Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.11.2012, 20:12:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Miha-anca, e greu de crezut ca mai poate fi cineva mai naiv decat mine, iar asta in foarte multe privinte. Eu, printre altele, cred in oameni si in bunul lor simt. Viata insa mi-a dovedit de multe ori ca in aceste vremuri, poti sa-ti permiti sa fii naiv pentru tine si cel mult pentru familia ta (desi ii tragi dupa tine in suferinta, taras-grapis), dar in nici un caz nu-ti poti permite sa fii naiv la scara nationala. Da, noi toti ne dorim intr-un fel sau altul, un conducator cu frica de Dumnezeu, dar de votat, romanul voteaza tot dupa interese.
Si-apoi, sa presupunem ca printr-un absurd, un viitor presedinte ar avea oarecari slabiciuni pentru Biserica Ortodoxa, la modul cel mai profund cu putinta... Oare cat ar dura sa se faca frate cu "dracul"? Sau altfel spus, ce sanse are sa NU se faca frate cu el? Un politician corect in primul rand n-ar putea sa reziste sub nici o forma ("daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra!!!"), si i s-ar inventa scenarii dintre cele mai delicate, inclusiv de incest... Iar in al doilea rand, un politician cinstit NU ARE CE CAUTA in politica, fiindca ar fi un zero-absolut si nu ar sti ce decizii sa ia.
Iar ca sa vorbim aici despre Imparatul David... Am intors viata lui pe fata si pe dos, am vizionat filmul care se gaseste pe internet de mai multe ori... Oare de ce nu i-a oranduit Dumnezeu sa ridice el "zidurile Ierusalimului"? Doar pentru ca a facut pacatul desfranarii? Nu! Dumnezeu prin Duhul Sfant i-a spus ca a luat mult prea multe vieti, iar niste maini patate cu sange nu poate ridica o casa a lui Dumnezeu, chiar daca cei omorati, erau dusmani ai lui Dumnezeu pana la urma!... Dar sa nu confundam puterea vrajmasului de atunci cu cea actuala. Omul avea o plaja mult prea mica de incercari, fata de acum cand tehnica ne ofera posibilitatea sa folosim timpul absolut oricum doreste maria-sa - sufletul, numai sa nu cumva sa ne mai duca gandul la rugaciune, ca ies scantei, daca nu de la noi, de la ceilalti mai slabi decat noi... Nu stiu daca e cazul sa vorbim astfel, dar ajungem la discutia lui Lapusneanu... Depindem de cei "multi, dar prosti", desi in acest caz aproape jumatate doar o fac pe prostii...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.11.2012, 20:36:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Miha-anca, e greu de crezut ca mai poate fi cineva mai naiv decat mine, iar asta in foarte multe privinte. Eu, printre altele, cred in oameni si in bunul lor simt. Viata insa mi-a dovedit de multe ori ca in aceste vremuri, poti sa-ti permiti sa fii naiv pentru tine si cel mult pentru familia ta (desi ii tragi dupa tine in suferinta, taras-grapis), dar in nici un caz nu-ti poti permite sa fii naiv la scara nationala. Da, noi toti ne dorim intr-un fel sau altul, un conducator cu frica de Dumnezeu, dar de votat, romanul voteaza tot dupa interese.
Si-apoi, sa presupunem ca printr-un absurd, un viitor presedinte ar avea oarecari slabiciuni pentru Biserica Ortodoxa, la modul cel mai profund cu putinta... Oare cat ar dura sa se faca frate cu "dracul"? Sau altfel spus, ce sanse are sa NU se faca frate cu el? Un politician corect in primul rand n-ar putea sa reziste sub nici o forma ("daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra!!!"), si i s-ar inventa scenarii dintre cele mai delicate, inclusiv de incest... Iar in al doilea rand, un politician cinstit NU ARE CE CAUTA in politica, fiindca ar fi un zero-absolut si nu ar sti ce decizii sa ia.
Iar ca sa vorbim aici despre Imparatul David... Am intors viata lui pe fata si pe dos, am vizionat filmul care se gaseste pe internet de mai multe ori... Oare de ce nu i-a oranduit Dumnezeu sa ridice el "zidurile Ierusalimului"? Doar pentru ca a facut pacatul desfranarii? Nu! Dumnezeu prin Duhul Sfant i-a spus ca a luat mult prea multe vieti, iar niste maini patate cu sange nu poate ridica o casa a lui Dumnezeu, chiar daca cei omorati, erau dusmani ai lui Dumnezeu pana la urma!... Dar sa nu confundam puterea vrajmasului de atunci cu cea actuala. Omul avea o plaja mult prea mica de incercari, fata de acum cand tehnica ne ofera posibilitatea sa folosim timpul absolut oricum doreste maria-sa - sufletul, numai sa nu cumva sa ne mai duca gandul la rugaciune, ca ies scantei, daca nu de la noi, de la ceilalti mai slabi decat noi... Nu stiu daca e cazul sa vorbim astfel, dar ajungem la discutia lui Lapusneanu... Depindem de cei "multi, dar prosti", desi in acest caz aproape jumatate doar o fac pe prostii...
Mosneagule, acum inteleg mai bine ce ai vrut sa spui. Ma bucur ca nu respingi ideea de conducator credincios, atata timp cat credinta nu va fi singura lui calificare, ci va avea studiile si deontoligia necesara pentru un politician. Dar de ce spui ca acesta nu ar putea face fata? Oare nu-l ajuta si pe acesta Dumnezeu, asa cum ne ajuta si pe noi, cand cerem ajutorul?
Cred ca s-a uitat cat de mult ne poate ajuta Dumnezeu, orice functie am avea, numai sa Il cooptam in munca pe care o avem de facut.
Divolul nu este sustinut de Dumnezeu, deci nu poate fi cu mult mai puternic decat alta data. Nici puterea lui Dumnezeu nu s-a diminuat ci este la fel de mare ca totdeauna. Si atunci de ce ne plagem? Ca sunt mai multi, care nu isi stiu interesul si voteaza pentru 1 kg faina pe cineva, furandu-si singuri caciula? Pacat ca nu putem ajunge la inimile mai multor romani, ca sa ii sensibilizam. Tocmai prostiile acestora trebuie reduse ca numar, ca altfel nu plangem doar noi, ci si urmasii nostri.

