Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2012, 14:55:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Un pas spre viata

Acum cativa ani, in Saptamana Patimilor, intr-un ziar aparea acest anunt: "Saptamana viitoare, la Spitalul Judetean de Urgenta nu se vor efectua chiuretaje la cerere. Pentru a primi cum se cuvine cel mai important moment al trairii crestine, Invierea, in Saptamana Mare, medicii de la aceasta unitate sanitara nu vor face intreruperi de sarcina. Ca in fiecare an, ginecologii au decis sa nu efectueze avorturi, interventiile de acest gen fiind amanate, de comun acord cu pacientele, pana dupa Paste. Președintele Colegiului Judetean al Medicilor, medicul ginecolog Cristian Irimie, a declarat ca, saptamana viitoare, la Spitalul Suceava nu se vor rezolva decat urgentele, ceea ce inseamna ca intreruperile de sarcina vor fi facute doar in cazuri extreme, respectiv gravide a caror viata este pusa in pericol din cauza aparitiei unor complicatii".

Nu am mai intalnit anunturi de acest fel. Poate au fost si nu le-am vazut eu. Dar acest anunt m-a bucurat. E un pas spre viata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2012, 15:59:38
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Acum cativa ani, in Saptamana Patimilor, intr-un ziar aparea acest anunt: "Saptamana viitoare, la Spitalul Judetean de Urgenta nu se vor efectua chiuretaje la cerere. Pentru a primi cum se cuvine cel mai important moment al trairii crestine, Invierea, in Saptamana Mare, medicii de la aceasta unitate sanitara nu vor face intreruperi de sarcina. Ca in fiecare an, ginecologii au decis sa nu efectueze avorturi, interventiile de acest gen fiind amanate, de comun acord cu pacientele, pana dupa Paste. Președintele Colegiului Judetean al Medicilor, medicul ginecolog Cristian Irimie, a declarat ca, saptamana viitoare, la Spitalul Suceava nu se vor rezolva decat urgentele, ceea ce inseamna ca intreruperile de sarcina vor fi facute doar in cazuri extreme, respectiv gravide a caror viata este pusa in pericol din cauza aparitiei unor complicatii".

Nu am mai intalnit anunturi de acest fel. Poate au fost si nu le-am vazut eu. Dar acest anunt m-a bucurat. E un pas spre viata.
Foarte buna initiativa. Un semnal de alarma.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2012, 19:14:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Intortochiate sunt urzelile diavolului. Daca ar fi vorba de un razboi, iar pentru perioada Sfintelor Pasti s-ar declara armistitiu, ar fi mai ceva... Ma tem ca dupa sarbatori, cei care se indeletnicesc cu astfel de cazuri, vor trage tare sa "recupereze" pauza din Saptamana Patimilor. As fi preferat sa aud ca pentru fiecare persoana care intentioneaza sa faca un avort, sa existe o lista cat mai lunga de persoane care sa se inscrie pentru adoptia copilului nedorit. Oricum, nu stiu cate dintre acele mame vor mai dori sa-si instraineze pruncul, mai ales ca intre timp vor avea adevarate revelatii in acest sens.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2012, 20:29:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
... As fi preferat sa aud ca pentru fiecare persoana care intentioneaza sa faca un avort, sa existe o lista cat mai lunga de persoane care sa se inscrie pentru adoptia copilului nedorit.
Si mai buna initiativa!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2012, 21:14:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Astazi nu facem crime, veniti maine.

Ce e bun aici?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
saptamana patimilor

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spre moarte sau spre viata ?! alexmatei Impartasania (Taina Euharistiei) 8 11.05.2013 00:07:40
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Drumul spre rai spre_rasarit Generalitati 7 06.12.2011 18:53:28
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 16:06:40