Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.12.2010, 18:31:16
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o veste trista si nu stiu unde s-o pun. Am ales acest loc fiindca este cel mai delicat pe care-l am la indemana.

La inceputul postului, Dumnezeu a vrut sa ajung la Manastirea Brancoveanu de la Sambata de Sus impreuna cu sotia fratelui meu care ne este si nasa de cununie si care locuieste in Brasov. Astazi m-a sunat fratele si m-a anuntat ca este in coma de trei zile. De 10 ani se lupta cu un cancer si care in ultimul timp s-a complicat. Vineri tocmai se externase si parea ca e ceva mai bine, dar in aceeasi noapte, lucrurile s-au complicat.

Pentru cei care inteleg ce inseamna o rugaciune pentru sufletul unui strain, m-as bucura daca a-ti pomeni-o alaturi de ceilalti. O cheama Aurelia.
Va multumesc si Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti!

Mai jos, o fotografie cu ea si baietii mei, facuta inainte de inceperea postului la Sambata de Sus.
Attached Images
File Type: jpg Cu nasha Reli.jpg (26,5 KB, 50 views)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.12.2010, 19:59:45
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Am o veste trista si nu stiu unde s-o pun. Am ales acest loc fiindca este cel mai delicat pe care-l am la indemana.

La inceputul postului, Dumnezeu a vrut sa ajung la Manastirea Brancoveanu de la Sambata de Sus impreuna cu sotia fratelui meu care ne este si nasa de cununie si care locuieste in Brasov. Astazi m-a sunat fratele si m-a anuntat ca este in coma de trei zile. De 10 ani se lupta cu un cancer si care in ultimul timp s-a complicat. Vineri tocmai se externase si parea ca e ceva mai bine, dar in aceeasi noapte, lucrurile s-au complicat.

Pentru cei care inteleg ce inseamna o rugaciune pentru sufletul unui strain, m-as bucura daca a-ti pomeni-o alaturi de ceilalti. O cheama Aurelia.
Va multumesc si Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti!

Mai jos, o fotografie cu ea si baietii mei, facuta inainte de inceperea postului la Sambata de Sus.
Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru Care ne-ai invatat a ne ruga unii pentru altii ca asa vom implini legea Ta si vom fi vrednici de mila Ta, cauta cu indurare si usureaza suferinta roabei Tale, Aurelia care se afla in patul durerii.Asa cum, odinioara la scaldatoarea Vitezda ai vindecat cu puterea Ta pe slabanogul ce zacea in boala de 38 de ani,Cel ce pe sluga sutasului si pe fiica cananeencei, numai cu cuvantul, pentru credinta lor, i-ai vindecat, Insusi intrutot milostivule Stapane, insufla-i si roabei Tale, Aurelia, aceeasi putere de credinta.Iarta-i ei, Bunule Doamne, pacatele ca nu se simte vrednica sa ridice ochii catre Tine sa cerseasca indurarea Ta.Primeste, Doamne, rugaciunea celor dragi ai roabei Tale si o intareste pe ea ca Tu esti doctorul sufletelor ale trupurilor tuturor, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam, impreuna si celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si Bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.12.2010, 21:29:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Am o veste trista si nu stiu unde s-o pun. Am ales acest loc fiindca este cel mai delicat pe care-l am la indemana.

La inceputul postului, Dumnezeu a vrut sa ajung la Manastirea Brancoveanu de la Sambata de Sus impreuna cu sotia fratelui meu care ne este si nasa de cununie si care locuieste in Brasov. Astazi m-a sunat fratele si m-a anuntat ca este in coma de trei zile. De 10 ani se lupta cu un cancer si care in ultimul timp s-a complicat. Vineri tocmai se externase si parea ca e ceva mai bine, dar in aceeasi noapte, lucrurile s-au complicat.

Pentru cei care inteleg ce inseamna o rugaciune pentru sufletul unui strain, m-as bucura daca a-ti pomeni-o alaturi de ceilalti. O cheama Aurelia.
Va multumesc si Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti!

