Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 08.10.2009, 17:43:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cred ca este cea mai mare certitudine care mi-a ramas, ca aceasta credinta este cu adevarat Hristos Insusi, cred cu adevarat...dar, mai sus m-am referit la credinta oamenilor, la presupusa credinta ce, din pacate pierde din baza pe Hristos, credinta inventata si culeasa de prin superstitii nefondate si absurde.
eu am avut impresia ca te-ai dedulcit cu acceptarea firii decazute a omului ca o maimutza cu coarne, cu natura lui intrand la incertitudini... ca sa te multzumeshti cu hazardul, cu evolutzionismul... cu neputintza... cu compromisul... fiindu-tzi astfel mila de pacate in loc sa-tzi fie mila de Hristos shi de pacatoshii Lui...

deci ma iarta daca am priceput printre randuri... altceva decat durerile noastre, de putzin credincioshi, adica de zabavnici cu inima ca sa ne tzinem mereu nishte elevatzi indoielnici... evitand multa credintza... nadejdea cea noua shi Dragostea... deci zbatandu-ne mereu in ape tulburi... in scepticism ori entuziasm mallahienicist... "fericirea" ca ne comportam exact asha ca shi lumea... smerita trufie... de frica... inchinandu-ne pana shi sufletul shefului pacatelor care dicteaza... slujindu-l ca sa-i facem pe plac... pentruca tare vrea, mereu, ceea ce vrem shi noi... in prostia poftei noastre... adica huzurul porcesc al pacatelor osebite... crezandu-ne vrednici prin aia ca le facem shi noi... deci e clar ce ne-am invoit cu ele... parand spashitzi... aratandu-ne o mila absurda shi o multzumire fatza de noi inshine... cerand iertare mereu fara ca sa schimbam nimic in noi... cazutzi in starea aia "frumoasa" de aparenta ascultare.

Last edited by vsovi; 08.10.2009 at 17:55:26.
  #552  
Vechi 08.10.2009, 18:32:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu, nu suntem pe un topic dedicat homosexualitatii....
S-apoi, cine asociaza boala cu pacatul mancatului de dulciuri, caci, nu inteleg topcat ce vrei sa zici ? Cine spune ca este pacat sa mananci dulciuri ?
Apropos de mancatul in general, de mancatul asociat cu pacatul de a manca...Cu adevarat aceasta deprindere, fireasca, de altfel, tine de societatea in care te afli, fiindca, daca faci parte dintr-un trib care-si castiga existenta la limita dupa roadele naturii, atunci nu stiu cum se mai poate vorbi despre pacatul mancarii de frupt sau de post . Deci, pana la urma si aceasta credinta tine de libertate, de mediul in care te afli, dar si de educatia pe care o primesti. Si atunci...de unde incepe aceasta presupusa credinta, sau unde se limiteaza, unde se sfarseste ? Complicat !
Si totusi, nici de mancare nu este vorba in acest topic, ci de neputinta omului si nu numai ( caci si animalele detin aceasta...ei nu le-ar numi neputinta si nicicum ) de masturbare, mai ales in situatiile delicate pe care le-a exprimat aici Euftalia.
In mod paradoxal, sau mai degraba ironic si atat de ipocrit, toti, absolut toti oamenii sunt cuprinsi de neputinta in acelasi timp in care proclama desavarsirea si schimonosesc , ponegresc natura mama. Suntem oameni si nu ar trebui sa ne fie rusine de acest lucru atata timp cat rationamentul si lupta permanenta a vietii nu ne paraseste.
Cred ca inteligenta si evolutia ne-a modificat insasi conceptul de credinta...s-apoi, cine mai stie ce este aceia credinta cu adevarat ?
Esti in mare ratacire de asta data ! Faci mari confuzii , judecand pe toti la gramada , intr un joc periculos de " idei " si cuvinte .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #553  
Vechi 08.10.2009, 21:51:55
Meritoriu Meritoriu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

