Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.07.2010, 03:31:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai oameni buni, voi va dati seama ce faceti si ce sfaturi dati?!! Va dati seama ce pacate luati asupra voastra cu aceste vorbe?
Daca duhovnicul i-a spus ca nu are voie sa se impartaseasca, cum veniti voi si ii spuneti ca se poate impartasi?! Cu ce drept, cu ce autoritate, cu ce har? Am ajuns sa ne dezlegam pacatele pe forum si sa dam binecuvantare unii altora. Cum indemnati la impartasanie pe cineva, cand stiti ca duhovnicul i-a interzis? Ne invatam unii pe altii sa nu ascultam, ne dam cu parerea aiurea in tramvai, referitor la cea mai sfanta Taina. Impartasania nu se ia cu nevrednicie si fiind oprit de la duhovnic! Dar sigur, e la moda sa ne impartasim acum si in fiecare zi, ca doar nimic nu e pacat asa de mare, ca oricum Dumnezeu te iarta, ca oricum si unii preoti fumeaza si eu de ce sa fiu mai breaz... Asta e, traim in tara lui "Merge si-asa..." Merge si fara post, merge si fara rugaciune, merge si fara dezlegare de la duhovnic, merge si cu pacate, merge si cu tigara... NU, in Ortodoxie nu merge cu "merge si-asa"! Daca stiti ca aveti opinii diferite de invatatura Bisericii sau, mai bine zis, ca aveti nelamuriri si neintelegeri in privinta acesteia, nu mai dati sfaturi unor persoane influentabile, care au duhovnic de manastire si care au nevoie pe indemnuri pe masura, calauzind orb pe orb, ca va faceti pacate aiurea! Nu e suficient ca e depresiva, ca ia medicamente si ca nu poate munci? Mai vreti sa i se mai abata si alta pedeapsa asupra ei, din cauza neascultarii si a luarii cu nevrednicire a Sf. Taine?

Anajnnette, vad ca nu mai esti online, dar sper din tot sufletul sa iti lumineze Dumnezeu mintea si sa faci ce trebuie, adica sa nu iei Sf. Impartasanie cu nevrednicie si sa te spovedesti, cerand ajutor si sfat bun:


Sfanta Impartasanie este de mare folos omului, daca se impartaseste cu adevarat cu credinta, cu pregatire si cu dezlegarea duhovnicului. Ca cel ce se apropie cu nevrednicie, osanda isi ia, ca foc este care arde pe cei nevrednici - ai vazut ce spune in rugaciunile dinainte de impartasanie.
- Cine se poate imparatsi ?
- Cine are viata curata, neprihanita; cine are stiinta gandului sau curata, cine nu are impedimente canonice si este dezlegat de duhovnic, poate sa se impartaseasca, iar cine nu este marturisit si dezlegat de duhovnic si n-a facut canonul dat, nici nu se poate apropia de impartasanie. Ca si o data in an de se va impartasi, ca Iuda este, care o data s-a impartasit si a intrat satana in el si l-a vandut pe Domnul.
Daca nu-i vrednic cineva, nici o data pe an sa nu se impartaseasca. Ai vazut ce zice in Cuvantul 53, Sfantul Ioan Gura de Aur : " ... Si voi preotilor, care dati Preacuratele Taine, nu mica munca zace asupra voastra, daca stiti pe cineva nevrednic, de-l veti impartasi cu aceste preainfricosatoare si preasfinte si dumnezeiesti Taine.
Si daca te temi tu, o perotule, ca cel ce vine la tine este sachelar, adica general, sau ipat, adica prefect, sau voievod sau cel ce este cu coroana pe cap, adica imparat, si te temi ca se va supara ca nu-i dai Impartasania, daca te temi tu, adu-l la mine ! Tot trupul meu il voi da sa-l arda, mai inainte de a da Trupul cel Preasfant si Preacurat celui nevrednic. Tot sangele meu il voi varsa mai inainte de a da Sangele, atat de infricosat si Preasfant la cel ce nu-i vrednic ".
Iar daca s-a curatit si s-a pregatit dupa randuiala canonica a Bisericii lui Hristos prin marturisire, si a facut canonul cuvenit, sa se apropie cu frica si cutremur.


