Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2013, 02:19:35
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Cateva probleme aici, domnu' bin000:

1. Craig nu l-a facut praf pe Dawkins fiindca nu a avut niciodata o dezbatere 1 la 1 cu el. Chiar daca ar avea (o dezbatere) nu vad la ce l-ar putea face praf, poate la filosofie si teologie (specialitatile lui) in nici un caz la biologie (specialitatea lui Dawkins). Aceeasi discutie la Lennox, care este matematician.
1.Confunzi domeniile,la box trebuie sa fii 1 la 1 ca sa faci pe cineva praf,ideile se pot dezbate si de la distanta mai ales ca Dawkins era prea mielusel sa se prezinte la o confruntare cu Craig.Asta spune multe despre cat de pulbere se simtea in fata lui Craig.Dawkins a citit/vizionat multe idei ale lui Craig cand il critica si a decis sa refuze o confruntare directa crezand ca va scapa de vanatai si copci,dar logica nu iarta si e mai ascutita decat sabia in mana lui Craig.

2.Daca nu ai logica poti sa studiezi biologie mii de ani...ca nu stii sa extragi din experimente concluziile corecte.Ai nevoie in primul rand de logica ca sa faci stiinta abia apoi de microscop.Dawkins are numai microscopul,logica e la Craig.



Citat:
2. Pentru stiinta dumitale, Craig este o persoana convinsa de adevarul universului vechi de 15 miliarde de ani si de teoria Big Bangului, si care de asemenea nu respinge Teoria Evolutiei. Lennox, de asemenea accepta aceasta teorie, lucru pentru care a si fost criticat de fratii de credinta cu idei ceva mai rigide.

Craig e agnostic fata de teoria evolutiei biologice iar in ce priveste evolutia universului (Big Bangul si vechimea de 14,7 miliarde ) cum ar putea sa nu le accepte cand 3 argumente( Kalam ,fine-tuningul si contingenta) sunt construite chiar pe baza acestor teorii. Asta e o veste proasta pentru atei .

Te intrebi de ce alege selectiv :accepta teoria Big-Bang si nu accepta vadit teoria evolutiei ? Pentru ca are discernamantul sa recunoasca falsa stiinta .

Te intrebi de ce eu aleg sa cred ca pamantul are 7000 de ani desi Craig crede ca are 14,7 miliarde dar in acelasi timp adopt multe argumente ale lui? Simplu ,avem o interpretare diferita a Genezei si cred ca interpretarea ortodoxa e cea adevarata .
Un alt argument ar fi ca nu aceste argumente ale lui Craig ma fac pe mine sa cred in Dumnezeu,dar sunt folositoare si distractive in dialogurile cu ateii care se cred mai destepti decat sunt.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43