Mai jos, o fotografie cu ea si baietii mei, facuta inainte de inceperea postului la Sambata de Sus.
Imi pare rau , sa aud vesti din astea , Culai , mai ales ca si eu am trecut prin astfel de incercari , dar am invins ca de fiecare data cu ajutorul lui Dumnezeu , dar alte si alte incercari vin si toate sunt spre folosul nostru , chiar daca pe moment simtim complet altceva ! O voi pomeni pe Aurelia in rugaciunile de seara ( noapte ) ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.12.2010, 21:45:14
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pentru cei care inteleg ce inseamna o rugaciune pentru sufletul unui strain, m-as bucura daca a-ti pomeni-o alaturi de ceilalti. O cheama Aurelia.
Frate dragă , trebuie sa ne rugăm unii pentru alții , mai ales când e mare nevoie.
Părintele Porfirie zicea undeva că "Doamne Iisuse Hristoase miluiește-ne pe noi păcătoșii !" e tot una cu "Doamne Iisuse Hristoase miluiește-mă pe mine păcătosul !" , că toți suntem ai Unului și Aceluiași Dumnezeu.
Dumnezeu să-i ajute Aureliei !
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.12.2010, 22:14:55
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

As vrea sa va spun si eu in cateva randuri puterea rugaciunii si in special a rugaciunii colective.am cerut ajutorul prietenilor mei si aici pe acest forum dar si pe altul.
Trebuie sa incep a povestii ca pe 30 noiembrie de Sf Andrei am ajuns cu tata la spitalul Militar ptr ca se simtea rau de ceva timp.Fusese internat la spitalul CFR din Ploiesti dar starea lui de altera pe zi ce trecea.In fine,Dumnezeu a randuit sa ajung cu el de Sf Andrei.Cand am ajuns la un doctor pe care il cunosteam si a avut amabilitatea sa il primesca trebuie sa ma credeti ca l-au bagat direct in sala de stabilizare UPU apoi in terapie intensiva.Doctora de la urgente imi spunea ca starea lui este f f grava,avea o valore a ptasiului de 8 si maxim trebia 4 ceea ce putea duce in orice moment la un atac de cord.Avea un diabet f mare si pe fondul diabetului si o boala renala grava cu uree si creatinina f marite la valori care necesita dializa.Verdictul medicului de urgenta a fost f rezervat.La un moment dat a iesit si mi-a spus sa ma duc in prima biserica,sa ma rog si sa aprind lumanari la vii.Nu m-au lasat sa fc un pas in terapie intensiva nici macar nu mi-au spus ca as fi avut dreptul la orele de vizita seara intre orele 6 si 7.Dar nu mai conteaza,m-am suit in masina si in drum spre Ploiesti m-am oprit la Manastirea Ghighiu,la icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului si am ramas acolo mult timp.Nu pot sa va spun ca nu am dormit o secunda,parca asteptam sa sune telefonul de la spital sa imi spuna ca a murit.Am venit acasa si am cerut ajutor in rugaciune prietenilor.A fost in stare critica 4 zile,apoi l-au mutat pe sectie iar de Sf Nicolae l-am adus acasa.Toate analizele la iesire erau in limitele normale iar dupa 3 sedinte cu terapeutul tata merge.Merge mai greu,insotit,cu cadru,dar MERGE.Ptr mine a fost o MINUNE dumnezeiasca ca nu a murit in ziua aceia si puterea rugaciunii colective mi-a intarit si mai mult credinta.Doamne Ajuta! si le multumesc tuturor de pe acest forum care au fost alaturi de mine si de tatal meu Constantin.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.12.2010, 22:24:03
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mai stiu ce sa spun, pentru ca mi-au dat lacrimile! Va multumesc din suflet si Dumnezeu sa faca fiecaruia parte insutit!
Practic nu ne mai asteptam la minuni, dar macar sa fie intampinata de cine trebuie!
Eu ii pomenesc pe amandoi de mult timp(fiindu-mi si nasi de cununie) peste tot in pomelnicele date, inclusiv vinerile la sf. Maslu. Pentru noi a fost o persoana deosebita, iar graiul ei dulce-ardelenesc, domol si shugubat, dadea intotdeauna o atmosfera relaxata de pace si buna-voire.
La ultima vizita ne spunea ca abia asteapta sa iasa la pensie in primavara si sa se dedice nepotelelor. Se pare ca Dumnezeu avea alte planuri.

Aici o alta fotografie de familie, ceva mai veche.
Attached Images
File Type: jpg DSC00015.jpg (43,5 KB, 37 views)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.12.2010, 23:34:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Plasturele din reteta de mai jos face adevarate minuni. Trebuie regim fara carne, sucuri de legume preparate in casa.

400g ceara de albine, 300g polen, 50g propolis solid, 50 g rasina, 2 linguri de ulei. Se fierb toate ingredientele la baie marina pana se face o pasta. Se pune mai intai pe o folie si, dupa ce se mai raceste putin se aplica pe corp. Avand in vedere ca se transpira abundent, se iau minerale, in special calciu. Se tine de seara pana dimineata. A doua zi se sterge bine si se desprinde de pe folie si se pune din nou in vas ul in care a fost preparat pentru a se refolosi in seara urmatoare. Se poate folosi de 9 ori.

Un alt remediu ar fi argila, pana face rost de toate ingredientele de mai sus. Atat extern sub forma de cataplasme cat si intern.

Anumite tratamente administrate bolnavilor de cancer sunt de-a dreptul nocive. Luati legatura cu un medic naturist.

Dumnezeu s-o miluiasca pe Aurelia si pe noi toti.

Last edited by antoniap; 13.12.2010 at 23:37:32.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.12.2010, 20:15:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu mai stiu ce sa spun, pentru ca mi-au dat lacrimile! Va multumesc din suflet si Dumnezeu sa faca fiecaruia parte insutit!
Practic nu ne mai asteptam la minuni, dar macar sa fie intampinata de cine trebuie!
Eu ii pomenesc pe amandoi de mult timp(fiindu-mi si nasi de cununie) peste tot in pomelnicele date, inclusiv vinerile la sf. Maslu. Pentru noi a fost o persoana deosebita, iar graiul ei dulce-ardelenesc, domol si shugubat, dadea intotdeauna o atmosfera relaxata de pace si buna-voire.
La ultima vizita ne spunea ca abia asteapta sa iasa la pensie in primavara si sa se dedice nepotelelor. Se pare ca Dumnezeu avea alte planuri.

Aici o alta fotografie de familie, ceva mai veche.
Cum se mai simte Aurelia , Culai frate ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.12.2010, 23:32:54
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum se mai simte Aurelia , Culai frate ?
Aseara pe la ora la care scriu acest mesaj (23.20) s-a stins, dupa o coma totala de 5 zile. Initial urma sa fie inmormantata maine, dar din anumite motive s-a primit incuviintarea de a fi inmormantata luni la 13.30, in Brasov. Dimineata la prima ora, voi pleca cu toata familia si ne vom intoarce marti.
Dumnezeu s-o odihneasca si multimesc tuturor celor care s-au rugat pentru sufletul ei. Fusese spovedita cu doua zile inainte de a cadea si primise sfanta impartasanie. Desi se impartasea frecvent, ultima dintre ele supunea ca a fost cu totul deosebita si a simtit ca se petrece ceva deosebit. A stiut ca "pleaca", dar a preferat sa nu spuna nimanui, nimic.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.12.2010, 00:20:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Aseara pe la ora la care scriu acest mesaj (23.20) s-a stins, dupa o coma totala de 5 zile. Initial urma sa fie inmormantata maine, dar din anumite motive s-a primit incuviintarea de a fi inmormantata luni la 13.30, in Brasov. Dimineata la prima ora, voi pleca cu toata familia si ne vom intoarce marti.
Dumnezeu s-o odihneasca si multimesc tuturor celor care s-au rugat pentru sufletul ei. Fusese spovedita cu doua zile inainte de a cadea si primise sfanta impartasanie. Desi se impartasea frecvent, ultima dintre ele supunea ca a fost cu totul deosebita si a simtit ca se petrece ceva deosebit. A stiut ca "pleaca", dar a preferat sa nu spuna nimanui, nimic.
Dumnezeu să o odihnească în lumea celor drepți ! Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
O zi obișnuită din viața unui creștin! I.Calin Intrebari utilizatori 0 21.08.2010 19:56:07
Semnificatia unui cantec The_Fallen Generalitati 14 01.04.2010 00:32:29
Dimineata unui inceput... viviana Generalitati 7 14.11.2007 11:39:42