Last edited by Miha-anca; 02.11.2012 at 20:39:25.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.11.2012, 09:47:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ai voie sa te indoiesti, daca ai motive. Dar fara motiv, ce sens are?!?
1. Nu e suficient să-ți afirmi credința-n Dumnezeu, nu?
2. Unul care e adeptul mișcării legionare nu prea are ce căuta la alegeri. Părerea mea, hâc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2012, 11:48:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
1. Nu e suficient să-ți afirmi credința-n Dumnezeu, nu?
2. Unul care e adeptul mișcării legionare nu prea are ce căuta la alegeri. Părerea mea, hâc.
Am impresia ca unora le e teama sa treaca strada, doar pentru ca acum 50 ani o masina a calcat un pieton.
Prea le luam la gramada, fratilor!
Vad ca lectia cu legionarii ne-a fost bine bagata in cap, incat doar la cuvantul "legionar" ne inchistam si nu mai acceptam credinta in politica.
Ce treaba e aceasta?!?
Si nu stiam ca tanarul de la sectorul 3 e legionar, doar pentru ca e credincios.
Miscarea legionara nu a fost rea din cauza ca ei credeau in Dumnezeu; si e sigur acest lucru, ca erau credinciosi. Ci a fost rea din cauza antisemitismului, incalcand astfel porunca: sa iti iubesti aproapele.
Il putem acuza pe tanarul de la sectorul 3 de antisemitism? NU.
Atunci ma intreb de unde si pana unde suntem atat de circumspecti?

Dar hotii au ce cauta la alegeri?
Dar mincinosii au ce cauta la alegeri?
Dar cei cu dosare penale au ce cauta la alegeri?
NU!

Si atunci, mi-e teama, ca ramanem cu tanarul de la sectorul 3, care nu a furat, nu a mintit, nu e antisemit. Doar are credinta in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.11.2012, 12:58:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vă mai întreb odată: e suficient să declare cineva că este credincios?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.11.2012, 13:39:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vă mai întreb odată: e suficient să declare cineva că este credincios?
Nu; mai trebuie niste calificari, fiind vorba de un politician, nu de un preot; dar este esential, ca sa fie si corect si bine intentionat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.11.2012, 01:56:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si nu stiam ca tanarul de la sectorul 3 e legionar, doar pentru ca e credincios.
Si atunci, mi-e teama, ca ramanem cu tanarul de la sectorul 3, care nu a furat, nu a mintit, nu e antisemit. Doar are credinta in Dumnezeu.
Cu scuzele de rigoare: e vorba de Sector 4, nu cum am zis gresit mai sus "Sector 3".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.11.2012, 08:43:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei așa mai veniți de acasă doamnă! E cu totul altă mâncare de pește!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.11.2012, 08:51:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.860
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Care este părerea voastra despre cum trebuie sa fie un conducător (de firma, oraș, țară, un conducător la modul general) ideal. Ce calități trebuie aibă? Ce trebuie sa nu piardă din vedere? Va mulțumesc!
exista asa ceva? Din punctul meu de vedere acest lucru este o utopie
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.11.2012, 09:08:03
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu văd din păcate nici unul din actualii oameni de pe șcena politică să aibă, dacă nu valori creștine, măcar valori morale general valabile: cinste, onestitate. Se minte într-o veselie, se calomniază "dușmanul" politic fără nici o nerușinare, se încalcă orice reguli elementare de bun simț. Și pentru orice se găsește justificare.
Așa că, din păcate, eu unul, indiferent ce mi-aș dori, nu cred că o să obțin.
Subscriu, frate. Iata o pozitie matura si inteleapta, ca si a lui Mosh-neagu, de altfel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33