Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 08.01.2013, 13:38:05
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dar de Constantin cel Mare ce ziceți? Este, sau nu, sfânt?

Nu folosește nimănui să tot arate paiul din ochiul celuilalt. Nici nouă, nici vouă.
Frate, ai dreptate. Dar, vei fi, cred, de acord ca acestia sunt sfinti politici. Ca sa nu fiu, taman eu, acuzat de subiectivism, precizez foarte clar ca si daca as fi fost ortodox, tot as fi considerat ca acesti doi domnitori sunt sanctificati abuziv si sunt sfinti politici, iar acatistele lor ar fi avut pentru mine (si pentru destui altii) valoarea "sfintitoare" a discursurilor lui Ponta. :D
De exemplu, si acum il consider pe Chiril de Alexandria un sfint politico-ideologic. Sau pe Fotie cel Mare... Quod attinet pe Constantin, e evident ca a fost primul gest de lingusire subiectiv-politic al Bisericii Bizantine pe linga puterea politica: "ne-a scos din ilegalitate, e de la Dumnezeu, nu se poate altfel". Nu caut acum linkurile, dar era o opinie generalizata printre schimnici si fostii torturati care nu apucasera sa devina mucenici, ca "legalizarea" crestinismului e un semn al Sfirsitului si nu poate veni de la Dumnezeu. Bine, era parerea lor, dovedita in timp ca fiind in mare parte gresita, totusi anume nuante sunt de luat in seama. Dar, vorba ta, ce rost are sa ne certam? Nu o mai terminam pe acest subiect pina la Parusie. :)
On-topic: o institutie ca Sfinta Inchizitie ar fi mai mult decit necesara in aceste vremuri, pentru care cuvintul "decadente" e un compliment. Din motive evidente, as zice eu.

Last edited by celestial_pottery; 08.01.2013 at 13:51:08.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 08.01.2013, 13:45:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum spuneam si in mesajul precedent (neo)protestantii se considera sfinti si incearca sa se comporte ca atare, cel putin in aparenta.
Stimate domn, neoprotestanții nu se consideră nici sfinți, nici ÎnaltPreaSfințiți, nici PreaFericiți, ori ExasperantDeÎnaltPreaSfințiți. În realitate, ori în aparență. Așa că preambulul postării dumneavoastră nu are nicio legătură cu topicul și nici măcar cu sfinții (Doamne iartă-mă!) adulterini, ucigași, ori de care or mai fi atânând pe pereții Bisericii Ortodoxe.
Reply With Quote
  #503  
Vechi 08.01.2013, 13:53:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Stimate domn, neoprotestanții nu se consideră nici sfinți, .
pentru ca nici nu sunt !

hilar este faptul ca aici, pe acest forum ortodox, faceti front comun cu unii membri ai altor religii care in alt context (sa zicem in America neoprotestanta) s-ar considera diferiti, diferiti in asa masura incat ar mentine un zid despartitor !

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
sfinții (Doamne iartă-mă!) adulterini, ucigași, ori de care or mai fi atânând pe pereții Bisericii Ortodoxe.
deja aici intreceti orice limita !
oricare din sfintii pictati pe peretii bisericii, a dus o viata mult mai evlavioasa decat dumneavoastra.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 08.01.2013, 13:54:26
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Frate, ai dreptate. Dar, vei fi, cred, de acord ca acestia sunt sfinti politici. Ca sa nu fiu, taman eu, acuzat de subiectivism, precizez foarte clar ca si daca as fi fost ortodox, tot as fi considerat ca acesti doi domnitori sunt sanctificati abuziv si sunt sfinti politici, iar acatistele lor ar fi avut pentru mine (si pentru destui altii) valoarea "sfintitoare" a discursurilor lui Ponta. :D
De exemplu, si acum il consider pe Chiril de Alexandria un sfint politico-ideologic. Sau pe Fotie cel Mare... .
Absolut corect. Din păcate, de sfinți politici n-am scăpat nici noi, nici ortodocșii, și nici măcar protestanții, care, chiar dacă nu au sfinți în sensul bisericilor istorice, tot se mai întâmplă să ridice în al nouălea cer pe câte un predicator, până se constată că se culca cu enoriașele și și-a luat Ferrari din banii congregației.


