Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 01.07.2011, 17:02:15
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimata doamna, nu am acum timp, dar va rog sa ma credeti, este, INCA, disponibil un munte de literatura, evident nu belestristica, ci dovezi clare, despre ce asociatie de indraciti este masoneria. Pe scurt: sunt inchinatorii favorizati ai Aluia. Adica ei practica paladismul, inchinarea directa la Ala, la modul cel mai "corect", si sunt ai lui, trup si suflet. Ca sa intelegeti prin puterea exemplului: ati fi de acord ca un/o eventual/a vrajitor/vrajitoare care ar lucra cu puterea blestematului ei de stapan sa va distruga familia sau afacerea/cariera, sau sanatatea, merita pedepsit/a, inclusiv prin arderea pe rug? Daca da, atunci avem o baza de discutie comuna. Francmasonii si vrajitorii sunt draci in trupuri, metaforic vorbind. DUMNEZEU VREA SA APLICAM SI DISCERNAMANTUL IN DEZVOLTAREA PORUNCILOR SALE, NU FANATISMUL ORB, FIE SI UN FANATISM PARADOXAL AL RELATIVISMULUI IUBIRIST SI TOLERANT. SI ASTA O SPUN SI O APLICA TOTI CREDINCIOSII IMBUNATATITI: SI CATOLICII, INDIFERENT DE RIT, SI ORTODOCSII, SI PROTESTANTII...Ehei, ce frumoase erau vremurile cand deopotriva Papii si marele Calvin ardeau vrajitoare pe rug... La noi? Pai il gasiti pe Ala si pe slugile lui jurate la mica publicitate...Ba chiar cloaca masonica are statut de utilitate publica (!!!!)... Toate afirmatiile mele pot fi verificate. Oricum, hai sa revenim on-topic, ok? Despre "bodega cu devaronieni", la topicul despre masonerie.
Cu cei din alte religii, nu am nimic, dimpotriva. Cred, de exemplu, in superioritatea ontologica a Poporului Ales, si nu ma simt deloc, ca arian, umilit de acesta realitate, pe care o glasuieste istoria, cat ar fi de masluita. Fiecare la locul sau, stapan, preot si om de stiinta, corect? Iar in ce-i priveste pe clarvazatori, va aduc aminte cum a scos apostolul duhul pitonicesc din slujnica aceea... Din nou, va rog sa NU continuam, aici, discutia aceasta off-topic.
Dar dvs. ati fi fost deacord ca Iisus, un om nevinovat, sa fie omorat? Si iata ca El a zis: "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac". Cum s-a simtit Sfanta Fecioara cand si-a vazut Fiul mort si deci familia ei distrusa? Trebuia sa ii blesteme pe ucigasi si sa ii arda pe rug si sa zica despre Fiul ei ca a fost un fanatic orb cand a cerut lui Dumnezeu Tatal sa ii ierte? Ca sa nu mai zic ca noi trebuie sa trecem printr-un intreg proces de cainta si Spovedanie pentru a fi iertati de pacate mult mai marunte iar acei criminali au fost iertati printr-un simplu cuvant al victimei lor. Cum vi se pare asta?

