Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.11.2011, 15:11:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu scrie nimic din ce am zis eu. Nu ma refeream la calatorii la Polul Sud,ci pur si simplu sa faci inconjurul Antarcticii pe apa si sa se masoare distanta. Ce-i asa greu?
Si..cine a facut asta? Tu ai facut? Sau cineva in care sa ai incredere absoluta.. :)
  #42  
Vechi 30.11.2011, 15:23:04
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citiți Facerea, potopul, și alte locuri din scripturi unde sunt pomenite cele create de Dumnezeu și apoi mai stăm de vorbă pe argumente și nu cu ironii îndoielnice și îndoitoare care par a demonstra 'evidentul' ăla pe care îl credeți voi.

Pământul e plat denivelat la suprafață și rond pe fundul apelor de jos.

Munții și adâncurile ne arată cum s-au rupt apele de ape.

Soarele și luna și stelele merg pe deasupra pământului și mărilor totimpul la aceiași distanță față de partea de jos, unde ne aflăm noi.

Eclipsa de soare și de lună și fazele lunii bine observate și interpretate ne arată destule pentru a pricepe corect că nu se interpune pământul între soare și lună niciodată.

În cer nu există pământuri, pietre, materie de jos, decât foc, apă și ghiață, nori, aer, vânturi, și ceea ce se ridică de jos!

Răsăritul soarelui și apusul și instaleara nopții se datorează nu formei de glob ci unghiului de refracție care impune forma de U pe care merge raza luminii prin păturile de aer de pe patul pământului.

Din pricina că e finită creația soarele apare mereu din răsărit dar el merge tot drept înainte schimbându-și direcția lent din pricina tăriei și că e finită creația, deci își schimbă lent direcția spre margini. Așa apar anotimpurile că soarele și luna se mișcă pe cer parcă lovindu-se de mantele laterale schimbându-și treptat direcția vara și iarna.

Soarele și Luna la eclipsa de soare formează o sferă perfectă, sunt două jumătăți de sferă de aceiași mărime.

Toată creația este atât cât este ea și nu este mai mult decât este creat, deci avem un cub, un paralelipiped, și ăsta e singurul model posibil teoretic prin care putem modela ceea ce se vede. Este cubul din mintea omului căci atâta poate omul percepe real, un cub, un paralelipiped și nicidecum un infinit.

Dar nu ce se vede are valoare și nu aia e tot ce este ci ceea ce nu se vede este cu adevărat căci ceea ce se vede numai din ceea ce nu se vede se lucrează spre a fi văzut cândva și deci ceea ce se vede e trecător și vremelnic iar ceea ce nu se vede este veșnic fiindcă ceea ce nu se vede are haină curată și veșnică pe când ceea ce se vede e acuma dar nu are nicio îmbrăcăminte și dispare, e ca o natură moartă plină de tot felul de goliciuni care moare.

Deci sigur nu există niciun glob și nicio planetă și niciun sistem solar și niciogalaxie și nimic absolut din ce au modelat și născocit explicaționiștii.

Au inventat ei niște teorii pe care le-au cusut mereu cu ață albă și le-au adaptat mereu din mers ca să dea bine... să dea bine la simțul plauzibilului din omul îndoielnic, dar sunt pure-ci scorneli.

Știu că nu credeți, că nu vreți și că nici nu puteți, dar cu Dumnezeu se poate înmulți credința voastră întru adevăr... iar fără credință degeaba am ști toate lucrurile cum sunt căci n-am făcut decât să cădem mai rău din lac în puț, din orbire în autoamăgire și sminteală.

Dacă ați știi exact cum sunt toate cele ce se văd și n-ați avea credință nici cât o bobiță de muștar, exact ca acuma, la ce v-ar folosi vouă știința cea adevărată? La ce v-ar folosi dacă ați putea muta până și munții sau am putea extinde creația cu încă una similară ca să avem o creație dublă sau triplă sau de 10 ori pe atât? Am fi doar niște morți care mor în ceva mai larg... Cu ce ne-ar încălzi atunci toate informațiile dacă am știi conform scripturilor și tot nu l-am primi pe Dumnezeu?

Am avea o mai largă întindere a morții.

Oare nu sunt destui care au trăit o viață într-un sătuleț de munte sau de șes? Iar unii n-au nevoie de mai mult decât de o temniță de 2m pe 2m și sunt foarte fericiți cu atâta. Ei au însă ceva de necuprins și de nevăzut, au credință și dragostea lui Dumnezeu cu ei în tot puținul lor cel fără de nicio valoare, căci oricâtarfi și oricâtai avea dacă nu ești mulțumit la nimic nu-ți folosește căci și așa îl folosești doar spre rele. Deci la ce bun ca să știți voi cum e creația?Dar dacă vreți să știți, atunci mai întâi citiți sau credeți pe cei ce au citit și cred așa cum este scris acolo. Celui ce crede toate îi sunt cu putință... deci dacă ați crede ați începe să mergeți pe cale și ați începe să pricepeți.

Last edited by vsovivi; 30.11.2011 at 15:54:05.
  #43  
Vechi 30.11.2011, 15:34:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Un singur lucru ma pune serios pe ganduri: Cum a reusit acest subiect sa aiba atatea pagini?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #44  
Vechi 30.11.2011, 15:48:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Citiți Facerea [...]
Domnule V,

Știam că vei scrie în mod inevitabil pe acest thread, așteptam vizita ta...

Menționez încă o dată că pentru moment aș vrea ca discuția să rămînă strict în zona științei, adică să discutăm argumentele non-religioase care se pot aduce în favoarea ideii de Pizza Planet. Experimente, studii serioase, observații empirice obiective, neutre și fără preconcepții.