În ce-l privește pe Chiril, îl consider un mare teolog, poate o fi și mântuit, chiar mă rog pentru asta, dar de când am citit ce și cum cu Hypathia, n-au Papa și Patriarhul decât să se albăstrească explicându-mi că e sfânt, nu-i cred.
Reply With Quote
  #505  
Vechi 08.01.2013, 13:56:33
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
oricare din sfintii pictati pe peretii bisericii, a dus o viata mult mai evlavioasa decat dumneavoastra.
Asta e din categoria "niciun preot ortodox nu fumează", și "toți ortodocșii se iubesc între ei" ?!

P.S. Pentru cine se întreabă, nu, nu e banc, nu e glumă, domnul Corneluș chiar a susținut aceste idei...
Reply With Quote
  #506  
Vechi 08.01.2013, 13:58:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Asta e din categoria "niciun preot ortodox nu fumează", și "toți ortodocșii se iubesc între ei" ?!

P.S. Pentru cine se întreabă, nu, nu e banc, nu e glumă, domnul Corneluș chiar a susținut aceste idei...

da, fumatul este interzis in Biserica ortodoxa si este considerat pacat, pentru care se primeste canon.
Reply With Quote
  #507  
Vechi 08.01.2013, 14:05:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
hilar este faptul ca aici, pe acest forum ortodox, faceti front comun cu unii membri ai altor religii care in alt context (sa zicem in America neoprotestanta) s-ar considera diferiti, diferiti in asa masura incat ar mentine un zid despartitor !
Păi cum ați dori, să-i blastăm și să-i anatemizez? Nu o fac nici atunci când avem opinii diferite, cu atât mai puțin când acestea coincid! Și încă ceva: nu comparați America cu România - doar atâta spun.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deja aici intreceti orice limita !
oricare din sfintii pictati pe peretii bisericii, a dus o viata mult mai evlavioasa decat dumneavoastra.
Nu știu, aș fi subiectiv probabil. Dar știu un singur lucru: eu nu mi-am ucis soția și copiii, nu am fost adulterin și n-am pus la cale ucideri colective! Sunt un păcătos, dar grozăviile astea nu le-am comis...
Reply With Quote
  #508  
Vechi 08.01.2013, 14:07:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Păi cum ați dori, să-i blastăm și să-i anatemizez?
nu, dar macar nu va dati "coleg" cu ei, ca nu sunteti.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Sunt un păcătos
acesta este primul pas in cunoasterea lui Hristos, de care aveti atat de multa nevoie...
Reply With Quote
  #509  
Vechi 08.01.2013, 14:10:19
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Absolut corect. Din păcate, de sfinți politici n-am scăpat nici noi, nici ortodocșii, și nici măcar protestanții, care, chiar dacă nu au sfinți în sensul bisericilor istorice, tot se mai întâmplă să ridice în al nouălea cer pe câte un predicator, până se constată că se culca cu enoriașele și și-a luat Ferrari din banii congregației.


În ce-l privește pe Chiril, îl consider un mare teolog, poate o fi și mântuit, chiar mă rog pentru asta, dar de când am citit ce și cum cu Hypathia, n-au Papa și Patriarhul decât să se albăstrească explicându-mi că e sfânt, nu-i cred.
Exact, frate. Sau, cum se gasesc unii chiar sa creada ca al cincilea Conciliu Ecumenic chiar a fost inspirat in decizii de Duhul Sfint, si nu de libidoul Teodorei lui Justinian, cripto-miafizita, si deci apriga uritoare de nestorieni. Acolo, oameni (mari scriitori ai Bisericii) deja morti, deci incapabili sa se apere, au fost condamnati, nu doar ca opere/idei/linie de gindire, ci si ca persoane, crede-ma. A fost unul din momentele in care Biserica si-a dat poalele peste cap la modul nerusinat de-a dreptul. Daca as fi trait atunci, as fi renuntat urgent la numele de crestin in sensul lui oficial...
Dar, sa revenim on-topic. Sfinta Inchizitie ar fi mai mult decit inseamna o gura de oxigen pentru un om inchis sub niste darimaturi, in aceasta epoca de agonie generala.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 08.01.2013, 16:40:20
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ferește.