Daca Domnul a zis sa ne iertam vrajmasii, sa ii iubim si sa ne rugam pentru ei, si a dat El insusi exemplu de cum se face, inseamna ca asa trebuie facut, iar daca asta vi se pare fanatism orb, pai cu atat mai bine, ne incadram perfect in cuvintele Bibliei care zice ca cei intelepti trebuie sa se faca pe sine insisi nebuni. Nebuni de Hristos, se intelege
Reply With Quote
  #1172  
Vechi 01.07.2011, 17:50:12
Fibril Fibril is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Sfintii Parinti au stabilit in mai multe canoane ca ereziile sunt pacate impotriva Sfantului Duh si sunt anatemizate, deci cum se pot mantui cei care au sfasiat Biserica cea una a lui Hristos. E adevarat, e posibil ca si catolicii sa se mantuiasca pentru ca au spovedanie si impartasanie, fiind Biserica harica, dar protestantii au ceva Sfant?
Va recomand sa cititi cartea''Isus din Nazaret" de Papa Benedict al XVI-lea. Personal cred in ecumenism si rog pe bunul Dumnezeu sa ajute la eliminarea din invatatura crestina "adaosurile" facute la invatatura Bisericii Primare. Sa ne iertam uni altora ratacirile si sa ajungem la Biserica Universala a lui Hristos.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1173  
Vechi 01.07.2011, 19:01:13
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Infierarea masonilor ca ar fi inchinatori negativi este de data mai recenta in istoria luptei impotriva masoneriei si ea este cel putin hilara in conditiile in care din masonerie au facut parte sau inca mai fac preoti, ierarhi si chiar un patriarh.
In istorie se cunosc nume sonore din cultura si civilizatie incluisv de la noi care au fost masoni iar prigonirea lor a inceput in sinul bisericii din Grecia care prin sinodul ei a facut o declaratie oficiala in care pretinde ca ar fi facut o cercetare internationala asupra mirsaviilor masoneriei dar in care ea nu era acuzata decit de ateism, dupa care ulterior ca sa nu se simta mai prejos au urmat si altii din alte tari exemplul si de fiecare data au mai adaugat cite ceva, de la ateism sa ajuns la paginism, de la paginism la dusmanie contra credintei si tot asa pina cind s-a ajuns la limita maxima in care nu se mai poate adauga nimic. Desi nu se stie. Cu putina bunavointa se mai poate adauga.
Nu spun ca sa apar masoneria fiindca nu am nimic de cistigat, parerea mea este impartita in legatura cu masonii insa prea bate la ochi partinirea si marturia mincinoasa.
Inclin sa cred ca in culise au altceva de impartit, probabil unii nu au fost primiti la un moment dat dorind si ei sa faca parte din elita sau probabil au fost exclusi si in acest fel s-au razbunat.
Oricum e bine sa ai la indemina un tap ispasitor pe care sa iti versi supararea stiind ca el nu se injoseste sa iti plateasca cu aceeasi moneda desi intre masoni au fost si cazuri din acestea si inca mai sint au ei uscaturi destule insa nu isi permit sa denigeze biserica si asta biserica o stie.
Masoneria este asociata cu iudaismul pentru ca in Germania si in America multi dintre ei sint evrei.
In VT scrie ca "ramasita lui Iov in zilele din urma se va afla in fruntea popoarelor celor mari si de acolo vor fi biciul lui Dumnezeu impotriva pacatosilor."
Daca ar fi sa interpretam acest verset pt zilele nostre am intelege ca Sua si NATO sint in acordul lui Dumnezeu prin faptul ca lupta in Afganistan caci alta pedeapsa a pacatosilor din partea conducerii politice sau militare nu vad. Una vizibila care sa aibe rost sa fie mentionata.
Oricum armatele din Kitim (Europa) vor lupta de partea lui Dumnezeu impotriva lui Gog si Asiriei atunci cind imparatul din Asiria va strabate citeva tari pe directia est. Deci si si acest caz tot cu partea fanatica a islamului se vor lupta.
Reply With Quote
  #1174  
Vechi 01.07.2011, 19:45:31
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