Despre fumat vezi aici - http://bisericanmd.wordpress.com/pacatul-fumatului/ si mai vezi cum a reusit o femeie, prin rugaciunile duhovnicului, sa se lase de patima asta - http://parintelemarius.blogspot.com/...fumatului.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.07.2010, 15:35:57
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai oameni buni, voi va dati seama ce faceti si ce sfaturi dati?!! Va dati seama ce pacate luati asupra voastra cu aceste vorbe?
Daca duhovnicul i-a spus ca nu are voie sa se impartaseasca, cum veniti voi si ii spuneti ca se poate impartasi?! Cu ce drept, cu ce autoritate, cu ce har? Am ajuns sa ne dezlegam pacatele pe forum si sa dam binecuvantare unii altora. Cum indemnati la impartasanie pe cineva, cand stiti ca duhovnicul i-a interzis? Ne invatam unii pe altii sa nu ascultam, ne dam cu parerea aiurea in tramvai, referitor la cea mai sfanta Taina. Impartasania nu se ia cu nevrednicie si fiind oprit de la duhovnic! Dar sigur, e la moda sa ne impartasim acum si in fiecare zi, ca doar nimic nu e pacat asa de mare, ca oricum Dumnezeu te iarta, ca oricum si unii preoti fumeaza si eu de ce sa fiu mai breaz... Asta e, traim in tara lui "Merge si-asa..." Merge si fara post, merge si fara rugaciune, merge si fara dezlegare de la duhovnic, merge si cu pacate, merge si cu tigara... NU, in Ortodoxie nu merge cu "merge si-asa"! Daca stiti ca aveti opinii diferite de invatatura Bisericii sau, mai bine zis, ca aveti nelamuriri si neintelegeri in privinta acesteia, nu mai dati sfaturi unor persoane influentabile, care au duhovnic de manastire si care au nevoie pe indemnuri pe masura, calauzind orb pe orb, ca va faceti pacate aiurea! Nu e suficient ca e depresiva, ca ia medicamente si ca nu poate munci? Mai vreti sa i se mai abata si alta pedeapsa asupra ei, din cauza neascultarii si a luarii cu nevrednicire a Sf. Taine?

Anajnnette, vad ca nu mai esti online, dar sper din tot sufletul sa iti lumineze Dumnezeu mintea si sa faci ce trebuie, adica sa nu iei Sf. Impartasanie cu nevrednicie si sa te spovedesti, cerand ajutor si sfat bun:


Sfanta Impartasanie este de mare folos omului, daca se impartaseste cu adevarat cu credinta, cu pregatire si cu dezlegarea duhovnicului. Ca cel ce se apropie cu nevrednicie, osanda isi ia, ca foc este care arde pe cei nevrednici - ai vazut ce spune in rugaciunile dinainte de impartasanie.
- Cine se poate imparatsi ?
- Cine are viata curata, neprihanita; cine are stiinta gandului sau curata, cine nu are impedimente canonice si este dezlegat de duhovnic, poate sa se impartaseasca, iar cine nu este marturisit si dezlegat de duhovnic si n-a facut canonul dat, nici nu se poate apropia de impartasanie. Ca si o data in an de se va impartasi, ca Iuda este, care o data s-a impartasit si a intrat satana in el si l-a vandut pe Domnul.
Daca nu-i vrednic cineva, nici o data pe an sa nu se impartaseasca. Ai vazut ce zice in Cuvantul 53, Sfantul Ioan Gura de Aur : " ... Si voi preotilor, care dati Preacuratele Taine, nu mica munca zace asupra voastra, daca stiti pe cineva nevrednic, de-l veti impartasi cu aceste preainfricosatoare si preasfinte si dumnezeiesti Taine.
Si daca te temi tu, o perotule, ca cel ce vine la tine este sachelar, adica general, sau ipat, adica prefect, sau voievod sau cel ce este cu coroana pe cap, adica imparat, si te temi ca se va supara ca nu-i dai Impartasania, daca te temi tu, adu-l la mine ! Tot trupul meu il voi da sa-l arda, mai inainte de a da Trupul cel Preasfant si Preacurat celui nevrednic. Tot sangele meu il voi varsa mai inainte de a da Sangele, atat de infricosat si Preasfant la cel ce nu-i vrednic ".
Iar daca s-a curatit si s-a pregatit dupa randuiala canonica a Bisericii lui Hristos prin marturisire, si a facut canonul cuvenit, sa se apropie cu frica si cutremur.


Despre fumat vezi aici - http://bisericanmd.wordpress.com/pacatul-fumatului/ si mai vezi cum a reusit o femeie, prin rugaciunile duhovnicului, sa se lase de patima asta - http://parintelemarius.blogspot.com/...fumatului.html
m-am impartasit, a zis preotul sa nu fumez toata ziua, ajunsesem la el intr-o stare deplorabila si s-a indurat de mine, m-a spovedit ieri repede desi ma ai spovedisem ptr aceleasi pacate de nu stiu cate ori, acum ce o dori BUNUL DZEU, sper sa imi fie bine, rau nu ar avea de ce.

doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.07.2010, 15:37:25
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

glykys daca p luam dupa viata curata si neprihanita, atunci se impartasesc numai copiii pana in 5 ani.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.07.2010, 16:32:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb spovedania, impartasania ...

Si spovedania, si impartasania le simt ca pe mari TAINE. Nu le consider prilej de afis public sau de dezbatere. Ambele se petrec doar impreuna cu Hristos si cu preotul.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.07.2010, 18:10:14
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Si spovedania, si impartasania le simt ca pe mari TAINE. Nu le consider prilej de afis public sau de dezbatere. Ambele se petrec doar impreuna cu Hristos si cu preotul.

