Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 26.05.2021, 13:38:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Nu neg, nu ignor, nu conspir cu nimeni. Din avion, din balon, de la orice distanta vezi un cerc luminos inconjurat de orizont perfect drept. Din centrul cercului nu se ridica niciun deal ca sa cred ca vad o sfera. De la distanta foarte foarte mare, orice disc se confunda cu o sfera mai ales daca lumina cu care este luminat discul se afla in centrul discului luminos. La extremitati luminanta scade si acest efect cauzeaza ILUZIA optica incat ti se pare ca vezi o sfera.
Ca sa iti vezi singur minciuna.

Ce numesti tu VEZI, adica observare, este doar o IPOTEZA SI PRESUPUNERE pe care tu o vinzi drept certitudine.

Adica minti in mod nerusinat prin formulare incompleta si prin premise ascunse.

Unde ai vazut tu pamantul plat? Imi spui si mie? L-ai vazut din spatiu cu ochiul tau?

Sau de fapt tot ce ai vazut tu este "platitudine locala" pe care o vinzi impachetgata in platitudine generala?


Din nou folosesti aceeeasi schima stricta cu argumentarea locala pe care o generalizezi si apoi restul il negi.

Ajunge cu rahatul asta minciuni pe care le vinzi.

Unde ai vazut tu "pamantul plat din spatiu"???? Ai facut tu personal asa ceva?
  #362  
Vechi 26.05.2021, 13:40:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Nu ocolesc si nu mint ci spun exact ceea ce vad! N-am voie sa cred ceea ce vad ca vii tu sa-mi spui ca mint si ca vad ce zici tu ca vad? Nu vad ce zici tu ceea ce vad eu aia vad. De ce ar trebui sa mint ca ma persecuti tu mintind ca evit si ca generalizez incorect? Pai nu generalizez nimic ci spun ca atat cat vad aia vad: un cerc luminos inconjurat de orizont drept perfect si pe care nu-l confund cu o sfera!
Mincinos ordinar, unde ai vazut tu pamantul din spatiu????

Ai vazut tu pamantul cu ochii tai? Arata-mi si mie unde s cum l-ai vazut.

Mergem impreuna cu un avion intra-continental si il vedem impreuna, ce zici? Ai curajul sa iti sustii minciuna?

Mincinos ordinar, unde il vazi tu? Il vezi acum in inchipuirea ta? Sau cum il vezi? Ca deja esti ca Pinochio. Bravos Pinochio, le vezi pe toate... dar iti cam creste nasul.


Unde vezi tu tati pamantul plat? Cum il vezi plat din spatiu? Te sui noaptea pe casa si il vezi... plat?


Faci exact ca sectari care "vad scriptura", dar nu o inteleg. Te joci cu niste cuvinte si minti ca un nerusinat.

Unde vezi tu pamantul plat? In capul tau?

Last edited by gpalama; 26.05.2021 at 13:45:34.
  #363  
Vechi 26.05.2021, 13:48:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ca sa iti vezi singur minciuna.

Ce numesti tu VEZI, adica observare, este doar o IPOTEZA SI PRESUPUNERE pe care tu o vinzi drept certitudine.

Adica minti in mod nerusinat prin formulare incompleta si prin premise ascunse.

Unde ai vazut tu pamantul plat? Imi spui si mie? L-ai vazut din spatiu cu ochiul tau?

Sau de fapt tot ce ai vazut tu este "platitudine locala" pe care o vinzi impachetgata in platitudine generala?


Din nou folosesti aceeeasi schima stricta cu argumentarea locala pe care o generalizezi si apoi restul il negi.

Ajunge cu rahatul asta minciuni pe care le vinzi.

Unde ai vazut tu "pamantul plat din spatiu"???? Ai facut tu personal asa ceva?
Ce tot vorbesti aiurea? Ti-am spus ca vad privind apele plate, dara dreapta de lumina a Soarelui sau a Lunii pe mari si ti-am prezentat linkul cu filmul luat din balon si sunt cate vrei. Asta vad!!! Nu e nicio ipoteza, nicio generalizare, nicio presupunere. Este exact ceea ce vad de la orice inaltime din balon in orice film de pe Youtube!

Ti-am aratat un film credibil de pe Youtube.

Vad exact ceea ce vad si nu ceea ce incerci tu sa ma prelucrezi!

