Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 24.09.2012, 21:27:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
preotii catolici sunt mai categorici in aceasta privinta, insa preotii ortodocsi mai "intelegatori" (cel putin cei cu care am discutat eu).

si nu iti pot da dreptate, folosirea prezervativului nu este de aceeasi gravitate cu onania, care este un act nenatural.
Și uite așa evităm să dăm un răspuns concret. Eu am cerut soluții nu ocolirea răspunsului. Ești în stare să-mi dai un răspuns. Da sau nu?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 24.09.2012, 21:29:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, ca sa imi exprim acum si opinia personala, [b]masturbarea si folosirea prezervativului sunt la fel de grave in viata crestinului adult[b]:
- ambele urmaresc doar placerea actului sexual
- ambele impiedica nasterea de prunci.
De acord cu tine.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 24.09.2012, 21:34:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aici parerile medicilor sunt impartite. Unii il recomanda, altii nu
Și tu ce ai face în locul medicului? L-ai recomanda?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 24.09.2012, 21:43:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
banuiesc ca cei ce intra pe acest forum au suficienta minte sa gandesca si singuri.
Un ortodox nu alege prezervativul ca soluție. Și chiar dacă ar face-o nu ar trâmbița pe aici.

Duhovnic ai?
Reply With Quote
  #185  
Vechi 24.09.2012, 21:49:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu sunt de acord, consider ce ati scris aici ceva total neadevarat.

cum sa spuneti ca toti copiii au aceasta etapa, la 2 ani, cand se masturbeaza si daca nu trec prin aceasta etapa (deci unele exceptii !!!), nu e in regula???

eu nu am auzit de asa ceva.
probabil exista cazuri, dar sunt foarte rare.
si de ce sa fie normal ba chiar de dorit??
Lasa, nu-i nimic, am visat si eu azi-noapte... Imi cer iertare fata de tine care, desigur, te pricepi mai bine decat mine la domeniul in care am si eu cateva amarate de competente. Cat despre anna21, e alta treaba la mijloc, se pare. Ma asteptam sa cunoasca despre ce e vorba, insa o fi lipsit la cursurile cu pricina (psihologia dezvoltarii + psihologia copilului + sexologie + psihanaliza). Sau poate nu s-or fi tinut la scoala unde a studiat ea? Nu stiu. Nu-i treaba mea.
In orice caz, sunt multe carti pe piata din care se poate intelege, cine are nevoie, cum e de fapt cu dezvoltarea copiilor. Aia adevarata, studiata serios de oamenii seriosi, nu aia romantata din cartile cu basme proaste.

P.S. Cand Freud si-a publicat primul studiu cu observatii asupra sexualitatii infantile a fost exclus din corpul medical de catre protipendada pudibonda a lumii medicale vieneze. A stat pe bara ani buni, el care era la varsta de 30 ani unul dintre cei mai mari medici neurologi ai lumii. Abia apoi, cand a descoperit ca paralizia poate fi atipica si a banuit cauzele psihice ale paraliziei isterice, a inceput sa cerceteze sexualitatea pe care a gasit-o cauza unei parti din etiologia nevrozelor (lucru valabil si astazi) si, cu vremea, cu sprijinul unui alt medic genial, dr. Breuer, a reusit sa recapete o slujba etc. etc.
Ce sa-i faci, asa e cu cei care fac o jertfa pe lumea asta: au multe necazuri in lume, cum zicea Cineva, El Insusi intampinat cu multa recunotinta de cei pe care-i miluise.
Se vede treaba ca omenirea nu invata mai nimic din gafele ei trecute. O luam mereu de la capat. Stiam, ni s-a spus clar si fara dubii. Nu-i bai. Slava lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 24.09.2012, 21:56:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
m-am vorbit de rau din punctul tau de vedere. Nu toti oamenii considera folosirea prezervativului un lucru diabolic, ci doar unii
Amice, din punct de vedere a credinței tale proprii, folosirea prezervativului este sau nu păcat? Răspunde scurt cu da sau nu.

Last edited by ovidiu b.; 24.09.2012 at 21:59:38.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 24.09.2012, 22:07:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu sunt de acord, consider ce ati scris aici ceva total neadevarat.
Oare tu ești fostul user banat "profetul de carton"? Era prieten cu un penticostal al cărui poza o avea la avatar. Cornel Urs este un pastor tot de la penticostali: http://www.youtube.com/watch?v=R_EWkr3KR-g
Reply With Quote
  #188  
Vechi 24.09.2012, 22:35:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Lasa, nu-i nimic, am visat si eu azi-noapte... Imi cer iertare fata de tine care, desigur, te pricepi mai bine decat mine la domeniul in care am si eu cateva amarate de competente. Cat despre anna21, e alta treaba la mijloc, se pare. Ma asteptam sa cunoasca despre ce e vorba, insa o fi lipsit la cursurile cu pricina (psihologia dezvoltarii + psihologia copilului + sexologie + psihanaliza). Sau poate nu s-or fi tinut la scoala unde a studiat ea? Nu stiu. Nu-i treaba mea.
In orice caz, sunt multe carti pe piata din care se poate intelege, cine are nevoie, cum e de fapt cu dezvoltarea copiilor. Aia adevarata, studiata serios de oamenii seriosi, nu aia romantata din cartile cu basme proaste.