Doamne ajuta!
eu ceream niste sfaturi, si apoi am spus ca le-am facut ca sa se vada ca se poate si daca fumezi cu unele conditii, asa ca lasati critica de o parte. si DA trebuie dezbatute ca sa invatam unele lucruri ca mai sunt si preoti care nu dau sfaturi bune si in acest mod ai, sa zicem 30 opinii , trebuie sa gasesti adevarul privind majoritatea care au o opinie comuna, daca mor maine raman neimpartasita? ca nu doreste preotul x sa ma impartaseasca?
Va rog frumos nu ma mai jigniti "cu afisajul public" ca daca doream vreo laudarosenie ma duceam la otv indiferent de cost.
Consider ca daca "taceati filosof ramaneati" asa ati mai adaugat si dvs un pacat prin ofensa si judecata pe care mi-ati adus-o, in rest nimic. Sa nu mai imi scrieti pe acest thread.

Last edited by annajanette; 18.07.2010 at 18:15:47.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.07.2010, 18:33:09
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

annajanette...nu te supara pe mine dar lapetitemoc nu ti-a dat sfatul cu rautate...e bine sa fim prieteni cu totii intru ajutor...si sfatul ei e bun pentru tine de acum in colo, chiar si pentru cei care vor citi...
nu trebuie sa vedem totul negativ...

Doamne ajuta!
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.07.2010, 18:52:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
m-am impartasit, a zis preotul sa nu fumez toata ziua, ajunsesem la el intr-o stare deplorabila si s-a indurat de mine, m-a spovedit ieri repede desi ma ai spovedisem ptr aceleasi pacate de nu stiu cate ori, acum ce o dori BUNUL DZEU, sper sa imi fie bine, rau nu ar avea de ce.

doamne ajuta!
Ma bucur ca te-ai impartasit nu oricum, ci avand dezlegare de la duhovnic. Daca dumnealui ti-a dat voie, nu e nimic de adaugat decat sa iti fie spre folos impartasania!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.07.2010, 19:35:40
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si DA trebuie dezbatute ca sa invatam unele lucruri ca mai sunt si preoti care nu dau sfaturi bune si in acest mod ai, sa zicem 30 opinii , trebuie sa gasesti adevarul privind majoritatea care au o opinie comuna
Ana, cand e vorba de duhovnic, lucrurile nu stau asa cum le descrii tu. Duhovnicul e acela care iti cunoaste viata, pacatele si canonul, si ce spune el e lege. Nu toti oamenii aud aceleasi lucruri de la duhovnicii lor pentru ca fiecare e cu viata lui, cu pacatele lui, cu canonul lui, cu starea lui launtrica.
Nu avem nici un motiv sa ne aducem pe forum discutiile avute in cadrul Sfintei Taine, pentru ca fiecare suntem cu povestea noastra si cu doctoria noastra, care ni se potriveste noua. Nu avem ce dezbate.
La duhovnic sa te duci cu incredere deplina si sa Il rogi pe Hristos sa ii dea el cuvant si intelepciune preotului sa-ti spuna lucrurile care ti-s de folos, si odata ce ti le-a spus, indiferent cum ti se par, faci ascultare. Parerea majoritatii in cazurile acestea e fix vax, nu are de ce sa te preocupe vreo secunda, atata vreme cat tu ai un duhovnic ortodox de care te tii si caruia i te spovedesti cu regularitate.
Si lasa-te de fumat cat mai repede :)
Mai ales ca te-ai impartasit..
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.07.2010 at 19:40:31.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.07.2010, 19:38:43
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Annajanette, iti sugerez pe un ton fratesc sa-ti temperezi iesirile si sa accepti parerile / criticile constructive pe care cei de pe forum ti le dau. Este deja suparator felul in care "bagi pumnul in gura" celor care isi rapesc din propriul timp ca sa-ti scrie tie un sfat sau sa-ti spuna o vorba buna. Atitudinea ta mi se pare de cele mai multe ori ingrata, n-ar strica sa te smeresti si sa-ti recunosti neputintele in loc sa dai vina pe toti si toate din jur.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.07.2010, 20:05:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Inca ceva

Anajannette, sa stii ca nu este asa: daca preotul X nu te lasa sa te impartasesti, mergi la preotul Y, care alte opinii si iti da dezlegare! NU! Un preot nu poate sa dezlege ce a legat altul! Luati Duh Sfant; carora le veti tine pacatele, tinute vor fi si carora le veti ierta, iertate vor fi si orice veti dezlega voi pe pamant, va fi dezlegat si in cer ... Deci tot parintele tau trebuie sa te dezlege si bine ai facut ca te-ai dus la el si nu la altul mai bland, ca sa te spovedeasca si sa te impartaseasca! Ma bucur ca ti-a dat Dumnezeu gandul bun si nu ai facut dupa capul tau!

Despre Sf. Spovedanie aici si nelamuririle tale privind viata neprihanita, pe care o atribui numai copiilor de 5 ani - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/3spovedania.htm. vei vedea ca o data ce ai marturisit pacatul la spovedanie, parandu-ti rau de el, fagaduind ca nu il mai faci si ca iti vei implini canonul, acesta dispare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 23:29:47
Ce nu avea Iașul ăsta...? ben_gal Intrebari utilizatori 11 14.04.2010 12:08:49
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 18:03:11
Vreau sa va impartasesc un vis achimovjan Generalitati 57 14.07.2008 22:10:41