Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2006, 07:23:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Vina iarna. Incepe frigul. Gripa, tuse, raceala, febra... Lucruri neplacute cu care ne intalnim aproape an de an...
Medicamentele sunt scumpe, dau dependenta si, cel mai adesea, au reactii adverse. Pe plan mondial se inregistreaza o intoarcere a omenirii spre medicina naturista. Pentru ca produsele naturiste: plante, cereale, uleiuri, fructe, legume, radacini, frunze etc. sunt mai ieftine, nu dau reactii adverse ori dependenta si pot fi consumate ca atare sau preparate, dar tot in casa.
Sa ne impartasim din experienta propie, sa ne facem cunoscute leacurile care ne-au ajutat intr-o anumita situatie, sa ne ajutam cu sfaturi unii pe altii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2006, 07:55:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pentru a-i asigura organismului un plus de rezistenta in anotimpul rece, consumati mult usturoi. Cea mai simpla metoda, care nu creaza nici disconfort: unul, doi catei de usturoi, taiati in felii si bauti dimineata cu apa, ca pastilele. Sunt recomandati trei catei de usturoi pe zi.
Pe langa mineralele pe care le contine, in compozitia usturoiului intra si un antibiotic, care nu are reactii adverse.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2006, 00:13:56
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Catina alba este foarte buna pentru intarirea sistemului imunitar.Deasemenea mierea de salcam amestecata cu lamaie este buna pentru raceala
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2006, 16:45:31
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Pentru a-i asigura organismului un plus de rezistenta in anotimpul rece, consumati mult usturoi. Cea mai simpla metoda, care nu creaza nici disconfort: unul, doi catei de usturoi, taiati in felii si bauti dimineata cu apa, ca pastilele. Sunt recomandati trei catei de usturoi pe zi.
Pe langa mineralele pe care le contine, in compozitia usturoiului intra si un antibiotic, care nu are reactii adverse.
nu creaza disconfort pt mine, dar cred ca colegii de birou s ar sufoca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2006, 16:51:04
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pai, daca judecai, iti dadeai seama ca usturoiul taiat felii si baut cu apa, nu miroase ca cel facut mujdei. Eu asa iau zilnic si lucrez intre sute de copii si o cancelarie de colegi. Si, crede-ma ca si colegii mei sunt sensibili. Dar nici unul nu a fugit, pana acum, de mine...

Si inca ceva, un secret, doar pentru tine: cu cat mananci mai mult usturoi, cu atat il indepartezi pe diavol de tine. Ce zici? Tine?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2006, 17:43:18
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:rolleyes:Daca diavolul s-ar alunga cu usturoi am avea un neam de sfinti,caci romanii mananca mult usturoi(mai ales cu friptura si cu vin)Din pacate sau din fericire nu este asa.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2006, 18:29:49
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pai, o idee aruncata aiurea, la cei care nu judeca, prinde imediat si poate reusesc sa fac un bine cuiva.
Stii cum se rade la noi, in Moldova? In Moldova romaneasca, vreau sa spun? Sa nu intelegeti, Doamne fereste, altceva? Exact cum descrie Ion Creanga in "Amintirile"... sale, adica homeric. Asa rad si eu... Numai ca de multe ori ma intreb, dupa ce rad bine, unde s-a risipit istetimea, inteligenta, bunul simt al romanilor nostri?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2006, 22:39:22
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu il astept pe "Stimatul sovidiu " sa ne dea rezeta potrivita pentru toata iarna ,nu pe bucati . Sper sa ma auda ! O fi facind ore suplimentare sau o fi avind probleme cu "vintul si armata romana "
Numai bine !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.11.2006, 15:19:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...n-ar fi rau sa ne spuna cate ceva despre medicina naturista si "antiecumenism",ca am vazut ca se pricepe la scriiiiiiissssssss.Personal va dau un sfat,daca aveti rani sau bube pe corp cu tendinta de a se infecta,sau pur si simplu nu scapati de ele,apelati pe la manastirile de maici de la munte.Acestea prepara un unguient natural din rasina de brad si nu mai stiu ce,care se numeste IR,sau iruri cum le spun ele.Este foarte bun!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.11.2006, 16:36:21
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Cateva randuri cu ganduri:

- usturoiul (cum a spus si silverstar) si ceapa sunt adevarate medicamente pentru organism;
- avocado, pentru cei care au posibilitatea sa-l procure este un excelent unt vegetal, cu omega 3 si tot felul de vitamine. Se mananca numai cel copt bine si se pune in feliute pe paine cu putina sare sau lamaie. Eu il mai amestec si cu usturoi si il fac ca o crema care o mananc pe paine. Se mai poate pune si in salata verde sau in alte salate;
- uleiul de rapita este foarte bun pt a echilibra necesarul de omega 6 si de omega 3. In alimentatia normala, avem f mult omega 6, gasit si in uleiul de floarea soarelui. Uleiul de rapita contine f mult omega 3. Doua linguri de ulei pe zi asigura necesarul. Eu il pun in salate, nu m-as incumeta sa-l beau "gol". Omega 3 se mai gaseste si in somn si in sardine, dar in cantitate mai mica, asa ca trebuie sa mananci pana "ti se apleaca";
- ca unguent, eu nu folosesc nimic pt fata, decat dupa ce merg la piscina si mi se usuca tenul. In rest, daca am vreodata vreo rana (nu sunt chiar as la bucatarie si ma mai tai) folosesc unguent de galbenele;
- legumele la vapori isi pastreaza gustul si vitaminele. Cele in conserva isi pierd vitaminele. DAca nu le avem proaspete, le putem pune la congelator. La vapori nu inseamna fierbere in apa, ci efectiv pregatire in vapori. Exista aparate. Daca nu, se poate pune putina apa pe fundul vasului in care se gateste si capac ca sa se faca in vapori;
- vitaminele la legume si fructe se afla imediat sub coaja, deci e bine sa nu se curete de coaja;
- in alimentatia romaneasca se gateste f mult cu sosuri si prajiri in uleiuri. Se pare sa uleiul ajuns la o anumita temperatura devine toxic. Eu am redus la maxim sistemul asta de gatire...si mi-e f bine. Slava Domnului! Legat de ce se mananca prin Romania, evitati la maxim produsele de patiserie, care nu sunt bune deloc pt sanatate si care conduc si la cresterea greutatii, evitati meniurile de tip fast food, gogosile si cartofii prajiti;
- pestele e un aliment care are acelasi numar de proteine ca si carnea; chiar are cu o treime mai mult decat carnea de porc, si este f sanatos. E bien sa se inlocuiasca carnea cat mai mult cu preparate din peste;
- in Occident incepe sa se duca o politica de minim 5 fructe si legume pe zi. Mi se pare f bine, mai ales ca s-a ajuns la decizia asta dupa ce s-a vazut cati copii sufera de obezitate;
- painea buna pt tranzitul intestinal este cea cu tarate, neagra sau completa sau diferite cereale in ea. De asemenea, pt tranzitul intestinal este f bine sa se manance fructe uscate (prune, caise, mere, ananas, etc), miere cu ceai, mere si legume;
- tot pt tranzitul intestinal si pt hidratarea organismului, trebuie bauti minim 1,5 - 2 litri de apa. Eu personal mai inlocuiesc si cu ceai (ceaiul alb se pare ca e f antioxidant, deci conduce la neimbatranirea celulelor...basmul cu tinerete fara batranete si viata fara de moarte...). Ceaiul il beau cu putina miere sau fara nimic. Am citit ca pt femeile insarcinate, cauza starii de rau de dimineata se datoreaza lipsei de hidratare din timpul noptii...incercati si spuneti-ne daca e asa;
- pt prevenirea cancerului, brocoli e f bun. Eu il fac la vapori, cateodata amestecat cu mazare si fasole si putina sare. E excelent;
- pentru cei care vor sa faca o cura de revigorarea generala, spirulina si uleiul de catina sunt f bune. Cum spirulina e o planta acvatica, pt cei care pot sa manance fructe de mare (scoici, calamari, creveti, etc), nu ezitati! Sunt excelente. I-am dus bunicii mele odata niste creveti si cand ma duc in curte peste cateva minute, ii vad la catel. Chair si catelul se uita lung. Bunica: "Daca nici catelul nu mananca, cum imi dai mie sa mananc niste viremi!" Asa ca fiti precauti si nu le gatiti pt musafiri. Eu am luat astfel de "tzepe" si m-am vazut improvizand pe loc ceva...
- iarna o cura de struguri e f buna. Ca si o cura de salata de sfecla rosie (taiata in cubulete si cu niste otet de mere si miere) sau de salata de morcovi cu telina (date prin razatoare si amestecate cu niste otet de mere si miere si ulei de rapita).

Haideti ca va las...ca mi s-a facut foame. Ma duc sa pun in practica ceva din tot ce-am scris. V-as invita la masa, dar nu stiu daca se merita sa faceti atata drum pt niste nimicuri...

Sa nu uitam ca un suflet sanatos are nevoie si de un trup sanatos.

Va imbratisez pe toti, mai bine zis pe toate, ca vad ca numai femeile scriu pe aici,
Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29