Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2009, 21:25:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Atreides - nu te inteleg.
Ma intrebam de ce nu este mai cunoscuta, mai popularizata. Daca merita premiul nu stiu.
Eu nu stiu exact pentru ce se acorda acest premiu in general.
Si imi sunt dragi alti scriitori si poeti care nu au obtinut premii.
Si mi-e f.draga si o alta premiata Nobel: Pearl S. Buck. Ce frumos a scris si a trait.
Care este problema ta de fapt?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2009, 21:26:09
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Faptul ca s-a nascut si a locuit o perioada in Romania nu o transforma in romanca!Dar daca tie iti place sa te imbeti cu apa rece si sa-ti alimentezi patriotismul cu ganduri de genul:''ete ba,a castigat o romanca premiul Nobel,se vede ca suntem un neam de soi", e treaba ta..Mai amuzant este faptul ca multi nici macar nu auzisera de ea,iar acum se dau toti cu pumnul in piept,ca vezi doamne ce mandrii sunt ei de tara lor.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2009, 21:26:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Da doar s-a nascut in Romania si a plecat din tara in '87 . Din pozele postate mai sus se vede ca aceasta femeie are o varsta . Cum poti sa afirmi ca doar s-a nascut in Romania cand ea a plecat din tara la varsta de 34 de ani . Spui asta de parca s-ar fi nascut si gata ar fi plecat .
http://ro.wikipedia.org/wiki/Herta_M%C3%BCller
Cred ca Atreides vroia sa spuna ca nu este romanca. Este nemtoaica din Romania, nemtii ii numesc 'Rumäniendeutsche'. Multi au plecat in Germania. Nemtii din Romania in general si-au pastrat cultura nemteasca, chiar mai conservator decat nemtii din Germania. Vorbesc o limba cu usoare particularitati, care nemtilor din Germania le suna usor arhaic. (vorbesc de limba culta, nu de dialect, care este si mai specific)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2009, 21:28:13
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca Atreides vroia sa spuna ca nu este romanca. Este nemtoaica din Romania, nemtii ii numesc 'Rumäniendeutsche'. Multi au plecat in Germania. Nemtii din Romania in general si-au pastrat cultura nemteasca, chiar mai conservator decat nemtii din Germania. Vorbesc o limba cu usoare particularitati, care nemtilor din Germania le suna usor arhaic. (vorbesc de limba culta, nu de dialect, care este si mai specific)
Uite vezi greseala mea . Eu is mai prost si nu mam gandit la asta .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2009, 21:31:50
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Atreides - nu te inteleg.
Ma intrebam de ce nu este mai cunoscuta, mai popularizata. Daca merita premiul nu stiu.
Eu nu stiu exact pentru ce se acorda acest premiu in general.
Si imi sunt dragi alti scriitori si poeti care nu au obtinut premii.
Si mi-e f.draga si o alta premiata Nobel: Pearl S. Buck. Ce frumos a scris si a trait.
Care este problema ta de fapt?
Pai asta e mai problema,de unde stii tu ca nu este cunoscuta?Una e sa zici ca TU nu ai auzit de ea,alta e sa afirmi faptul ca nu e cunoscuta de altii.Asta ma deranjeaza la multi,vorbesc in necunostinta de cauza dar totusi au pretentia de a emite judecati de valoare.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2009, 21:41:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citesc mult, circul pe internet si prin librarii si biblioteci dupa literatura si n-am intalnit-o.
Poate si ca nu toti sunt interesati de acest gen de literatura.
Sunt insa altii mai popularizati.
Si nu am pretentia ca emit judecati de valoare. Vorbesc ca simplu om iubitor de literatura. Politica e drept, nu o agreez si nu citesc acest domeniu. Se pare ca aceasta scriitoare se axeaza pe politica (indiferent care).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2009, 00:41:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "Pe ce te bazezi?"

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu am pretentia ca emit judecati de valoare. Vorbesc ca simplu om iubitor de literatura. Politica e drept, nu o agreez si nu citesc acest domeniu. Se pare ca aceasta scriitoare se axeaza pe politica (indiferent care).
Vorba personajului Parizianul din "Delirul" lui Marin Preda: "Pe ce te bazezi?"
Din moment ce spuneti ca nu ati citit nimic din ce a publicat aceasta scriitoare, atunci pe ce va bazati cand o clasati in sfera politicului?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.10.2009, 11:49:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Lapetitemoc - scrie in biografia ei ca lucrarile ei se refera la fostul regim din tara, ca ea tot cu aceasta lupta impotriva regimului a ramas. Asta nu este politica?
Despre acest aspect al literaturii ei se vorbeste peste tot in medii.
Nu am nimic impotriva ei, pur si simplu nu-mi place acest domeniu.
Daca imi spuneti ca scrie si altceva (istorie, romane, lirica, religie, etc.) da, caut si citesc.
Eu am citit de curand o carte a unei alte scriitoare banatence stabilita in Germania, fix cu aceeasi problematica. Imi scapa numele acum, am sa caut. Este in Berlin.

Am gasit: Carmen Francesca Banciu (nascuta in 1955).

Last edited by sophia; 11.10.2009 at 11:54:26.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.10.2009, 23:42:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Herta Müller se lupta de fapt cu indiferenta din fiecare din noi, romanii.
Nu este o necunoscuta; opera Hertei Müller se studia inca de prin 1970 in Facultatile de limbi germanice.

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...i-a-doua-oara/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2009, 00:34:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai Sophia, premiul Nobel nu se da pentru cat de cunoscut este un autor, sau la cat este de popular pe internet, ci pentru ceea ce scrie si cum scrie. Asa ar lua Dan Brown premiul Nobel pentru literatura. Ce-ar mai fi si asta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Literatura romana LapetiteMoc Generalitati 3 13.04.2011 23:40:16
Obama premiul Nobel pentru pace luchian Generalitati 36 16.10.2009 00:51:20
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
Traduceri de literatura religioasa novacrin Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2007 15:42:01
literatura erzbet Generalitati 29 20.02.2007 21:02:28