E greu a spune ca mantuirea exista numai la ortodocsi.Pana la urma Dumnezeu este cel care judeca si decide.
Reply With Quote
  #1175  
Vechi 01.07.2011, 20:04:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ehei, ce frumoase erau vremurile cand deopotriva Papii si marele Calvin ardeau vrajitoare pe rug... La noi? Pai il gasiti pe Ala si pe slugile lui jurate la mica publicitate...Ba chiar cloaca masonica are statut de utilitate publica (!!!!)
N-aș fi crezut că în zilele noastre, cunoscând răul care s-a făcut, crimele cumplite, caznele la care au fost supuși în evul mediu atâția vinovați (după ca cui judecată?) și nevinovați, după ce însuși Papa s-a dezis și a cerut iertare pentru faptele Inchiziției, cineva să mai poată face o astfel de afirmație. Cum puteți fi în același timp și creștin, și admirator al unor criminali? Chiar credeți că aceia în spiritul lui Hristos au ars acei oameni, fie ei și vrăjitori, pe ruguri? Vi se pare că Mântuitorul a venit ca să facă dreptate în lume, să o curețe la modul ăsta de vameși, prostituate... vrăjitori și masoni?
Observ că unii, aflându-se într-o incapacitate de a iubi oamenii, de a-i privi cu milă sau îngăduință, de a se ruga (de ce nu) pentru ei, li se pare că cel mai grav păcat ar fi „iubirismul”. Mă întreb dacă nu cumva Îl văd și pe Hristos ca suferind de această slăbiciune.
Reply With Quote
  #1176  
Vechi 01.07.2011, 21:27:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Infierarea masonilor ca ar fi inchinatori negativi este de data mai recenta in istoria luptei impotriva masoneriei si ea este cel putin hilara in conditiile in care din masonerie au facut parte sau inca mai fac preoti, ierarhi si chiar un patriarh.
In istorie se cunosc nume sonore din cultura si civilizatie incluisv de la noi care au fost masoni iar prigonirea lor a inceput in sinul bisericii din Grecia care prin sinodul ei a facut o declaratie oficiala in care pretinde ca ar fi facut o cercetare internationala asupra mirsaviilor masoneriei dar in care ea nu era acuzata decit de ateism, dupa care ulterior ca sa nu se simta mai prejos au urmat si altii din alte tari exemplul si de fiecare data au mai adaugat cite ceva, de la ateism sa ajuns la paginism, de la paginism la dusmanie contra credintei si tot asa pina cind s-a ajuns la limita maxima in care nu se mai poate adauga nimic. Desi nu se stie. Cu putina bunavointa se mai poate adauga.
Nu spun ca sa apar masoneria fiindca nu am nimic de cistigat, parerea mea este impartita in legatura cu masonii insa prea bate la ochi partinirea si marturia mincinoasa.
Inclin sa cred ca in culise au altceva de impartit, probabil unii nu au fost primiti la un moment dat dorind si ei sa faca parte din elita sau probabil au fost exclusi si in acest fel s-au razbunat.
Oricum e bine sa ai la indemina un tap ispasitor pe care sa iti versi supararea stiind ca el nu se injoseste sa iti plateasca cu aceeasi moneda desi intre masoni au fost si cazuri din acestea si inca mai sint au ei uscaturi destule insa nu isi permit sa denigeze biserica si asta biserica o stie.
Masoneria este asociata cu iudaismul pentru ca in Germania si in America multi dintre ei sint evrei.
In VT scrie ca "ramasita lui Iov in zilele din urma se va afla in fruntea popoarelor celor mari si de acolo vor fi biciul lui Dumnezeu impotriva pacatosilor."
Daca ar fi sa interpretam acest verset pt zilele nostre am intelege ca Sua si NATO sint in acordul lui Dumnezeu prin faptul ca lupta in Afganistan caci alta pedeapsa a pacatosilor din partea conducerii politice sau militare nu vad. Una vizibila care sa aibe rost sa fie mentionata.
Oricum armatele din Kitim (Europa) vor lupta de partea lui Dumnezeu impotriva lui Gog si Asiriei atunci cind imparatul din Asiria va strabate citeva tari pe directia est. Deci si si acest caz tot cu partea fanatica a islamului se vor lupta.

Mihai,

Si pe mine m-a intrigat ceea ce am auzit despre masonerie.

