Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2010, 00:00:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Sa fii tu sanatos cate cununii poti face si la catolici..si la ortodocsi.Eu sant ortodox dar am cununat de doua ori la catolici..(sant mai inteligenti ca altii)..si de doua ori ca ortodocsi.La fel si cu botezul.Totul e sa dai dreptul corespunzator.
La catolici esti doar martor, nu nas. Doua lucruri diferite, de aceea la catolici nu se insista nici pe doi nasi casatoriti unul cu altul, sau catolici, fiindca martorul atat are ca rol: sa depuna marturie cum ca acea nunta a avut loc.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2010, 00:09:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Poti sa botezi si singur, fara sa fii casatorit, dar sa fii botezat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2010, 16:10:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am inteles treaba asta cu un singur nas de botez, adica ne-casatorit, sau choar copii nasi la alti copii.
Pe de o parte inteleg ca unii vor sa pun un frate sau o sora, sau prieten/prieten necasatorit ca nas, sau chiar doua persoane necasatorite,dar apar si probleme.
Daca mai traziu acel nas/acea nasa se casatoreste, sotul/sotia devine si el/ea automat nas copilului?
Uneori se alege si numai o singura persoana din cuplu/familie ca nas. De ce? Si celalalt nu este atunci automat nas?

Si care este rolul nasului de botez mai tarziu? Ca asta este mai important. Ce face mai departe cu finul. Si invers.
Nu este mai bine sa fie o familie care sa boteze copilul si sa-i fie ca o a doua familie, duhovniceasca?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.05.2010, 20:46:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De regulă, nașii de căsătorie sunt un cuplu căsătorit. Nașii de botez sunt persoane individuale botezate.

Prin urmare, la căsătorie soțul nașei este nașul.
La botez, soțul nașei (presupunând că este căsătorită) nu este naș, cu excepția cazului în care botează și el (se leapădă de păcat, rostește Crezul în numele lui, înfașă copilul, este trecut, împreună cu nașa, în registrul parohial și pe certificatul de botez). Între-un asemenea caz, copilul are doi nași, care sunt căsătoriți unul cu altul.
O tradiție recomandă ca nașul de botez al unei fetițe să fie o femeie, iar nașul de botez al unui băiat să fie un bărbat.

La catolici, nașii de căsătorie pot avea orice confesiune, rolul lor fiind de martori. Nașii de botez trebuie să fie catolici (sau cel puțin unul dintre ei să fie catolic), rolul lor fiind de a se lepăda, în numele copilului, de cel rău, de a rosti, în numele copilului, Crezul, de a garanta pentru el, de a crește copilul în Cristos în cazul în care părinții nu ar putea face asta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.05.2010 at 20:51:50.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.06.2010, 00:34:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea - tu spui in genral corect. Totusi mi se pare corect ca in cazul unui cuplu, sa fie numai unul nas si celalalt nu. Eu imi imaginez ca amandoi trebuie sa fie cu copilul si sa participe la ceremonie.
Mi se pare ciudat sa numesti numai pe unul din cuplu nas. Am inteles ca asta se intampla des la catolici.
Si este chiar adevarata traditia asta cu sexul nasului si al finului? Alta ciudatenie...
Eu am mai auzit un lucru: in cazul in care se intampla ceva cu parintii copilului, acesta este preluat de nasi, deci ei au o responsabilitate mare si de aceea mi se pare si mai corect sa fie o familie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.06.2010, 00:37:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mihnea - tu spui in genral corect. Totusi mi se pare corect ca in cazul unui cuplu, sa fie numai unul nas si celalalt nu. Eu imi imaginez ca amandoi trebuie sa fie cu copilul si sa participe la ceremonie.
Mi se pare ciudat sa numesti numai pe unul din cuplu nas. Am inteles ca asta se intampla des la catolici.
Si este chiar adevarata traditia asta cu sexul nasului si al finului? Alta ciudatenie...
Eu am mai auzit un lucru: in cazul in care se intampla ceva cu parintii copilului, acesta este preluat de nasi, deci ei au o responsabilitate mare si de aceea mi se pare si mai corect sa fie o familie.
Nasii copilului nu trebuie sa fie casatoriti. Se poate pune si un singur nas.
Traditia cu nasii cuplu este o traditie numai (romaneasca daca nu ma insel), nu zic ca nu este frumoasa, dar nu este o obligatie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.06.2010, 01:37:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nașii unui cuplu sunt un cuplu, iar nașii persoanelor sunt persoane. A spune ca "nașul de botez al copilului este un cuplu" înseamna ca pierdem din vedere semnificația teologică a instituției nașilor de botez. Când nașul spune "mă lepăd", de fapt copilul spune asta, prin gura nașului si când nașul spune "Cred", de fapt copilul spune asta, prin gura nașului care, prin chiar actul de a năși, se angajează în fața lui Dumnezeu și a oamenilor să ducă pe acel copil spre credință.
Când nu e vorba de un copil, ci un adult este cel care se botează, nici nu trebuie neaparat naș, fiindca el insuși poate spune cuvintele de exorcism si cu propria gură poate spune Simbolul.

