Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.10.2006, 00:29:46
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Marius,nu aprob pacatul,dezaprob teoria conform careia metodele contraceptive ar reprezenta o forma de avort mascat,lucru pe care,personal il consider absurd,ca si povestea dezbatuta mai sus cu sarcina extrauterina.Si,sunt de-acord sa nu se abuzeze de aceste metode contraceptive,de oricare natura ar fi ele,si sa se apeleze si la abstinenta,respectiv la infranare,dar nu excesiv,caci sfarsesti prin a indeparta partenerul.Si nici sa "rodesc" toata samanta,adica sa fac copii non-stop,nu sunt de-acord cu asta,eu personal.Ba chiar sunt in lume si pacate tolerate,care au pierit de pe stafeta credinciosilor,pacate care odata cu modernismul au fost ingropate si le-au pierit intelesul negativ.
Sa iti indepartezi partenerul prin abstinenta excesiva?? Pai ce fel de partener e acela, scuza-ma?? "Hai sa fim realisti, in ziua de azi... bla bla bla" Trebuie sa ne punem intrebarea daca e bine in primul rand din punct de vedere religios, apoi moral si deabia apoi daca este valabil si timpurilor pe care le traim.
Asta nu inseamna ca trebuie sa ne ducem o viata ca niste inapoiati, dar cand e vorba de pacat de moarte, aici trebuie respectat intocmai.
Iar in topicul acesta este vorba de doua porunci (care daca nu sunt respectate se ajunge la pacate de moarte):
6"Sa nu ucizi."
7"Sa nu fii desfranat."
De aici fiecare face alegerile, inclusiv cu partenerul de viata.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.10.2006, 02:02:19
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Cu alte cuvinte lunea ,mircurea si vinerea este post,sambata se fac pomeniri pt morti si este ziua tuturor sfintilor iar duminica este ziua in care cinstim pe Domnul...deci,a mai ramas marti si joi...ce ziceti? reusiti sa va abtineti?
Eu sincer ma cam indoiesc...adica sunt convinsa de ce spun,ca doar traiesc in aceasta lume si nu-mi place sa fiu nici cartita si nici strut .
"Cinstita este nunta si patul neintinat si Hristos pe amandoua le-a binecuvantat, zice marele Apostol Pavel. Toata viata crestinul, de cand se cununa si pana la moarte, n-are voie sa se impreuneze cu sotia lui decat numai martea si joia, daca nu-i post si daca nu-i sarbatoare atunci. Lunea se tine curatenia pentru sfintii ingeri pazitori si pentru sanatate. Miercurea si vinerea pentru preasfintele si infricosatele patimi ale Domnului, Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, fiindea miercuri L-a vandut si vineri L-a rastignit si a curs preascumpul Sau sange si a udat Crucea pe Muntele Golgotei pentru pacatele noastre, Cel ce a facut cerul si pamantul. Sambata se tine curatenia pentru cinstea Maicii Domnului si pomenirea raposatilor nostri. Iar Duminica pentru preasfanta si slavita inviere a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, prin care s-a mantuit tot neamul omenesc. Iar martea si joia sunt lasate pentru impreunarea sotului cu sotia, de cand incepe ziua, de la miezul noptii. Deci de luni seara de la miezul noptii este dezlegare pana marti noaptea la miezul noptii. Tot asa si joi." - Parintele Cleopa
Da, stiam de aceste zile. Scepticismul tau cred ca se bazeaza pe observarea mediei comportamentului impreunarii al "oamenilor moderni", ceea ce inseamna "deschis" 24 din 24 7 zile pe saptamana.
Intrebarea se pune: Sa ne coboram la aceasta medie, sau putem mai mult? Fiecare dupa puterea lui, dar "dai vointa, iei putere", deci cred ca e vorba mai mult de vointa. Din cate am observat nu vrem sa acceptam anumite lucruri nici macar in teorie, apoi in practica... Acolo unde omul nu poate, poate Dumnezeu!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.10.2006, 15:40:33
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Absolut adevarat si admirabil tot ce au postat theodor si Va_iubesc. Pt cei speriati de sarcini extrauterine va invit sa cititi
http://www.avort.ro/marturie-preoteasa-sibiu.php