O prietena mi-a povestit un caz concret, un fost coleg de al ei de scoala intrat in masonerie si aflat pe pozitii inalte astazi, l-a revazut la un moment dat si i-a propus sa vina cu ea la o adunare catolica in care un preot catolic harismatic facea rugaciuni, predici etc. Si la un moment dat acest preot a inceput sa ii bine-cuvinteze pe cei aflati acolo si care doreau binecuvantarea, asa ca s-a facut un rand de oameni care mergeau sa fie binecuvantati. Prietena mea i-a spus acestui coleg sa mearga si el sa ia binecuvantarea, insa dupa ce a avansat putin cu randul, nu s-a putut apropia de preot pentru ca o forta nevazuta l-a aruncat la pamant si de acolo nu s-a mai putut ridica pentru cateva minute. Preotul a privit nedumerit scena, pentru ca el personal nu facuse nimic, insa se vede treaba ca doua forte puternice si opuse s-au ciocnit acolo.

Ca atare, mi-am zis ca hai sa citesc si ce zic ei, masonii, despre ei insisi, asa ca mi-am cumparat cartea "La franc-massonerie clarifiee pour ses inities" scrisa de Irene Mainguy(scuze pentru lipsa accentelor). Inca nu am terminat-o pentru ca am stat foarte rau cu timpul si pe deasupra ma cam si plictiseste, insa in carte scrie ca au fost masoni care s-au ocupat cu practici oculte si ca a fost Rene Guenon cel care a mai curatat masoneria de ocultism. Interesant acest Rene Guenon, care a fost mason 5 ani de zile, se considera crestin, a devenit si musulman, aprecia foarte mult doctrinele orientale si despre care am citit pe Wikipedia, pe pagina lui Serafim Rose ca:

"Între timp, și sub influența lui Gi-ming Shien, Serafim Rose va ajunge să cunoască și să respecte, ba chiar să iubească, un nou gânditor, René Guénon. „René Guénon este cel care m-a învățat să caut și să iubesc Adevărul, mai presus de orice și să nu mă mulțumesc cu altceva” va declara mai târziu Serafim Rose. Într-adevăr, René Guénon a arătat în mod clar felul în care relativizarea adevărului duce la distrugerea vechilor tradiții spirituale și, prin aceasta, la distrugerea societății și a omului ca persoană."

Nu stiu daca l-ai citit pe Rene Guenon, el spunea ca singura sansa ca Occidentul sa iasa din decadenta in care se afla este de a se intoarce la Biserica catolica, singura forma de spiritualitate inca ramasa in Occident si prin aceasta sa se apropie de Orient a carei spiritualitate este net superioara. Insa la capitolul Orient nu a luat niciodata in seama bisericile ortodoxe, ci orientul in sensul sau strict: India, China etc. Adepti de astazi ai lui Rene Guenon considera ca BC nu mai este deloc cea despre care vorbea Rene Guenon, zicand ca toate tainele ei sunt dezbracate de tot ceea ce este esoteric, initiatic, pentru a ramane doar o forma exoterica fara continut.

Concluzia la care am ajuns eu deocamdata din cele citite este ca nu iese fum fara foc, daca biserica a luat atitudine impotriva masoneriei (inclusiv biserica catolica) stie ea de ce. Acum faptul ca in ea sunt multi evrei si ca acesti evrei ii vor biciui pe pacatosi, eu una sunt cam in dubiu cu aceste profetii (cu interpretarea lor in acest mod), pentru ca, din moment ce invatatura Domnului este iubirea si rugaciunea pentru vrajmasi, nu prea vad cum Nato si alte organizatii armate pot face parte din planul lui Dumnezeu, ci dimpotriva.

Last edited by Adriana3; 02.07.2011 at 09:35:44.
Reply With Quote
  #1177  
Vechi 01.07.2011, 22:23:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Dar dvs. ati fi fost deacord ca Iisus, un om nevinovat, sa fie omorat? Si iata ca El a zis: "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac". Cum s-a simtit Sfanta Fecioara cand si-a vazut Fiul mort si deci familia ei distrusa? Trebuia sa ii blesteme pe ucigasi si sa ii arda pe rug si sa zica despre Fiul ei ca a fost un fanatic orb cand a cerut lui Dumnezeu Tatal sa ii ierte? Ca sa nu mai zic ca noi trebuie sa trecem printr-un intreg proces de cainta si Spovedanie pentru a fi iertati de pacate mult mai marunte iar acei criminali au fost iertati printr-un simplu cuvant al victimei lor. Cum vi se pare asta?

