Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 30.08.2012, 11:15:05
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Daca pamantul ar fi plat atunci centrul sau de inertie ar genera un camp gravitational neuniform (liniar dar neuniform) catre "capete". Astfel constanta acceleratiei gravitationale nu ar mai fi constanta [nici nu e CHIAR constanta, insa variatiile ii sunt infime].
Dar dacă ar fi sferic, după modelul planetar absurd că cică s-ar roti în jurul soarelui și în jurul axei sale, atunci compunerea forțelor centrifuge n-ar trebui să facă să avem o gravitație diferită la ecuator față de poli și la ecuator ziua față de noapte?

Practic gravitația nu este dată de învârtirea pământul căci pământul nu se învârte nici în jurul soarelui și nici în jurul axei sale ci e dată de faptul că apele de sub cer curg în adunările lor formând mările ca să se arate uscatul. Și cum tot ce există: pământul, pietrele, metalele, gazele, focul, cerul, fulgerul, și lumina are la bază particula de apă iată că toate cele de sub cer intră în această cădere spre pământ, iar ființele și corpurile cerești care aduc din tăria cerului pe pământ, din credință care este și ea făcută tot din apă, desparte apele de ape și nu se mai duc la fund, nu mai cad și nu mai coboară ci în funcție de voia lor curată se deplasează în ce direcție vor fără probleme.

Nu e niciun miracol aici ci tot trupul nepăcătos care este mai mult ceresc decât trupesc se ridică și coboară căci în el legea cerească a sfințeniei este mai puternică decât legea de sub cer, adică legea de curgere căreia oamenii de știință i-au spus gravitație, de parcă ar gravita ceva în jurul la altceva.

E simplu și frumos, pământul semisferic și plat denivelat deasupra e înconjurat de apele de jos, deasupra e cerul și deasupra cerului sunt apele de sus, iar soarele și luna și stelele se mișcă prin cer pe deasupra pământului în mișcările lor.

Ovoidul imens are în partea de jos pământul și mările, la mijloc cerul, soarele și luna iar deasupra stelele și în partea de sus apele de sus. De jur împrejurul lui avem necreatul, un nimic care nu există, și care nu se poate vedea sau pipăi căci o graniță dacă ar fi ea se vede și se pipăie. Stelele se învârt în jurul axei stelei polare care este fixă față de pământ și în jurul axei cerești sudice unde nu avem o stea în centru. Cele două axe nu sunt paralele ci se unesc imaginar undeva deasupra pământului și cerului. Stelele din nord se rotesc în jurul axei polare iar cele din sud, viceversa, în jurul axei cerești sudice. Astfel prin mări, pământ, cele două axe și apele de deasupra cerului se închide un circuit electro-magnetic gigant cu energie produsă de învârtirea stelelor, și liniile de câmp din acest circuit imens fac să apară pe suprafața pământului forțe care orientează orice ac magnetic paralel cu liniile de câmp electro-magnetic și astfel orice busolă arătă pe suprafața pământului și a mărilor direcția cea mai scurtă către cele două axe cerești.

Acest ovoid este întreaga creație de la Adam și Eva și până acum, a tuturor celor ce se văd și a tuturor celor ce nu se văd, iar cele ce nu se văd sunt mai veșnice decât cele ce se văd și cele ce nu se văd se vor vedea și ele cândva căci spre a fi văzute sunt ele create așa după cum le lucrează Dumnezeu prin sfinți spre a fi văzute.

Asta e tot, și așteptăm cu bucurie să ne facă sfânta Treime Cerul cel nou și Pământul cel Nou în care va locui dreptatea.

Last edited by vsovivivi; 30.08.2012 at 11:26:55.
  #522  
Vechi 30.08.2012, 11:35:20
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Nu e niciun miracol aici ci tot trupul nepăcătos care este mai mult ceresc decât trupesc se ridică și coboară

De cand asta? De cand e trupul macar putin ceresc? Nici trupul si nici carnea nu vor mosteni cerul.


ci e dată de faptul că apele de sub cer curg în adunările lor formând mările ca să se arate uscatul


Asta poate fi usor demontata de faptul ca apele sunt neuniform distibuite pe suprafata Terrei insa acceleratia gravitationala da. Apoi, forta gravitationala, sau forta in general asupra unui corp este data de ce lege? Una in care Gravitatia e proportionala cu masele celor 2 corpuri si I.P. cu distanta dintre ele. In raport cu masa terrei, apa are doar 0.02% din masa totala a terrei. Asta inseamna ca acceleratia gravitationala efecutata de apa asupra terrei este zero. Dar acceleratia gravitationala exista. Dat fiind raportul de mai sus, ea este generata doar de masa terrei.


Dar dacă ar fi sferic, după modelul planetar absurd că cică s-ar roti în jurul soarelui și în jurul axei sale, atunci compunerea forțelor centrifuge n-ar trebui să facă să avem o gravitație diferită la ecuator față de poli și la ecuator ziua față de noapte?

Nu. De fapt la ecuator chiar e o gravitatie uspor diferita fata de poli. Insa : ce inseamna zi si noapte? Rotirea in jurul axei sale a terrei fata de soare. Deci diferenta de gravitatie ar fi data doar de diferenta de raza a terrei 'expusa soarelui' [dr]. Care este infima in raport cu masele celor 2 corpuri care sunt constante si distanta dintre cele doua care este imensa si constanta.

Last edited by editheraven; 30.08.2012 at 11:44:01.
  #523  
Vechi 30.08.2012, 22:42:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Pamant plat!!!! Daca nu vreti sa studiati paradigma stiintifica actuala... macar priviti la luna si veti vedea in semiluna forma sferia ca planetei Pamant. Rusine celor ce inca sustin elucbratiile atat stiintifice cat si teologice ale pamantului plat.
Și eu am trăit cu ideea că fazele Lunii se datorează umbrei Pămîntului, dar în modelul PS nu este așa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_phase
http://en.wikipedia.org/wiki/Libration
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #524  
Vechi 31.08.2012, 08:46:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și eu am trăit cu ideea că fazele Lunii se datorează umbrei Pămîntului, dar în modelul PS nu este așa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_phase
http://en.wikipedia.org/wiki/Libration
Florin-ionut, e patetica atitudinea aceasta... pana si "babele" de la tara inteleg ca pamantul e aproape sferic, la fel si luna si toate planetele sistemului solar, inclusiv soarele.

Pamantul plat este o elucubratie din punct de vedere stiintific, iar din punct de vedere teologic contemporan este o ineptie.

Am inteles ca dumneata nu pui "pret" pe invatamantul universitar... stiintific. Consider ca ar trebui sa ne interesam de stuidul stiintif adecvat. Spre exempu universitatea Standford:
http://einstein.stanford.edu/SPACETI...ime-index.html

Intreb (retoric): cum poate un inginer de telecomunicatii sa lucreze fara teoria relativitatii, fara mecanica cuantica? cum poate un medic contemporan sa lucreze fara a tine cont de genetica (ADN)? (Sfantul Luca al Crimeei a aratat inechivoc cum stiinta, inclusiv genetica -cu aspectele fiziologice ce impica evolutionismul fiziologic, arborele filogenetic, ADN - poate fi pus in slujba Bisericii, conferindu-li-se un sens existential teologic hristocentric din punct de vedere al cauzei si al scopului).

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 31.08.2012 at 08:48:15.
  #525  
Vechi 31.08.2012, 09:20:10
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Pozitia relativa a lunii in raport cu pamantul si soarele determina fazele lunii. Dat fiind ca fazele lunii sunt aceleasi in orice punct al globului (determinate partial doar de pozitia pe glob a observatorului) demonstreaza iar ca pamantul e ~~ sferic.

Te gandesti cum ar aparea luna daca pamantul ar fi fost plat? Din nou, forta gravitationala ( de inertie) a terrei se intreapta catre centrul sau de masa. Teorema mecanica inechivoca. Stii cum ar aparea forta gravitationala la un corp dreptunghiular? Nu e intrebare retorica. Astept raspuns.
  #526  
Vechi 31.08.2012, 09:46:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Florin-ionut, e patetica atitudinea aceasta... pana si "babele" de la tara inteleg ca pamantul e aproape sferic, la fel si luna si toate planetele sistemului solar, inclusiv soarele.

Pamantul plat este o elucubratie din punct de vedere stiintific, iar din punct de vedere teologic contemporan este o ineptie.

Am inteles ca dumneata nu pui "pret" pe invatamantul universitar... stiintific. Consider ca ar trebui sa ne interesam de stuidul stiintif adecvat. Spre exempu universitatea Standford:
http://einstein.stanford.edu/SPACETI...ime-index.html

Intreb (retoric): cum poate un inginer de telecomunicatii sa lucreze fara teoria relativitatii, fara mecanica cuantica? cum poate un medic contemporan sa lucreze fara a tine cont de genetica (ADN)? (Sfantul Luca al Crimeei a aratat inechivoc cum stiinta, inclusiv genetica -cu aspectele fiziologice ce impica evolutionismul fiziologic, arborele filogenetic, ADN - poate fi pus in slujba Bisericii, conferindu-li-se un sens existential teologic hristocentric din punct de vedere al cauzei si al scopului).

Doamne ajuta.
Salut Eugen,

Lasă deoparte linkurile și demonstrează-mi logic de ce nu este posibil modelul PP. Pînă acum ai argumentat cu fazele Lunii și corabia care dispare la orizont, la care am dat explicații.