cristiboss56 eu discutam cazul majoritatii. Majoritatea nu ucide, nu fura, nu este reprezentata de cei in afara legii. Principiul pe care se bazeaza aceste legi este simplu : sunt considerate si incriminate gesturile care afecteaza in orice fel existenta celorlalte persoane din jurul nostru. Spre exemplu, viata sexuala a cuiva, atata timp cat respecta legile, nu are cum sa te afecteze pe dumneata. Insa faptul ca persoana respectiva iti salveaza viata prin descoperirea sa revolutionara in domeniul medicinei, te afecteaza. Dumneata folosesti obiecte inventate, concepute, create, construite de oameni care au pacatuit mai mult sau mai putin. Dumneata esti un om care pacatuiesti. Nu ai de unde stii, insa, daca o faci mai mult sau mai putin decat cei din jurul tau. Asa ca orice discutie pe seama acestui subiect este redundanta. Chiar si prin ultimul comentariu denoti o deloc subtila aroganta :
" Esti in mare ratacire de asta data ! Faci mari confuzii , judecand pe toti la gramada , intr un joc periculos de " idei " si cuvinte ."
Cat despre explicatia lui topcat :Din cate am vazut, in viziunea crestina, omul e un summum de pacate, cele pe care le "mosteneste" plus cele pe care le acumuleaza singur in viata sa trupeasca. S-a ajuns sa se gaseasca o explicatie care implica pacatul pentru absolut orice. Tin minte ca cinema mi-a spus in momentul in care discutam despre copilul unei persoane apropiate, diagnosticat cu sindromul Down, ca el este cel ce ispaseste pacatele parintilor, pentru ca se mostenesc. Astfel, parintii sunt si ei pedepsiti pentru ca au pacatuit. Mi se pare o aberatie. Nu pot sa accept o asemnea explicatie fantezista ce jigneste inteligenta oricui. Cum sa pui pe fruntea unui copil un asemenea stigmat ? In loc sa te gandesti ce poti sa faci pentru a-l ajuta, sa inventezi corelatii de genul acesta. Ma scuzati, dar rar mi-a fost dat sa vad genul acesta de idei malitioase ( malitios e chiar un eufemism in situatia data ).

Dezvatati-va de obiceiul de a da tuturor fenomenelor o explicatie care va convine. Sau macar incercati sa va asumati subiectivismul.
__________________
" Somnul ratiunii naste monstri " - Francisco de Goya
  #554  
Vechi 08.10.2009, 22:35:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meritoriu Vezi mesajul
cristiboss56 eu discutam cazul majoritatii. Majoritatea nu ucide, nu fura, nu este reprezentata de cei in afara legii. Principiul pe care se bazeaza aceste legi este simplu : sunt considerate si incriminate gesturile care afecteaza in orice fel existenta celorlalte persoane din jurul nostru. Spre exemplu, viata sexuala a cuiva, atata timp cat respecta legile, nu are cum sa te afecteze pe dumneata. Insa faptul ca persoana respectiva iti salveaza viata prin descoperirea sa revolutionara in domeniul medicinei, te afecteaza. Dumneata folosesti obiecte inventate, concepute, create, construite de oameni care au pacatuit mai mult sau mai putin. Dumneata esti un om care pacatuiesti. Nu ai de unde stii, insa, daca o faci mai mult sau mai putin decat cei din jurul tau. Asa ca orice discutie pe seama acestui subiect este redundanta. Chiar si prin ultimul comentariu denoti o deloc subtila aroganta :
" Esti in mare ratacire de asta data ! Faci mari confuzii , judecand pe toti la gramada , intr un joc periculos de " idei " si cuvinte ."
Cat despre explicatia lui topcat :Din cate am vazut, in viziunea crestina, omul e un summum de pacate, cele pe care le "mosteneste" plus cele pe care le acumuleaza singur in viata sa trupeasca. S-a ajuns sa se gaseasca o explicatie care implica pacatul pentru absolut orice. Tin minte ca cinema mi-a spus in momentul in care discutam despre copilul unei persoane apropiate, diagnosticat cu sindromul Down, ca el este cel ce ispaseste pacatele parintilor, pentru ca se mostenesc. Astfel, parintii sunt si ei pedepsiti pentru ca au pacatuit. Mi se pare o aberatie. Nu pot sa accept o asemnea explicatie fantezista ce jigneste inteligenta oricui. Cum sa pui pe fruntea unui copil un asemenea stigmat ? In loc sa te gandesti ce poti sa faci pentru a-l ajuta, sa inventezi corelatii de genul acesta. Ma scuzati, dar rar mi-a fost dat sa vad genul acesta de idei malitioase ( malitios e chiar un eufemism in situatia data ).

