. nu emotiile inefabile pe care le simtim unii pt altii si le catalogam drept iubire...


Sa ai un post binecuvantat!
Saru'mana! Iarta-ma pentru atitudinea mea! Problabil va veni si timpul tau, ca nu esti departe. Exista undeva pe net "Pelerinul rus" varianta audio. Eu l-am ascultat pe nerasuflete. Ai sa intelegi multe despre "iubire", daca vei gasi timp sa asculti cu luare aminte!

Dumnezeu sa te binecuvinteze cu intreaga familie! Si inca o data iarta-ma. Nimic personal. Dar pentru anumite idei, sunt dispus sa mor cu ele de gat!...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 18.02.2010, 20:27:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sau iubirea de sot.. pot sa-i ofer ceea ce conteaza cu adevarat? Si un singur lucru conteaza.. nu emotiile inefabile pe care le simtim unii pt altii si le catalogam drept iubire...
Nu prea inteleg de ce nu-l intrebi si pe el ce considera EL ca fiind ceva ce "conteaza cu adevarat" nu numai ce consideri TU ca fiind iubire pentru el, evident in contextul in care tu consideri ca detii ADEVARUL iar el este in ratacire.

Daca nu te superi da-mi si mie niste exemple de emotii inefabile(dupa tine negative) ca nu prea inteleg.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 18.02.2010, 20:33:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu prea inteleg de ce nu-l intrebi si pe el ce considera EL ca fiind ceva ce "conteaza cu adevarat" nu numai ce consideri TU ca fiind iubire pentru el, evident in contextul in care tu consideri ca detii ADEVARUL iar el este in ratacire.
=presupunerile tale

Citat:
Daca nu te superi da-mi si mie niste exemple de emotii inefabile(dupa tine negative) ca nu prea inteleg.
inefabil = inexprimabil
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46