TR rămîne valabilă și dacă Pămîntul este plat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #527  
Vechi 31.08.2012, 09:51:30
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Daca teoria relativitatii ramane constanta, atunci si spatiul euclidian ramane. Bun. Forta gravitationala este perpendiculara pe orice tangenta dusa la curbura terrei. Demonstrand anterior ca forta gravitationala a terrei nu poate fi produsa decat de terra insasi, miscarea de rotatie a ei ar genera forte gravitationale de aceeasi valoare dar de semne contrare la capete. Ceea ce nu se intampla. Si sensul ar fi perpendicular pe suprafata plana a terrei, adica ca si cand s'ar opune inaintarii obiectului. Ceea ce e fals.
  #528  
Vechi 31.08.2012, 09:54:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Pozitia relativa a lunii in raport cu pamantul si soarele determina fazele lunii. Dat fiind ca fazele lunii sunt aceleasi in orice punct al globului (determinate partial doar de pozitia pe glob a observatorului) demonstreaza iar ca pamantul e ~~ sferic.

Te gandesti cum ar aparea luna daca pamantul ar fi fost plat? Din nou, forta gravitationala ( de inertie) a terrei se intreapta catre centrul sau de masa. Teorema mecanica inechivoca. Stii cum ar aparea forta gravitationala la un corp dreptunghiular? Nu e intrebare retorica. Astept raspuns.
În modelul PP, planeta noastră are o mișcare rectilinie uniform accelerată în sus cu g=9,8 m/s^2. Gravitația nu este dată de masa Terrei, ci de această mișcare. De remarcat că în modelul PS, nu există [încă] o explicație pentru interacțiunea gravitațională.

Corpurile cerești majoritatea sînt sferice, inclusiv Luna și Soarele. Doar că acestea două sînt foarte mici (~50km diametru) și se plimbă deasupra Pămîntului într-o mișcare cvasicirculară la ~5000 de km altitudine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #529  
Vechi 31.08.2012, 10:02:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Daca teoria relativitatii ramane constanta, atunci si spatiul euclidian ramane. Bun. Forta gravitationala este perpendiculara pe orice tangenta dusa la curbura terrei. Demonstrand anterior ca forta gravitationala a terrei nu poate fi produsa decat de terra insasi, miscarea de rotatie a ei ar genera forte gravitationale de aceeasi valoare dar de semne contrare la capete. Ceea ce nu se intampla. Si sensul ar fi perpendicular pe suprafata plana a terrei, adica ca si cand s'ar opune inaintarii obiectului. Ceea ce e fals.
TR încearcă doar să explice interacțiunea gravitațională, dar nu prea reușește decît în anumite condiții, numai în cazul obiectelor de masă mare. Ce-i cu spațiul euclidian? Este cumva de acea zona a matematicii pe care nici însuși Einstein nu a reușit să o priceapă fără ajutor de la un mare profesor al vremii (am uitat cum îl chema)?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #530  
Vechi 31.08.2012, 10:02:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Eugen,
Lasă deoparte linkurile și demonstrează-mi logic de ce nu este posibil modelul PP. Pînă acum ai argumentat cu fazele Lunii și corabia care dispare la orizont, la care am dat explicații.
Draga Florin-Ionut, daca dumneata nu asculti de profesorii Universitatii Stanford (experti in stiinta contemporana) cum vei asculta de mine? Sau consideri cumva ca eu sunt mai "priceput" decat dansii in ceea ce priveste paradigma stiintifica contemporana?

Se demonstreaza relativ usor nu logic, ci cu ajuotrul fizicii (care implica mai multe domenii ale stiintei dar si matematica si logica) ca Pamanul Plat este o aberatie stiintifica. Evident ca demonstratia nu se rezuma la nivel teoretic, ci mai ales practic. Un singur exemplu ofer: sistemul GPS
Studiaza intai, cu atentie, urmatoarele link-uri (nu ia mult timp, daca esti interesat si ai cunostinte elementare la nivel universitar in ceea ce priveste fizica):
Universitatea Stanford (web site oficial):
http://einstein.stanford.edu/SPACETI...ime-index.html

Site oficial NASA - cosmologia conform paradigmei stiitifice actuale:
http://map.gsfc.nasa.gov/universe/
http://map.gsfc.nasa.gov/universe/WMAP_Universe.pdf

Daca accepti stiinta (implicit paradigma stiintifica actuala), obiectiviteatea descrierii exclusiv a realitatii lumii fizice, atunci avem un "limbaj comun" de referinta si ne putem intalni sa discutam aspectele cosmologice (atat cat ma pricep). Putem discuta (in primul rand in limbaj stiintfic si apoi implicatiile teologice avand in vedere cauza si scopul hristocentric, dupa modelul si metodologia Sfantului Luca al Crimeei) despre teoria relativitatii, mecanica cuantica... GPS etc.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
TR rămîne valabilă și dacă Pămîntul este plat.
Nicidecum.
Teoria Relativitatii Generalizata explica inechvoc gravitatia ca fiind curbura spatiu-timpului datorata masei (Terrei).

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43