Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 17.01.2014, 20:03:10
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Măi ceată de copilași, sunteți gălăgioși și frumoși, vă strigați în inimioarele voastre of-ul și credeți că n-are cine-l auzi și cine-l mîngîia. Ce v-aș strînge în brațe și v-aș pupa pe toți, că dragi îmi sunteți toți.

Am citit pe sărite, sunteți minunați. N-ați lăsa orgoliul și mîndria, vanitatea și egoismul, nicidecum.

Nu spun nimănui nimic, Dumnezeu vă va răspunde la momentul potrivit, încă din viața aceasta trecătoare, vouă celor ce sunteți aici pe forum, vă promit asta !
Ma gindeam si eu sa temperez cumva elanul unora de aici (poate Cosmin chiar era bine intentionat), dar am renuntat, din moment ce sunt nou venit.

Insa, Daniel, chiar si numele tau spune destule. Pentru cei care au ochi de vazut, si urechi de auzit.

Unii chiar cred ca e suficient sa zica ca sunt Crestini, ca sa fie Crestini; la fel cum evolutionistii zic ca universul a evoluat, si ei cred ca e suficient sa zica ei asta ca universul chiar sa fi evoluat.

Daniel, mi-au placut si comentariile tale ulterioare, privind evreii de exemplu.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 17.01.2014, 20:03:43
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Adriann,

Daca esti dispus la un dialog serios, afla ca si eu sunt.

Dar hai sa o luam de undeva anume, altfel ne risipim.






Acelasi mesaj pentru FlaviusM.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 17.01.2014, 20:04:24
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Asemenea raspunsuri m-au facut sa consider majoritatea crestinilor naivi fara logica elementara. Daca pretinzi ca ceva exista, trebuie sa dovedesti ca exista.
Corect. Dovedeste-mi deci macroevolutia. Si nu, n-ai voie sa o presupui, pe baza microevolutiei. Ci, asa cum ai zis chiar tu, dovedeste. Altfel, admite ca nu e deloc stiinta ci doar credinta.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Mereu vor exista mituri, povesti, relatari despre lucruri supranaturale, dar nici unul nu a fost dovedit, ele au ramas ceea ce sunt, credinte.
Hai sa includem aici basmul evolutiei – cel mai basm dintre toate.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Existenta Divinitatii este imposibil de dovedit.
Serios?


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Oameni care sunt pur convinsi ca au fost martori la o minune exista si astazi, asta nu dovedeste nimic.
Situatia evolutiei e incomparabil mai dramatica: nimeni n-a fost martor la nimic din toata presupusa ei istorie. Si totusi basmul acesta e numit stiinta, iar adevarul Bibliei e numit basm de cei ca tine. Ironic, nu-i asa?
Reply With Quote
  #204  
Vechi 17.01.2014, 21:51:03
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Daca esti dispus la un dialog serios, afla ca si eu sunt.
Acelasi mesaj pentru FlaviusM.
Despre ce doresti sa dialogam?
Reply With Quote
  #205  
Vechi 17.01.2014, 22:40:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Insa, Daniel, chiar si numele tau spune destule. Pentru cei care au ochi de vazut, si urechi de auzit.

Unii chiar cred ca e suficient sa zica ca sunt Crestini, ca sa fie Crestini; la fel cum evolutionistii zic ca universul a evoluat, si ei cred ca e suficient sa zica ei asta ca universul chiar sa fi evoluat.

Daniel, mi-au placut si comentariile tale ulterioare, privind evreii de exemplu.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deci, iudeii nu spuneau nimănui "vă iubesc", "vă stimez", nu există exemple biblice, din contră, erau foarte aroganți, insensibili la minuni, ucigași de prooroci, și alte calități negative, pentru că au văzut ce mult bine le-a făcut Dumnezeul, și s-au mîndrit cu asta, spun Sfinții Părinți, nemaifiind poporul nimănui, de nomazi și păstori, trăind în corturi, fără țară și fără căpătîi, adică în smerenie absolută, cum place lui Dumnezeu. Atunci, de aceea i-a ales Dumnezeu și a ridicat din ei pe Hristos.
Revin. Față de ei, creștinii, așa trebuie să facă, să spună oamenilor ce mult îi iubește, să nu poarte ranchiună cînd spun asta, să simtă și să și facă asta cu adevărat. Îndumnezeire, asta presupune.
Cat suntem inca pe pace, eu iti spun bine-ai venit... Despre partea inchinarii, insa...
Am urmarit cu atentie raspunsurile tale catre Hitchens si apreciez bunavointa de care ai dat dovada. Sa speram ca va fi si cu folos, desi cred ca ar fi pentru prima oara cand un ateu ar deveni credincios, dupa un astfel de schimb... de idei.
Legat de aluzia de mai sus, cred ca faci aceiasi greseala: iti maresti ciucurii de pe poale. (Sper sa nu sustii si tu ca vorbesti in "duh patristic").
Oameni buni, dragostea pe care o propavaduiti voi, nu convinge! Nu are nici un sens sa vorbim de iudei, cum ca erau asa si pe dincolo, desi TOATA BISERICA repeta pentru noi de 2000 de ani incoace "Si slava poporului Tau, Israel!" Ca erau mandri... nimic nou sub soare. Si noi suntem. Ei faceau asta in numele unei legi de care nu se indoiau ca vine chiar de la Dumnezeu, dar pe care au interpretat-o gresit, cat din ignoranta, cat din mandrie. Noi facem astfel de greseli (asta apropo de comunism si victimle colaterale), din rautate pentru semeni, nu fiindca asa ne-a fost dictata o lege de Dumnezeu, iar noi am interpreta-o eronat. Vad cu proprii ochi, cum frati din aceiasi parinti se urasc toata viata, si se impaca de complezenta, fiindca preotul nu-i impartaseste altfel, dar in suflet raman de nestavilit in ura lor... Si totusi, vorbesc cu multa evlavie de iubire si toleranta... Dar modul cum o spun, ii tradeaza, fiindca NU CUNOSC IUBIREA de care vorbesc. La fel sectarii: sunt numai miere cand iti bat in usa, ca te minunezi cum de intre ortodocsi nu-i atata pace... Dar dincolo de aparenta, stim bine ce se afla acolo. Pe naivi, care n-au cunoscut nici Biserica, nici ortodoxia, ii conving destul de usor, dar nu si pe cei care nici nu mai stiu cum ar face, sa-L induplece pe Dumnezeu sa le ierte pacatele, fiindca desi s-au spovedit curat, ei tot stiu ca parca nu se ingrijesc suficient de mult sa placa lui Dumnezeu indeajuns pentru a se face vrednici de atata mila!
Mie omul care imi spune ca ma iubeste, imi da mult de gandit. Eu stiu sigur ca se preface, dar nu stiu ce urmareste. La fel cu cel care ma lauda, atat timp cat eu stiu bine ca nu merit nimic din ce spune el. (Dar macar pe asta o pot pune pe seama unor pareri subiective si nevinovate...)
Iubirea nu se spune in cuvinte, decat intre tineri indragostiti care chiar nu se prefac. Iubirea cere fapte. Aratati-mi un sfant Parinte care sa fi spus vreodata in rugaciunile lui: Te iubesc, Doamne (In afara de Petru care a fost silit sa marturiseasca, dintr-un anumit motiv). Oricat ar simti asta, nu pot sa o spuna, fiindca s-ar mari in fata Lui. Omul nu poate ajunge niciodata la atata dragoste astfel incat sa nu-L dezamageasca (sau sa nu se teama de asta) pe Dumnezeu, in urmatoarea clipa. Dar AU MURIT in dragostea lor pentru Hristos.
Iubirea inseamna smerenie si uitare de sine. Iubirea inseamna inainte de orice, SACRIFICIU! Si atat timp cat ochii mintii, ratiunea, duhul sfant, sau cum vreti sa-i mai spuneti, vad sau simt cu totul altceva, totul se naruie si suntem dezamagiti, nu de cei de la care oricum nu avem ce pretinde, ci de cei... induhovniciti!
Asadar, vorbiti de iubirea pentru Dumnezeu si iubirea lui Dumnezeu pentru oameni, vorbiti de cat de mult ar trebui sa se iubeasca oamenii intre ei, dar nu mai spuneti fratilor "Va iubesc!", ca ma bagati la banuieli. E de-ajuns sa dovedim macar in mica parte, ceea ce vrem sa spunem!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 17.01.2014 at 23:01:36.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 18.01.2014, 00:36:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Einstein n-a pus bazele la nimic. Doar a demolat. Altfel spus, a cufundat stiinta In relativitate, ceea ce a cufundat lumea in relativism.
Asta ca sa ne demonstrezi cat de putin ai inteles din Teoria Relativitatii?
Care va sa zica de la voi au imprumutat niste ortodocsi ai nostri antipatia pentru stiinta, ca ceva care desi nu inteleg, in mod sigur trebuie sa le ameninte credinta..

De ce? Ca asa zic ateii, ca stiinta demonstreaza ca religia e superflua si desi nu ne plac, ii credem pe cuvant..