Nu e usor, dar crestinismul este pentru oamenii curajosi. (vezi N.Steinhardt)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 16.10.2006, 02:05:01
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Sarcina este un eveniment deosebit in viata unei femei si cind copilul nu este dorit, cind nu vrei sa fii cu tatal lui, nu este evident sa te gasesti cu un copil.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.10.2006, 12:01:14
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pagan
Am citit pe acest topic aberatii de ma doare capul . De la faptul ca organele genitale au doar utilizarea sexuala de reproducere ( nu suntem animale domnilor ) pana la faptul ca daca copilul este bolnav sa il nastem . Nu stiu cati din cei care zic asta stiu ceea ce zic ... din punctul meu de vedere e mult mai important pentru un parinte sa faca ceea ce trebuie in cazul asta ( adica avort ) decat sa nasca un copil care sa se chinuie toata viata . Nici eu nu sunt de acord cu avortul dar in unele cazuri consider ca e binevenit . De exemplu nu stiu cati stiti de pe forumul asta de sarcini extrauterine . Bunica mea era sa moara din cauza asta pentru ca nu vroia sa faca avort ca il considera un pacat . Nu stiu daca Dumnezeu asta si-ar dori ... ca un copil sa traiasca tot restul zilelor in suferinta datorita unei oarecare boli genetice . Sunt deschis la orice comentarii pe tema asta . Salutare si fie ca Dumnezeul vostru sa fie cu voi si sa va lumineze calea ...
Din ceea ce spui tu, dai de inteles ca ar trebui sa se faca avorturi in unele cazuri. Parintii bisericii spuneau ca daca o mama moare, dand viata copilului, adica la nastere, mucenita se numeste. Iar daca analizam din alt punct de vedere, hai ca toti oamenii care au boli genetice sau incurabile, sa fie omorati...Cum ar suna asta ? Poate el vrea sa traiasca...de ce sa-l omori..? oricat de mare i-ar fi suferinta. De unde stii tu ca acel copil avortat nu ar fi vrut sa traiasca ? Sau daca cineva s-ar imbolnavi grav, de cancer sa zicem, ar trebui omorat ca sa-i curmi suferinta ? Parca nu prea e normal. Daca esti de acord cu asa ceva, ai fi in stare sa-ti omori un parinte pentru ca sa nu se mai chinuie in boala..?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.10.2006, 17:12:47
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Se intelege punctul tau de vedere, dar de multe ori femeia a avortat si inca o face, cind este prea tinara pentru a asuma un copil sau in alte cazuri. Cum intelegi aceasta din punctul de vedere al femeii, care poate avea o sarcina oricind? Crezi ca este usor?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.10.2006, 14:00:21
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Se intelege punctul tau de vedere, dar de multe ori femeia a avortat si inca o face, cind este prea tinara pentru a asuma un copil sau in alte cazuri. Cum intelegi aceasta din punctul de vedere al femeii, care poate avea o sarcina oricind? Crezi ca este usor?
Pai daca nu sta cuminte, asa e, poate ramane oricand insarcinata. Iar daca o face, trebuie sa-si asume responsabilitatea.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.10.2006, 15:53:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oricum,daca femeia nu e cuminte,nu e cuminte tot cu un barbat iresponsabil,ca daca ar face prostii "singura" n-ar mai avea atata bataie de cap,iar barbatii n-ar mai avea ce comenta....Se tot spune ca femeile sunt c...e,ca sunt infidele,etc,dar ele nu se pot manifesta astfel decat prin relatii cu barbati de aceiasi calitate,doar ca ei sunt mai scuzati.....pentru ca "sunt barbati".Eu nu cred ca este vreo diferenta,ambele sexe au aceiasi responsabilitate si parte de vina,mai rau e ca femeii i s-a dat darul nasterii,si deci in cazuri nedorite,darul de-a cara o povara in plus fata de barbati.Si totusi,ai dreptate ca femeia este vinovata daca nu e cuminte,pentru ca ea ar trebui sa se gandeasca mai bine la ea,si organismul ei cu consecintele de rigoare,decat barbatul.Eu,cam pana-n 25 de ani am stat cuminte din considerente religioase,dar si rationale si sociale,nu aveam incredere in barbati(vroiam sa ma daruiesc unei relatii serioase),dar ma si-nspaimantau problemele pe care le tot auzeam ca le au prietene de-a mele,probleme legate de avorturi,dureri mari,boli,sau chiar dezamagiri din partea partenerului.Acestea ma speriau f.tare si ma simteam tare protejata prin adoptarea lipsei de viata sexuala.Foarte multe avorturi sunt savarsite de femei mult prea tinere care se avanta intr-o viata sexuala fara prea mult discernamant,care nu sunt responsabile si nu pot sa-si asume consecintele,femei care locuiesc cu parintii,deci nu sunt independente si sunt si scolarite pe de-asupra.Astfel iese un dezastru cu viata aceasta sociala,pentru ca uneori aceste avorturi efectuate la o varsta prea frageda pot provoca complicatii,si pana la urma infertilitate....fapt care la maturitate da nastere unei traume.Poate este de vina educatia venita din societate,dar poate si cea daruita de parinti,sau mai bine zis,lipsa de o anumita educatie din partea acestora,ori lipsa supravegherii si-a legarii unei enumite relatii cu prprii copii.Multi parinti au impresia ca daca muncesc si dau mancare si-mbracaminte la odraslele lor,si-au indeplinit datoria de parinti,ce-i drept in societatea noastra e greu pe toate planurile.Mai rau este ca generatia tanara face greul imposibil dedicandu-se viciilor,tutun,alcool,lipsa ratiunii in relatii intime si vointa tot mai slaba de-a munci,dar si dorinta majora de-a avea bani prin orice mijloace.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.10.2006, 15:59:59
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

