Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2012, 14:38:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele?

Eu totusi nu inteleg produsele de post.
Intr-o postare de pe alt fir cineva spune ca de ex. cascavalul de post (nici nu stiam ca exista asa ceva) nu este de fapt de post pentru ca are in continut cazeina.
La fel cu produse care au anumite substante din lapte, sau alte produse care de fapt nu se stie de ce sunt sau nu sunt de post.

Poate totusi ne lamureste cineva. Mai ales daca sta scris undeva in scripturi.
Nelamturirea mea este cum au fost definite produsele de post:
a. sa nu fie de la vreun animal (componenta, sau produs de animal)
b. care contin substante care sunt de origine animala initial
c. sau produse care au anumite efecte in organism si cum afirma unii te impiedica sa te rogi
d. anumite produse definite undeva intr-o lista in scripturi

Deci:
a. aici intra carne, lapte, oua si produse cu asa ceva, peste, fructe de mare, icre...
Dar: mierea? Este totusi produsa de albina, cu substante din corpul ei prelucreaza polenul
Este problema cu protejarea animalului?
b. aici intra de ex. cascavalul care are cazeina, sau un produs cu componente de lapte (lapte praf, lactoza, etc.)
Care este problema aici? Animalul sau substanta in sine?
c. unii spun ca anumite produse te imbuiba si nu mai poti sa te rogi, sau iti dau nu stiu ce reactii in organism. Aici as pune eu carnurile. Dar lactate si oua nu te imbuiba. Si cand esti cat de cat satul, te poti ruga mai bine, pentru ca nu te mai gandesti la mancare.
d. exista asa ceva?

Altii spun ca post este atunci cand te retii tu de la anumite produse (indiferent care) pe care altfel le consumi cu placere.
Altii spun ca post este atunci cand mananci f.putin si ceva care nu-ti place, ca si placerea este pacat. Si chiar si painea mancata cu placere si mai multa nu este post.
Referitor la pct. c eu as pune aici si paine, cartofi si alte vegetale care tot sunt satioase si te imbie mai degraba la lenevie decat la rugaciune.

Asa ca va rog sa ne lamuriti.
Ce anume este de post si te ajuta sa te rogi, ca sunt toate foarte contradictorii si personale.
De ce mierea este de post si casacavalul ala cu cazeina nu, vinul si uleiul nu sunt de post si alte neclaritati.

La fel este neclar de ce nu sunt bune produsele pe care scrie ca au fost fabricate in instalatii unde pot fi urme de lapte, oua etc.
Adica asta conteaza pana la urma? Cum concret? Substanta in sine, sau animalul sau ideea?

Si daca cineva trebuie sa ia un medicament extras din animal ce face? Inseamna ca nu mai posteste din cauza unei substante?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 28.09.2012 at 14:47:18.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2012, 20:10:51
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Atunci cand a fost inventat postul (mai demult, clar) nu cred ca oamenii isi puneau astfel de probleme deoarece cazeina o gaseai doar in lapte (pe care nu il consumai), monoglutamatul de sodiu era ingerat doar odata cu carnea (desi nu stiau ca se cheama asa), nu existau E-uri sau alti aditivi, iar inainte de post femeile spalau foarte bine si chiar opareau toate vasele astfel incat nu exista riscul ca existe "urme" de produse animale.

Pe atunci postul alimentar insemna sa mananci fructe si legume - iar parerea mea personala este ca si acum ar trebui sa fie la fel. A consuma tot felul de inlocuitori (chiftelute, crenwursti, hamburgeri "de post") - in afara de cazul in care ii prepari tu acasa din legume - nu face decat sa iti afecteze sanatatea din cauza ca au tot felul de aditivi (citeste eticheta). Din punctul meu de vedere, in post ar trebui sa fie evitate si toate substantele ne-naturale, care ne afecteaza ficatul.

