Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2011, 03:43:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Unde este locul celor de mai jos:

1. sa nu judece pe altii
2. sa faca milostenie
3. sa se roage pt altii, nu pt el
4. sa nu se manie
5. alte invataturi biblice

sau milostenia si ne-judecarea aproapelui nu intra pt har?
Iar noi cine suntem?
Noi suntem amaritii adunati in jurul lui Hristos cind predica si facea minuni....si care ne ghidam in nestiinta noastra NUMAI dupa minuni. Asa intelegem noi daca cineva are har sau nu. Altfel mergem mai departe in cautarea celui care-l are pe Dumnezeu...pina l-om gasi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.03.2011, 09:24:42
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri!

Banuiesc ca aveam in minte o intimplare intre doi prieteni foarte buni, intr-o zi unul nu a mai raspuns la intrebarile celuilalt subit, fara motiv, fara o cearta, fara un temei.

Amindoi erau buni crestini, ffiecare dupa puterea lui: posturi , rugaciuni etc.

Intrebarea era, oare cit de crestina a fost fapta celui ce a decis subit sa rupa o relatie, asa fara motiv? O fii crestineste sau nu?

Raspunsurile de aici, unele mai subtile, altele mai la subiect, in special multumiri d-lui Cozia, lamuresc putin problema.

Banuiesc , insa ca e mai mult o latura morala, dar si crstineasca tot odata. Trebuie sa ai curaj sa spui omului de ce ai hotarat sa intrerupi o relatie, daca in primul rand ai moral ridicat si mai ales o sanatoasa invatatura crestineasca, nu lasi omul sa-si framante mintea si sufletul incercand sa descopere unde a gresit?!

In al doilea rand , banuiesc ca atunci cind urmezi pildele Mantuitorului, nu faci o asemenea fapta, incerci sa discuti problema, deoarece doar atunci tu urmezi acele pilde.

Si da, ca sa raspund la o afirmatie aici, facuta de Melissa, uneori oamenii nu continua o relatie fara un motiv anume, deci se intimpla uneori in viata sa ai astfel de situatii, altfel ajungi sa te intrebi exact ceea ce m-am intrebat eu: care o fii motivul? e crestineste sau nu?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.03.2011, 09:43:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Intrebarea era, oare cit de crestina a fost fapta celui ce a decis subit sa rupa o relatie, asa fara motiv? O fii crestineste sau nu?
Relațiile de prietenie nu se bazează pe principii religioase sau morale ci pe confortul pe care îl oferă sprijinul celuilalt.

În momentul când pentru una din părți relația nu mai oferă confort, ea renunță la relația respectivă. Dragoste cu sila nu se poate, nici prietenie din simțul datoriei.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.03.2011, 09:53:16
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri!

Banuiesc ca aveam in minte o intimplare intre doi prieteni foarte buni, intr-o zi unul nu a mai raspuns la intrebarile celuilalt subit, fara motiv, fara o cearta, fara un temei.

Amindoi erau buni crestini, ffiecare dupa puterea lui: posturi , rugaciuni etc.

Intrebarea era, oare cit de crestina a fost fapta celui ce a decis subit sa rupa o relatie, asa fara motiv? O fii crestineste sau nu?

Raspunsurile de aici, unele mai subtile, altele mai la subiect, in special multumiri d-lui Cozia, lamuresc putin problema.

Banuiesc , insa ca e mai mult o latura morala, dar si crstineasca tot odata. Trebuie sa ai curaj sa spui omului de ce ai hotarat sa intrerupi o relatie, daca in primul rand ai moral ridicat si mai ales o sanatoasa invatatura crestineasca, nu lasi omul sa-si framante mintea si sufletul incercand sa descopere unde a gresit?!

In al doilea rand , banuiesc ca atunci cind urmezi pildele Mantuitorului, nu faci o asemenea fapta, incerci sa discuti problema, deoarece doar atunci tu urmezi acele pilde.

Si da, ca sa raspund la o afirmatie aici, facuta de Melissa, uneori oamenii nu continua o relatie fara un motiv anume, deci se intimpla uneori in viata sa ai astfel de situatii, altfel ajungi sa te intrebi exact ceea ce m-am intrebat eu: care o fii motivul? e crestineste sau nu?
Draga patinina34, bine ai revenit pe forum. Iti spun acum, ca luat de valul intrebarii, am uitat sa-ti dau binete. Eu am sesizat "directia" intrebarii tale si de aceea am dat un raspuns mai umoristic. Stiam ca intrebarea ta bate inspre falsii crestini si in aceeasi directie a batut si raspunsul meu. Numai ca m-am inclus si pe mine printre ei. Si nu din falsa smerenie ci pentru ca eu cred ca suntem putini cei adevarati. Dar nu asta e o problema, problema e sa constientizezi acest lucru si sa incerci tot timpul sa te corectezi. Adica sa fii pe drumul cel bun, chiar daca stadiul in care te afli la un moment dat nu-ti da dreptul sa te numesti crestin autentic. Toti avem scaderi, toti avem greseli, toti avem pacate, important e sa ni le recunoastem, sa ni le asumam si pe cat posibil sa incercam sa devenim mai buni. Deci problema cu prietenul sau prietenii care nu-ti mai raspund la mesaje e la ei, nu la tine, dar pastreaza speranta ca se vor schimba, acorda tu aceasta sansa din generozitate si atunci poate se vor schimba si ei. Sa nu-i judecam pripit daca n-am primit si raspunsul lor, cine stie ce motive au, poate gresite, poate greu de descalcit, impresii false dar poate au si un sambure de adevar, o vorba nepotrivita, un gest interpretat gresit etc, etc. Cand noi luam si greseala lor asupra noastra facem fapta lui Hristos si ne numim atunci crestini.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.03.2011, 12:00:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

În primul rând, te salut Nina și mă bucur că putem vorbi din nou.

În al doilea rând, cred că faci o confuzie involuntară între două cuvinte aproximativ paronime: - moralul ca stare de spirit, dispoziție emoțională etc. sub raport psihologic, cum găsim bunăoară în expresia a ridica moralul (cuiva)
- morala care știm cu toții ce înseamnă, viață virtuoasă legată de principii ferme, stabile și (de regulă) pozitive etc.

Cred că te referi mai degrabă la al doilea cuvânt.
Dar știu unde bați și cred că am o posibilă explicație. Atunci când prietenia se bazează pe admirație, complimente, poate și un pic de competiție (valabil mai ales pentru femei), capriciile se manifestă la un moment dat și pun în criză relația. Un om căruia i-ai arătat în dese rânduri prețuire, el nefiind suficient de matur să se ridice la nivelul ei, începe să se comporte ca un copil: se supără din nimicuri. În general, pentru a conserva cu succes o relație de prietenie, ar trebui să renunțăm la așteptările proiective, altfel spus să nu așteptăm ca prietenul(a) să comporte cum vrem noi și să-l lăsăm să se manifeste cum crede și cum poate.
Prietenia e o formă foarte interesantă de cunoaștere de sine, mai ales când vorbim de creștini. Uneori atitudinea față de un prieten pe care-l iubim, ne dezvăluie trăsături de caracter care mai suportă îmbunătățiri. Creștinul de obicei vorbește mult despre tot felul de lucruri frumoase pe care le cunoaște numai mental, ca informație, și nu ca experiență de viață.
Poate aveți ocazia acum să vă cercetați mai bine analizând cu atenție care e distanța între ce vreți să fiți și ce sunteți cu adevărat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.03.2011, 18:05:33
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu se poate masura?

Pai atunci cum se fac ierahiile?
Gradele credintei?
Ierarhii? Grade de credinta? Scuze, dar CE si CINE suntem noi ca sa judecam ce si cata credinta are ALTUL? Sa cautam mai intai la ce si cat si mai ales cum suntem noi....dupa aceea restul...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.03.2011, 07:03:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Stiam ca intrebarea ta bate inspre falsii crestini si in aceeasi directie a batut si raspunsul meu. Numai ca m-am inclus si pe mine printre ei. Si nu din falsa smerenie ci pentru ca eu cred ca suntem putini cei adevarati.
aici ai fost foarte tare ! "suntem putini cei adevarati".
primul tau raspuns mi-a placut mai mult, desi nu era prea clar ce masuram, fiziceste vorbind.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.03.2011, 07:04:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
NIMENI nu ignora fara motiv.
Da, intotdeauna intrebarile incuietoare au raspunsuri simple. :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.03.2011, 10:31:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Da, intotdeauna intrebarile incuietoare au raspunsuri simple. :)
Da Mirela draga, desi Patinina insista ca nu-i asa.
Am sa explic : exista multe situatii cand cineva ne ignora si noi nu stim de ce si credem ca e fara motiv.Dar e fals.Nimeni nu ignora FARA MOTIV.
Poate cuiva nu i-a placut cum am stranutat si a decis sa ma ignore si punct.In viziunea mea acea persoana e de neinteles si ma ignora fara motiv.Dar EXISTA un motiv,acela ca am deranjat cu stranutul meu, chiar daca eu nu stiu ca exista acest motiv si aparent sunt ignorata degeaba.
Acum oare intelegi Paninina, ce am vrut sa spun?:-)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.03.2011, 10:56:28
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
aici ai fost foarte tare ! "suntem putini cei adevarati".
primul tau raspuns mi-a placut mai mult, desi nu era prea clar ce masuram, fiziceste vorbind.
Da, eu sustin acest lucru pentru ca cei adevarati nu sunt cei care citeaza des, cei care bat mii de matanii sau isi numara rugaciunile la kilogram, ci aceia care se pun cu tot sufletul in slujba aproapelui. Si aici stam rau, trebuie sa recunosti. Eu ma simt si ma exclud din categoria celor adevarati caci n-am ajuns inca la masura aceea de-a ma pune in slujba aproapelui, dar macar stiu directia si ma tarasc de-a busilea intr-acolo. Si inca ceva, crestinul adevarat ia si sarcina aproapelui, nu i-o pune in spinare si pe-a sa.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 20:23:18
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57