Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2007, 10:48:18
elena4018 elena4018 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2007
Mesaje: 2
Implicit

:rolleyes:AM FOST PE 28 NOEMBRIE 2007 LA PRISLOP LA COMEMORAREA PARINTELUI ARSENIE.AM AJUNS LA 5 DIMINEATA.IN CIMITIRUL MINASTIRII ACOLO UNDE ESTE SI MORMINTUL PARINTELUI INTRAI IN ALTA DIMENSIUNE,LA PROPRIU VORBESC.ERA INTUNERIC,IAR LA PICIOARELE CRTUCILOR DIN CIMITIR ARDEA CITE O CANDELA.ERA UN CONTRAST DE BASM ZAPADA ALBA CANDELELE DE LA MORMINTE SI INTUNERICUL DE AFARA.PACAT CA PARINTELE NU ESTE INCA CANONIZAT CU FIECARE AN CARE TRECE VINE MAI MULTA LUME LA MORMINTUL SFINTULUI PT CA EL ESTE SFINT.CE FACE BISERICA ORTODOXA,CE SE INTIMPLA SI CU SFINTUL ILIE LACATUSU CARE FACE MINUNI SI EL DAR ESTE NECANONIZAT INCA UNDE SINT SFINTII INCHISORILOR COMUNISTE?II INTREB PE CEI MAI MARI AI BISERICII ORTODOXE ROMANE;PE CIND CANONIZAREA LUI CLEOPA ILIE ILIE LACATUSU ARSENIE BOCA BENEDICT GHIUS DIMITRIE BEJAN SI A TUTUROR SFINTILOR ROMANI?SA LUAM AMINTE SI SA FIE CANONIZATI ACESTI SFINTI PT CA EI DEJA SINT SFINTI.......
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2007, 14:51:31
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Nu primeste nici un raspuns, asa ca indrazneste si se roaga Maicii Domnului. Aceasta vine personal si-l ia de mana si-l urca pe varful unui munte, dandu-l in grija unui mare sfant, ce traise pe pamant in urma cu 200 de ani; SFANTUL SERAFIM DE SAROV a fost sfantul care l-a povatuit timp de 40 de zile, l-a intarit si luminat cu harul Sfantului Duh, cu harul prorociei. In tot acest rastimp de 40 de zile, Parintele a postit incontinuu post negru, ca-l intarea Maica Domnului.
Frumos basm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2007, 16:23:32
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena4018
:rolleyes:AM FOST PE 28 NOEMBRIE 2007 LA PRISLOP LA COMEMORAREA PARINTELUI ARSENIE.AM AJUNS LA 5 DIMINEATA.IN CIMITIRUL MINASTIRII ACOLO UNDE ESTE SI MORMINTUL PARINTELUI INTRAI IN ALTA DIMENSIUNE,LA PROPRIU VORBESC.ERA INTUNERIC,IAR LA PICIOARELE CRTUCILOR DIN CIMITIR ARDEA CITE O CANDELA.ERA UN CONTRAST DE BASM ZAPADA ALBA CANDELELE DE LA MORMINTE SI INTUNERICUL DE AFARA.PACAT CA PARINTELE NU ESTE INCA CANONIZAT CU FIECARE AN CARE TRECE VINE MAI MULTA LUME LA MORMINTUL SFINTULUI PT CA EL ESTE SFINT.CE FACE BISERICA ORTODOXA,CE SE INTIMPLA SI CU SFINTUL ILIE LACATUSU CARE FACE MINUNI SI EL DAR ESTE NECANONIZAT INCA UNDE SINT SFINTII INCHISORILOR COMUNISTE?II INTREB PE CEI MAI MARI AI BISERICII ORTODOXE ROMANE;PE CIND CANONIZAREA LUI CLEOPA ILIE ILIE LACATUSU ARSENIE BOCA BENEDICT GHIUS DIMITRIE BEJAN SI A TUTUROR SFINTILOR ROMANI?SA LUAM AMINTE SI SA FIE CANONIZATI ACESTI SFINTI PT CA EI DEJA SINT SFINTI.......
Am ajuns si eu la M.Prislop in jurul orei 9 dimineata, dar a trebuit sa urcam pe jos mai bine de 3 km, deoarece drumul era ocupat cu sutele de microbuze si autocare, am aflat ca pana mai tarziu, coloana de masini a ajuns pana-s comuna Silvasu de Sus, o adevarata imagine de " BASM ", cu zapada alba ce acoperea tigla caselor, brazii si poteca drumului ce urca spre mormantul parintelui ARSENIE BOCA.
Sfanta Liturghie s-a tinut afara, slujita de un sobor de preoti, carora le dadeau raspunsurile cantand un grup de maicute. Toata lumea avea in miini lumanari iar in ochi lacrimi. Imi pare rau doar de faptul ca la mormantul parintelui, in loc sa se aseze oamenii doi cate doi, unul in spatele celuilat ( ar fi mers mult mai usor tot cordonul uman de-a se inchina in semn de omagiu, parastasului tinut de aceeiasi preoti ), s-a creat o masa mare de oameni care se impingeau pe lateral, iar eu care au avut norocul sa fiu in mijlocul " gramezii " de oameni, sa nu-mi pot tine echilibrul, lunecand pe gheta ce se formase sub picioare, sa mi se taie respiratia, eram ca intr-un corset iar oamenii de ordine, putini la numar, n-au reusit sa-i tempereze pe oamenii care se grabeau sa plece acasa ( oare de ce-or mai fi venit pana acolo daca nu s-au incarcat cu putina " rabdare, rabdarica, rabdaroi " , vorba parintelui Cleopa. Dar cine sunt eu sa-i judec, n-am nici un drept asa ca am stat cuminte ( si daca vroiam nu puteam iesii din gramada ), pana am ajuns sa sarut Sfanta Cruce de la mormant si parintele sa ma miruiasca pe frunte.
Concluzia este ca am petrecut o zi de basm, mi-am incarcat bateriile spiritual si drumul spre casa a fost tare scurt. DOAMNE AJUTA ! cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2007, 01:23:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Daca veti gasi cartea "Din invataturile Parintelui Arsenie Boca: MARGARITARE DUHOVNICESTI "
tiparita cu binecuvantarea Preasfintitului CALINIC Episcopul Argesului, veti gasi publicata experienta parintelui Arsenie Boca la Muntele Athos. DOAMNE AJUTA! cu drag,icamilin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2007, 13:23:52
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.
Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul.
Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.
Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.
Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.
Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2007, 16:03:08
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Acolo era vorba de aratarile pe care le primeau acesti calugari cand se rugau ,venea diavolul in chip de lumina.
Pai credem in minunile facute de Dumnezeu prin oameni.Din cate stiu parintele nu a facut publica aceasta experienta a lui la muntele Athos.
In povestea aceea nu e vorba de minunile savarsite de Dumnezeu prin oameni ci e o poveste cu totul exagerata - de parca nu era de ajuns "aratarea" sfantului Serafim de Sarov, trebuia sa mai vina si Maica Domnului sa-l ia de mana pe Boca si sa-l duca la sfant.
Si eu am citit ca povestea nu ar fi venit de la Arsenie de Boca. Dar chiar asa fiind, daca a aparut in timpul vietii sale, trebuia sa o dezavueze, iar daca a fost lansata dupa plecarea dintre noi a lui Arsenie Boca, evident, cu atat mai mare pacatul colportorilor acestei scorneli.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2007, 16:20:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de anita
Acolo era vorba de aratarile pe care le primeau acesti calugari cand se rugau ,venea diavolul in chip de lumina.
Pai credem in minunile facute de Dumnezeu prin oameni.Din cate stiu parintele nu a facut publica aceasta experienta a lui la muntele Athos.
In povestea aceea nu e vorba de minunile savarsite de Dumnezeu prin oameni ci e o poveste cu totul exagerata - de parca nu era de ajuns "aratarea" sfantului Serafim de Sarov, trebuia sa mai vina si Maica Domnului sa-l ia de mana pe Boca si sa-l duca la sfant.
Si eu am citit ca povestea nu ar fi venit de la Arsenie de Boca. Dar chiar asa fiind, daca a aparut in timpul vietii sale, trebuia sa o dezavueze, iar daca a fost lansata dupa plecarea dintre noi a lui Arsenie Boca, evident, cu atat mai mare pacatul colportorilor acestei scorneli.
de ce eshti asha de speriat? poi Dumnezeu ne duce de mana prin cine vrea el, iar Athosul, shtiam ca este daruit Maicii Domnului, deci mi se pare normal ca ea sa-l lase pe respectivul calugarash, ca era un tanar calugarash la acea vreme Parintele Arsenie Boca, deci sa-l ia shi sa-l daruiasca 40 de zile invatzaturii unui sfant, Serafim de Sarov, n-am citit shi nu shtiu despre ce este vorba dar ce tzi se pare exagerat, ca nu s-ar cobora Preasfanta fecioara la a ajuta un calugar in drumul sau spre Dumnezeu? Ce este neverosimil aicea de te-ai inhitata cu colpoctorii sau complotatorii sau nu shtiu ce termen foloseshti de spui ca sunt scorneli, poi oricum mai infloresc oamenii din auzite shi zvonizate, iar daca parintele nu a infirmat cat a fost in viatza, inseamna ca ceva muguri de adevar au fost in povestea respectiva oricat te oripileaza pe domnia ta ca chiar ar putea fi reale... ca mai degraba ai crede dumneata in fantasmagoriile de prin ziarele pline de femei goale decat in ce povesteshte cineva din intamplarile din viatza sa... ori il faci nebun, ori indracit, ori vedeniile lui de foame, ori observatzii greshite, ca trebuie sa fie ceva ca doar lumea toata nu crede asha ceva... poi dar cine o intreaba pe lume ceva? hai ca iar o lungesc prea mult shi iar ajungem sa ne certam, ca shi la subiectul din vechiul testaent shi porcul, sau cu cafeaua...
poi chiar daca mai servesc rar cate o cafelutza, asta nu inseamna ca nu am priceput de la Dumnezeu ca defapt ea este una din marile spurcaciuni ale ceasurilor, cafeaua naturala, ca nessul itzi spune el ca e nociv, ca dupa doua nessuri tari te apuca tremuricii, dar cafeaua este heroshima shi nagasaki la unloc la masa ta in fiecare dimineatza... nu pentru trup, ci pentru suflet.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2007, 17:16:48
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de anita
Acolo era vorba de aratarile pe care le primeau acesti calugari cand se rugau ,venea diavolul in chip de lumina.
Pai credem in minunile facute de Dumnezeu prin oameni.Din cate stiu parintele nu a facut publica aceasta experienta a lui la muntele Athos.
In povestea aceea nu e vorba de minunile savarsite de Dumnezeu prin oameni ci e o poveste cu totul exagerata - de parca nu era de ajuns "aratarea" sfantului Serafim de Sarov, trebuia sa mai vina si Maica Domnului sa-l ia de mana pe Boca si sa-l duca la sfant.
Si eu am citit ca povestea nu ar fi venit de la Arsenie de Boca. Dar chiar asa fiind, daca a aparut in timpul vietii sale, trebuia sa o dezavueze, iar daca a fost lansata dupa plecarea dintre noi a lui Arsenie Boca, evident, cu atat mai mare pacatul colportorilor acestei scorneli.
de ce eshti asha de speriat? poi Dumnezeu ne duce de mana prin cine vrea el, iar Athosul, shtiam ca este daruit Maicii Domnului, deci mi se pare normal ca ea sa-l lase pe respectivul calugarash, ca era un tanar calugarash la acea vreme Parintele Arsenie Boca, deci sa-l ia shi sa-l daruiasca 40 de zile invatzaturii unui sfant, Serafim de Sarov, n-am citit shi nu shtiu despre ce este vorba dar ce tzi se pare exagerat, ca nu s-ar cobora Preasfanta fecioara la a ajuta un calugar in drumul sau spre Dumnezeu? Ce este neverosimil aicea de te-ai inhitata cu colpoctorii sau complotatorii sau nu shtiu ce termen foloseshti de spui ca sunt scorneli, poi oricum mai infloresc oamenii din auzite shi zvonizate, iar daca parintele nu a infirmat cat a fost in viatza, inseamna ca ceva muguri de adevar au fost in povestea respectiva oricat te oripileaza pe domnia ta ca chiar ar putea fi reale... ca mai degraba ai crede dumneata in fantasmagoriile de prin ziarele pline de femei goale decat in ce povesteshte cineva din intamplarile din viatza sa... ori il faci nebun, ori indracit, ori vedeniile lui de foame, ori observatzii greshite, ca trebuie sa fie ceva ca doar lumea toata nu crede asha ceva... poi dar cine o intreaba pe lume ceva? hai ca iar o lungesc prea mult shi iar ajungem sa ne certam, ca shi la subiectul din vechiul testaent shi porcul, sau cu cafeaua...
poi chiar daca mai servesc rar cate o cafelutza, asta nu inseamna ca nu am priceput de la Dumnezeu ca defapt ea este una din marile spurcaciuni ale ceasurilor, cafeaua naturala, ca nessul itzi spune el ca e nociv, ca dupa doua nessuri tari te apuca tremuricii, dar cafeaua este heroshima shi nagasaki la unloc la masa ta in fiecare dimineatza... nu pentru trup, ci pentru suflet.
Ce ma ingrozeste pe mine nu este ca ar putea fi adevarata povestea aceea, ci faptul ca se imbratiseaza cu pasiune niste fantasmagorii medievale si niste GOGORITE! Ca oameni in toata firea vor sa le fie hranite eresurile cu povesti bune pentru mujicul de acum 500 de ani. Iar o poveste pentru care nu exista nici cea mai firava umbra de dovada, si pe deasupra aflata in contradictie cu invatatura filocalica, este inghitita pe nemestecate doar pentru ca este despre un calugar. Maine poimanine il vedem sfant si pe Arsenie Boca, ca pe Stefan cel Mare - si iata cum mai apare un infailibil.
Deocamdata vad o raza de speranta in faptul ca acesta nu a fost canonizat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2007, 17:43:31
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Din Vietile Sfintilor aflăm că diavolii se arată trupeste. De aceea [color=red]Duhul Sfânt ne avertizează că "Satana se preface în înger de lumină"[/color] . Sfântul Antonie cel Mare ne spune: "Diavolul stăruia ticălosul noaptea, lua chipul unei femei si o imita în tot felul, numai ca să mă însele. Uneori mi se arăta ca un om evlavios. Adeseori se prefac a cânta psalmi. Se întâmplă uneori ca atunci când citim să rostească după noi ca un ecou cele ce au fost citite. Diavolii pot imita orice. Sunt vicleni si gata să se prefacă si să se schimbe în toate înfătisările. Ei râd nebuneste si suieră, căci toate le fac si le grăiesc si le tulbură si în toate se prefac si pe toate le amestecă, pentru a amăgi pe cei simpli". (din sfaturi ortodoxe).

Unul dintre motivele pentru care ascetii din pustie respingeau toate aratarile, chiar si cele ingeresti sau divine, era smerenia: se socoteau nevrednici a-l vedea pe Iisus, pe Maica Domnului, etc. De aceea, erau siguri ca aratarile acelea veneau de la Diavol care venea sa-i incerce.


Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2007, 17:52:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Din Vietile Sfintilor aflăm că diavolii se arată trupeste. De aceea [color=red]Duhul Sfânt ne avertizează că "Satana se preface în înger de lumină"[/color] . Sfântul Antonie cel Mare ne spune: "Diavolul stăruia ticălosul noaptea, lua chipul unei femei si o imita în tot felul, numai ca să mă însele. Uneori mi se arăta ca un om evlavios. Adeseori se prefac a cânta psalmi. Se întâmplă uneori ca atunci când citim să rostească după noi ca un ecou cele ce au fost citite. Diavolii pot imita orice. Sunt vicleni si gata să se prefacă si să se schimbe în toate înfătisările. Ei râd nebuneste si suieră, căci toate le fac si le grăiesc si le tulbură si în toate se prefac si pe toate le amestecă, pentru a amăgi pe cei simpli". (din sfaturi ortodoxe).

Unul dintre motivele pentru care ascetii din pustie respingeau toate aratarile, chiar si cele ingeresti sau divine, era smerenia: se socoteau nevrednici a-l vedea pe Iisus, pe Maica Domnului, etc. De aceea, erau siguri ca aratarile acelea veneau de la Diavol care venea sa-i incerce.

poi fac ei toate astea ca sa nu-l bagi de seama pe Bibi :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca lore86 Mari Duhovnici si predicile lor 175 16.08.2023 14:17:46
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 19:02:21
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 13:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47