Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2008, 09:36:05
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

multumesc voua, sunt oricum mai impacata acum.si am imteles ca in primul rand trebuie respectata prima porunca:IUBESTE PE DOMNUL DUMNEZEUL TAU,, caci fara asta avem tendinta de a ne atasa, de a pune fiinta iubita pe primul loc, uitand astfel de DUMNEZEU, si astfel El ne atentioneaza, dandu-ne necazuri, ispite si greutati pt .a ne intoarce.si eu cred ca aici am gresit de cele mai multe ori...fiind o fire patimasa, m-am atasat,si am pus fiinta iubita pe primul loc...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2008, 10:20:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ava Dorotei, ucenic al Sfantului Ioan Scararul, vorbind despre caracterul tainic si agapic al lumii, o aseamana cu un cerc, al carui centrul il reprezinta Dumnezeu. Razele care duc de la periferie catre centru sunt caile sau vietuirile omenesti. Pe masura apropierii de centru, de Dumnezeu, oamenii se apropie si intre ei. In mod contrar, cu cat se despart mai mult de Dumnezeu si se intorc la cele din afara, cu atat se departeaza mai mult unii de altii.

Viviana nu uita ca viata se justifica si se implineste ca raspuns la iubirea lui Dumnezeu si a semenilor.

Cercul existentei este cercul iubirii, caci asa cum ne spune Sfantul Isaac Sirul, "dragostea este mai dulce decat moartea".
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.02.2008, 11:49:17
mmaria mmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

buna! sunt si eu noua aici! ma voi casatori in vara aceasta. mi-ar prinde bine niste sfaturi...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.02.2008, 12:20:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ai venit pe acest forum. Maria, eu spun ca cel mai important lucru este sa-l iubesti. Deci, iubeste-l cum poti, ca sa ajungi sa-l iubesti cum trebuie. Sa dea Bunul Dumnezeu sa fiti cu adevarat un intreg.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.02.2008, 14:50:28
mmaria mmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

bine v-am gasit! multumesc pentru primirea calduroasa. eu il iubesc din tot sufletul meu.am trecut prin multe incercari si suntem siguri de sentimentele noastre. sa ne ajute Dumnezeu sa fim impreuna tot restul vietii!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.02.2008, 15:47:54
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Punctele cheie ale unei casnicii fericite? Hmmmm........ Din experienta mea, mi-am dat seama ca daca nu exista reciprocitate in iubire, nu este iubire. Cat de mult iubesti tu, atat trebuie sa te iubeasca celalalt, pentru ca numai in iubire se rezolva problemele. Iar al doilea lucru, foarte important, este acela ca trebuie sa-ti PESE de celalalt. Sa fii alaturi de el, chiar daca de multe ori, asta presupune un efort deosebit. Sotul meu este cel ce ma linisteste atunci cand sunt tulburata. Alte atuuri sunt sinceritatea si comunicarea: sa poti spune intotdeauna ce simti. E mare lucru.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.02.2008, 10:12:52
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

IUBIREA DE DUMNEZEU. Daca-L iubesti pe Dumnezeu, di toata inima ta, esti capabil sa-l iubesti si pe cel de langa tine, sa-l ierti cand iti arunca o vb de ocara, sa-l suporti asa cum este el...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.03.2008, 20:59:54
anne_mary0209 anne_mary0209 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

In Sfantul Cuvant al Lui Dumnezeu gasim multe texte referitoare la vorbirea noastra, la comunicare cu semenii si implicit cu cei din familia noastra.Propun spre dezbatere versetele de mai jos cu aplicatii practice concrete in familie. Sa ne sfatuim unii pe altii, sa ne indemnam la dragoste si fapte bune, sa crestem in toate privintele pana vom ajunge toti la statura plinatatii Lui Iisus Hristos ( Efeseni cap. 4 ).

Iacov 3:2 Toți greșim în multe feluri. Dacă nu greșește cineva în vorbire, este un om desăvârșit, și poate să-și țină în frâu tot trupul.
Iacov 3:3 De pildă, dacă punem cailor frâul în gură, ca să ne asculte, le cârmuim tot trupul.
Iacov 3:4 Iată, și corăbiile, cât de mari sunt, și, măcar că sunt mânate de vânturi iuți, totuși sunt cârmuite de o cârmă foarte mică, după gustul cârmaciului.
Iacov 3:5 Tot așa și limba, este un mic mădular, și se fălește cu lucruri mari. Iată, un foc mic ce pădure mare aprinde!
Iacov 3:6 Limba este și ea un foc, este o lume de nelegiuiri. Ea este aceea dintre mădularele noastre, care întinează tot trupul și aprinde roata vieții, când este aprinsă de focul gheenei.
Iacov 3:7 Toate soiurile de fiare, de păsări, de târâtoare, de viețuitoare de mare se îmblânzesc, și au fost îmblânzite de neamul omenesc,
Iacov 3:8 dar limba nici un om n-o poate îmblânzi. Ea este un rău, care nu se poate înfrâna, este plină de o otravă de moarte.
Iacov 3:9 Cu ea binecuvântăm pe Domnul, și Tatăl nostru, și tot cu ea blestemăm pe oameni care sunt făcuți după asemănarea lui Dumnezeu.
Iacov 3:10 Din aceeași gură iese și binecuvântarea și blestemul! Nu trebuie să fie așa, frații mei!

Doamne iisuse, fii cu noi, fii in noi!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.03.2008, 21:01:12
anne_mary0209 anne_mary0209 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Dacă nu reușim să stabilim relații adevarate și viabile aici, îm familie, să nu așteptăm să avem relații bune în grupuri mai mari. Relațiile din familie sunt cele care contribuie cel mai mult la modelarea caracterului și la împlinirea sau la distrugerea unei personalități și de aceea este necesar să învățăm cu toata responsabilitatea și să aplicăm cu toată hotărârea regulile care modelează o bună căsnicie.
În acest scop putem vorbi de cateva reguli generale atât pentru soț, cât și pentru soție:
- NU cicali.
- NU încerca să-ți domini partenerul, cedeză, fă mici renunțări la opiniile tale în interesul armoniei.
- NU critica niciodata in prezenta altora.
- Apreciază cu sinceritate orice lucru bun, oricat de mic.
- NU uita de rugăciune, ea te face în stare să întâmpini orice situație care se ivește în casă cu demnitate, cu echilibru, cu sentimentul călăuzirii Duhului Sfânt și cu înțelegere adâncă
- NU uita să-ți mai “curtezi” soția cu cate un buchet ocazional de flori,sau cu ceva dulce, făcut special, nu numai de ziua ei(lui) sau de ziua nunții voastre .
- NU uita să mulțumesti pentru micile servicii pe care vi le faceți.

_________________
A ierta inseamna a elibera un prizonier si a descoperi ca acel prizonier ai fost chiar tu
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.03.2008, 09:20:51
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

S-au apus multe lucruri importante pt o casnicie fercita, dar cred ca ar trebui sa ajungem si aici tot la -citez din memorie-"cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate celelalte se vor adauga voua". O familie patrunsa de traire crestina, asta cred ca este reusita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13