Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2024, 13:45:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 729
Implicit Demonologie și angelologie

Introducere

Spre deosebire de cultele oculte, totul este deschis și mărturisit în Ortodoxie, fără a exista, tehnic, învățătură ezoterică. Cu toate acestea, Ortodoxia este infinită în învățătura ei, fiind ființial legată de Dumnezeu-Cel-de-necuprins. Astfel, se poate vorbi de unele învățături tainice, cu referire la aspecte mai puțin accessibile și știute, cum ar fi tainele demonologiei sau angelologiei. Aceste lucruri sunt îndeosebi dezvăluite celor ce se găsesc pe trepte mai înalte ale duhovniciei, și de aceea este bine să fie ascultați oamenii bisericii (monahi, ierarhi, clerici), nu mireni care pot fi ușor înșelați.

Pr. Hristodulos Papaioanou

Pun aici mărturiile Pr. Hristodulos Papaioanou, care și-a pierdut fiul Ciprian anul trecut:
https://www.youtube.com/watch?v=t_KkFUCF6DQ.

Citat:
Mănăstirea Dragomirna

Ascultați o mărturie deosebită a Părintelui Hristodulos Papaioanou, care povestește despre cauzele duhovnicești ale unui tragic accident feroviar petrecut anul trecut în Grecia. Este impresionantă milostivirea lui Dumnezeu și iubirea Sa nemărginită ce dorește mântuirea oamenilor și nu pierderea sufletelor lor. Amintim că și fiul părintelui, Ciprian, a trecut la Domnul în urma acelui accident.
Pentru alte detalii, accesați: https://www.chilieathonita.ro/2023/0...fiul-la-tempi/
Pr. Papaioanou: „Asculă căci sunt lecții de viață! Și de vreme ce Dumnezeu a îngăduit să le spună, le transmitem, deoarece sunt folositoare. Foarte folositoare!”
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2024, 16:33:31
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul

Pr. Hristodulos Papaioanou

Pun aici mărturiile Pr. Hristodulos Papaioanou, care și-a pierdut fiul Ciprian anul trecut:
https://www.youtube.com/watch?v=t_KkFUCF6DQ.
Groaznic! Fara sa vreau gandul ma duce si la tragedia de la Colectiv unde am pierdut si noi o cunostinta.
Dumnezeu sa-i ierte!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 23.03.2024 at 16:38:36.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2024, 18:46:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul

Pr. Hristodulos Papaioanou

Pun aici mărturiile Pr. Hristodulos Papaioanou, care și-a pierdut fiul Ciprian anul trecut:
https://www.youtube.com/watch?v=t_KkFUCF6DQ.

Pr. Papaioanou: „Asculă căci sunt lecții de viață! Și de vreme ce Dumnezeu a îngăduit să le spună, le transmitem, deoarece sunt folositoare. Foarte folositoare!”
Mai degrabă e o învățătură anti- Untold, Electric Castle, Neversea, Young Island(Bacău) ,Saga Festival (București).

Spune-i unui rumegător haștagist al cărui singur rost în viață e să se distreze că dă drepturi celui rău participând la evenimente de genul și vezi ce mutră o să facă.

Observați și cum s-au înmulțit porcăriile astea, de la vreo două mai puțin și vor fi în fiecare județ mai acătării.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2024, 02:06:34
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai degrabă e o învățătură anti- Untold, Electric Castle, Neversea, Young Island(Bacău) ,Saga Festival (București).

Spune-i unui rumegător haștagist al cărui singur rost în viață e să se distreze că dă drepturi celui rău participând la evenimente de genul și vezi ce mutră o să facă.

Observați și cum s-au înmulțit porcăriile astea, de la vreo două mai puțin și vor fi în fiecare județ mai acătării.
Mai degraba la asta vad ca se refera mai mult. Ritualuri pagane cum spune in clip, si cum a aratat un thumbnail de la un carnaval din Brazilia.

"Look what happened to Brazil after they mocked God few days ago shocking" (carnaval Rio De Janiero):
https://youtu.be/CpitwSsKOMQ?si=HTx4OVfs5VMclaio

si aici: "Brazil Devil parade God strikes back with floods"
https://www.youtube.com/shorts/JQl3GFYz5OI

Untold-ul o ia pe o carare gresita doar pentru simplu fapt ca il aduce pe Sam Smith in vara aceasta. Sam Smith este un om care a cazut cu mult, se imbraca in demoni, la fel ca toti artistii comerciali. Ii mai scriam lui Bandi, baiatul penticostal, sa mai faca niste clipuri cu artisti care si-au vandut sufletul diavolului sa avertizeze lumea.

Bandi despre Doja Cat: https://www.tiktok.com/@paulbandii/v...31709748006176

Sam Smith: https://www.forbes.com/sites/danidip...h=6715db0e30b1

Artistii underground sunt cei care nu sunt afectati de influenta diavoliceasca a Hollywood-ului si a ritualurilor lor, asta nu inseamna sa interzicem spectacolele non-comerciale (nu ma refer la astea mainstream). Si cand eram mic la 7 ani, plecam in tabere, erau tot felul de spectacole in oras dar si in tabara cu artisti. In oras tin minte ca m-am dus la DJ Project cu parintii de mana, Voltaj, care na faceau muzica misto, si nu era ceva satanist sau demonic acolo. DJ Project erau pe sentiment. Melodiile de la Voltaj erau pe motivatie, stiti si voi, etc...

Ai vazut noi romanii crestini, daca vedem statuia Hidra din Iasi, pac imediat protest sa o mutam :)) . Daca era ceva demonic la evenimentele noastre imediat saream cu totii.

Eu tind sa cred cum spune RappY, cu televizorul la el in status. Nu e rau televizorul, asa cum nu sunt rele evenimentele, ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește.

Adica ce deduc, inlocuiesc televizorul cu evenimentul sau festivalul (nu carnaval, eu fac diferenta intre ele), "ci e rau participantul la evenimente daca rau il foloseste" (adica e rau cine se distreaza cu droguri, se imbata, desfraneaza sau idolatrizeaza) "si rau vremea-si cheltuieste". In cazul de fata cu Brazilia, daca eram acolo in vizita, plecam in ultima secunda, nu vreau sa vad draci pe strazi si cum isi bat joc de Dumnezeu literalmente.

Cine se duce in orice alt eveniment de muzica (de la clasica, pana la muzica usoara), sa se duca doar sa asculte, fara sa se implice la actiuni de droguri, betii, idolatrii sau desfranari.

Mai avem si festivale de muzica clasica, in centru la Sibiu, am fost si acolo, o atmosfera placuta, toata lumea pe scaune, la o berica, si la o muzica clasica: nimic demonic si satanic acolo, just people chilling on a Saturday night.

Am postat mai demult aici cu Padre De Guillerme, preotul catolic care e DJ si a avut eveniment organizat de papa la World Youth Day (dateaza de pe vremea lui Papa Ioan Paul al II-lea sarbatoarea tuturor tinerilor catolici) si v-am aratat ca acolo lumea se distreaza fara droguri (cei care nu folosesc ochelari de soare). Eveniment organizat de Papa, aveai impresia ca lasa tineri cu droguri acolo? Or fi catolicii schismatici, dar nici asa prosti nu sunt, sa lase droguri la festival. Clipu cu Padre: https://youtu.be/5AMvUXZnCxY?si=4lNv4Borlo96zHyO

Apare si un preot ortodox in clip. Ii face poza la DJ.

La noi in Romania e dezastru cu festivalele. Nu este maturizat publicul. Maturitatea insemnand: sa te distrezi FARA sa folosesti droguri, abuzuri, desfranari, idolatrii, etc.

Eu am fost in Olanda la un festival al lui Armin Van Buuren (cu muzica din ce am postat la "Muzica ce ne incanta" cu Sunlounger, Gareth Emery, ceva matur pe sentiment, fara lucruri diavolesti). Acolo se vede diferenta de mentalitate, acolo este MATURITATE! Bine media de varsta acolo e intre 30 si 60 de ani la participanti. Putini sunt adolescenti, la noi in Romania sunt multi adolescenti si fac tot felul de prostii. Romania nu trebuia sa ia festivalele din plin pe nepregatite avand in vederea ca pustimea nu e matura inca.

Eu militez foarte mult impotriva folosirii drogurilor. Si incerc sa zic la cat mai multa lume sa nu mai foloseasca droguri, si primesc replici de la unii: "taci ma, ce stii tu...", "du-te si ia tu pastilele tale..." si ma judeca de parca le zic ceva rau (vorba vine).

Am auzit ca penticostalii organizeaza concerte rock/pop fara bauturi alcoolice. Interesanta abordare!

Dar, Iorest, de la Untold/Neversea/Saga pana la Carnavalele ce sunt mentionate in clip de preot e alta cale. Carnaval ca in Brazilia, DA se vede 1000% ca este idolatrie, si batjocoritor impotriva lui Dumnezeu. Acel carnaval imita ce era in epoca antica, si altele care se mai fac. In Germania am auzit, de Yule Festival tot cu costume ca la Halloween, in Anglia ceva legat de druizi, dar si de Saint Patrick, se face festival cu fanfara pe strazi de Sfantul Patrick, etc.

Ai zice ca e ritual demonic daca faci festival crestin? NU
Ai zice ca e ritual demonic daca faci festival normal ca Untold? poate NU - poate DA (depinde ce se organizeaza, ce se promoveaza, si ce fel de public e acolo: matur, sau imatur (am explicat maturitatea aici)

Ai zice ca e ritual demonic daca faci festival cu Sfantul Patrick (Patriciu al Irlandei) cu fanfara pe strada ??? NU.
Ai zice ca e ritual demonic daca faci festival ca in Rio De Janeiro, cu draci si demoni? DA
Ai zice ca e ritual demonic daca faci eveniment ca premiile Grammy cu dansuri acrobatii pe stil ritual satanic ca Sam Smith? DA

Ai ca v-am scris de toate aici :))), pentru debate.

Da, asta e parerea mea, in ceea ce cred eu ca nu e ritual demonic, si ce e demonic.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2024, 08:38:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dar, Iorest, de la Untold/Neversea/Saga pana la Carnavalele ce sunt mentionate in clip de preot e alta cale. Carnaval ca in Brazilia, DA se vede 1000% ca este idolatrie, si batjocoritor impotriva lui Dumnezeu. Acel carnaval imita ce era in epoca antica, si altele care se mai fac. In Germania am auzit, de Yule Festival tot cu costume ca la Halloween, in Anglia ceva legat de druizi, dar si de Saint Patrick, se face festival cu fanfara pe strazi de Sfantul Patrick, etc.
Untoldul era de mult pe o cale greșită, singura șansă reală ar fi să devină un eveniment expirat odată cu maturizarea celor care-l frecventează, dar asta mai poate dura 10-15 de ani.

Unde vezi sau știi tu de carnaval în Grecia, e limpede că e un fel de untold ce descria părintele acolo, sunt foarte multe festivaluri urâte dintr-astea de la 2 câte erau, au apărut ca păduchii mai multe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2024, 02:57:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu tind sa cred cum spune RappY, cu televizorul la el in status. Nu e rau televizorul, asa cum nu sunt rele evenimentele, ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește.
Eu știu creștini care nu mai au televizor în casă de mai bine de 10 ani, asta spune multe, nici tinerii nu prea consumă teleu, la cât rău a făcut televiziunea românilor promovând de la jocuri piramidale CARITAS FNI, la jocuri de noroc, la scălămbăială și divertisment cu înjurături și imbecilizare, plus regimuri ticăloase începând de la Iliescu încoace, nu văd nimic bun la el.

Și Trinitas tv dacă ai sta să privești la documentare în loc să participi activ la viața bisericii sau dacă ai sta să vezi documentare cu călugări în loc să mergi tu să vizitezi nu te-ai folosi cu mare lucru.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am postat mai demult aici cu Padre De Guillerme, preotul catolic care e DJ si a avut eveniment organizat de papa la World Youth Day (dateaza de pe vremea lui Papa Ioan Paul al II-lea sarbatoarea tuturor tinerilor catolici) si v-am aratat ca acolo lumea se distreaza fara droguri (cei care nu folosesc ochelari de soare). Eveniment organizat de Papa, aveai impresia ca lasa tineri cu droguri acolo? Or fi catolicii schismatici, dar nici asa prosti nu sunt, sa lase droguri la festival. Clipu cu Padre: https://youtu.be/5AMvUXZnCxY?si=4lNv4Borlo96zHyO
Dacă tinerii ar veni la Biserică doar pt show și muzica ar fi foarte greșit, Hristos n-a dat la platane.

Am văzut preoți catolici care umblau cu trotineta în parohie nu e ceva nici măcar amuzant decăderea unei biserici chiar și eretice pt că există riscul să se replice și-n România peste un timp.

https://www.youtube.com/watch?v=iKw_wsJqA4c
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2024, 14:18:24
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă tinerii ar veni la Biserică doar pt show și muzica ar fi foarte greșit, Hristos n-a dat la platane.
https://www.youtube.com/watch?v=iKw_wsJqA4c
Facand abstractie de ce este acolo la World Youth Day, si ne intoarcem la ale noastre. Muzica e importanta la noi, muzica bizantina (pe voci, fara instrumente) din Biserica, pentru ca te smereste si te duce cu gandul la Hristos, si nu te apuca dansul.

Aici intra o alta categorie, unde stiu ca dansul e pacat. Am auzit o pilda in legatura cu asta. De exemplu, dansul care duce spre desfranare, sau de a atrage atentia catre tine, e o forma de pacat.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2024, 14:58:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu zic nimic desi atatea ar fi de spus aici insa cu cat discutam mai mult astfel de subiecte dracesti mai mult le infintam pe cele rele in trairi, frici, idei, fapte, pofte dandu-le apa la moara si putere pana ajungem prada lor caci omul lucreaza prea mult pe functia de repetor adormit si inconstient.

O singura vorba, despre oi si capre: ”Cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele” ca practic ca si crestin oricat ai vrea sa te dai mare iubitor, nu poti fi iubitor... de rele.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2024, 15:34:27
rentacarotopeni85 rentacarotopeni85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2020
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Introducere

Spre deosebire de cultele oculte, totul este deschis și mărturisit în Ortodoxie, fără a exista, tehnic, învățătură ezoterică. Cu toate acestea, Ortodoxia este infinită în învățătura ei, fiind ființial legată de Dumnezeu-Cel-de-necuprins. Astfel, se poate vorbi de unele învățături tainice, cu referire la aspecte mai puțin accessibile și știute, cum ar fi tainele demonologiei sau angelologiei. Aceste lucruri sunt îndeosebi dezvăluite celor ce se găsesc pe trepte mai înalte ale duhovniciei, și de aceea este bine să fie ascultați oamenii bisericii (monahi, ierarhi, clerici), nu mireni care pot fi ușor înșelați.

Pr. Hristodulos Papaioanou

Pun aici mărturiile Pr. Hristodulos Papaioanou, care și-a pierdut fiul Ciprian anul trecut:
https://www.youtube.com/watch?v=t_KkFUCF6DQ.



Pr. Papaioanou: „Asculă căci sunt lecții de viață! Și de vreme ce Dumnezeu a îngăduit să le spună, le transmitem, deoarece sunt folositoare. Foarte folositoare!”


Merita urmarit pana la final videoclipul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2024, 20:03:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu zic nimic desi atatea ar fi de spus aici insa cu cat discutam mai mult astfel de subiecte dracesti mai mult le infintam pe cele rele in trairi, frici, idei, fapte, pofte dandu-le apa la moara si putere pana ajungem prada lor caci omul lucreaza prea mult pe functia de repetor adormit si inconstient.

O singura vorba, despre oi si capre: ”Cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele” ca practic ca si crestin oricat ai vrea sa te dai mare iubitor, nu poti fi iubitor... de rele.
Stai calm, Moronco. Doar vorbim, nu ispitește nimeni pe nimeni. 😉 E bine sa aflam multe de la fiecare câte ceva pentru pavăză.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
demoni, ingeri, taine