Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 04.09.2010, 17:00:27
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Consider că răspunsul este și pentru mine deoarece am spus că am aceleași sentimente vizavi de postările tale.
Ce-ar fi să faci o prezentare a voastră,eventual câteva poze. Bine intenționați sunt convinsă că sunteți dar,arătați-ne cum gândiți folosind propriile voastre cuvinte.
Dorina, vă rugăm să ne iertați că nu v-am răspuns direct.
Nu e mare lucru de spus despre noi.
Avem vârste între 18 și 40 de ani.
Avem profesii diverse, preocupări diverse.
Niciunul dintre noi nu face parte din vreo organizație sau din vreun partid politic.
Nu suntem mulți, dar nici puțini.
N-am stabilit o ierarhie strictă sau o disciplină de fier în cadrul grupului nostru.
Ni se alătură cine vrea, pleacă cine vrea, pregătește materiale cine poate și când poate.
Toți însă avem în comun, atașamentul față de țară și de națiune.
Scopul nostru este să le redăm compatrioților noștri încrederea în ei, în țară și în viitor.
Dacă ați constat sau veți constata că vreunul dintre noi postează texte ale altora sub nume propriu demascați-l. Precizați însă numele adevăratului autor al textului, lucrarea din care a fost preluat textul, numărul paginii sau link-ul.
Vă rugăm încă o dată să ne iertați că am neglijat să vă răspundem direct și vă asigurăm de întregul nostru respect.

Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
  #172  
Vechi 05.09.2010, 21:26:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul

1. "Constantin Rădulescu Motru spunea, citez: "Forța unui popor nu vine de pe urma cultivării tendințelor antagoniste, ci din convergența tendințelor spre un scop."

2. Să lăsăm disputa și fiindcă suntem români să ne unim efoturile pentru a-i reda țării noastre strălucirea și puterea." - Mihail Gh. Bujor
1. Foarte bine zis insa "convergenta tendintelor spre UN SCOP" poate veni NUMAI de la virf, nu precum in Romania de ASTAZI, prin mii de pareri din care fiecare deserveste IN SECRET un scop ascuns de anti-patrie si implicit anti-popor.

2. Disputa nu are cum sa se termine atita timp cit guvernul este format din marionete si lucrul impotriva patriei este EVIDENT.

Faza cu "haideti mai sa fim cu totii prieteni" este un produs al unei gindiri la nivel de scoala generala ca sa nu zic de gradinita.

Last edited by andreicozia; 05.09.2010 at 21:29:56.
  #173  
Vechi 05.09.2010, 21:30:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

faza cu "haideti mai sa fim cu totii prieteni"( tovarasi ) este un produs al unei gindiri la nivel de scoala generala ca sa nu zic de gradinita.
. . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #174  
Vechi 05.09.2010, 21:32:56
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . . . .
Nu te neliniști Cristi, așa sunt toți socialiștii.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #175  
Vechi 06.09.2010, 13:11:10
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

România, apără-ți sufletul!
  #176  
Vechi 06.09.2010, 13:32:02
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

CITATE

"Un om care și-a pierdut serntimentul patriotic este un om care nu se mai cunoaște pe el însuși și lumea care îl înconjoară." - Herder

"Dumnezeu a diferențiat oamenii prin limbaj, moravuri, obiceiuri și uneori i-a despărțit prin munți, oceane, fluvii și pustiuri (...). Era important pentru Stăpânul Lumii, în vederea mântuirii ansamblului creației, ca fiecare popor, fiecare rasă să-și aibe fizionomia sa și caracteristicile sale proprii.
Popoarele diferențiate astfel de Dumnezeu n-ar putea fi amestecate într-unul singur decât artificial, forțat sau prin vreo scamatorie alchimică.
Popoarele trebuie să trăiască unele alături de altele fără să se amestece și să se oprime reciproc." - Herder

"Sunt un păcătos egoist ca atâția alții, dar când încerc acest sentiment omenesc incomparabil, care e patriotismul, mă simt imediat eliberat de păcate, nu mai sunt (...) izolat și mizerabil și mă confund cu poporul și cu Dumnezeu. În astfel de momente îmi dispar îndoielile despre viața mea și despre sensul vieții." - Ernst Moritz Arndt