Daca Domnul a zis sa ne iertam vrajmasii, sa ii iubim si sa ne rugam pentru ei, si a dat El insusi exemplu de cum se face, inseamna ca asa trebuie facut, iar daca asta vi se pare fanatism orb, pai cu atat mai bine, ne incadram perfect in cuvintele Bibliei care zice ca cei intelepti trebuie sa se faca pe sine insisi nebuni. Nebuni de Hristos, se intelege
Stimata doamna, ganditi-va, va rog, la doua aspecte. Primo, faza cu iubirea vrajmasilor se refera la dusmanii personali, nu cei ai umanitatii, la cei care fac pact cu Ala ca, de exemplu, sa va "faca pe soarta". Secundo, sa luam aspectul practic: intr-o comunitate, in care se stie ca au fost cazuri de atac magic efectuat de vanduti astia, si in care minti au fost deformate, destine distruse, iar aia sunt iertati. Nu iau asta in seama, si fac rau mai departe, iar victimele si/sau rudele lor nu fac decat sa ierte. De fapt, stiti care e reactia a 90% din delincventi, tortionari, teroristi si politicieni cand sunt iertati? FAC RAU MAI DEPARTE. Cazul in care Mantuitorul Si-a iertat rastignitorii este si ramane UNIC, cum UNICA este Intruparea Sa. Chiar daca acum este o societate bazata indeosebi pe antivalori, totusi este o societate. Si nu putem sa ii iertam pe cei care conspira, magic si/sau politic, impotriva fie a individului (vrajitorii), fie a speciei noastre in ansamblu (masonii).
Toata aceasta discutie este, repet, off-topic. Revenind on-topic, ce am avut de spus cu privire la nebunia mentalitatii de "mantuit garantat privind cu dispret la nefericitii damnabili" am spus deja. Cu o ultima precizare: asa cum pentru fiecare din noi, fiinta iubita, setul personal de amintiri, etc. sunt lucruri/fiinte scumpe, si stie, ca in forma lor unica, ii sunt doar propriei persoane incredintate, tot asa ar trebui sa ne privim unicitatea credintei. Mantuirea la ortodocsi? Desigur, pentru un bun ortodox, mantuirea e doar in ortodoxie. Pentru un bun catolic, catolicitatea Bisericii asigura accesul la mantuire (NU mantuirea garantata), pentru ca notiunea de catolicitate exprima macar intentia de implinire a poruncii lui Isus privind ducerea Evangheliei la marginile Pamantului. In ce ii priveste pe protestanti, ei stiu mai bine, cum se relationeaza cu Dumnezeu, in mod personal, in baza Sfintei Scripturi. (Si ei sunt extrem de ferventi misionari). Si asa mai departe, pentru fiecare ramura a Bisericii... Asa cum ne iubim mantuirea sufletului propriu, asa trebuie sa ne iubim credinta proprie. Si asa cum dorim si pretuim si mantuirea celorlalti semeni, asa si credintele altora trebuie pretuite, NU LA MODUL AUTORELATIVIZANT DOGMATIC, ci la cel empatic, stiind ce poate insemna credinta fratelui nostru pentru propriul suflet. CINE SUNT EU SA JUDEC CREDINTA ALTUIA?