Evident că fiecare este liber să scrie ce vrea aici, dar asta ar fi dorința mea pînă se mai umplu vreo 30 de pagini măcar... Asta pentru că nu vreau să invit și ateii la dialog.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #45  
Vechi 30.11.2011, 16:28:05
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Nu se poate discuta fără Dumnezeu, e o blasfemie, te renegi, și nu este ca o pița, ci ca jumate de glob, așa cum s-au rupt apele de ape și apoi apele de sub jumătatea creației s-au scurs adunându-se în mări.

Astfel că jos avem apă care ajunge la un anumit nivel al pământului ce seamănă ca formă cu o jumătate de glob de plastilină modelată exact după modelul apelor din care s-a format și care anterior s-au rupt de apele de sus din pricina tăriei.

Nu există Pița Planet fiindcă nu e plăcintă și nici nu există sistem planetar căci în jos, sub pământ nu sunt stele, nu e cer. Acolo este necreatul, un nimic prin care nu poți ajunge fizic câtă vreme ai trup fiindcă nu există ceva dincolo și nici graniță cu el nu poți avea ca s-o vezi însă poți deduce și pricepe finitatea creației din alte lucruri: privind împreună cu Dumnezeu creația, contemplând înțelepciunea lor căci spre înțelepțirea Domnului din om au fost ele create ca să se împărtășească omul cu Dumnezeu.

Dar nu avem o creație cunoscută complet, nimeni nu poate modela la nivel totalitar și complet creația căci știința întreagă aparține numai lui Dumnezeu, însă omul care se dă om de știință a zis că el știe și lui toate îi sunt cunoscute și că nu e decât o formalitate ce ține de un pic de matematică și de logică pentru a afla proprietăți deduse din axiome și alte proprietăți.

Nu există o creație fatalistă și totalitar cunoscută de om. Nu știm ci Dumnezeu este știința din om, dacă o pui în practică mereu. Cunoașterea necesită umilință și rugăciune și ajuns pe calea cea bună, abea apoi încet încet ți se dăruie cunoașterea celor ce îți sunt de folos.

Văd că mai degrabă cred străinii că nu există globalism decât creștinii. Voi aveți mai multă încredere în firmele străine și în armatele științifice care se joacă de-a războiul decât în ceea ce este scris în scripturi.

De ce să ne mintă Tata?

Last edited by vsovivi; 30.11.2011 at 16:31:57.
  #46  
Vechi 30.11.2011, 16:29:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Motivul: diferența de presiune interior-exterior care cere sticlă groasă, care nu se fabrică tocmai ca geamul tău de acasă. Nu am certitudinea că este curbată, dar mă voi interesa mai în detaliu.

Curbura poate fi insesizabilă pe distanțe mici, dar sesizabilă pe distanțe foarte mari și îndepărtate ca linia orizontului.

Pentru curiozitatea ta, am găsit o poză făcută de pe aripa avionului. Mai caută și tu...

Nu am inteles ce vrei sa-mi exemplifici cu aceasta proza ...

Oricum teoria ta nu se bazeaza decat pe supozitii, doar de dragul de a va mentine parerea conform careia pamantul este plat.
Pentru asta se trece peste orice lege fizica, orice demonstratie stiintifica, orice evidenta.
Mai am o intrebare: dar fotografiile facute din sonde/baloane de cercetare?
Ai auzit de Stratospherium 2011? Este un important experiment stiintific.
http://www.stiintasitehnica.com/stra...mania_785.html
Citeste articolul, priveste pozele si clipurile si revino cu comentarii.
  #47  
Vechi 30.11.2011, 16:31:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si..cine a facut asta? Tu ai facut? Sau cineva in care sa ai incredere absoluta.. :)
Si daca raspunsul este nu?!
  #48  
Vechi 30.11.2011, 16:39:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Splendide imagini, și se vede clar cine are dreptate: scriptura, căci nu se vede nicio curbură ci doar plat plat denivelat până la orizont, dar dedesubt nu e plat ci e rond.
  #49  
Vechi 30.11.2011, 16:55:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si daca raspunsul este nu?!
Atunci Pamantul este plat


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ai auzit de Stratospherium 2011? Este un important experiment stiintific.
http://www.stiintasitehnica.com/stra...mania_785.html
Citeste articolul, priveste pozele si clipurile si revino cu comentarii.
E fake,nu te-ai prins? Vrei sa-l dezamagesti pe colegul Florin-Ionut?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Un singur lucru ma pune serios pe ganduri: Cum a reusit acest subiect sa aiba atatea pagini?
Pe mine ma amuza subiectul acesta,chiar ma mai inveselesc putin :) Cred ca daca l-am avea contemporan pe Creanga, atunci "Prostia omeneasca" era apa de ploaie

Last edited by Raoul; 30.11.2011 at 17:00:02.
  #50  
Vechi 30.11.2011, 17:18:26
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pe mine ma amuza subiectul acesta,chiar ma mai inveselesc putin :) Cred ca daca l-am avea contemporan pe Creanga, atunci "Prostia omeneasca" era apa de ploaie
De fapt nu e tocmai amuzant, ci chiar trist. Ne lasam antrenati intr-o flecareala din care nimeni nu invata absolut nimic. Ca sa dezvolti acum, in acesti ani, acest subiect infantil, mie mi se pare o ispitire de doi bani in care nici macar un copil nu mai poate cadea, in timp ce la alte subiecte unde e greu de descifrat inselarea, suntem reticenti si prevazatori. Eu cred ca in general, motivul pentru care intram pe aici ar trebui sa fie dorinta de a invata ceva nou si util, sau poate de a ajuta pe altii cu o vorba buna...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43