"Pai daca nu sta cuminte"
Dai o conotatie sexuala cuvintului cuminte, care nu se poate referi la relatia intre barbati si femei. Cind ai un partener, depinde de amindoi relatia si ce se poate intimpla, dominatia masculina s-a emancipat la egalitatea drepturilor pe pamint, ce nevoie doua sexe ale unei specii sa se domine, cind fac unul, de spermatozoizi?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.10.2006, 19:21:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Conotatia lui "cuminte" este spirituala. E vorba de infranare. Daca s-ar respecta Legea cea Veche prin "sa nu fii desfranat" sau cea Noua prin "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", atunci l-ai iubi pe prietenul tau ca sa se mantuiasca cum si tu pt tine iti doresti mantuirea. Asa ca incerci cultivarea unei relatii in care si Dumnezeu sa poata sa fie prezent, prin infranare, prin trezvie, prin cunoastere reciproca prin discutii, rugaciuni impreuna, traire hristocentrica in 2. Ce inseamna cateva momente de placere trupeasca fata de mirajul bucuriei duhovnicesti cu valori vesnice?! Nimic.

Jeniffer spune "Sarcina este un eveniment deosebit in viata unei femei si cind copilul nu este dorit, cind nu vrei sa fii cu tatal lui, nu este evident sa te gasesti cu un copil". Draga Jeniffer, cand nu vrei sa formezi o familie cu un barbat, ramaneti amici si atat. Astfel nu se ajunge la "nu vrei sa fii cu tatal lui". De aceea e normal sa-l cunosti pe celalalt ca sa vezi daca poti sa fondezi o familie cu el, si sa fii o eternitate langa el. Casatoria nu e o joaca, e pentru intotdeauna. Iar un copil poate sa apara numai intr-un astfel de context binecuvantat. Tatal unui copil este tata numai daca are in vedere binele sufletesc si trupesc al copilului, altfel nu se poate numi tata. Identic si pt mama. Daca o femeie se ocupa numai de a-i asigura mancare si imbracaminte unui copil, ea nu e mama, ci ingrijitoare. Dureros, dar adevarat. Sa invatam sa fim mame, tati si parinti adevarati, preocupandu-ne mai intai de folosul duhovnicesc al familiei si toate celelalte vor veni.

Legat de responsabilitate, cum bine spunea ory, ea nu apartine numai mamei. Barbatilor, fiti atenti!!! ??? Vom fi judecati si in functie de EFECTELE faptelor noastre. Deci un sot iresponsabil, daca isi indeamna sotia sa avorteze, sau ii face zilele de calvar ca sa o determine pe ea sa ia decizia este la fel de responsabil ca ea. Chiar mai mult as spune, fiindca el trebuia sa fie capul familiei in Hristos si sa fie o flacara aprinsa a credintei pentru intreaga familie.

Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 22:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 06:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 05.06.2012 00:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 22:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 17.02.2008 00:00:39