Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 12.06.2013, 14:53:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
E mai ușor, nu-i așa?...
Hîm!.............................
Nu stiu cat de usor e sau greu, adevarul ar trebui sa il marturisim toti, chiar daca e greu. Toti credinciosii sunt marturisitori, nu doar cu fapta, ci si cu vorba.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 12.06.2013, 17:07:05
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur – Nu trebuie sa ne aratam ingaduitori sau nepasatori fata de greselile aproapelui

http://carteromaneasca.wordpress.com...le-aproapelui/

"Dacă păcătosul vede că toți întorc capul de la el, își zice că a săvârșit o faptă, și încă una grea; dar dacă el bagă seamă că în loc să fie condamnat, i se încuviințează lesne purtarea, tribunalul conștiinței lui se va fi stricat; mai mult se va statornici încă și mai tare vinovata-i cugetare – și atunci, ce nu va îndrăzni el?

Se va mai învinui pe sine? Inceta-va, oare, de a mai păcătui, păcătuind fară teamă?

De treceți nepăsători pe lângă aproapele vostru care păcătuiește, fără a-l dojeni, fără să vă mâhniți, propriul vostru suflet îl faceți mai nepăsător.

Cât despre aproapele vostru, cea mai mare pagubă îi faceți prin bunăvoința voastră nelalocul ei.”


Să nu ne mulțumim de a căuta numai propria noastră mântuire.

La război, dacă un soldat nu se gândește decât să se scape fugind, el se va pierde și cu el dimpreună tovarășii. Soldatul vrednic, care se luptă pentru alții, îi mântuie, mântuindu-se și el.

Fiindcă viața noastră este un război, cel mai aspru dintre războaie, războiul contra păcatului, o luptă bine întemeiată; să rămânem în rândul nostru, așa cum ne-a poruncit împăratul nostru, gata de a lupta, gândindu-ne la mântuirea obștească, îndemnând pe cei ce stau în picioare, ridicând pe cei căzuți.

Dacă fiecare din noi avem gândul numai la treburile noastre, sorții noștri de izbândă sunt, în felul acesta, diminuați.

Vom avea însă cele mai multe temeiuri de încredere, cea mai mare slavă, dacă vom privi mai întâi interesele altora.

Ceea ce determină slăbiciunea noastră, ceea ce ne face să fim lesne biruiți de oameni și de diavol, este tocmai egoismul.

Nu ne protejăm unii pe alții, nu ne facem o cetate din iubirea de Dumnezeu, ci căutăm prieteniei noastre alte întemeieri: rudenia, obișnuința, vecinătatea. Suntem prieteni pentru cu totul alt temei decât pietatea -pe când singură pietatea [smerenia,evlavia] ar trebui să ne unească prin prietenie.”

-deci nu trebuie sa fim nepasatori si indiferenti fata de pacatele aproapelui dar nici fata de ereziile[ecumenism] lui sau satanismul lui.[sunt multi satanisti care merg la Biserica,unii considera normal sa fii si crestin si in acelasi timp mason,yoghin,ecumenist,sau satanist de orice fel-sa accepti comunismul ,sa controlezi oamenii psihic,mental ...]

-si oricum dupa 3 mustrari cam trebuie sa nu mai avem de a face cu ereticii si mai ales cu satanistii [chiar "ortodocsi" daca sunt]:

"Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea, sau ce împărtășire are lumina cu întunericul, și ce învoire este între Hristos și Veliar, sau ce parte are un credincios cu un necredincios? (2 Corinteni 6:14, 15). Ei mărturisesc că-l cunosc pe Dumnezeu, dar cu faptele lor Îl tăgăduiesc (Tit 1:16). De omul eretic, după întîia și a doua mustrare, depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de el însuși osîndit! (Tit 3:10, 11). Nu vă lăsați înșelați! Însoțirile rele strică obiceiurile bune!" (1 Corinteni 15:33)

Last edited by antiecumenism; 12.06.2013 at 17:17:45.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 12.06.2013, 17:26:30
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Un alt motiv pentru care n-am răspuns este faptul că nu reușesc să am un dialog veritabil cu antiecumenism. Avem discursuri paralele. Nu este atent sau nu-l interesează ceea ce scriu, dându-mi ca răspuns sumedenie de citate, când eu aștept o raportare personală. Îmi face impresia că anumite cuvinte-cheie din mesajele mele îi declanșează o reacție de apărare sau/și de contraatac, ascunzându-se de fiecare dată sub blindajele infailibile confecționate din predicile sau scrierile unor călugări prestigioși.
Nu reușesc, prin urmare, să ajung la inima lui.
-eu cand am postat impotriva ecumenismului m-am referit in general la erezia ecumenista
-ma intereseaza ce scrii dar vad ca pe tine nu te intereseaza ce zic marii duhovnici si sfintii care sunt impotriva ecumenismului si care zic ca si noi trebuie sa fim antiecumenisti si sa marturisim ca ecumenismul este erezie
-am un prieten care a fost protestant si s-a botezat ortodox cu ani in urma si e casatorit in Biserica ortodoxa,are si 3 copii ,se duce numai la ortodocsi,a citit din sfinti si duhovnici si a inteles ca ecumenismul este erezie
-sta separat de parinti dar cand ii viziteaza nu stiu daca discuta probleme de credinta [parintii ma gandesc ca s-au obisnuit cu faptul ca el e ortodox acum] dar oricum in mintea si sufletul lui a inteles ca ortodoxia este dreapta credinta si a inteles ca ecumenismul este erezie.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 08.07.2013, 03:57:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Parintele Teodoros Zisis la Capidava