Dezvatati-va de obiceiul de a da tuturor fenomenelor o explicatie care va convine. Sau macar incercati sa va asumati subiectivismul.
Nu am știut că ești în patima masturbării ! Nu este o rușine, rușinea vine din însăși faptul că propovăduiești așa ceva, te faci apărător mascat, dar apărător și propovăduitor al masturbării . Sincer nu mă așteptam din partea ta ! Ți-am citit și alte postări de - ale tale, dar sincer , nu bănuiam că ești într o astfel de patimă. Vindecare grabnică !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #555  
Vechi 09.10.2009, 08:56:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meritoriu Vezi mesajul
Cat despre explicatia lui topcat :Din cate am vazut, in viziunea crestina, omul e un summum de pacate, cele pe care le "mosteneste" plus cele pe care le acumuleaza singur in viata sa trupeasca. S-a ajuns sa se gaseasca o explicatie care implica pacatul pentru absolut orice. Tin minte ca cinema mi-a spus in momentul in care discutam despre copilul unei persoane apropiate, diagnosticat cu sindromul Down, ca el este cel ce ispaseste pacatele parintilor, pentru ca se mostenesc. Astfel, parintii sunt si ei pedepsiti pentru ca au pacatuit. Mi se pare o aberatie. Nu pot sa accept o asemnea explicatie fantezista ce jigneste inteligenta oricui. Cum sa pui pe fruntea unui copil un asemenea stigmat ? In loc sa te gandesti ce poti sa faci pentru a-l ajuta, sa inventezi corelatii de genul acesta. Ma scuzati, dar rar mi-a fost dat sa vad genul acesta de idei malitioase ( malitios e chiar un eufemism in situatia data ).

Dezvatati-va de obiceiul de a da tuturor fenomenelor o explicatie care va convine. Sau macar incercati sa va asumati subiectivismul.
Dar e normal sa faci asa, atita timp cit persista mitul caderii, central si esential in crestinism. Trebuie sa fim pacatosi, altfel se destrama tot esafodul.
  #556  
Vechi 09.10.2009, 09:00:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

draga mea ory, sper ca nu te-ai suparat pe mine ca iata vad ca din mesajul meu se putea intzelege ca pe tine te-am comparat cu o masimutza cu coarne, nu era vorba despre tine ci despre omul care zicand ca se trage din maimutza are impresia ca pacatele nu au nici o legatura cu trupul... poi e simplu, pe trup la inceput il face "sanatos" shi gras, dezvoltat shi mandru ca o buruburuiana frumoasa in timp ce sufletul se ofileshte shi se usuca la umbra ei fiindca o ineaca exact asha precum vorbura inabushe samantza cazuta in pamantul bun, nu in orice pamant ci in pamantul cel bun...

deci ma iarta ca nu sunt mallahistele de vina, femeile, fetele, ranjitoarele ca la comanda, organele daruite prin hainele stramte, mulate, cu larghetze printre seductivitatzi flatative, nu, caci nu e vorba de macelarirea sangelui sau a carnii, a organelor ci lupta este cu duhul trufiei care in betzshtia lui lacoma de a agonisi pacate din pofta rea de om paguboss, placandu-i sa minta, repede alearga spre a fi cea mai mare maimutza cu coarne, cea mai tare din parcare, bataushul parash cel mai responsabil asha dintr-o conshtiintza de bagabond plin de dragoste fatzarnica, are o curiozitate morbida a bogatziei, un interes ascuns pentru placeri, e foarte ergonomic, practic, comerciant shi ishi shtie foarte bine doar propriul interes shi nalucind pripit ajunge rapid in starea aia "frumoasa", avand impresia ca e osebit shi ca face ascultare... deci cu asta e lupta, cu duhul desfranarii, caci un om bogat... ... ... mai degraba va intra o camila foarte groasa prin gaura unui ac decat un om bigat in Imparatzia Cerurilor...


