Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2014, 15:12:30
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Since when? Begotten ca forma de past participle a verbului to beget tocmai asta inseamna: “nascut”, nu “avut”. Da’ oricum, nu-l mai intereseaza pe Hitchens. Dar daca tot ai adus vorba, macar sa nu induci pe careva in eroare.
Mi se pare amuzant cum iei un inteles de azi si-ti sustii o pozitie care se refera la ceva mult mai vechi. Gindeste-te cum si-a schimbat intelesul termenul “gay”, de exemplu.

Ca sa fim siguri ca nu gresim, ce putem face e sa consideram literal lucrurile. Deci “get” inseamna a avea (inseamna si a deveni).

Si apropo, din cite stiu eu (dar s-ar putea sa gresesc) chiar prima definitie curenta [“(esp. of a male parent) to generate (offspring)”] arata clar (male parent) ca termenul a primit acest inteles (daca nu cumva a fost chiar inventat pentru asta) in mod special pentru a fi folosit in contextul Biblic despre care vorbim. N-ar fi singurul caz. Am citit mai demult despre asa ceva, regret ca nu-mi aduc aminte alte exemple. Citind insa materiale despre Wycliffe si Tyndale nu se poate sa nu dai despre asemenea termeni (efectiv limba engleza a fost “revolutionata” de simpla traducere a Bibliei).

Totusi imi aduc aminte de un termen care ar trebui sa te puna pe ginduri: cauta ce insemna “muse” acum citeva secole (si poate mai inseamna si azi, desi e foarte rar, sau deloc, folosit in acest sens). Si deci ce ar trebui sa insemne “amuse” chiar si azi. Asta ca sa ai idee ce face de fapt industria “entertainment”-ului.

Apropo, asa cum ai zis si tu, “beget” inseamna si “to produce as an effect” (deci din nou a avea, sau a fi avut, in cazul subiectului – “avut” nu in sensul bogaoiei, desigur). Iar la sinonime apare si “to father” – evident cel mai corect dintre toate, in cazul discutat.


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
vei fi poate surprins sa afli ca in limba engleza, mai exista un verb care inseamna a da nastere, si care se refera in exclusivitate doar la genul masculin, verb de altfel, inexistent in limba romana: to father.
Alergi in cerc:
http://dictionary.reference.com/browse/father

Asa ca “to father” inseamna a naste doar daca vrei tu asta (adica daca deja ai hotarit ca “beget” insemana a naste).

Dupa parerea mea, cea mai buna traducere ar fi “a fi tatal (lui)”. Dar asa sunt eu, imi place sa fiu literal.

Concluzie:

Comentariile tale ulterioare sunt pline de o ironie nemeritata.

In special ca n-ai putea sa-mi gasesti anglo-saxoni care sa foloseasca curent “beget” cu sensul de a naste. Eu cel putin n-am intilnit nici unul – nici macar unul. Si nici in carti, articole, filme, melodii, etc. Se poate sa fie insa in poezie, dar asta nu ti-ar intari pozitia, din moment ce ar fi evident figurativ.

Grava mi se pare insa ideea ca Iisus ar fi fost nascut. Dupa parerea mea, asta e o erezie, caci presupune un inceput al lui Iisus, si schimbarea fundamentala a “naturii” lui Dumnezeu. Cu alte cuvinte, nu e de mirare ca Cosmin era asa pierdut in acesti termeni romanesti.


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Se baga ei singuri in acest paradox illogic (eu n-am nici un “merit” in asta) in momentul in care Il declara pe Dumnezeu inexistent, dar, cu toate astea, se intreaba ipocrit, cum de nu plange Dumnezeu cand vede suferinta din lume? Pai, dupa (i)logica lor, cum poate sa planga cineva care nici macar nu exista? Că acest gen de dileme are Hitchens si altii ca el.
Ei singuri se autoblocheaza in ilogica asta. Eu doar le-am sesizat aporia si ma nedumeresc ca ei nu si-o sesizeaza.
Atitudinea lor confirma de multe ori, ca unii isi iau fraudulos denumirea de “atei”, in sensul de cautatori onesti in faza neutra, multi dintre ei fiind de fapt anti-tei in diverse faze de agresivitate mai mult sau mai putin constienta.
Pentru cineva care-i acuza pe altii (pe atei si poate chiar pe mine) de “ilogism”, e ironic sa faci uz de acelasi lucru.

Caci daca e vorba numai de “multi” sau de “unii”, atunci evident rationamentul tau nu ii cuprinde pe toti. Ca atare, trebuia sa ii dai o sansa lui Cosmin. Gindeste-te la asta: cu ce anume a plecat de aici, de pe acest forum?

Mie nu mi s-a parut atitudinea lui Cosmin deloc de genul “suntei niste prosti ca credeti in Dumnezeu” sau “eu stiu mai bine”. Dimpotriva, a pus multe intrebari.
Reply With Quote