P.S. Cand Freud si-a publicat primul studiu cu observatii asupra sexualitatii infantile a fost exclus din corpul medical de catre protipendada pudibonda a lumii medicale vieneze. A stat pe bara ani buni, el care era la varsta de 30 ani unul dintre cei mai mari medici neurologi ai lumii. Abia apoi, cand a descoperit ca paralizia poate fi atipica si a banuit cauzele psihice ale paraliziei isterice, a inceput sa cerceteze sexualitatea pe care a gasit-o cauza unei parti din etiologia nevrozelor (lucru valabil si astazi) si, cu vremea, cu sprijinul unui alt medic genial, dr. Breuer, a reusit sa recapete o slujba etc. etc.
Ce sa-i faci, asa e cu cei care fac o jertfa pe lumea asta: au multe necazuri in lume, cum zicea Cineva, El Insusi intampinat cu multa recunotinta de cei pe care-i miluise.
Se vede treaba ca omenirea nu invata mai nimic din gafele ei trecute. O luam mereu de la capat. Stiam, ni s-a spus clar si fara dubii. Nu-i bai. Slava lui Dumnezeu!
:)
Trebuie sa cred in "sfantul" Freud?
Sau in psihanaliza moderna care studiaza ce? Sufletul, cumva?
Sau in dezvoltarea copiilor care poarta mostenirea grea a pacatelor parintilor?

Pot sa il cred pe parintele Arsenie Boca? Sau pe altii care nu au "competenta stiintifica" dar au autoritate duhovniceasca? Sau te scarbesc rau de tot?

18. Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Caci scris este: “Pierde-voi intelepciunea inteleptilor si stiinta celor invatati voi nimici-o”.
20. Unde este inteleptul? Unde e carturarul? Unde e cercetatorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebuna intelepciunea lumii acesteia?
Reply With Quote
  #189  
Vechi 24.09.2012, 23:12:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
Trebuie sa cred in "sfantul" Freud?
Dl Ioan Cezar este un dulce copil ponderat. Mi-a fost dat să citesc adevărate osanale
ridicate ctitorului psihanalizei, părintelui complexelor, titanului isteriei, care susțineau, fără nici urmă de probă credibilă, că Sigmund Șlomo Freud s-ar fi convertit înainte de sfârșitul vieții, devenind bun catolic.

Maestre Ioan Cezar, eu vă dovedesc, simplu, că Freud a fost un păcătos notoriu. Cu propriile arme vă dovedesc asta. Sunteți, probabil, la curent cu faptul că fuma ca un șarpe. Deci, omul comitea păcatul de moarte, incompatibil cu mântuirea, al trasului din țigară. În fond, asta ați susținut pe alt topic. Și asta ați susținut și cu ocazia unei plăcute întrevederi, când vă aflați între două țigări, explicându-mi că e un teribil păcat, pentru care însă aveți dezlegare.

Asta, ca să nu mai vorbesc de păcate care se pot ierta: amantlâc notoriu cu cumnată-sa, avorturi, invidii încă și mai notorii pe colegi.

În privința "persecuției" la care a fost supus "sfântul Sigmund Șlomo", mă amuz de ce scrieți. Spre știința celorlalți: omul s-a cărat de la spital spre a-și deschide propriul praxis. Mult mai bănos. Normal, fusese sărac, dar acum dăduse de bani. Doar s-a însurat cu nepoțica lui Ober Rabin von Hamburg. Na klar ?

S-a umplut lumea de persecutați. Îmi amintesc de cel mai mare persecutat al anilor 90. Ion Iliescu. Din funcția de mahăr al CC al PCR "eșuase" în aceea de director de editură. Ăstora să le plângi de milă, nu celor băgați la zdup cu deceniile pentru "uneltire".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.09.2012 at 23:15:11.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 25.09.2012, 00:59:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
Trebuie sa cred in "sfantul" Freud?
Sau in psihanaliza moderna care studiaza ce? Sufletul, cumva?
Sau in dezvoltarea copiilor care poarta mostenirea grea a pacatelor parintilor?

Pot sa il cred pe parintele Arsenie Boca? Sau pe altii care nu au "competenta stiintifica" dar au autoritate duhovniceasca? Sau te scarbesc rau de tot?

18. Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Caci scris este: “Pierde-voi intelepciunea inteleptilor si stiinta celor invatati voi nimici-o”.
20. Unde este inteleptul? Unde e carturarul? Unde e cercetatorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebuna intelepciunea lumii acesteia?
Vechea problema, Ana: punem conflict acolo unde nu este. Razboiul etern intre contributia parintelui psihanalizei la civilizarea omului, asa modesta cum a fost ea comparativ cu cele duhovnicesti, pe de o parte, si Biserica, pe de alta parte.
Oare nu era mai bine sa fie ars pe rug?...
Si desigur, ca sa fie balciul mare de tot, aceeasi aberatie comunista care sustine conflictul dintre stiinta si religie. In vreme ce BISERICA ORTODOXA A SUSTINUT INTOTDEAUNA STIINTA! Poftim, un exemplu dintre miile si zecile de mii: Sfantul Vasile cel Mare si indemnurile sale de a studia omul filosofia si stiintele laice. Despre carturarii ceilalti nu mai pomenesc.
Ma retrag din zbuciumul acesta, va las sa va bucurati de adevarul vostru.
Eu nu am razboi personal intre tratamentul psihanalitic al nevrozelor si al altor tulburari, pe de o parte, si lucrarea mantuitoare a Sfintei Biserici. Dimpotriva, cred ca se completeaza de minune, pentru sanatatea si implinirea vietii oamenilor.
Pe paliere distincte, desigur, tinind cont de miile de amanunte ale vietii/imprejurarilor concrete.

Last edited by ioan cezar; 25.09.2012 at 01:04:16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02