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 01.07.2011 at 22:29:08.
Reply With Quote
  #1178  
Vechi 01.07.2011, 22:42:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
N-aș fi crezut că în zilele noastre, cunoscând răul care s-a făcut, crimele cumplite, caznele la care au fost supuși în evul mediu atâția vinovați (după ca cui judecată?) și nevinovați, după ce însuși Papa s-a dezis și a cerut iertare pentru faptele Inchiziției, cineva să mai poată face o astfel de afirmație.
Din ce imi dau eu seama papa a cerut iertare doar pentru exagerarile unor inchizitori. Nu avea cum sa se dezica de inchizitie, pentru ca aceasta a facut parte din doctrina si practica BC atatea secole, intra si la infailibilitate. Inchizitorii erau numiti de papa, iar condamnarile erau facut in numele papei si a BC. Unii inchizitori au exagerat si cativa dintre ei au si fost condamnati apoi. Dar alti inchizitori au fost facuti apoi sfinti de BC.
Reply With Quote
  #1179  
Vechi 01.07.2011, 23:21:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
N-aș fi crezut că în zilele noastre, cunoscând răul care s-a făcut, crimele cumplite, caznele la care au fost supuși în evul mediu atâția vinovați (după ca cui judecată?) și nevinovați, după ce însuși Papa s-a dezis și a cerut iertare pentru faptele Inchiziției, cineva să mai poată face o astfel de afirmație. Cum puteți fi în același timp și creștin, și admirator al unor criminali? Chiar credeți că aceia în spiritul lui Hristos au ars acei oameni, fie ei și vrăjitori, pe ruguri? Vi se pare că Mântuitorul a venit ca să facă dreptate în lume, să o curețe la modul ăsta de vameși, prostituate... vrăjitori și masoni?
Observ că unii, aflându-se într-o incapacitate de a iubi oamenii, de a-i privi cu milă sau îngăduință, de a se ruga (de ce nu) pentru ei, li se pare că cel mai grav păcat ar fi „iubirismul”. Mă întreb dacă nu cumva Îl văd și pe Hristos ca suferind de această slăbiciune.
Stimate domn,
Dupa cum probabil ati observat, parerea mea despre "arderi pe rug & all the stuff" este urmatoarea: "ereticii" NU trebuie arsi, si nici operele lor. Vrajitorii, francmasonii, si restul gastii de agenti si admiratori ai Taramului de Jos, DA! Pentru ca folosesc puteri/metode, jumatate magice, un sfert naturale, un sfert stiintifice pentru a distruge si controla. Urmariti-mi, va rog, postarile de pe topicul "Papalitatea". Pentru mine nu (mai) exista notiunea de "eretic". Iar ce priveste Inchizitia, orice om intreg condamna EXCESELE ei, a si ale oricarei alte institutii de control si represiune. Insa daca noi doi comunicam acum, se datoreaza si Inchizitiei. Cum asa? Asa bine: daca nu ar fi existat Sfantul Oficiu, noua oroare, pardon ordine mondiala, ar fi existat mai demult. Si probabil am fi adus slava conducatorului lumii comunicand telepatic prin cipuri...
O rugaminte: va rog mult, nu mai ma determinati sa postez off-topic. Ce am avut de explicat, am explicat. Incercasem sa explic de ce credinta proprie nu trebuie privita ca Dumnezeu Insusi, iar ale altora ca pe dr... insisi. Singurii care trebuie urati si luptati pana la sange sunt Ala de Jos, antigratia sa, adica pacatul, si slujitorii infernului, atat nevazuti (patimi si demoni), cat si vazuti (masoni si/sau vrajitori). Atat. De aceea am facut aceste corelatii delicate si discutabile.
Cu stima.
Reply With Quote
  #1180  
Vechi 01.07.2011, 23:36:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ca sa intelegeti prin puterea exemplului: ati fi de acord ca un/o eventual/a vrajitor/vrajitoare care ar lucra cu puterea blestematului ei de stapan sa va distruga familia sau afacerea/cariera, sau sanatatea, merita pedepsit/a, inclusiv prin arderea pe rug? Daca da, atunci avem o baza de discutie comuna.
Cum sa fiu de acord sa arda un om pe rug?:-)))NU SUNT DE ACORD! Domnule INCHIZITIE 2011, vrajmasul nu e mai puternic decat DUMNEZEU!

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Francmasonii si vrajitorii sunt draci in trupuri, metaforic vorbind.
Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ehei, ce frumoase erau vremurile cand deopotriva Papii si marele Calvin ardeau vrajitoare pe rug...
Domnule INCHIZITIE 2011, cunoasteti personal vreun mason? Daca da, stie ca faceti scenarii in ascuns si il ardeti pe rug, ranjind satisfacut??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15