Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.05.2007, 17:25:52
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

cred ca animatiile de tip hentai au un oarecare succes pentru ca incalca anumite norme, si apare sentimentul acesta de rebeliune.
cat despre anime... sincer, eu nu vad nimic rau in ele. diferenta intre acestea si filme este ca sunt... desenate :)
parerea mea este ca daca iti plac, n-ai de ce sa nu te uiti la ele. la fel ca o carte, ca un film, ca o poveste, nu cred ca pot aduce ceva rau... mai ales ca unele ating subiecte destul de profunde din cate stiu.
daca ajungi sa neglijezi alte aspecte ale vietii din cauza anime-urilor, cred ca este pacat (nu neaparat in sens religios) faptul in sine, ca neglijezi aceste aspecte, si nu motivul pentru care o faci.
viata presupune mai multe lucruri, nu trebuie sa lasi un singur aspect sa te defineasca :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2007, 08:55:26
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
domnule, eu le-am confundat? sau pe internet e full de hentai anime? cum sa le fi confundat, poi e ca-n viatza, iar dumneata spui ca dragostea ar acoperi totul... inclusiv iubirea dintre frate shi sora, scotzandu-i pe respectivii din iad... am impresia ca eshti un pic prea apropiat de fratzii noshtrii sectari care ingaduie incestul din diferit motive... Nu domnule, nu exista dragoste cu sarutari dintre frate shi sora, dintre veri mai exista caderi, nu ne lasa Domnul sa avem astfel de inceputuri devitzioniste, decat daca sunt provocate, de exemplul shi din exemplele pe care le-ai dat cu anime fara sex dar stupid de ingaduitor... sunt devieri tocmai pentru a reactziona eu violent. :angry: Ei bine am reactzionat... a doua oara... deshi nu era prea frumos. ??? Nu o mai scalda, ca desenela animate sigur ca sunt frumoase shi imi plac foarte mult, unele sunt foarte grele shi dure, dar de aici e doar un pas pana la hentai shi diferite droguri, asha ca : teleComanda la tine! :)
n-ai inteles ce am vrut sa spun:(
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2007, 22:45:39
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Eu sunt mare fan Sailor Moon, din mai multe motive. Frumoase, frumoase, dar pacatoase: ex. erau 2 luptatoare Sailor care in viata reala erau bune prietene - sau cel putin asa credeam , dar am aflat de curand ca erau impreuna! ;) Japonezii astia...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.05.2007, 09:45:49
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

SAILOR MOON!!! cand eram mic... :)) :P c au mai facut nastrusnicele alea? :>
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2007, 17:52:56
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Sailor Moon nu a mai avut continuare dupa episodul 200. Acum revad episoadele vechi :thumbsup:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.05.2007, 14:36:48
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

pai, da, aia ziceam, k nu am mai vazut d la nu stiu ce episod... :((
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2007, 11:59:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

-am vazut niste desene animate care m-au speriat pe bune deshi erau pentru copii, la TV pe canalele de desene animate, cu demoni shi cu razboinici, poi astea erau mult mai horor decat filmele alea cu drujbisti sau kileri... m-am obligat sa ma uit doar in ideea ca daca rezista un copil trebuie sa rezist shi eu... m-am cam speriat shi abea abea am rezistat (mi-am facut shi cateva cruci :))... domnule, shi aia micii se distreaza, shi nici nu le este frica, shi se uita toata ziua la asha ceva... nu-mi dau seama ce este in sufletul shi mintea lor. Eu shtiu ca ma inspaimantam in copilarie doar daca auzeam poveshti sau imi aminteam de strigoi si pisici negre, sau despre diferite intamplari ciudate... despre omul cu ciocanelul sau despre aia care fura copiii shi-i baga-n sac... brrrrrr ???
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2014, 15:42:15
Intrus Intrus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2014
Mesaje: 1
Implicit salut, despre ANIME si Desene animate

Sunt 2 lucruri toatl diferite: Anime-Desen japonez( ; Desene animate-desene Americane(tom&jerry).........Faceti acuzatii pe informatii nefondate. Ar trebuii sa va informati despre acesti termeni ......Cat despre anime va zic ca nu stiti nimic,
1.Toate animeurile au limite de varsta
2.Genuri: Actiune, Pshihologice, Drama, Horror/Gore , Science fiction, Ecchi
3.Fiecare se uita la ce gen de anime vrea :))
Toata lumea se i-a de anime de parca ar veni sfarsitul lumii.Animeurile de Groaza nu sunt pentru copii mici Ex: Elfen Lied(horror)
- ceva pentru copiii mici Pokemon
-Tom&Jerry cum vi se pare ca se lovesc aia ntre ei, si tom sa il omoare pe jerry si isi dau cu obiecte unu la altu in cap .......tocmai de ANIME va-ti gasit si voi sa va luati .....da de stirile de la ora 5 ? cam atat sper sa va DEȘTEPTAȚI
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.12.2014, 16:12:37
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Animeuril sunt ok.