Acuma, sigur că nu este interzis ca un copil să aibă doi sau mai mulți nași. Când sunt doi, nimic nu interzice să fie un bărbat și o femeie: ei pot fi căsătoriți sau nu. Cu alte cuvinte, căsătoria nu are nici o legătură cu a fi naș. Nașa mea de botez este o femeie necăsătorită, care nici nu a dorit să se căsătorească. Este artistă și a considerat că se poate realiza prin artă. Dar a dorit să aibă, totuși, ca un fel de copil al ei. De aceea m-a botezat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.06.2010 at 01:44:21.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.06.2010, 02:27:07
eudiana eudiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit nasa de botez

eu sunt nasa unui baietel , iar lumanarea a tinut-o tatal meu
pt botez nu e obligatoriu sa fie cuplu, iar crezul l-am zis impreuna cu preotul
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.06.2010, 12:34:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nasul de botez da marturie despre credinta ortodoxa, rosteste Crezul in numele copilului. Asta denota ca nu poti ajunge partas Tainelor sau nu poti deveni membru al Bisericii fara a marturisi Adevarul. Dar el nu trebuie sa se opreasca doar la aceasta marturisire, dupa cum nici mama nu se multumeste doar cu faptul ca a nascut. Si parintele trupesc si cel sufletesc trebuie sa-l creasca.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.06.2010, 22:27:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai am o observatie: daca un copil trebuie sa aibe in mod normal tata si mama, deci doi parinti, de ce in biserica nu? Adica de ce sa nu aibe doi parinti duhovnicesti?
Nu va inteleg de ce spuneti ca trebuie sa fie numai un nas?
Eu altceva spuneam de fapt:
De ce sa iei dintr-un cuplu o singura persoana s-o faci nas?
Nu stiu, mie mi se pare normal si stiu ca pe vremuri asa era, se lua un cuplu si amandoi deveneau nasi, cu toata ceremonia.
Acum vad, sau poate ca numai la alte confesiuni se intampla asa (am auzit pe aici), in cadrul unui cuplu (familie, casatoriti), unul este nas si celalalt nu. Cum vine asta?
De ce sa nu fie amandoi?
Mi se pare f.ciudat. Un copil sa se duca in vizita la un nas si celalalt este strain, in aceeasi familie?
Eu stiu ca un cuplu casatorit este impreuna in toate, nu-l desparti.

Nu mi-ar fi placut sa am nas o persoana necasatorita si nici n-as boteza un copil numai eu singura, fara sot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 01.06.2010 at 22:29:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
Rolul nasilor comparativ cu cel al parintilor sophia Biserica Ortodoxa Romana 11 26.04.2010 14:57:52
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 09:20:50