Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2012, 14:22:07
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit un raspuns de la voi pentru sufletul meu

Bine v-am gasit....nici nu stiu cum sa incep....ma simt atat de singura deznadajduita si fara putere,mintea mea este foarte ravasita si parca nu mai sunt eu,,nu mai gandesc limpede,,incerc de ceva vreme sa gasesc un Sfant drag mie care sa ma ajute si sa ma asculte dar nu in ultimul rand sa ma linisteasca,,,sunt asa din cauza ca imi e frica sa nu imi recidiveze cancerul care l-am avut acum 4 ani..am citit si acatistul Sf Nectarie care ma ajutat f mult dar acum pur si simplu nu mai ma pot ruga catre el,,nu mai ma trage inima,,nu stiu ce sa fac,,nu sunt hotarata cui sa ma rog,stau si ma framant mereu si parca nu stiu ce vreau,,,,,m-am rugat si Sf Parascheva,Sf Nicolae si Sf Stelian dar dupa ce citesc de cateva ori acatistul lor abandonez si nu stiu ce caut..ce sa fac?ma simt asa de rau si imi e frica sa nu se supere Sfintii pe mine ca ma rog cand unuia cand altuia,,va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva sfaturi...MULTUMESC

Last edited by patricia2006; 19.05.2012 at 14:45:13.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2012, 15:13:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
ma simt asa de rau si imi e frica sa nu se supere Sfintii pe mine ca ma rog cand unuia cand altuia,
Nicio grijă, asta în niciun caz nu se poate întâmpla: sfinții nu sunt așa de invidioși cum suntem noi. Dimpotrivă, cei care au avut viziunea unor sfinți, uneori au relatat că un sfânt la care se rugaseră i-a îndrumat către alt sfânt, care are "competență pe problemă" ca să zic așa.

Rugați-vă sfinților tămăduitori, precum arhanghelul Rafael, care l-a vindecat de orbire pe Tobias. Sau Sf Pantelimon, care era doctor și a vindecat mii de oameni, în chip supranatural, încă din timpul vieții sale în trup. Sau sfinților doctori Cosma și Damian. Nu uitați nici de Sf Luca Evanghelistul. Dar noi cel mai des îl uităm pe sfântul care ne este cel mai apropiat: îngerul nostru gardian.

Deasupra tuturor îngerilor și sfinților stă Sf Fecioară. Se spune că ea este supărată pe noi dacă nu o rugăm nimic, când ea ne poate ajuta atât de mult.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2012, 15:18:27
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nicio grijă, asta în niciun caz nu se poate întâmpla: sfinții nu sunt așa de invidioși cum suntem noi. Dimpotrivă, cei care au avut viziunea unor sfinți, uneori au relatat că un sfânt la care se rugaseră i-a îndrumat către alt sfânt, care are "competență pe problemă" ca să zic așa.

Rugați-vă sfinților tămăduitori, precum arhanghelul Rafael, care l-a vindecat de orbire pe Tobias. Sau Sf Pantelimon, care era doctor și a vindecat mii de oameni, în chip supranatural, încă din timpul vieții sale în trup. Sau sfinților doctori Cosma și Damian. Nu uitați nici de Sf Luca Evanghelistul. Dar noi cel mai des îl uităm pe sfântul care ne este cel mai apropiat: îngerul nostru gardian.

Deasupra tuturor îngerilor și sfinților stă Sf Fecioară. Se spune că ea este supărată pe noi dacă nu o rugăm nimic, când ea ne poate ajuta atât de mult.
multumesc frumos mihnea pentru raspuns.ai dreptate in tot ceea ce spui................multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2012, 17:55:39
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Rugati-va lui Dumnezeu! O sa ma rog si eu pentru dumneavoastra! Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2012, 19:01:38
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

la cate vizualizari sunt...am primit prea putine sfaturi.multumesc celor care au raspuns......
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2012, 19:20:02
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
la cate vizualizari sunt...am primit prea putine sfaturi.multumesc celor care au raspuns......
Cu duhovnicul ai incercat sa stai de vorba? Daca nu, eu zic sa treci pe la el si sa faci ce iti spune el.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2012, 20:06:17
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit sfat !

v-as sfatui sa nu va mai faceti atatea ganduri negre in legatura cu boala dvs. !
In cea mai mare parte bolile noastre provin, in mare parte si din stilul de viata prost pe care ne incapatanam sa-l ducem,si din faptul ca punem prea multe la inima si ne stresam din orice !!!
Cel mai bun medicament importiva bolii e uneori ,sa nu o bagi in seama, avand oarecum curajul de a nu-ti fi frica nici de moarte !!!

Atunci organismul prinde putere asupra bolii si va lucra in ajutorul nostru !

Daca suntem incontinuu suparati, speriati si stresati de gandul bolii nu facem decat sa ne stresam organismul !

Um bun remediu pentru boala este miscarea in aer liber si putin efort fizic, atata cat poate fiecare !!!
Asta reconforteaza si psihicul si organismul omului
!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2012, 09:32:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Bine v-am gasit....nici nu stiu cum sa incep....ma simt atat de singura deznadajduita si fara putere,mintea mea este foarte ravasita si parca nu mai sunt eu,,nu mai gandesc limpede,,incerc de ceva vreme sa gasesc un Sfant drag mie care sa ma ajute si sa ma asculte dar nu in ultimul rand sa ma linisteasca,,,sunt asa din cauza ca imi e frica sa nu imi recidiveze cancerul care l-am avut acum 4 ani..am citit si acatistul Sf Nectarie care ma ajutat f mult dar acum pur si simplu nu mai ma pot ruga catre el,,nu mai ma trage inima,,nu stiu ce sa fac,,nu sunt hotarata cui sa ma rog,stau si ma framant mereu si parca nu stiu ce vreau,,,,,m-am rugat si Sf Parascheva,Sf Nicolae si Sf Stelian dar dupa ce citesc de cateva ori acatistul lor abandonez si nu stiu ce caut..ce sa fac?ma simt asa de rau si imi e frica sa nu se supere Sfintii pe mine ca ma rog cand unuia cand altuia,,va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva sfaturi...MULTUMESC
Draga Patricia,poate ca fuga de temerile tale nu este chiar o solutie,poate ti-ar fi mai benefic sa vorbesti cu cineva sau sa scrii despre ce simti.
Spui ca au trecut patru ani,insa traiesti inca cu aceasta teama.Ce anume o hraneste?Ce se intampla in viata ta de ea persista?Ce semnificatie dai tu bolii,dar mortii si cum se leaga acestea de ceea ce tu continui sa simti,dar de ceea ce traiesti in viata ta?Care este factorul declansator din prezent al acestei angoase de moarte?Daca vei sta putin sa urmaresti,il vei descoperi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2012, 09:41:30
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

pai......am o fetita de 6 ani si imi doresc din suflet sa o vad mare..apoi sunt prea tanata la 24 de ani ca sa mor.imi pare rau de ceea ce las in urma...nu am parte nici de intelegere in familie si imi doresc din inima sa fac si eu cununia religioasa dar sotul meu nu vrea........toate acestea ma fac sa ma gandesc ca ar putea sa imi recidiveze cancerul........imi doresc sa am un sfant aproape de sufletul meu care sa imi fie aproape si sa simt ca ma ajuta..dar nu stiu care ar fi fel mai potrivit........imi doresc din inima sa ma ajute sa gasesc rezolvare la toate problemele mele,,,,
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2012, 10:03:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
pai......am o fetita de 6 ani si imi doresc din suflet sa o vad mare..apoi sunt prea tanata la 24 de ani ca sa mor.imi pare rau de ceea ce las in urma...nu am parte nici de intelegere in familie si imi doresc din inima sa fac si eu cununia religioasa dar sotul meu nu vrea........toate acestea ma fac sa ma gandesc ca ar putea sa imi recidiveze cancerul........imi doresc sa am un sfant aproape de sufletul meu care sa imi fie aproape si sa simt ca ma ajuta..dar nu stiu care ar fi fel mai potrivit........imi doresc din inima sa ma ajute sa gasesc rezolvare la toate problemele mele,,,,
Sa-ti traiasca si sa va bucurati impreuna multi anisori! :) Sunt sigura ca ea este o puternica motivatie pentru tine si asa este si normal.
Lipsa intelegerii si a suportului familial se refera doar la partea de cununie religoasa sau si la alte aspecte?Acele aspecte se leaga in vreun fel de starile tale de anxietate?
Totusi,din ceea ce tu scrii,eu nu am sesizat ca ai avea o certitudine ca boala va recidiva,singura parte certa din acest context fiind teama ta ca s-ar putea sa se intample asa.
Cand apar aceste ganduri?In ce momente?Ce le declanseaza?Ele sunt doar un efect al unei cauze mai profunde,pe care daca o cauti o vei gasi.
Ce sa spun,sunt multe lucruri de investigat pentru a-ti da seama ce se petrece cu tine.
De exemplu,sa incerci sa mergi putin pe firul timpului si sa incerci sa vezi ce se petrecea cu tine si in viata ta inainte de declansarea cancerului acum patru ani: ce emotii negative traiai atunci si cate dintre ele se regasesc in prezent?Ce le genera?Ce semnificatie ai dat tu bolii?De ce crezi ca ea a aparut in existenta ta?
Chiar si localizarea fizica a acestei boli in trup ofera indicii despre cauza ei.
Eu am mai stat de vorba cu persoane care au suferit sau se aflau chiar in faza terminala de cancer si ce am putut observa la ele,a fost prezenta unor emotii extrem de distructive si reprimate ani de-a randul,indreptate impotriva propriei persoane: devalorizare, sentimente de autoculpabilizare profunda,furie reprimata multi ani canalizata ulterior impotriva propriei persoane,sentimentul de a merita sa fi pedepsit,boala ca pedeapsa etc.Acum eu nu pot sti ce se intampla in cazul tau,insa ti-am dat niste exemple ca sa iti faci o idee.
Pentru ca, odata identificat comportamentul autodistructiv inconstient,poti intelege mai bine ceea ce ti se intampla si pot incepe sa il urmaresti cum se manifesta si cum poti lucra,mai ales, cu el.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 20.05.2012 at 10:08:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
Pentru sufletul unui sinucigas! mariusv90 Intrebari utilizatori 7 03.02.2012 15:03:09
Raspuns la non-raspuns! alecsandru Generalitati 1 05.05.2011 23:19:01
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Un loc pentru sufletul tau dumitruortodox Stiri, actualitati, anunturi 2 10.12.2008 23:48:36