Dansul a luat parte la dioaloguri. Poate intereseaza pe cineva ce are dansul de spus.


http://www.youtube.com/watch?v=k2TBCgeWGFY#at=602


Mai multe:

Omilia parintelui Theodoros Zisis din 29 mai 2013 (Constanta, Catedrala Arhiepiscopala)

http://www.youtube.com/watch?v=xjzTeBPCRJ0


Pr Theodoros Zisis - Conferinta din 29 mai 2013 (Man Sf Ioan Casian) - partea 1 din 3

http://www.youtube.com/watch?v=Tl16eeZgp7s#at=93
Reply With Quote
  #155  
Vechi 05.02.2014, 02:31:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anul 2015 ne va aduce cel de-al 8. Sinod ecumenic: http://www2.inbox.com/search/results...s&lt=3&iwk=293
Reply With Quote
  #156  
Vechi 05.02.2014, 11:21:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vezi ca ai dat un link aiurea.

Cel de al 8-lea sinod se anunta cu ani buni in urma.
Nici macar nu se stabilise o data si cei gen apolo-saccsiv deja postau "profetii" cum ca o sa fie unul anti-ortodox, satanic, blabla.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 20.03.2014, 00:40:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://basilica.ro/stiri/sfantul-si-...016_15114.html
Reply With Quote
  #158  
Vechi 20.03.2014, 01:54:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel de al 8-lea sinod se anunta cu ani buni in urma.
Nici macar nu se stabilise o data si cei gen apolo-saccsiv deja postau "profetii" cum ca o sa fie unul anti-ortodox, satanic, blabla.
Sunt uimita cata dragoste razbate din aceste randuri ale tale!!! Ne coplesesti pur si simplu, ca de obicei dealtfel...

Chiar daca al VIII-lea Sinod Panortodox a fost anuntat de ani buni:
http://hristofor.wordpress.com/2009/...ului-al-8-lea/
totusi el va avea loc abia in 2016 - vezi mesajul meu de mai sus. A fost publicata deja si ordinea de zi.
Parintele Ioan de la Rarau, despre viitorul Sinod Panortodox:
http://buzlecatalin.wordpress.com/20...od-panortodox/
Reply With Quote
  #159  
Vechi 25.09.2015, 12:34:55
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Lightbulb antiecumenism

Tare mult îmi doresc să aflu și eu care dintre slujitorii Domnului, din Constanța, mai sunt împotriva ecumenismului și a învățăturilor care n-au nici o legătură cu Sfânta Tradiție. Care să susțină aceste adevăruri indiferent dacă unora le place sau nu. Ar fi foarte util un thread în care să se strângă astfel de experiențe.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.09.2015, 00:15:02
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Eu am crezut în "succesul" ecumenismului de când am aflat ce înseamnă ecumenism (Deci de vreo 20 de ani).
Cred și acum...

Mai puțină mândrie din partea «apusenilor», mai puțină încăpățânare la «răsăriteni»...
Aparent, vina noastră, a ortodocșilor, este mai mică. Dar mai contează asta?...

Mulți dintre noi, care dorim "reuniunea tuturor bisericilor creștine", avem un regret că nu vom apuca să trăim să vedem asta...

Cred că Cioran avea dreptate: nu disputa asupra lui «Filioque» a provocat Marea Schismă.. ci dorința de a fi «cel mai tare», de a dicta. «Filioque» a fost doar unul dintre pretexte...

Pe mine mă interesează că Iisus a fost foarte clar, zicând: «...care de la Tatăl purcede». Nu pot compara pe Iisus cu Toma de Aquino. (Dar și cei din Constantinopol s-au grăbit să facă același "gest"... iar apoi au rămas cam «bosumflați», nu prea au vrut să facă «primul pas». Mai degrabă cei de Apus au făcut asta. Dar au făcut-o călcând cu mândrie, întinzând mâna cu trufie)

Chestia e că cei din «West» au fost loviți pe mai departe, de schisma lor apuseană... Iar pe tot pământul sunt multe biserici creștine. Reunificarea lor va lua ceva timp. Eu cred că se va face în secolul ăsta (.. peste niște zeci de ani bune). Asta în mod «oficial». Dar apoi, până se va «obișnui» toată lumea cu asta.. e-he, cred că mai trebuie să treacă vreo câteva sute de ani.

(Și așa, chiar fiind «doar» încăpățânat, faci un păcat imens. De mândrie ce să mai zic? E păcatul nr.1 oricum...)
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17