Voi ce-i ce sunteți atât de mici, vă considerați atât de mari și importanți de deasupra tastaturii, atât de imperios necesară este opinia voastră și corectă pe deasupra și chiar credeți cu adevărat ce spuneți, din răsputeri, făcându-vă conștiința un batalion de martirizare în fața celor ce vă citesc.

Câtă esență în gândire. Cât adevăr. Uluitor. Sunteți niște titani ai credinței, îndoielile voastre întotdeauna vă conduc la adevăr și la dreptate, încât străbateți întregii ani ai istoriei creștine, și spunându-vă părerea, spuneți nimic altceva decât adevărul. Ingenios.

Flăcăi iubiți, Hristos nu ne va mai permite să stăm la masă, așa cum stăm noi acum, întâlniți virtual, extirpându-ne noianul de intelingență unii câtre alții, când ne va judeca. Ne va întreba pe fiecare în parte, ce-ai făcut tu pentru Mine? Pentru Iubire? Pentru viața care ți-am dat-o? Ce-ai făcut pentru aproapele tău? Cum i-ai fost alături în suferința și necazul lui? Când Ți-am spus flămând am fost și nu mi-ai dat să mânânc, gol am fost și nu Ma-ți îmbrăcat, bolnav și nu ma-ați cercetat, ce-o să-I răspundem?
O să-I zicem: am stat comozi pe un scaun și am spus câtă nevoie avem nevoie de inchiziție. O să-I zicem: Sfântul Constantin cel Mare eu nu am crezut că a fost sfânt. El, Sfântul Constantin, succesorul celui mai longeviv imperiu al tuturor timpurilor, și cel mai civilizat de până atunci, imperiul roman, cu nume atât de grele, Caius Iulius Cezar, și alții, care au schimbat pentru veșnicie fața omenirii, și în aceste timpuri, exact în aceste timpuri, Hristos a ales să vină! Și acest Constantin cel Mare, după foștii lui colegi de tron, care timp de 300 de ani au prigonit creștinii, el, acest Constantin, îmbrățișează și primește pe Hristos în viața lui, demolând întregul cod al succesorilor lui, și nu doar atât, dar permite întregului imperiu să primească pe Hristos în viața lor și nu doar atât dar pune capăt martirajului creștinilor, și construiește Sfinte Biserici creștinilor și o declară chiar religia oficială a imperiului roman, creștinismul. Câtă nerușinare, își spuneau păgânii de atunci. Și nu doar el și și toți succesorii ce îi vor urma lui în tron și mai ales și barbarii care vor veni în Europa, vor deveni creștini și vor adopta și accepta și se vor bucura de creștinism. Îi vom spune lui Hristos: eu cred că nu e sfânt, pentru că știi tu, Doamne, trâind întrun mediu arian, de datoria lui a fost să cerceteze să vadă că arianismul nu e bun. Și începem să vorbim de...datoria lui ! A Sfântului Constantin cel Mare.
Apoi Îi vom spune la Hristos: Doamne păi dacă nici Sfântul Sinod al Bisericii Tale nu a reușit, chiar să se albăstrească de a încerca să mă convingă că Sfântul Chiril al Alexandriei a fost sfânt, cu atât mai ales nici Tu nu vei reuși să mă convingi. Cum să fie sfânt când el cu Hypatia au avut așa altercații și Hypatia a murit în cele din urmă. El e vinovat ! Singurul și unicul. Știu eu că așa a fost, Doamne! Cum să fie Sfânt? Și începem să-I spunem cât de convinși suntem noi de... ticăloșia Sfântului Chiril al Alexandriei.
O... dar stai așa Doamne! Fotie! Ha! Ăla? Fi serios, Doamne! Ce-a făcut ăla? A distrus creștinismul, zi că nu-i așa! Când eu știu atât de sigur că întreaga lui viață a fost depravată și stricată. Numai rău a făcut în dreapta și-n stânga. Mai rău ca Nero și Dioclețian, sau Iulian Apostatul și Hitler și Stalin și antihrist. Ce? Sfânt? Fotie? Până-i lumea. Nimic bun nu a făcut. Știu eu că nu-i sfânt. Cum să fie sfânt? Serios? E sfânt? Na bine bine, n-am vrut să spun asta, Doamne.