Citat:
Din fericire, teoriile lui sunt gresite - contrar a ceea ce se sustine oficial.
Dar din nefericire, nu esti tu omul care sa demonstreze asta.
Altfel cine stie, am fi avut poate un nou Einstein.

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Sper sa-ti pot fi de folos, Hitchens. Asta daca te vei dovedi atit de serios precum pari in acest inceput de thread. Apropo, tu m-ai facut sa ma inscriu in acest forum.
Vorba aia, o belea nu vine niciodata singura

Acum serios, ai venit prea tarziu, tipul a dat deja bir cu fugitii, n-a reusit sa faca pe rezonabilul si rationalul pana la capat, a avut o mica criza de satanism dupa care una de irationalism si dus a fost...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 18.01.2014, 12:29:00
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Poate termenul care aduce confuzii e cel romanesc: “nascut”. In engleza, lucrurile sunt mai clare: “begotten” (adica “avut”, nu nascut).
???
Since when? Begotten ca forma de past participle a verbului to beget tocmai asta inseamna: “nascut”, nu “avut”. Da’ oricum, nu-l mai intereseaza pe Hitchens. Dar daca tot ai adus vorba, macar sa nu induci pe careva in eroare.

To beget-begot-begotten =a naste, a genera, a da nastere, a pricinui, a crea, a procrea, a produce, a zamisli
Don’t believe me, but this: http://hallo.ro/search.dod=en&l=ro&t...th&query=beget
or this http://dictionary.reference.com/browse/beget

Beget-begot-begotten - verb
1. (especially of a male parent) to procreate or generate (offspring).
2. to cause; produce as an effect


Ba mai mult, spre si mai marea nedumerire a celor ce cugeta trupeste despre cele netrupesti si a celor ce cred ca intelegerea nasterii Fiului din Tatal e chestie de terminologie si ar fi mai clara in engleza, vei fi poate surprins sa afli ca in limba engleza, mai exista un verb care inseamna a da nastere, si care se refera in exclusivitate doar la genul masculin, verb de altfel, inexistent in limba romana: to father.

Asa incat, daca incercai sa-i explici lui Hitchens ca in engleza e mai clar si ca begotten nu inseamna nascut, ci avut, nu cred ca l-ai fi lamurit nici daca begotten ar fi insemnat ceea ce zici tu.
Pt. vorbitorii de limba engleza, si acest verb – to father- afirma ceea ce afirma si “begotten- nascut”, intarind o data in plus, ideea nasterii Fiului din vesnicie, din Tata fara de mama.

Acel “His only begotten Son ” din Ioan 3, 16 , e in originalul grecesc “μονογενῆ- monogenḗ”, adica one-and-only begotten, Cel unul nascut, nicidecum Cel unul “avut”, asa cum propui tu. Cel unul nascut din vesnicie, asa cum se naste Lumina din Lumina (metafora aproximativa pt. a nu ne impotmoli, fiindca oricum taina nasterii din vesnicie nu tine de domeniul exprimabilului).




Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Ca sa nu mai zic ca-i bagi pe atei intr-un paradox logic: cum sa ajunga la Dumnezeu daca, asa cum zici, il “declara aprioric inexistent”?.

Very funny :)
Se baga ei singuri in acest paradox illogic (eu n-am nici un “merit” in asta) in momentul in care Il declara pe Dumnezeu inexistent, dar, cu toate astea, se intreaba ipocrit, cum de nu plange Dumnezeu cand vede suferinta din lume? Pai, dupa (i)logica lor, cum poate sa planga cineva care nici macar nu exista? Că acest gen de dileme are Hitchens si altii ca el.
Ei singuri se autoblocheaza in ilogica asta. Eu doar le-am sesizat aporia si ma nedumeresc ca ei nu si-o sesizeaza.
Atitudinea lor confirma de multe ori, ca unii isi iau fraudulos denumirea de “atei”, in sensul de cautatori onesti in faza neutra, multi dintre ei fiind de fapt anti-tei in diverse faze de agresivitate mai mult sau mai putin constienta.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 19.01.2014, 14:51:16
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Despre ce doresti sa dialogam?
Daca raspunsurile mele catre OP n-au fost graitoare… atunci hai sa vorbim despre ce crezi tu – si cit de adevarat e. Adica paradigmele oficiale, presupun.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 19.01.2014, 14:52:22
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cat suntem inca pe pace, eu iti spun bine-ai venit...
Pai de ce sa nu raminem in pace… Chiar n-am nimic cu ortodocsii – dimpotriva. La evolutie insa eu trag o linie clara.


Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sa speram ca va fi si cu folos, desi cred ca ar fi pentru prima oara cand un ateu ar deveni credincios, dupa un astfel de schimb... de idei.
Asta ar insemna sa excludem din start orice urma de onestitate din partea lor. Poate e de ajuns sa le infiripam un gind, care sa le zica permanent ca nu au pace…


Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Legat de aluzia de mai sus, cred ca faci aceiasi greseala: iti maresti ciucurii de pe poale. (Sper sa nu sustii si tu ca vorbesti in "duh patristic").
Nu stiu exact daca te-ai referit la mine sau la Daniel.

La fel urmatoarele paragrafe.

Sunt insa complet de acord cu:

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iubirea nu se spune in cuvinte, decat intre tineri indragostiti care chiar nu se prefac. Iubirea cere fapte.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iubirea inseamna smerenie si uitare de sine. Iubirea inseamna inainte de orice, SACRIFICIU!
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Asadar, vorbiti de iubirea pentru Dumnezeu si iubirea lui Dumnezeu pentru oameni, vorbiti de cat de mult ar trebui sa se iubeasca oamenii intre ei, dar nu mai spuneti fratilor "Va iubesc!", ca ma bagati la banuieli. E de-ajuns sa dovedim macar in mica parte, ceea ce vrem sa spunem!
Marea mea lipsa! Asa ca, Mosh Neagu, fii liber in a-mi da cite o palma din cind in cind si aminteste-mi de smerenie si de datoria mea fata de Dumnezeu si fata de oameni.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 19.01.2014, 15:04:56
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta ca sa ne demonstrezi cat de putin ai inteles din Teoria Relativitatii?
Nu, nu de aceea. In schimb, ca sa-ti zic cit de putin ai de-a face cu realitatea.

Alin, o sa ma scuzi desigur daca deja rid. Tare. Am intilnit o multime de indivizi ca tine, din aceia iluzionati ca daca se string intr-o camera si beau nenumarate cafele pot construi adevarul. Conceptia Biblica e cu totul alta: adevarul e decoperit de Dumnezeu, nu poate fi construit in nici un fel de oameni.

Asa ca nu pot decit sa presupun ca te simti bine in compania selecta a lui nenea Albert, intr-o realitate complet paralela cu adevarul.

Si apropo, cind chiar vrei sa afli adevarul, in loc sa te cufunzi mai adinc in iluzia complicatelor tale ecuatii care nu descriu in nici un fel realitatea, poate o sa iei fiecare experiment care se presupune a-l confima pe idolul tau Einstein si o sa afli cum sta de fapt treaba. Asa ca incepe mataluta cu MMX (asta singur si o sa te dea peste cap), continua cu eclipsa lui Eddington (ca sa afli de fapt cum a stat treaba) si incet incet o sa ajungi si la Hafele-Keating (alta chestie flagranta) si cine stie, poate ajungi si in zilele noastre, la GPS, la lipsa undelor gravitationale, violarea flagranta a principiului cosmologic, anomalia CBR si asa mai departe.

Increderea ta in ce ai invatat la scoala chiar nu ma impresioneaza citusi de putin. E doar un indicator al increderii tale oarbe in oameni. Asa ca daca te intreaba cineva daca crezi in Dumnezeu fii sincer si raspunde ca nu, ca de fapt tu crezi in alti oameni ca si tine…


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care va sa zica de la voi au imprumutat niste ortodocsi ai nostri antipatia pentru stiinta
Evolutia n-are nimic de-a face cu stiinta (afara poate de limbaj). La fel celelalte paradigme majore oficiale, de exemplu big bang. E uluitor cum nu-ti dai seama cum acelea sunt atit de gresite incit ca sa le poti crede iti trebuie o cantitate uluitoare de credinta. Vorba unui anglo-saxon: n-am atit de multa credinta incit sa fiu ateu.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar din nefericire, nu esti tu omul care sa demonstreze asta.
Altfel cine stie, am fi avut poate un nou Einstein.
Deja stiu ca tot ce poti face e sa te inchini la Einstein, nu e cazul sa mi-o spui din nou. Cind in schimb vrei sa ai o minte libera, sa ma anunti si pe mine.

Si nu, “inchini” nu e un termen prea tare. Caci cind accepti pe autorii acelor teorii, pe care le-ai invatat atit de consecvent in scoala, ca stapinii mintii tale, exact asta faci: te inchini la ei.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acum serios, ai venit prea tarziu, tipul a dat deja bir cu fugitii, n-a reusit sa faca pe rezonabilul si rationalul pana la capat, a avut o mica criza de satanism dupa care una de irationalism si dus a fost...
Chiar nu e necesar sa arati cit de NEcrestin esti. Deja am idee.
Reply With Quote
Răspunde