Ma uitam si eu la vampire knight si la bleech (ma rog, se uita o prietena si am vazut si eu o parte din episoade). Macar au o poveste, un ceva ce atrage.

Iar intrusul are dreptate cu limita de varsta; doar ca la noi nu se prea respecta pentru ca unii parinti vad ca e desen animat, si zic automat ca e pentru copii si asa poate aunge un pusti de 9 ai sa se uite la aumeuri cu limita de varsta de minim 16 ani.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.12.2014, 23:14:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Post

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
In primul rand n-au ce cauta cei care nu stiu ce inseamna asta sau se dau pe-a superiorii ca n-au nevoie de astfel de lucruri.

Daca exista fani as fi curios sa aflu. Mi-e greu sa cred ca un crestin ortodox practicant s-ar uita la asa ceva. De ce ? Ca aceste desene sunt pt ratati, sunt LSD-ul, opiumul, heroina, cocaina etc. pt cei singuri care au o viata de doi bani. Si totusi daca exista un asttfel de om care a scapat de aceasta patima as vrea tare mult sa port o conversatie, poate imi da un sfat. DAR CUM AM SPUS: DACA NU STIT CE E AIA ANIME SAU MANGA SAU DACA AVETI DE GAND SA VA BAGATI FARA SA STITI UNIVERSUL ACESTOR FANI DE GENUL RESPECTIV MAI BINE NU VA BAGATI!!!
Interesant mesajul tau, stiu cu ce se mananca animeurile din pacate. Ideea e ca sunt unele animeuri tip animatii ma refer la alea de 2 ore care sunt mult deasupra multor filme, de exemplu uita-te la Grave of the fireflys, e genial, nu stau acuma sa intru in amanunt documenteaza-te si uita-te la el, isi merita nota de pe imdb 8,5. Si eu m-am uitat la animeuri cativa ani, cele mai multe erau romantice si ma uitam la ele ca un disperat, de ce?. Dupa cativa ani am stat si am analizat, ce nevoie avem eu? inima mea se bucura cand dupa lungi tachinari, certuri, scene amuzante si toate cele baiatul si fata se sarutau, atunci era apogeul. Ce nevoie aveam eu? dragoste!, imi doream ca eu sa fiu transpus acolo in acel cadru frumos si sa fiu eu acel baiat. In viata reala nu am avut o prietena niciodata, nu am avut parte de acele momente frumoase, duioase. La fel am uitasem si la bleach batai, actiune, comedie etc, ideea e ca in fiecare anime la care te uiti si care iti place, te regasesti cu ceva de acolo. Eu mi-am dat seama ca ma hraneam cu iluzii si pe de o parte imi placeau si pe de alta imi dadeau unele frustrari, si am zis duca-seeeeeeee :)) dar nu m-am vindecat complet de exemplu anul trecut m-am enervat si am terminat seria yu-gi-oh pentru ca era frustrant il vazusem pana la jumate iar mie nu-mi place sa las lucrurile neterminate, asa ca l-am terminat si am zis, gata cu el!. La Bleach m-am oprit dupa 210 sau 310 episoade seria a mai continuat un pic cu cateva episoade insa unii spun ca in viitorul apropiat se vor mai face si am zis, NU! mi-a luat 2 ani din viata, nu mai vreau, sunt multe lucruri pe care le poti invata si care sunt mai practice in viata de zi cu zi decat un anime. Uite, de exemplu in viitorul apropiat as vrea sa iau seria Dragon Ball si sa o termin si sa o las in trecut, a fost desenul copilariei care nu am reusit sa-l termin niciodata, as vrea sa ma mai uit si la Clannad. Am observat niste chestii la animeurile romantice, au aceleasi cadre in majoritatea serialelor, se iubesc la munte, la mare, langa un parau, se iubesc iarna sau vara, stiu ca suna ciudat dar cam asa e. Si inca ceva, ma enerveaza unele chestii, de exemplu cade un fraier si nu stiu cum face ca e atat de bleg de cade ori cu mana pe fundul domnisoarei sau pe sani sau cade si ii da hainele jos, pe mine ma enerveaza chestiile astea la culme, cat de handicapat poti fi de sa cazi numai acolo, in fine e manipulare grosiera, vor sa starnesca in noi poftele tampeniile astea. Nu stiu cum m-am indepartat de ele, daca iti vine sa crezi nici nu m-am rugat la Dumnezeu sa ma scape de ele, ori am crescut ori m-a luminat Domnul, dar e bine. Cert este ca nu au pic de profunzime in ele, daca vrei ceva adevarat i-a o carte sau un film. Eu am constientizat cat de mult rau imi faceau si asta m-a facut sa ma indepartez de ele. Daca ai ajuns sa constientizezi ca ai o problema, e ceva. Acuma fa un exercitiu si gandeste-te ce nevoie ai si de te uiti la ele.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde