Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 17.12.2010, 20:32:51
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tocmai de aceea, ca "este greu de priceput" sa nu aibe nimeni pretentia sa "credem fara sa pricepem", iar cei care doar mimeaza ca le stiu pe toate si "au priceput" ...DIN PARTI ...sa-si tina parerile pentru ei, si sa nu le vire altora pe git cu "fierul inrosit".

Pe pamint se sufera pentru ca ASA ESTE PE PAMINT nu pentru ca platim pentru nu stiu ce trasaturi de caracter, ca suntem rai :))))) asta-i hilar!

Hitler si alti nemernici ar fi trebuit sa se zvircoleasca de durere in timpul vietii lui daca aceasta "regula" ar fi fost REALA...dar de une OHAAAAAA!..ei au trait ca-n sinul lui Avraam SI PE PAMINT! si MAI MULT DE ATIT, Hitler a fost ferit de Dumnezeu in nenumarate ori, inca din tinerete de accidente mortale care s-au intimplat la citiva metrii de el, accidente rutiere, obuze care au explodat linga el, incercari de asasinare, boli...etc
Intr-adevar, putem observa ca Dumnezeu rasare soarele peste cei buni si peste cei rai... "Dreptatea" lui Dumnezeu consta in aceea ca le este tuturor la fel de bun si de iubitor si imparte darurile sale in mod egal. De accea Sfantul Isaac Sirul ne sfatuieste sa nu-l numim pe Dumnezeu "drept", ci bun si milostiv, pentru ca fata de noi isi manifesta iubirea si mila sa.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 17.12.2010, 20:42:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am o nelamurire. Cred in Dumnezeu insa nu pot intelege de ce Isus este fiul lui Dumnezeu. De ce a fost nevoie ca Dumnezeu sa-si sacrifice fiul, de ce a facut-o in anul X si nu cu 5, 10, 1000 de ani mai tarziu/mai devreme. De ce Dumnezeu are (a avut) un fiu si nu doi sau mai multi fii/fiice. In fine, sunt un om care gandeste logic, rational, care crede ca exista un Dumnezeu insa nu este de acord cu reguli si dogme impuse. As dori o argumentatie cat se poate de pertinenta.
Probabil că și-a ales un anumit moment ca să vină, dar mă abțin să interpretez asta. Oricum, ca răspuns la întrebarea de ce nu mai devreme sau mai târziu pot să-ți zic că tot trebuia să vină odată și odată și oricând ar fi venit existau 5, 10, 1000 de ani mai devreme sau târziu.

Pentru neascultarea lui Adam era nevoie de ascultarea desăvârșită a unui om pentru a ridica omenirea din păcat, pentru a obține iertarea divină. Însă niciun om nu era în stare de asta, fiindcă se întunecase chipul lui Dumnezeu în om. Atunci Iisus a luat corp uman și a spălat păcatele omenirii El fiind desăvârșit. Aceasta-i explicația din manualul de religie (cls. a XI-a).

M-am mai gândit și la faptul că unii oameni ar fi putut zice că de ce Dumnezeu stă la căldurică și noi îndurăm tot greul. Dar acum nu pot s-o zică. El ne este exemplu desăvârșit pentru cum să facem față necazurilor.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 17.12.2010, 21:04:32
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Samânța de muștar

Credința este precum sămânța de muștar ... Dacă o ai și te ții de ea crește mai mare și mai mare , în raport cu râvna .
Dacă nu o ai , chiar dacă zici că gândești (fie și rațional) , de fapt te înșeli sau , mai bine zis , te lași înșelat.

Acum , de ce un ortodox ar întreba (nedumerit !?) , de Sfânta Treime , de persoanele Sfintei Treimi , de legătura dintre ele , de ce așa și de ce nu așa ...?

Pentru că : fie nu este catehizat , dar nici nu merge la biserica și în consecință vorbește aiurea și își face păcate pentru neștiința lui ; fie este ÎNȘELAT :ADICĂ eretic înșelat sau înșelat de o altă credință ( presupun cazul de față ) .

Prin urmare frați ortodocși nu-i mai băgați în seamă că ăștia nu vor decât să semene neghină. Vor să vină la dreapta credință, îi primim cu drag .
Dar nu pe forum se fac catehizările ci la BISERICĂ !
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote
  #164  
Vechi 17.12.2010, 21:17:41
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
Dar nu pe forum se fac catehizările ci la BISERICĂ !
Sunt complet de acord cu tine, ÎNSĂ de ce Biserica face catehizările așa cum le face sau nu le face ??!?
Reply With Quote
  #165  
Vechi 17.12.2010, 21:28:52
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
de ce Biserica face catehizările așa cum le face sau nu le face ??!?
Dacă vii la Biserică ,participi la Sf. Liturghie, ai un duhovnic și mai citești și un catehism (măcar de curiozitate!!!), găsești răspuns la aproape toate problemele morale și dogmatice.

Și mai ales dacă ai un duhovnic bun , vei fi catehizat mai bine decât ai crede.

Știu că prin anii '80 mergeam pe la BCS și îmi ascundeau cărțile rezervate cu o zi înainte. Așa că de-aia zic , trebuie să vrei tu mai întâi...

Doamne ajută !
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.12.2010, 23:47:28
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

wassabi,
Interesant, dar intrebarea asta are inceputul odata cu Adam si Eva. Traiesti cu impresia ca Dumnezeu nu stia din timp ce se va intampla cu acel smochin? Putea sa previna, nu crezi? Dar nu a facut-o, i-a lasat libertatea omului sa aleaga. Si caderea din Rai, dupa cum ne explica Sfantul Cosma Etolianul nu ar fi avut loc daca si-ar fi recunoscut greseala. Adam intrebat daca nu cumva a mancat din smochin a zis "Da, Doamne am mancat, dar nu sunt eu de vina, ci femeia pe care mi-ai dat-o, aceea m-a amagit si am mancat". La fel a raspuns si Eva, ca a amagit-o sarpele. Nu au zis "Am gresit, Dumnezeul meu, am pacatuit Facatorul meu." Acuzand-o pe femeie, il invinovateste insusi pe Dumnezeu pentru ca a facut-o.
Prin Adam si Eva a intrat pacatul in lume, iar plata pentru pacat a fost moartea. Moartea Domnului nostru pe cruce a insemnat eliberarea din pacat prin credinta.

„Căci așa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Unul-Născut L-a dat, pentru ca tot cel ce crede într-Însul să nu piară, ci să aibă viață veșnică” (Ioan 3: 16). Adică: Atât de mult a iubit Dumnezeu lumea oamenilor, care trăia în păcat, încât L-a dat morții pe unicul Său Fiu, pentru a nu se pierde tot omul cu moartea cea veșnică, ci aceia care cred într-Însul să aibă viață veșnică. Este atât de înalt acest adevăr, frații mei, pe care îl descriem așa simplu. Este cu desăvârșire imposibil ca mintea noastră săracă să înțeleagă în toată înălțimea și adâncimea această realitate dumnezeiască. Cum vom înțelege după adevăr ca pe o stare firească înălțimea crucii? Cum este posibil să-și imagineze de unul singur omul cel mic cum că tronul și slava Fiului și Cuvântului lui Dumnezeu este crucea, care din acea clipă se preface din unealtă de necinste în unealtă de mântuire și în armă nebiruită împotriva diavolului!

Da. Cel care se afla în cer și a coborât pe pământ, „Chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, Cel mai Întâi-Născut decât toată zidirea” (Coloseni 1:15), Cel în care „locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii” (Coloseni 2:9), a fost profețit cu veacuri întregi înainte de a se urca pe lemnul Crucii pentru a ne mântui pe noi care fusesem otrăviți cu otrava păcatului.

Cât de clar este și în acest punct cuvântul lui Dumnezeu și cât de multe ne arată teologia Bisericii și istoria autentică, dincolo de fantasme și rătăciri… „Și după cum Moise a înălțat șarpele în pustie, așa trebuie să fie înălțat Fiul Omului” (Ioan 3:14). Adică: După cum Moise a înălțat șarpele de aramă în pustie, așa trebuie să fie înălțat Fiul Omului, așa încât cel care crede într-Însul să nu se piardă, ci să trăiască veșnic. " (Arhim. Ioil Konstantaros: Cuvânt la Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci)

Ei au stat in iad si s-au chinuit cinci mii cinci sute de ani pentru pacat. Pana la venirea Lui Mesia portile Raiului au fost inchise pentru toti, si pentru cei drepti. Dar Domnul s-a milostivit de neamul omenesc si pentru a ne scoate din mainile diavolului s-a rastignit pentru noi. Daca nu s-ar fi rastignit pentru pacatele nostre, noi toti in iad ne-am duce, pentru ca Raiul ar fi ramas inchis in continuare.

Daca Dumnezeu nu ne-ar fi iubit, ne-ar fi sters de mult de pe fata pamantului, si e logic ca poate sa faca orice vrea din moment ce e atotputernic, dar nu vrea moartea pacatosilor ci intoarcerea la credinta.

Tot ce se intampla pe acest pamant si dincolo de el se intampla cu VOIA LUI DUMNEZEU. Noua ne-a dat maini ca sa facem semnul Crucii cu credinta curata si cu evlavie si nu sa luam un cutit si sa ne injunghiem fratele. Ne-a dat picioare sa mergem pe calea cea buna, nu sa mergem si sa facem rau. Dar cand se intampla, fie una, fie alta, se intampla cu voia lui Dumnezeu, El le stie pe toate.

Cand Domnul nostru Iisus Hristos s-a botezat in raul Iordon nu a facut-o pentru ca avea vreun pacat ci ca sa ne arate noua, ticalosii si pacatosii, ce inseamna Sfantul Botez.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 17.12.2010, 23:52:33
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

andreicozia : ""LUMEA A DEVENIT CHIAR CU MUUULT MAI TURBATA SI SINGEROASA DUPA RASTIGNIRE DECIT INAINTE!!!"


Jertfa pe cruce a fost rascumpararea din iad. Noi decidem cum sa fim acum, nu ni s-a impus nimic. Si de ce a venit izbavirea prin cruce, nu stiu ce sa zic, nu am citit legat de acest subiect, dar stiu sigur ca mintea noastra e prea ingusta pentru a intelege deciziile lui Dumnezeu, dar candva...ne vom lamuri.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 17.12.2010, 23:56:27
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

[quote=andreicozia; Pe pamint se sufera pentru ca ASA ESTE PE PAMINT nu pentru ca platim pentru nu stiu ce trasaturi de caracter, ca suntem rai :))))) asta-i hilar!

Hitler si alti nemernici ar fi trebuit sa se zvircoleasca de durere in timpul vietii lui daca aceasta "regula" ar fi fost REALA...dar de une OHAAAAAA!..ei au trait ca-n sinul lui Avraam SI PE PAMINT! si MAI MULT DE ATIT, Hitler a fost ferit de Dumnezeu in nenumarate ori, inca din tinerete de accidente mortale care s-au intimplat la citiva metrii de el, accidente rutiere, obuze care au explodat linga el, incercari de asasinare, boli...etc[/QUOTE]

Tocmai ce-ti explicam...nu pricepi tu si nici noi caile lui Dumnezeu. Dar ca raspuns, citeste te rog, istorisirea cu bolnavul care suferea de paralizie si a avut de ales intre 1 an pe pamant cu aceasta boala sau 3 ore in iad. Si sa vezi ce a iesit. Daca nu ai de unde sa o citesti am sa ti-o scriu.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #169  
Vechi 18.12.2010, 00:06:11
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De aici mai apare si alta dilema centrala a crestinismului.

Cum poate un ditamai DUMNEZEU cu puteri nelimitate sa moara de mina unor mizerabili muritori de rind care in marea ecuatie universala nu valoreaza nici cit doua parale chioare.

Noi niste nemernici, mici piperniciti, ca vai de capul nostru reusim sa rastignim un colos Universal.

Pe asta nici in ruptul capului nu o sa avem cum sa o pricepem.

Dumnezeu ride si se amuza de situatia noastra penibila si patetica:)))) Cum ar putea El sa se lase NU NUMAI PRINS, dar si BATJOCORIT, TORTURAT, BICIUIT de niste terchea berchea, izmene pe calatori, niste ametiti cu chef de razbunare?

Este de neconceput!

In nici o alta religie, Dumnezeu nu A AVUT CUM SA FIE NICI MACAR ATINS DE VRE-UN MURITOR PAFARIST MIZERABIL, ca sa nu mai vorbim omorit de acestia.
De acord cu ce a zis Dobrin, am incercat sa urmaresc postarile tale, dar ridici niste ipoteze, de tot plansul. Mi se pare deplasat sa folosesti constructia "ditamai Dumnezeu", eu personal o vad ca o deradere.
Dar El de bunavoie s-a rastignit si a indurat toata batjocura, pentru noi. Nu inteleg de ce esti asa inchis la minte si nu intelegi cand e mai mult decat evident. E greu cu tine.
Nu vad de ce conteaza ce zic celelalte religii, ca mare parte din acele religii o denigreaza pe Maica Domnului. Dar asta nu inseamna ca e asa cum zic ei, referitor la "In nici o alta religie, Dumnezeu nu A AVUT CUM SA FIE NICI MACAR ATINS DE VRE-UN MURITOR PAFARIST MIZERABIL"
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #170  
Vechi 18.12.2010, 10:29:30
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
tu vorbesti, Belphegor? cred ca putin iti pasa tie cum se scrie Iisus, cu unul sau doi "i" . Pe tine nu te intereseaza decat formatiile tale de heavy-metal, sa urli si sa dai cu capu de perete.
Doar ca te-am contrazis in topicul ala nu inseamna ca scopul vietii mele e heavy metalul,tu gandesti inainte de a scrie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 14:03:42
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31