Vad un cerc luminos inconjurat de un orizont drept de jur imprejur. ASTA VAD! de la orice distanta!

Daca privesti filme cu un cerc ce devine foarte mic inconjurat de negru, acel cerc nu poti sti daca e sfera sau cerc deoarece daca cercul e luminat din centru asta face ca LUMINANTA spre margini sa scada si ai ILUZIA ca vezi o sfera. Ca sa-ti dai seama ce e, sfera sau cerc, trebuie sa te apropii si cu cat te apropii vezi un cerc luminos inconjurat de orizont perfect drept si nicidecum o sfera, nicidecum un cerc cu mijlocul un deal-damb!

Deci asta vad si spun doar ceea ce vad.

Nu mai abera ca vad altceva sau ca nu vreau sa recunosc sau ca mint ca defapt nu vad ceea ce vad si ca mint ca vad ceea ce vad!

Tu esti cel ce negi evidenta si umblii cu acuzatii conspirationiste!

TU CE VEZI in filmul prezentat?

Spune ce vezi! Si nu tot spune ce vad eu si ce fac eu ci spune ce vezi tu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.05.2021 at 13:51:24.
  #364  
Vechi 26.05.2021, 13:58:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Bai papagal mincinos ce esti.


Deci o faci din vorbe.

Ai mintit ca un nerusinat si faci lcururile din vorbe ca sectarii. de asta esti un sectar nerusinat ca minti.


Deci pe scurt tu nu vezi, ai mintit aici ca un nerusinat, ci doar ai niset presupuse dovezi pe care le consideri "vedere".

Ce ai vazut nu este observabilitate directa ci sunt "dovezi".

Adica esti un mincinos de 2 parale care "vede", dar .. nu vede.

Hai ca iti demontez eu filmuletul:


1. ARATA CURBURA A PAMANTULUI

2. ARATA IN ORICE DIRECTIE CURBURA SI MARGINE ROTUNJITA

3. SE VEDE CA LA "MARGINE" SE CONTINUA MAI DEPARTE , DE CEALALTA PARTE NORII SI PAMANTUL,

4. LA ORICE MARGINE VAZUTA SE VEDE CA SE CONTINUA DE CEALALTA PARTE

5. IMAGINILE NU SUNT SUFICIENT DE MARI DAR SUNT SUFICIENTE PT A VEDEA O CURBURA.

6. DACA AR FI CUM ZICI AR TBUI SA SE VADA INTREG PAMANTUL IN IMAGINE.

NU ITI FOLOSESTE FILMUL DECAT SA TE DECREDIBILIZEZI CU O GOGOASA PE CARE CA UN NEPRICEPUT O INTERPRETEZI GRESIT.

In primul rand nu ai extras informatie ci doar... ai trecut pe diagonala prin film...

Nota 2 la .. logica si perspicacitate.



Deci tu nu intelegi ce vezi, nu te duce capul, esti obsedat de o idee si nu vezi decat... ideea ta.

Last edited by gpalama; 26.05.2021 at 14:03:00.
  #365  
Vechi 26.05.2021, 14:07:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Bai papagal mincinos ce esti.
Mint cand vad si spun ce vad?

Citat:
Deci o faci din vorbe.
Ce fac din vorbe?

Citat:
Ai mintit ca un nerusinat si faci lcururile din vorbe ca sectarii. de asta esti un sectar nerusinat ca minti.
Iar ma confunzi cu Ewald Frank-enstain! Ce vorbe?
Vad si spun ceea ce vad si ceea ce inteleg ca vad!
Tu incerci sa ma prelucrezi terorizandu-ma ca sa cedez si sa sustin altceva decat ceea ce vad si inteleg ca vad!


Citat:
Deci pe scurt tu nu vezi, ai mintit aici ca un nerusinat, ci doar ai niset presupuse dovezi pe care le consideri "vedere".
Cum sa nu vad? Deocamdata n-am orbit, deocamdata vad. Dovada e ca scriu aici pe net la tastatura! Vad filmele pe care ti le-am prezentat si vad ceea ce se vede in ele!

Citat:
Ce ai vazut nu este observabilitate directa ci sunt "dovezi".
Domnule nu vreau sa dovedesc nimic. Ti-am spus ce vad. Tu nu poti crede ca ceea ce vad si spun sunt defapt exact aia ce vad. Tu spui ca mint, ca nu vad, ca sunt dovezi false... Aberezi! Afirm exact ceea ce vad si inteleg ca vad fara niciun interes decat sa incerc sa nu mint!