dar pacatul nu este doar cand il faci ci mai ales atunci pacatuieshti, cand il vezi, auzi, adulmeci, gushti, atunci cand simtzurile tale participa caci pentru pacatelea astea cine crezi ca va da socoteala? deci ne murdarim shi atunci cand avem impresia ca doar cel ce barfeshte e de vina... nu, ci shi urechea noastra a pacatuit shi gustoqlulhul... oq curios de pui nevinovat... deci shi astea sunt pacate grele de tip nimfoman, de cocota masculina, de "responzabil" patimash... ce se dedulceshte cu laudarosheniile maimutzei cu coarne... cu mushchiul lui... cu pupila lui cea dulce inconjurata de gene lungi...

deci asha este cu progresul omenirii... omul progresist... omul care zice mereu ca defapt raul nu vine din pricina pacatelor ci placerile, poftele crede ca il fac chiar sanatos, indragind sanatoriul mafiot al filmelor cu banditzi jegxy... shi astfel se obijnuieshte omul, maimutza cu coarne ca sa minta, sa inshele, sa ispiteasca, sa amageasca, sa injure, sa curveasca, sa se intinda de placerile leneii nadajduind in visarile lui entuziasmante, amante, sa ragaie, sa dea drumul la gaze, sa faca toate necuviintzele in mod cu totul shi cu totul natural shi firesc... cica pentru sanatate... caci cu totzii shi-au acceptat moartea sufletului, nepasarea fatza de desavarshire shi au "intzeles" ca nu mai conteaza dragostea sfanta... deci se duc linishtitzi cu totzii in iad fiindca asha e "traditzia"... asha le spune lor shtiintza... asha au aflat ei... ca daca nu te descurci, nu mituieshti atunci nu ai sa supravietzuieshti... shi astfel ishi lucreaza doar conditzia lor de mare buruiana infloritoare...

deci e trist dar nu eshti tu de vina asha cum insinueaza cristi ci dumneata desigur ca ai vrut sa demashti absurdul credinciosului fatzarnic... pe fariseu... pe care m-ai tzintit la fix, ca altfel nu-tzi dadeam eu iarashi lectzii de morala... ca un profesor de mucava plin de mallahism interior...

sau nu se deduce din cele ce le-am scris? caci inca nu m-am vindecat deshi fac cura cu mancare putzina shi uscata, cu rugaciuni shi Biserica... dar trebuie sa constat ca inca n-am reushit sa-mi dau demisia din functzia de profesor eminent care cu indreptari ii clateshte pe altzii de la starea lor, cu false shi ipocrite indreptari... exact asha cum dracul te face sluga lui vicleana... atat de ascunsa incat nici tu nu shtii ca eshti scula lui...

deci incaodata ma iarta... ca te-am amagit... cu indreptari viclene...

shi te roaga shi pentru mine pacatosul...