Asa cum specifica cineva intr-un alt post, eu cred ca Dumnezeu a intentionat sa fim vegetarien (vezi Geneza). Din cauza caderii in pacat, acum avem nevoie si de produse de origine animala, produse care insa au si foarte multe efecte nocive: cresterea colesterolului, boli de inima, se pare ca dau si dependenta. In afara de faptul ca postul ajuta la curatirea trupului, renuntarea presupune intoarcerea (partiala) la starea initiala a omului, asa cum l-a intentionat Dumnezeu si asa cum (cred eu) va fi in Rai. Avand in vedere ca nici Adam si Eva in Eden, nici credinciosi care vor fi mantuiti nu au avut/vor avea "inlocuitori" de produse animale ("gust de gaina/vita", "aroma de bacon", etc.), cred ca in post ar trebui sa consumam fructe si legume crude si gatite.

Referitor la brana de post: ea exista si se cheama tofu. Este un produs care seamana la consistenta cu branza, insa este facut din soia (leguma). Mie nu prea imi place gustul (nu seamana cu branza). Singurl tofu pe care mai il mananc din cand in cand este cel cu ardei de la Inedit (e facut din soia nemodificata genetic si nu contine cazeina - contine totusi un coagulant chimic).

Pe de-alta parte, la evrei si musulmani postul presupune retinerea completa de la mancare pe timpul zile, aceasta fiind permisa doar dupa apusul soarelul si inainte de rasarit. Cel putin la nivel teoretic, pe timpul zilei (cat soarele e pe cer), omul ar trebui sa fie mai putin preocupat de mancare si sa isi petreaca mai mult timp cu gandul la voia Domnului. Cred ca si la noi postul presupune, sau ar trebui sa presupuna, mai multa rugaciune si meditatie la propriile pacate - meditatie care sa conduca la rezolutia de a nu le mai face - incercarea de a fi mai buni cu cei din jur, de a-i ierta (din toata inima si neconditionat) pe cei care ne-au gresit si de a ne cere, la randul nostru iertare, sincer, celor carora le-am gresit si ... mai ales lui Dumnezeu.

Cred ca daca intelegem adevaratul rost al postului, ne va fi foarte simplu sa alegem mancarea, mai ales ca acum poti alege: spanac congelat, mazare, fasole, sote de morcovi, conopida, brocolli, ghiveci, pilaf cu ciuperci, varza cu paste, etc. - in timp ce bunicile noastre trebuiau sa se multumeasca cu legumele de sezon, autohtone, neavand congelator sau, de exemplu, brocolli. Dimineata se poate consuma musli cu lapte de soia (recomand cel de la Inedit, cu vanilie, in sticla - pentru ca nu are E-uri, este din soia nemodificata genetic si e mai ieftin decat celelalte) si un fruct proaspat, iar seara o salata greceasca, dar fara branza (eventual cu tofu) cu paine integrala (care e mai satioasa decat cea alba) sau o supa/ ciorba de legume, deasemenea cu paine. Ca si gustare: un pumn de nuci, alune, arahide, fistic, migdale sau alte oleaginoase - al caror uleiuri sunt foarte sanatoase pentru inima si creier.

Daca iti petreci postul gandidu-te prea mult la ce vei manca si la cat de pofta ti-e de o bucata de sorici, cand vei mai avea timp de petrecut in rugaciune, de meditatie la voia lui Dumnezeu? Daca iti petreci timpul gandidu-te la mancare - asta denota egoism (= cum sa imi satisfac poftele MELE), pe cand postul presupune exersarea renuntarii la "eu" (iertarea aproapelui, smerenia proprie,etc.).

Posturile au menirea sa ne reaminteasca de faptul ca suntem crestini si ca principala noastra dorinta este mantuirea, ca Il iubim pe Dumnezeu cu toata fiinta noastra si pe aproapele ca pe noi insine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2012, 21:28:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Si eu am o intrebare la care nu am primit decit raspunsuri nastrusnice .
Dar totusi o pun , stiu ca exista buni cunoascatori de .... ceva (reguli, regulamente, conventii, arbitraje) si probabil mi se va raspunde :

deci : nu inteleg de ce mierea este de post , chiar daca provine de la animal (sau insecta , ce o fi ea ...), fructele de mare sunt de post iar fumatul tutunului ... sau a matasei de porumb , nici ca incape vorba, desi sunt vegetale !

