Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.07.2010, 20:00:14
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
1. Părerea mea despre cărțile, Bibliile neoprotestante, este postată mai sus. Nu insist.
2. Putem avea prieteni de alte religii atâta vreme cât îți cunoști bine propria religie și te împărtășești de valorile ortodoxiei ZILNIC.
3. Dacă asiști la convorbirile lor și nu-i cunoști, NU, ce treabă aveți să vă băgați în treburile oamenilor care nu au vreo treabă cu dvs.?
Dacă, însă, îi cunoști, depinde de dvs. cât de bine cunoașteți subiectul discutat! Nu de alta, dar să nu rămâneți cu un gust amar: neoprotestanții au un "har" al discuțiilor polemice le cultivă la tot pasul. Știați că martorii lui Iehova au o zi pe săptămână de retorică și argumentare: învață efectiv cum să discute cu convertibilii!
4. DA, afirmarea credinței ortodoxe se face oriunde, oricând și în orice condiții. Vă faceți cruce pentru că simțiți că trebuie să faceți asta, o faceți și gata. Ce-i așa de greu? Cine se smintește din pricina credinței dvs., n-are decât.
5. Dacă e vorba de moartea vreunei rude sau vecin, mergeți la înmormântare din pioșenie și respect față de aceștia, dacă doriți. Dar, faceți-mi un hatâr: acolo chiar că e momentul să vă faceți cruce!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
  #72  
Vechi 14.07.2010, 13:19:40
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit pentru dl. NP

Stimate domnule va admir sincer pentru darzenia cu care va aparati ideile,si ca nu ramaneti dator nimanui .Ce vreau sa spun este ca dvs. dupa ce ati citit postarea mea ati ramas doar cu puncte ,puncte. La sugestia mea ,cum ar fi fost daca C. Columb descoperea Groenlanda,Madagascar sau Antarctica,ma gandeam la cum suna:groenlandisme,madagascarisme sau antarcticanisme .Era un simplu exercitiu amuzant.Atata tot.Si sa stiti ca oamenii incearca sa se sfinteasca in viata asta prin virtutile pe care le practica ,dar ca devin sfinti asta numai bunul dumnezeu stie.Si oricum voi nu credeti in sfinti.Va credeti deja mantuiti imediat dupa botezul pe care il practicati.
Acum ca ati adus vorba de Mihail Cerularie ,da domnule sunt mandru de acest mare patriarh al Constantinopolului pentru lupta sa de aparare a traditiei,a dogmelor si canoanelor apostolice,impotriva ereziilor Apusului.Pai ce-ai fi vrut sa faca atunci cand colericul cardinal Humbert a aruncat scrisorile de excomunicare a unui papa capturat si inchis da normanzi (Leon al IX-lea) pe masa altarului Sf.Sofia.De ce? Ca nu i s-a permis sa slujeasca Liturghia cu azima si cu filioque? Daca astazi suntem ortodocsi asta se datoreste si Patriarhului Mihail Cerularie.Iar cand a iesit blestematul de Humbert din Catedrala (nu eu l-am blestemat ,ci Sinodul intrunit la 24 iulie 1054),si-a sters praful de pe picioare si a spus :,,Dumnezeu sa judece".Si a judecat .Din catolici s-au desprins mai tarziu reformatii,apoi protestantii,iar mai apoi toate gruparile NP.Nu mai intru in detalii.
Va rog dl.NP sa aveti un pic de rabdare si sa cititi postarea mea de la pagina 4 pe acest topic .Este o poveste adevarata din pacate.Scopul pentru care sectarii impart carti si brosuri in tren,pe strada sau la scoala,nu este acela de a vesti Adevarul,ci de a racola oameni slabi de inger .Ortodocsii traiesc prin Sf.Traditie,ne nastem in credinta noastra,intelegeti odata;pe cand o secta traieste si functioneaza prin adepti racolati deveniti mai apoi membri cotizanti .Cum trebuie sa ma comport eu daca o data am fost politicos si l-am primit in casa,si tot din politete i-am primit cartile,iar mai pe urma apare cu o sleahta intreaga la usa, si daca nu-i deschizi sunt in stare sa intre si pe geam?
Iertati-ma domnule NP ,dar daca tot ati ales sa-mi raspundeti ,as aprecia daca ati raspunde la tot ce am intrebat eu, nu selectiv ,de ex.in ce credinta s-au nascut bunicii sau strabunicii d-tale.Dar pentru ca te respect foarte mult, accept sa nu raspunzi.Este dreptul dvs.
Iertati-ma si spor la mantuire.
Doamne-ajuta
  #73  
Vechi 14.07.2010, 23:46:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Eu am rasfoit o carte (despre care se spunea ca este o biblie catolica) in care cele 10 Porunci dumnezeiesti, scrise de Insusi Dumnezeu in piatra, erau modificate grosolan (ex;porunca a doua lipsea iar porunca a zecea era impartita in doua, ca sa iasa 10 porunci la numar). Credeti ca o astfel de carte este Cuvantul lui Dumnezeu? Sau, credeti ca este doar hartie tiparita la tipografie?

Nu trebuie sa raspundeti la intrebari. Ar fi mai frumos sa nu mai vorbiti niciodata despre Cuvantul lui Dumnezeu.
Vă invit să faceți proba: cum adică "se spunea că este o biblie catolică" ? Ori era o Biblie catolică, ori nu era o Biblie catolică. Menționați anul apariției editura și ce ierarh a binecuvântat ediția respectivă. Altfel, în mod întemeiat voi considera că este vorba de încă o calomnie anticatolică, lucru la care dușmanii lui Cristos se pricep atât de bine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #74  
Vechi 15.07.2010, 00:44:22
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiuremus Vezi mesajul
Va rog dl.NP sa aveti un pic de rabdare si sa cititi postarea mea de la pagina 4 pe acest topic .Este o poveste adevarata din pacate.
Am citit povestea dumneavoastra. Cred ca este reala si imi pare rau ca v-ati simtit ranit.
V-ati gandit insa ca exista posibilitatea ca persoanele respective sa fi avut intentii bune? Eu nu am datele, e posibil insa ca ei sa fi discutat cu directorul scolii si sa fi primit acceptul acestuia.
Haideti sa ne imaginam ca cei patru ar fi fost reprezentanti ai episcopiei si ar fi avut initiativa de a darui copiiilor din toate clasele o brosura cu Nasterea Mantuitorului. Care ar fi fost reactia dumneavoastra?

Citat:
În prealabil postat de claudiuremus Vezi mesajul
Scopul pentru care sectarii impart carti si brosuri in tren,pe strada sau la scoala,nu este acela de a vesti Adevarul,ci de a racola oameni slabi de inger.
Este drept ceea ce spuneti. Asa se intampla uneori.
Motivatiile din spatele propovaduirii Evangheliei sunt uneori gresite: banii, prestigiul personal, duhul de cearta, dorinta de a racola.

Sunt si unii care vestesc adevarul din dragoste fata de Hristos.
Ce sa zic, sa calcam pe urmele lor!
Citat:
În prealabil postat de claudiuremus Vezi mesajul
Cum trebuie sa ma comport eu daca o data am fost politicos si l-am primit in casa,si tot din politete i-am primit cartile,iar mai pe urma apare cu o sleahta intreaga la usa, si daca nu-i deschizi sunt in stare sa intre si pe geam?
Pai daca ati fost politicos...acum platiti
Daca baietii sunt insistenti dincolo de zona dumneavoastra de comfort le puteti spune politicos sa mai ia o pauza.
Sau puteti proceda cu ei asa cum faceti cu cei care va aduc alte materiale publicitare nedorite.

Citat:
În prealabil postat de claudiuremus Vezi mesajul
Iertati-ma domnule NP ,dar daca tot ati ales sa-mi raspundeti ,as aprecia daca ati raspunde la tot ce am intrebat eu, nu selectiv ,de ex.in ce credinta s-au nascut bunicii sau strabunicii d-tale.
Iertati-ma si spor la mantuire.
Doamne-ajuta
Va raspund cu drag la orice intrebare al carei raspuns il stiu.
Bunicii mei s-au nascut in credinta ortodoxa. In urma cu 60 de ani au trecut la cea penticostala.

Mult spor la mantuire si dumneavoastra!
  #75  
Vechi 15.07.2010, 22:28:30
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vă invit să faceți proba: cum adică "se spunea că este o biblie catolică" ? Ori era o Biblie catolică, ori nu era o Biblie catolică. Menționați anul apariției editura și ce ierarh a binecuvântat ediția respectivă. Altfel, în mod întemeiat voi considera că este vorba de încă o calomnie anticatolică, lucru la care dușmanii lui Cristos se pricep atât de bine.
Decamdata, am la indemana catehismul catolic. Postez un fragment ("cele zece porunci") unde se vede exact ceea ce am scris in postarea anterioara: porunca a doua a fost desfiintata iar porunca a zecea a fost impartita in doua, ca sa iasa zece porunci la numar.

""""""Secțiunea a doua: Cele zece porunci
Capitolul întâi: „Să‑l iubești pe domnul Dumnezeul tău
din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău”
Porunca întâi: Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alți dumnezei în afară de mine, să nu‑ți faci chip cioplit ca să te închini lui
Porunca a doua: Să nu spui numele Domnului Dumnezeului tău în zadar
Porunca a treia: Adu‑ți aminte să sfințești ziua Domnului
Capitolul al doilea: „Să‑l iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți”
Porunca a patra: Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca să‑ți fie ție bine și să trăiești mult pe pământ
Porunca a cincia: Să nu ucizi
Porunca a șasea: Să nu faci fapte necurate
Porunca a șaptea: Să nu furi
Porunca a opta: Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău
Porunca a noua: Să nu poftești femeia aproapelui tău
Porunca a zecea: Să nu poftești casa aproapelui tău și nici un lucru ce este al lui""""""""""

http://www.vatican.va/archive/compen...um-ccc_ro.html
  #76  
Vechi 15.07.2010, 23:41:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Una este catehismul catolic, alta este Biblia catolică. Într-o carte de învățătură (sau catehism), Biserica prezintă poruncile în ce fel consideră că este optim pentru buna lor asimilare de către credincioși. Iar felul în care consideră că e optim este felul în care Sf Augustin le-a explicat și care a rămas în tradiția noastră catehetică. Dimpotrivă, în Biblie poruncile sunt prezentate exact așa cum le-a dat Domnul, potrivit Canonului Biblic, stabilit de Biserica Catolică în urmă cu multe secole.
Prin urmare, nu ați făcut proba verității, iar motivul pentru care v-am prins cu minciuna este foarte simplu: nu există nici o Biblie catolică în România, în afară de Biblia de la Blaj de la o mie șapte sute și ceva și nu cred că din aceea ați citit, fiind practic inutilizabilă și de negăsit. În rest, Vechiul Testament nu a fost niciodată tradus de Biserica Catolică din România (cu excepția Psaltirei). Catolicii de ambele rituri se bazează pe versiunile ortodoxe ale Bibliei. Altele nu au, deoarece nu se simte nevoia.

Minciuna are picioare scurte, domnule Poștașul. Altădată, când mai umblați cu cioara vopsită încercând să mai scorniți ceva împotriva Bisericii Catolice, este bine să fiți mai precaut. Pe lângă faptul că nu face bine la mântuire, minciuna ajunge cunoscută și, dacă de sufletul dv nu vă pasă, măcar reputația ar trebui să o luați în considerare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.07.2010 at 03:51:54.
  #77  
Vechi 17.07.2010, 08:52:24
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Una este catehismul catolic, alta este Biblia catolică.
Nici prin gand nu mi-a trecut ca, cele 10 Porunci Dumnezeiesti sunt redate intr-un fel in Biblia catolica si in cu totul alt fel in catehismul catolic (ajungandu-se chiar la desfiintarea unei porunci si modificarea intelesului alteia). De aici (si din superficialitatea mea) a reiesit acea confuzie intre redarea poruncilor in biblia catolica si redarea lor in catehismul catolic.

Eu stiam ca cele 10 Porunci din Biblie sunt aceleasi cu cele 10 Porunci din catehism (cum se intampla in ortodoxie).

Acum va intreb: ce este mai presus, Biblia catolica sau catehismul catolic? Pentru ca dau invatatura diferita.

Si, inca o intrebare (on topic): daca cineva primeste o carte cu catehismul catolic, ce trebuie sa faca, cu ea?


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe lângă faptul că nu face bine la mântuire, minciuna ajunge cunoscută și, dacă de sufletul dv nu vă pasă,
Se rezolva. Cumpar niste indulgente. Poate ma ajutati dvs. sa fac rost de vre-o cateva, sa-mi ajunga pentru mai multe pacate.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
măcar reputația ar trebui să o luați în considerare.
Considerati ca reputatia mea este facuta praf si lasati-o asa.
  #78  
Vechi 17.07.2010, 12:03:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Acum va intreb: ce este mai presus, Biblia catolica sau catehismul catolic? Pentru ca dau invatatura diferita.
Nu este clar ce înțelegeți mai exact prin "mai presus" ? Ca învățătură, catehismul este "mai presus" decât Biblia. Spre deosebire de sectanții descendenți ai călugărului apostat Luther, noi nu ne întemeiem învățătura pe un singur pilon, Biblia, ci pe patru: Biblia, Tradiția (=Predania), Magisterul Viu și Liturgica. Prin urmare, catehismul, având încorporată învățătură din toate cele patru izvoare, putem spune că este "mai presus".

Citat:

Si, inca o intrebare (on topic): daca cineva primeste o carte cu catehismul catolic, ce trebuie sa faca, cu ea?
Dacă este catolic, trebuie să o studieze, fiindcă studiul învățăturii de credință este obligație a oricărui membru al Bisericii. Dacă este acatolic, ateu sau infidel, poate să facă ce consideră, inclusiv să o ducă la maculatură. După părerea noastră, catehismul nu este idol, așa cum cred protestanții că este Biblia.

Citat:

Se rezolva. Cumpar niste indulgente. Poate ma ajutati dvs. sa fac rost de vre-o cateva, sa-mi ajunga pentru mai multe pacate.
Pe lângă faptul că nu se pot cumpăra, indulgențele nu vor folosi la nimic în cazul dv. Ele sunt pentru cei care s-au împăcat cu Dumnezeu și sunt pe drumul mântuirii, dar, din cauza persistenței efectelor temporale ale păcatelor lor, ar trebui să ajungă în purgatoriu.

Citat:
Considerati ca reputatia mea este facuta praf si lasati-o asa.
Da, minciuna are această urmare de a ne face praf reputația. Totuși, prin cercetarea și cultivarea sistematică a adevărului, prin evitarea practicării judecății temerare și a calomnierii prin zvon neverificat, orice reputație se poate reface. Omul se poate restaura, cu ajutorul lui Dumnezeu, din căderea dată de cele mai mari păcate. Pentru ce ar face minciuna excepție ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #79  
Vechi 17.07.2010, 17:30:16
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, minciuna are această urmare de a ne face praf reputația.
In acest caz, spre binele reputatiei dumneavoastra, lasati-va de minciuna!
Sau cel putin de minciuna spusa impotriva protestantilor:

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... nu este idol, așa cum cred protestanții că este Biblia.

Last edited by penticostalulmantuibil; 17.07.2010 at 18:49:33.
  #80  
Vechi 17.07.2010, 19:28:02
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Tu însă rămâi în cele ce ai învățat și de care ești încredințat, deoarece știi de la cine le-ai învățat,Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun."( II Timotei 3:14-17)

The Holy Bible este Cuvantul lui Dumnezeu.Mai presus de orice putere sau logica umana trecatoare si imperfecta.Cand o citesti incepe la Geneza 1:1 si se termina la Apocalipsa 22:21.Prima fraza este ,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul"iar ultima este ,,Harul Domnului Iisus Hristos, cu voi cu toți! Amin.".Acest fapt confirma caracterul ei atemporal si dumnezeiesc.Este Cuvantul Celui de Sus pt noi,pt sufletul si inima noastra.Nu are nevoie sa fie un idol pentru ca ea este Cuvant si acest fapt ii confera un caracter imuabil.Eu sunt unul dintre cei care nu ma despart de ea.Nu de coperti sau de pagini,cum cred unii oameni,ci de cele scrise acolo.Nu reusesc mereu sa respect cele scrise dar mereu,in momente grele sau de cumpana,am gasit sprijin,speranta si putere in ea.O citesc mereu pt ca asa mi-a spus mereu inima ca trebuie sa fac.

,,Curățindu-vă sufletele prin ascultarea de adevăr, spre nefățarnică iubire de frați, iubiți-vă unul pe altul, din toată inima, cu toată stăruința,Fiind născuți din nou nu din sămânță stricăcioasă, ci din nestricăcioasă, prin cuvântul lui Dumnezeu cel viu și care rămâne în veac.Pentru că tot trupul este ca iarba și toată slava lui ca floarea ierbii: uscatu-s-a iarba și floarea a căzut,Iar cuvântul Domnului rămâne în veac. Și acesta este cuvântul, care vi s-a binevestit.''
(I Petru 1:22-25)

Nu trebuie sa te pleci in fata ei ca obiect devalorizat si secat de esenta ci in fata Cuvantului lui Dumnezeu pt ca nici un om sau regula facuta de oameni nu va depasi sau va schimba niciodata cele scrise acolo si nimic uman nu este mai presus decat Cuvantul lui Dumnezeu.Pt mine este ceea mai importanta carte din istoria lumii,fara asemanare si fara egal.Te invata tot ce ai nevoie pt viata si sufletul tau.Daca chiar crezi in Cuvantul Celui de Sus atunci acele litere,in aparenta pe o foaie,iti intra in suflet si in viata.Din acel moment nimic nu te mai poate lovi pt ca loviturile sunt trecatoare pe cand Cuvantul lui Dumnezeu este etern si te invata sa nu-ti fie teama de trecatoarele greutati pe care le vei intalni.

,,Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."(Luca 21:33)

Sunt oameni pt care aceasta carte este mai importanta decat multe alte lucruri sau decat orice alt lucru.Nu paginile ei ci cele scrise acolo.Nu literele ci mesajul ei.Nu un idol de hartie ci un Cuvant spre sufletul nostru.Nu o regula umana trecatoare ci cele spuse de Cel de Sus pentru ca noi sa stim cum putem sa invingem Intunericul.

,,Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea."(Ioan 16:33)

Last edited by Scotianul; 17.07.2010 at 21:54:04.
Subiect închis

Tags
doamne ajuta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 30.10.2010 00:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 02:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06