Last edited by vsovi; 09.10.2009 at 09:12:49.
  #557  
Vechi 09.10.2009, 09:06:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
S-apoi, cine asociaza boala cu pacatul mancatului de dulciuri, caci, nu inteleg topcat ce vrei sa zici ? Cine spune ca este pacat sa mananci dulciuri ?
"Sa spunem" inseamna sa dai o ipoteza, nu neaparat reala.
Si cu homosexualitatea e cam la fel. Acum exista metode din ce in ce mai folosite, banuiesc, de homosexuali pentru a nu contacta boli cu transmitere sexuala. In curind vom avea si un vaccin pentru SIDA, deci tot mai putini homosexuali se vor imbolnavi strict din cauza pacatului lor.
  #558  
Vechi 09.10.2009, 09:16:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
deci asha este cu progresul omenirii... omul progresist... omul care zice mereu ca defapt raul nu vine din pricina pacatelor ci placerile, poftele crede ca il fac chiar sanatos
Fa un exercitiu de sinceritate si spune-mi: cind a fost omul mai pacatos, in timpul ciumei din secolul 14, cind a decedat jumatate din populatia Europei, sau acum, cind speranta de viata este de aproape 80 de ani?
  #559  
Vechi 09.10.2009, 09:35:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Fa un exercitiu de sinceritate si spune-mi: cind a fost omul mai pacatos, in timpul ciumei din secolul 14, cind a decedat jumatate din populatia Europei, sau acum, cind speranta de viata este de aproape 80 de ani?
acuma cu sigurantza ca atunci de frica ciumei shi a mortzii striga omul dupa Dumnezeu... acuma insa, insanatoshitzi cu totzii prin grija shtiintzei, vaccinatzi obligator, ishi ashteapta cu totzii linishtitzi pensia shi varsta fireasca de 80 de ani pentru a muri, pentruca e firesc sa mori la batranetze... shi astfel e firesc sa ajungi in iad... ca asha face toata gLumea... deci acum pacatele nu mai conteaza... ca nu mai moare nimeni de la pacate... dar cineva e deja demult mort... sufletul shi Duhul dragostei sfinte din ei... nadejdea cea noua... caci ei cu totzii shi-au acceptat soarta... iadul cel veshnic shi nu mai fac nimic ca sa shi-o schimbe... caci e natural, e firesc, e sigur... asha patzim cu totzii... deci e destinul tragic al omului... al maimutzei cu coarne... asta este n-ai ce sa-i mai faci decat sa te descurci... sa supravietzuieshti cat mai mult... iar daca eshti prea batran atunci sa te eutanasiezi ca shi asha nu mai are rost sa te chinui...

deci omul progreseaza numai shi numai spre pacatuire avansata... acceleranta... Adam shi Eva a mushcat odata dintr-un mar trufindu-se shi apoi savarshind pacatul neascultarii iar acum noi, urmashii lor, pacatuim tot ce se poate pacatui cat mai des... zilnic, clipa cu clipa... shi ceea ce e ciudat este ca credem ca pacatul ne desavarsheshte... cand defapt doar paza shi necaderea in ispita te desavarsheshte shi nu curiozitatea morbida a poftlor cele rele... ce vin din necredintza shi lepadare de dragostea sfanta de Dumnezeu shi orishicare om... orishicare fiintza vie... caci OMUL este chipul cel sfant al Creatorului... al sfintei Treimi... dar asha cum zice parintele prooroc Arsenie Boca, omul chiar daca nu se trage din maimutza se indreapta cu pashi repezi spre ea... iar eu am completat sperand ca nu o sa se supere zicand, da, spre ea, spre maimutza aia cu coarne... care uneori in copac se masturbeaza ca un adevarat mallahist... caci shi maimutzele se masturbeaza... cu totul shi cu totul natural shi firesc... sau fac dragoste asha la comun, care cu care shi cine cu cine... le-am vazut... la o gradina zoologica... sarmanele erau inchise intre zabrele... dar pofta nu le trecuse... nu le pasa... asha cum alte animale ishi pierd toate poftele daca le inchizi... dar omul credincios trebuie sa-shi caute singur pushcaria, celula Adevarului... shi sa nu se mai uite la altzii printre zabrele... ca sa jinduiasca dupa vremelnicii shi deshertaciuni gLumeshti...

Last edited by vsovi; 09.10.2009 at 09:44:47.
  #560  
Vechi 09.10.2009, 10:28:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
tz sh tz
Pai zii asa, ca tu folosesti cuvintele boala si sanatate nu pentru trupul fizic ci pentru suflet. Ca sa stim si noi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57