Citat:
Adica esti un mincinos de 2 parale care "vede", dar .. nu vede.
Puiul baronului de Miunhauzen ma face intruna mincinos! Penibil!

Citat:
Hai ca iti demontez eu filmuletul:


1. ARATA CURBURA A PAMANTULUI

2. ARATA IN ORICE DIRECTIE CURBURA SI MARGINE ROTUNJITA

3. SE VEDE CA LA "MARGINE" SE CONTINUA MAI DEPARTE , DE CEALALTA PARTE NORII SI PAMANTUL,

4. LA ORICE MARGINE VAZUTA SE VEDE CA SE CONTINUA DE CEALALTA PARTE

5. IMAGINILE NU SUNT SUFICIENT DE MARI DAR SUNT SUFICIENTE PT A VEDEA O CURBURA.

6. DACA AR FI CUM ZICI AR TBUI SA SE VADA INTREG PAMANTUL IN IMAGINE.

NU ITI FOLOSESTE FILMUL DECAT SA TE DECREDIBILIZEZI CU O GOGOASA PE CARE CA UN NEPRICEPUT O INTERPRETEZI GRESIT.

In primul rand nu ai extras informatie ci doar... ai trecut pe diagonala prin film...

Nota 2 la .. logica si perspicacitate.
Nu spui ce vezi ci spui ”logic” ce vezi ca vezi dupa interes.

Asta vezi tu in filmul prezentat de mine de pe youtube? Vezi o sfera?

Eu vad un cerc luminos plat inconjurat de orizont perfect drept, un cerc de jur imprejur si niciun damb din centrul cercului de la orice inaltime.

Defapt si tu vezi ceea ce vad si eu doar ca tu cu ”logica” de balta incerci sa te minti si sa ma minti ca defapt vezi o sfera!

MINTI si nu poti sa marturisesti nici macar ceea ce vezi pe un film! Penibil!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.05.2021 at 14:09:54.
  #366  
Vechi 26.05.2021, 14:09:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

[quote]
Eu vad un cerc plat inconjurat de orizont perfect plat, un cerc de jur imprejur si niciun damb din centrul cercului de la orice inaltime.
[quote]

Mizerie de mincinos ce esti. Nu vezi nici un cerc, este doar o curbura, deci esti un mincinos de mare notorietate.

Din nou generalizezi ca vezi un cerc cand "vezi doar un segement".

Daca adevarul tau este din minciuna si fabricat in felul asta atunci esti doar un mincinos.

Unde cerc de jur imprejur cand e doar o curbura???? Munchausen ??? Te tragi singur de par ca sa iti iasa cercul???

Cum ajungi tu de la un segment la ... cerc? cand nu e nici un cerc?


Nerusinatule, la margine, la "curbura ce vezi"????

Evident ca imaginea "pare aplatizata".

Dar marginea este clar rotunjita.


Si la margine ce vezi? Pe asta o ignori ca ... nu da la socoteala?

Ai ocolit cu maxima responsabilitate toate raspunsurile...



De fapt comunicarea cu tine e chair un exercitiu bun, de tipul: exercitii de desfacut minciuni ordinare... chiar produci multe pe banda rulanta e un exercitiu interesant.

Un alt exercitiu este sa incerci sa rezolvi probleme patogenice din alea cu capul, facem si putem aici. Per ansamblu esti un studiu de caz patogenic foarte interesant.

Si ti se pare ca imi scapa vreo minciuna de a ta si ca poti trecee cu vreuna neobservata?

Nu ai vazut pana acum ca ti-am observat si desfact absolut fiecare mizerie pe care ai produs-o????


Last edited by gpalama; 26.05.2021 at 14:17:02.
  #367  
Vechi 26.05.2021, 14:17:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nerusinatule, la margine, la "curbura ce vezi"????

Evident ca imaginea "pare aplatizata".

Dar marginea este clar rotunjita.


Si la margine ce vezi? Pe asta o ignori ca ... nu da la socoteala?

Ai ocolit cu maxima responsabilitate toate raspunsurile...
Nu-ti mai permite sa ma faci in fel si chip. Nu ignor nimic!

La margine se vede o linie orizontala perfect dreapta, e orizontul, de jur imprejur! Nu inventa curburi nevazute, ascunse, imposibil de observat si ca eu nu vreau sa le vad si ca le ignor!

Ia un liniar si pune pe film si vezi ca e o linie perfect dreapta a orizontului! Mai vezi ca dedesubt nu apare niciun damb. Pe o sfera daca te inalti, la mijloc vezi un damb.

Ce vezi tu? La ce minut si la ce secunda vezi tu curbura?
La minutul 1,55-57 se vede clar orizontul o linie dreapta laser. Pune rigla pe monitor sa vezi ca e o dreapta!

Ce curbura vezi tu? Ce logica ai si pe ce deduci tu curbura care nu apare? Pe baza Luminantei? Pai la extremitatile cercului e normal ca luminanta sa scada si sa ai ILUZIA ca ai vedea o curbura.

Nu vezi nici macar ceea ce vezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #368  
Vechi 26.05.2021, 14:21:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Eu vad un cerc plat inconjurat de orizont perfect plat, un cerc de jur imprejur si niciun damb din centrul cercului de la orice inaltime.
Mizerie de mincinos ce esti. Nu vezi nici un cerc, este doar o curbura, deci esti un mincinos de mare notorietate.

Din nou generalizezi ca vezi un cerc cand "vezi doar un segement".

Daca adevarul tau este din minciuna si fabricat in felul asta atunci esti doar un mincinos.

Unde cerc de jur imprejur cand e doar o curbura???? Munchausen ??? Te tragi singur de par ca sa iti iasa cercul???

Cum ajungi tu de la un segment la ... cerc? cand nu e nici un cerc?


Nerusinatule, la margine, la "curbura ce vezi"????

Evident ca imaginea "pare aplatizata".

Dar marginea este clar rotunjita.


Si la margine ce vezi? Pe asta o ignori ca ... nu da la socoteala?

Ai ocolit cu maxima responsabilitate toate raspunsurile...



De fapt comunicarea cu tine e chair un exercitiu bun, de tipul: exercitii de desfacut minciuni ordinare... chiar produci multe pe banda rulanta e un exercitiu interesant.

Un alt exercitiu este sa incerci sa rezolvi probleme patogenice din alea cu capul, facem si putem aici. Per ansamblu esti un studiu de caz patogenic foarte interesant.

Si ti se pare ca imi scapa vreo minciuna de a ta si ca poti trecee cu vreuna neobservata?

Nu ai vazut pana acum ca ti-am observat si desfact absolut fiecare mizerie pe care ai produs-o????

Vorbesti tampenii!... fara numar crezand ca zici ceva important. Nimicuri bune de aruncat! Prostii cu 0 credibilitate. Nu cred o iota din tampeniile pe care le deserti.

Te-am intrebat ce vezi pe film! Nu raspunzi, eviti si ai deraiat-o rau in acuzatii, analize si experiente pe mine.


Ce anume vezi pe film? Vezi altceva decat un cerc luminos plat cu orizont perfect drept de jur imprejur? Vezi cumva o sfera? Ai vreo informatie din film din care sa poti afirma ca vezi o sfera?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #369  
Vechi 26.05.2021, 14:23:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
La margine se vede o linie orizontala perfect dreapta, e orizontul, de jur imprejur! Nu inventa curburi nevazute, ascunse, imposibil de observat si ca eu nu vreau sa le vad si ca le ignor!

Hai pune o linie sa vezi ca... nu e dreapta !!!

MINCINOS DE 2 PARALE.

Bai Pinochio nu te mai stradui sa minti ca nu iti merge.

Uite-ti poza cu rigla... se vede si cu ochiul liber pacat ca tu iti distorsionezi mintea sa vezi drept cand e curbura... si nearparat CURBURA PE INTERIOR ADICA SFERA.

Ti-am facut hatarul ca sa vezi cat de mincinos esti.

Poti sa iei absolut orice poza si orice moment.

Vezi ca am selectat 1.55.

ACUM VEZI CA NU TE DUCE CAPUL SI CA MINTI !!!
Attached Images
File Type: jpg asdCapture.jpg (157 Octeţi, 5 views)
  #370  
Vechi 26.05.2021, 14:30:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Se pare ca sunt limitari la dimensiunea imaginii.

Mai jos atasata imaginea dar redimensionata.

Se vede clar ca exista O ZONA hasurata INTRE CELE 2 LINII care este o curbura.
Attached Images
File Type: jpg 1asdCapture.jpg (52,9 KB, 8 views)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare