Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2007, 12:43:45
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Stiu ca fumatul de tutun e pacat (eu m-am lasat de fumat :thumbsup: ), dar fumatul de naghilea e pacat - am fumat aseara narghilea. :D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2007, 13:45:25
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Pai nu e tot fumat?Tigara,narghilea,pipa...tot fumat..in post? ???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2007, 16:33:36
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

nu este pacat pentru ca narghileaua nu este tutun,ci contine doar niste arome care fac bine organismului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2007, 19:11:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, fumatul eu nu am cum sa-l consider un pacat in sufletul meu, chiar daca ma deranjaza fumul de tutun, desi peundeva poate ca este nociv, habar-n-am, si de ce zic asta, poi este condamnat moral in general doar in anumite zone, in preajma unor locuri sfinte, in incaperi, in locuri unde se afla mai multzi nefumatori ca poate i-ar deranja, dar nu este un pacat dupa parerea mea. Poi tzigara nu este altceva decat o ardere a unei frunze si inhalarea unui fum, cam ca si un ceai dar inloc sa fie fiert este ars... deci de ce ar fi mai pacat fumatul unei tzigari sau al unei pipe in arshitza serii stand pe un scaun pe o prispa fatza de acelashi lucru linga o cafea sau un ceai fierbinte sau o ciocolata sau altceva, un compot de caise cu rom... si apoi daca locuiesti intr-un orash intr-o zona cu activitatzi industriale sau cu multe vehicule, adica intr-o zona unde abunda diferitele mirosuri si fumuri mult mai grele, atunci?!... Eu oricum, m-am obijnuit de ceva vreme fara sa fumez, era rau inainte nu atat ca fumam si-mi afecta la sanatate sau ca imi crease o anumita dependentza cat mai ales mi se formase un oarecare tic, ajunsesem sa fumez doua pachete pe zi, dar ma enerva nu atat dependentza ci ca nu puteam sta de vorba cu prietenii, cu cineva fara sa aprind o tzigara, si doar pentru asta ma simt mai bine, mai multzumit, ca daca ash fi sigur ca nu reincep sa-mi las buzunarele sa-mi abunde de tzigari, poate ca ash fuma, ash reincepe sa aprind la cafea cate una sau doua tzigari, macar intr-o duminica sau sambata seara, pe o veranda sau la o intalnire cu diferitzi amici... asta este parerea mea sincera. A fost buna si prohibitzia la ceva, candva, dar in opinia mea cam este o aberatzie... si totusi unele lucruri am impresia ca e bine sa nici nu le ai la indemana, sa stai cumva departe de ele... nu pentru ca ele te mushca ci pentru ca viatza fara ele pare mai simpla si poate mai romantica...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2007, 23:22:58
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

toata lumea stie ca tutunul dauneaza sanatatii pt ca forteaza organismul sa se apere impotriva nicotinei care ajunge in plamani .Tatal meu are emfizem pulmonar de la tigari vezi si tu pe net ce e asta .Si este un pacat pt ca una dintre datoriile unui om este sa aiba grija si de trup ,care a fost dat de Dumnezeu si pe deasupra cel ce fumeaza mai imbolnaveste si pe altii sau cel putin creste riscul de a avea boli ale ap. respirator pt cei nefumatori
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2007, 15:22:42
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

este pacat pentru ca fumatul este un viciu,ca si bautura,si mai ales pentru ca creeaza dependenta.plus de ce iti trebuie sa fumezi?daca ar fi ceva bun intr-o tigara poate nu ar fi un pacat..dar din moment ce aduce numai lucruri rele......ramane un pacat
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2007, 21:52:24
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

fumatul este un pacat... indiferent ca tragi din banal tigare, din narghilea, din trabuc sau din pipa sau din orice alta treaba asememanatoare. si asta pentru ca:
1. trupul este salasul sufletului si prin degradarea cu fum ti-l spurci. implicit spurci si sufletul.
2. tigara contine peste 4000 de substante toxice si de aici si sinuciderea ta lenta... sinucigasii se duc in iad!
3. fumul de tigara este un fel de chemare a dracilor in jurul tau asa cum busuiocul din cadelnita preotului, in biserica, face sa se adune ingerii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2007, 22:09:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Stiu ca fumatul de tutun e pacat (eu m-am lasat de fumat :thumbsup: ), dar fumatul de naghilea e pacat - am fumat aseara narghilea. :D
Indiferent cum privim lucrurile, fumatul este indreptat impotriva sanatati noastre, a trupului nostru si implicit este pacat . Tot asa si betia, imbuibarea tot impotriva trupului sint si deci fac parte din pacatele noastre cele multe si grele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2007, 23:43:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Stiu ca fumatul de tutun e pacat (eu m-am lasat de fumat :thumbsup: ), dar fumatul de naghilea e pacat - am fumat aseara narghilea. :D
fUMATUL ,indiferent cum il faci, tot tamiierea satanei inseamna!tutunul e tamiia lui preferata!Parintele TEOFIL PIRIIAN de la man. SIMBATA zice ca FUMATORII NU INTRE IN RAI ,asa ca aviz amatorilor!Sa se lase dc. vor SA AJ. IN RAI.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2007, 17:57:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
nu este pacat pentru ca narghileaua nu este tutun,ci contine doar niste arome care fac bine organismului.
Fumatul este pedepsit in masura in care este demonstrat ca degradeaza trupul, "templul sufletului".
Si cun tutunul dauneaza grav sanatatii....(ca si drogurile...)
Ce spui tu? In narghilea se pine si hasis. Nu prea cred ca "aroma" asta face bine trupului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 06:35:30
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 15:58:35
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 21:08:11
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 14.08.2010 00:19:44
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 18:49:57