"Nu am ieșit din era națiunilor. Tocmai am început-o. Dacă aș avea un pariu politic de făcut, în zorii mileniului III, tot pe națiuni aș paria și m-aș strădui să întăresc acest adăpost cu atât mai necesar omului cu cât multe altele (școala, armata, Biserica, profesia și chiar familia) sunt contestate." - Pierre de Boisdeffre

"În povestirea biblică, știm, oamenii, care mai vorbeau o singură limbă, își fac un plan măreț: "Să construim un oraș și un turn al cărui vârf să ajungă până la cer!" Ei renunță astfel la grădina Edenului luând de bună promisiunea șarpelui care le sapusese: "Veți fi asemenea zeilor!". Când a văzut că oamenii caută să se lepede astfel de ce le era menit și se pretind egalii Săi, Dumnezeu i-a despărțit încurcându-le limbile. Nu a fost o perdeapsă ci, mai degrabă, instaurarea unei ordini în care oamenii vor fi firesc determinați să fie smeriți și să evite manifestările celei mai diabolice trufii. Națiunea, moștenitoare a "limbilor" Genezei, se situează astfel în tradiția unei smerenii mântuitoare. Națiunea este deci unul dintre elementele externe dorite de Pronie pentru o perfectă dezvoltare a sufletului.
Întreaga istorie a Revelației arată de altfel că împărțirea oamenilor în națiuni și diferențierea lor radicală face parte din Planul divin. Era nevoie de mai multe popoare ca să existe un popor ales și trebuia ca el să aibe o identitate ca să păstreze, în ciuda slăbiciunilor omenești, moștenirea pe care Dumnezeu i-o încredințase. În sfârșit, întruparea Domnului Nostru confirmă tainic națiunea, findcă Dumnezeu devenind om, devine de asemenea membru al unei comunități naționale și nu se naște apatrid sau cetățean al lumii. Perfecționarea condiției umane pesupune deci apartenența la o națiune." - Xavier Saint Delphin

Culese de Mareș Bogdan

Last edited by TINERI PENTRU ROMANIA; 06.09.2010 at 13:36:37.
  #177  
Vechi 06.09.2010, 13:45:14
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Vreti patriotism ? Daca neamul se duce la biserica avem si patriotism. Dumnezeu lucreaza si neamul ajunge sa straluceasca . Altfel jale !

Un exemplu: de undeva din Carpati migreaza catre Siberia un sat intreg de ciobani. Se intampla inainte de venirea comunistilor la putere in Rusia. S-au asezat, si-au construit sat si biserica si au inceput sa prospere...mai mult, dintre rusii care se atasau de romani ajungeau sa se romanizeze....Au venit comunistii, le-au stricat biserica si, incet - incet, comunitatea a inceput sa dispara, pana la a fi asimilati.

Crestinul este constient ca nu intamplator face parte dintr-un neam si pretuieste, lupta..Fara Dumnezeu aceste valori dispar din mintea omului.
  #178  
Vechi 06.09.2010, 14:19:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
"Nici noi nu știm cine este autorul.
Le-am găsit mai demult pe un sait, ne-au plăcut, și le-am reprodus în speranța că vor place și altora." - Tomescu Ionuț
Mi-au plăcut dar haideți să clarificam problema ghilimelelor.
Atunci când nu cunoști autorul unui text îl pui pe acesta între ghilimele(textul)sau scrii autor necunoscut.
La această postare de ce ai folosit ghilimelele dacă tu ești Tomescu Ionuț?
În rest pace și spor în cele pe care le faceți.
  #179  
Vechi 06.09.2010, 18:29:38
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

PANSEURI

"Fericirea omului depinde mai mult de ce este decât de ce are.

Pentru cel care nu are nimic patria e singura avere.

Adevărata bogăție a unui om se măsoară cu binele pe care l-a făcut.

E aberant și contrar propriilor interese să-ți cauți binele în afara interesului comun.

Ne pot garanta drepturile doar familia și națiunea cărora le aparținem prin naștere și doar dacă sunt libere." - Popescu Angela
  #180  
Vechi 06.09.2010, 18:42:33
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mi-au plăcut dar haideți să clarificam problema ghilimelelor.
Atunci când nu cunoști autorul unui text îl pui pe acesta între ghilimele(textul)sau scrii autor necunoscut.
La această postare de ce ai folosit ghilimelele dacă tu ești Tomescu Ionuț?
În rest pace și spor în cele pe care le faceți.
Aveți dreptate am greșit.
Voi ține cont de sugestiile dumneavoastră.

Tomescu Ionuț
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25