Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 29.12.2011, 22:56:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, noi nu avem cum să știm cu certitudine dacă pe fața Preasfântului Trup s-a pus întâi marama și apoi s-a făcut înfășurarea în giulgiu, sau s-a procedat invers. Ceea ce știm cu absolută certitudine este ceea ce scrie în Biblie. Iar acolo, scrie că, la îmbălsămarea lui Isus s-au folosit 100 de litri de smirnă. O cantitate enormă, închipuiți-vă 10 canistre aliniate. Nu știu dacă Institutul Medico-Legal dispune de asmenea stoc. Or, smirna are o consistență puțin uleioasă, pricipalele ei componente sunt oleo-eteri, ca la esențele de parfum. Marama este din pânză subțire, giulgiul din pânză mai groasă (ca un batic față de un cearșaf). Deci, chiar și dacă s-a aplicat mai întâî marama, gândesc eu, probabil că hectolitrul de smirnă a penetrat pânza subțire a maramei și a imprimat giulgiul.
sincer, mi-e lene sa caut acum ... da-mi te rog sursa de unde ai luat hectolitrul de smirna.

din cate stiu , smirna este solida si nu are cum sa fie masurata in litrii ...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 29.12.2011, 23:08:23
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, noi nu avem cum să știm cu certitudine dacă pe fața Preasfântului Trup s-a pus întâi marama și apoi s-a făcut înfășurarea în giulgiu, sau s-a procedat invers. Ceea ce știm cu absolută certitudine este ceea ce scrie în Biblie. Iar acolo, scrie că, la îmbălsămarea lui Isus s-au folosit 100 de litri de smirnă. O cantitate enormă, închipuiți-vă 10 canistre aliniate. Nu știu dacă Institutul Medico-Legal dispune de asmenea stoc. Or, smirna are o consistență puțin uleioasă, pricipalele ei componente sunt oleo-eteri, ca la esențele de parfum. Marama este din pânză subțire, giulgiul din pânză mai groasă (ca un batic față de un cearșaf). Deci, chiar și dacă s-a aplicat mai întâî marama, gândesc eu, probabil că hectolitrul de smirnă a penetrat pânza subțire a maramei și a imprimat giulgiul.

La urma urmei, noi aici ne străduim să dăm o explicație naturală unui fenomen care, dacă este real, în mod evident este supranatural.
Litra ca unitate de capacitate a acelor vremi reprezenta 327 ml.
Si daca inca nu sunteti convins: La imbalsamare, a fost data jos sau nu acea coroana de spini vatamatoare de pe capul lui Iisus?
Aplicand cunostiintele stiintifice, marimea si dispunerea spinilor coroanei prezente pe acea pictura ar fi permis aparitia unor astfel de detalii ale parului si capului???. La oleo-eterici adaugati smirna care contine si rasini (care lasa urme). Poate existau pe vremuri Ariel sau eu stiu ce alti detergenti care scot 99 de pete ca sa fie prezentat curat acest giulgiu.
In plus, este scris de giulgiuri nu de un giulgiu.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 29.12.2011, 23:42:19
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Cred ca Nicodim si Iosif, declarati ca ucenici intru ascuns ai Lui Iisus, au avut atata omenie si dumnezeire sa indeparteze acea coroana de spini, batjocoritoare, de pe capul Lui.
Chiar daca nu au facut-o ei cu siguranta ca Femeile care au stat langa crucea Lui au dat jos acea coroana.

Last edited by user11; 30.12.2011 at 00:15:42.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 29.12.2011, 23:48:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de user11 Vezi mesajul
Litra ca unitate de capacitate a acelor vremi reprezenta 327 ml.
Si daca inca nu sunteti convins: La imbalsamare, a fost data jos sau nu acea coroana de spini vatamatoare de pe capul lui Iisus?
Aplicand cunostiintele stiintifice, marimea si dispunerea spinilor coroanei prezente pe acea pictura ar fi permis aparitia unor astfel de detalii ale parului si capului???. La oleo-eterici adaugati smirna care contine si rasini (care lasa urme). Poate existau pe vremuri Ariel sau eu stiu ce alti detergenti care scot 99 de pete ca sa fie prezentat curat acest giulgiu.
In plus, este scris de giulgiuri nu de un giulgiu.
o remarca inteligenta. Felicitari! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 29.12.2011, 23:49:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de user11 Vezi mesajul
Cred ca Nicodim si Iosif, declarati ca ucenici intru ascuns ai Lui Iisus, au avut atata omenie si dumnezeire sa indeparteze acea coroana de spini, batjocoritoare, de pe capul Lui.
Chiar daca nu ar fi facut-o ei cu siguranta ca Femeile care au stat langa crucea Lui au dat jos acea coroana.
inclusiv Maica Domnului. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 30.12.2011, 00:13:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de user11 Vezi mesajul
Litra ca unitate de capacitate a acelor vremi reprezenta 327 ml.
Si daca inca nu sunteti convins: La imbalsamare, a fost data jos sau nu acea coroana de spini vatamatoare de pe capul lui Iisus?
Aplicand cunostiintele stiintifice, marimea si dispunerea spinilor coroanei prezente pe acea pictura ar fi permis aparitia unor astfel de detalii ale parului si capului???. La oleo-eterici adaugati smirna care contine si rasini (care lasa urme). Poate existau pe vremuri Ariel sau eu stiu ce alti detergenti care scot 99 de pete ca sa fie prezentat curat acest giulgiu.
In plus, este scris de giulgiuri nu de un giulgiu.
Chiar și dacă am considera un litru (o litră ?) ca fiind 327 ml, cantitatea de balsam folosit este foarte mare.
În rest, nu îmi este clar ce vreți să spuneți în restul mesajului. Formulați teză.
Ceea ce văd eu din imaginile de aici nu par a fi spini, ci imagini de răni: http://www.shroud.com/shrdface.htm
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #137  
Vechi 30.12.2011, 00:29:10
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar și dacă am considera un litru (o litră ?) ca fiind 327 ml, cantitatea de balsam folosit este foarte mare.
În rest, nu îmi este clar ce vreți să spuneți în restul mesajului. Formulați teză.
Ceea ce văd eu din imaginile de aici nu par a fi spini, ci imagini de răni: http://www.shroud.com/shrdface.htm
Citez din Lumea Catolica, http://lumea.catholica.ro/2010/05/de...ea-giulgiului/
...
"În privința spinilor, Danin presupune că aparțin plantelor Ziziphus spina-christi și Rhamnus lycioides, care sunt “indicatori istorici importanți”. Ambele sunt considerate printre plantele “cele mai sălbatice” în Israel, și spinii celei de-a doua au fost “folosite de agricultorii arabi ca lame pentru plug”. Imaginile funiei pe Giulgiu arată că aceasta era făcută din fibre vegetale conform unei metode antice folosite timp de mii de ani la Ierusalim. Se consideră că această funie a fost aceea cu care Omul de pe Giulgiu a fost legat pe cruce. Sindonologia, adică studiul asupra Giulgiului, l-a fascinat mereu din punct de vedere botanic pe Danin, care afirmă că nu este deloc interesat de o eventuală semnificație religioasă a giulgiului."
...
Reply With Quote
  #138  
Vechi 30.12.2011, 00:43:25
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar și dacă am considera un litru (o litră ?) ca fiind 327 ml, cantitatea de balsam folosit este foarte mare.
În rest, nu îmi este clar ce vreți să spuneți în restul mesajului. Formulați teză.
Ceea ce văd eu din imaginile de aici nu par a fi spini, ci imagini de răni: http://www.shroud.com/shrdface.htm
Explicatia unitatii de masura Litra este luata din varianta catolica a Evangheliei Lui Ioan.
In varianta ortodoxa se spune de IN19:40 "...L-au infasurat in GIULGIU cu miresme de aloe si mir" iar, culmea, in cea catolica de "...L-au infasurat in GIULGIURI, cu uleiuri aromatice.."
Reply With Quote
  #139  
Vechi 30.12.2011, 01:07:29
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Daca e sa iau pe variante giulgiul de la Torino este Ortodox pentru ca este mentionat la singular, insa termenul miresme da o interpretare mai vasta a combinatiei de aloe cu smirna.
Daca este sa fie Catolic nu se potriveste cu termenul GIULGIURI.

Nu degeaba scris este in Vechiul Testament sa nu ne inchinam la diverse chipuri.
Iisus a venit ca sa intareasca credinta noastra in Dumnezeu prin El, Cel Inviat, si nu prin inchinari idolesti.
Ucenicii au crezut Lui pentru ca Iisus nu a mai fost in giulgiuri si nu pentru ca sau uitat sa vada chipul Lui pe giulgiu.
Toma a avut ceva probleme pentru ca nu a crezut pana nu L-a vazut viu.

Last edited by user11; 30.12.2011 at 01:25:13.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 30.12.2011, 16:16:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de user11 Vezi mesajul
Nu degeaba scris este in Vechiul Testament sa nu ne inchinam la diverse chipuri.
Iisus a venit ca sa intareasca credinta noastra in Dumnezeu prin El, Cel Inviat, si nu prin inchinari idolesti.
Deci...chipul lui Hristos = inchinari idolesti.
Cu ocazia asta am aflat si confesiunea lui user11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Emisiuni audio/video stiintifice si culturale in limba romana UNNOOM Generalitati 3 26.11.2012 08:34:29
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 01:05:23
Raelienii - secta cu pretentii stiintifice haitchi Intrebari utilizatori 32 31.08.2010 17:01:21
Giugiul de la Torino cezar13 Despre Biserica Ortodoxa in general 81 01.07.2010 12:05:30
caut date contact guiumihai Stiri, actualitati, anunturi 5 02.09.2008 18:04:04