Dar tu ce-ai făcut flăcău? Uite aici, în fața Mea e întreagă viața ta. Ți-am dat libertate să alegi Raiul sau iadul, nu vreau să te bag cu forța niciunde. Uite ai ales: ...!

Smeriți-vă, iubiții Domnului. Și începeți așa: Ce zice Sfânta Scriptură despre Sfinți? Ce zice romano-catolicismul despre Sfinți? Ce zice ortodoxia despre Sfinți? Ce zice neo-protestantismul despre sfinți? Dar islamul? Dar ateul? Sau gnosticul? Apoi: ce zice Sfânta Scriptură despre Sfânta Cruce, despre Preasfânta Născătoare de Dumnezeu Treime, despre Sfintele Icoane, despre Sfinții Apostoli? Despre predania dată nouă de ei? Despre Sfânta Tradiție? Despre felonul ce îl cere Sfântul Apostol Pavel? Dar despre prima erezie? Și alte erezii? Au mai fost în Scriptură alte erezii înafară de cea a lui Simon Magul? Cum s-au descurcat Sfinții Apostoli cu ele? Poate n-au mai fost? Ce-i aia anatema? Ce înseamnă când un om primește titlul de anatema? Sau ce zice despre uciderea unui om? Sau despre mântuire? Sau despre ce vă vine în cap. Și apoi spuneți: ia să văd ce spune Ortodoxia despre asta? Dar romano-catolicismul? Dar lutheranii? Calvinii? Zwingliniștii? Baptiștii de asemenea vreau să văd ce spun, și penticostalii, iehoviștii, adevntiștii, nazarinenii, mormonii, ateii, musulmanii, gnosticii, budiștii, hindușii. Unde-i Adevărul? Unde-i? Și-atunci să începeți să vă rugați fierbinte lui Dumnezeu, care nu știți cine e și unde e și îi spuneți: Unde ești Doamne? Atât de fierbinte încât să nu vă puteți opri din plând ore în șir. Să răgușiți de plâns și să nu mai aveți muci și lacrimi. Știți ce? Dumnezeu vi se va arăta unde este. Atât cât Îl puteți suporta și vedea. Atât cât de mult Îl iubiți, atât de mult vi se va arăta. Cât de mult credeți în El, atât de mult câte aveți voință să faceți pentru El. Vi se va arăta și vă va spune unde e. Vă va șopti, suav și blând, zâmbind: aici sunt. Iar asta e Biserica Mea cea Vie. Așa să te închini Mie! Cum Fiul Meu ți-a spus în predica de pe munte: Așa să vă rugați: Tatăl nostru care ești în Ceruri. Aici sunt, iubitul Meu. Iată M-ai găsit. de acum, mărturisește-mă în Sfânta Biserica Mea, Mireasa Mea, Creația Mea, care sunteți voi, iubiții mei.
Și-atunci! Și doar atunci nu veți mai primi atât de ușor ispitele despre Sfinții lui Dumnezeu, îi veși lăuda pururi pentru viața pe care ei au avut-o, și voi poate nu o veți avea niciodată. Îi veți mulțumi Domnului, întru sfinții Lui, Prietenii Lui, întru care a binevoit, și mirosul Sfintei Tămâi aprinse din cădelnița smeritului preot al lui Hristos, care sunt rugăciunile lor, chiar și în acest veritabil minut, când citim acestea, care sunt pomenite și în Apocalipsă. Atunci vom avea sufletul inundat de Iubire. Vom fi mulțumiți. Vom avea fericire și vom atinge Adevărul de buzele nostre și de atunci Îl vom mărturisi cu Iubire și sfială, cu mustrare și înțelepciunea, care toate ni le va da El și vom cânta în sufletul nostru împreună cu preotul: ALE TALE DINTRU ALE TALE ȚIE ÎȚI ADUCEM DE TOATE ȘI PENTRU TOATE.

Slavă lui Dumnezeu întru Sfinții Săi, în veci vecilor. Amin.

Last edited by Daniel_Ortodox; 08.01.2013 at 16:42:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 34 10.07.2017 18:38:55