Care-i raspunsul, cum trebuie procedat; cind sa mestecam caloriile , cind sa le bem sau cind sa le fumam ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.09.2012 at 21:53:06.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2012, 21:47:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Mierea este de post pentru ca vine de la un animal nevertrebrat.
Animalele nevertebrate nu intra in categoria animalelor dpdv al postului.
Putem manca de altefl si gandaci, baianjeni si alte dihanii de acest fel in post.
Pofta buna!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2012, 22:07:06
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mierea este de post pentru ca vine de la un animal nevertrebrat.
Animalele nevertebrate nu intra in categoria animalelor dpdv al postului.
Putem manca de altefl si gandaci, baianjeni si alte dihanii de acest fel in post.
Pofta buna!
Eu mananc in mod curent insecte si "fructe de mare". Odata, am ras o ramura intreaga de mar, plina cu paduchi-testosi-ai-marului: dulci si crocanti. Altadata am halit termite si greieri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2012, 22:11:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mierea este de post pentru ca vine de la un animal nevertrebrat.
Animalele nevertebrate nu intra in categoria animalelor dpdv al postului.
Putem manca de altefl si gandaci, baianjeni si alte dihanii de acest fel in post.
Pofta buna!
Vedeti, am intrat in incurcatura . Asa imi trebuie daca nu stau la locul meu !
Eu stiam , desi nu sunt sigur si tocmai de aceea am cerut consulting, ca este vorba de felul de singe pe care il au sau nu aceste animalute si nu de faptul ca ar fi sau nu vertebrate . Ma rog .
Dar cu porumbul si tutunul cum ramine ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2012, 22:15:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar cu porumbul si tutunul cum ramine ?
Buna intrebare ! Acum , ca nu s-a prea facut porumbul , ramane doar tutunul . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2012, 22:23:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In post nu ai voie nici alcool,chiar daca e de provenienta animala.

Totusi,va puneti prea multe intrebari si va rataciti in amanunte. In fond nu in asta consta postul. Unii tin regim si atat,nu post. E insa o diferenta.

EDIT: tutunul (fumatul) e un viciu! Vedeti vreo compatibilitate cu rugaciunea si apropierea de Dumnezeu?? Bine ca nu va puneti intrebarea daca marijuana e de post sau nu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2012, 22:31:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
In post nu ai voie nici alcool,chiar daca e de provenienta animala.

Totusi,va puneti prea multe intrebari si va rataciti in amanunte. In fond nu in asta consta postul. Unii tin regim si atat,nu post. E insa o diferenta.

EDIT: tutunul (fumatul) e un viciu! Vedeti vreo compatibilitate cu rugaciunea si apropierea de Dumnezeu?? Bine ca nu va puneti intrebarea daca marijuana e de post sau nu!
Dar mincatul sanatos poate fi viciu ? Poate fi o capcana , ca si fumatul ?
Dar bautul de 15 ani de Mirinda sau de apa plata , cite 4 litrii pe zi , poate fi viciu ?

Chiar spunea Sophia ca cu burta plina poti scapa lesne de obsesia mincatului, a rosului in stomac de foame, si atunci te poti ruga mai bine , ai spor mai mare deoarece esti mai liber de nevoile trupului si mintea poate zburda mai bine ?

Asta cum mai este ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2012, 22:33:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Eu mananc in mod curent insecte si "fructe de mare". Odata, am ras o ramura intreaga de mar, plina cu paduchi-testosi-ai-marului: dulci si crocanti. Altadata am halit termite si greieri.
Buna treaba , dar nu esti singurul care are astfel de pasiuni culinare . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de igiena Florin-Ionut Postul 104 24.05.2021 11:40:11
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02
Omul cel mai feroce animal de pe Terra elenavioletacocos Generalitati 74 03.12.2009 15:16:48