Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.05.2011, 22:32:45
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Talking

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Nu pot sa trec peste astea. am renuntat de atatea ori la ea, dar mereu intervenea ceva de mi-o scotea in cale. am schimbat atatea fete, nu rezista mai mult de cateva saptamani. toti spun ca poate nu mi-e harazita, ca Dumnezeu mi-a harazit alta, ca mi-a pregatit un viitor, ca El mi-a pregatit altceva. pai si atunci de ce ne mai rugam, pentru atatea lucruri, daca El ne-a pregatit viitorul? de ce ne mai rugam, daca totul e hotarat. atunci cand cineva drag e bolnav, de ce alergati sa va rugati, daca totul e deja hotarat? de ce s-a rugat orbul din sfanta evanghelie sa-l vindece Mantuitorul, daca Dumnezeu hotarase sa fie asa? de ce a fost inviat Lazar, daca Dumnezeu a hotarat sa moara? datorita rugaciunii. . . voia lui Dumnezeu poate fi schimbata, noi putem alege drumul in viata, avem vointa proprie. de ce unii ucid? pentru ca asa a fost voia lui Dumnezeu? nu. . . pentru ca ei au ales. . . de asta nu renunt doamna melisa, pentru ca pt mine asta inseamna credinta. . . asta inseamna Dumnezeu. . . imposibilul devenit posibil. . .
Uite, hai s-o luam mai usor..te rog incearca sa nu mai fii atat de incrancenat...tu roaga-te din tot sufletul pt.ceea ce-ti doresti, implineste cele necesare impacarii dupa cum ai fost sfatuit mai sus...si asteapta raspunsul Lui Dzeu...
....acum, ca sa mai prinzi "un pic de curaj"...eu te inteleg perfect ...sunt in starea in care te afli tu de vreo......17 ani...!!!...:..in cele din urma m-am resemnat...am acceptat ca exista iubiri imposibile!...dupa ce m-am resemnat a venit pacea in sufletul meu. Poate crezi ca nu-l mai iubesc?!
Toate ne sunt date mai ales in scop pedagogic!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.05.2011, 08:51:49
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Din proprie experienta ti-am spus, ca daca Dumnezeu nu vrea ceva, apoi nu vrea si gata! :-) Ti-am sugerat sa gandesti la aceasta varianta, nicidecum nu am vrut sa te conving sa renunti. Nu am acest drept.:-)

Este aici un thread unde este descrisa "live" , pas cu pas, povestea cutremuratoare a unei tinere credincioase care cere ajutor in rugaciune pe forum si care si-a ingrijit si iubit tanarul sot bolnav de cancer, pana la ultima lui rasuflare.La ingropat de curand.M-a impresionat peste masura si m-a lasat fara cuvinte, cand ea la un moment dat spunea asa: " Dumnezeu a ales sa nu raspunda rugaciunilor noastre pentru vindecarea trupului, cu siguranta asta e solutia benefica noua, tuturor."

Asta trebuie macar sa-ti dea de gandit..
Imi cer scuze, nu am vrut sa fiu impertinent. . . inteleg tot ce vreti sa spuneti. dar si pe forum sunt atatea relatari despre minuni cu bolnavi de cancer. . .
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.05.2011, 12:01:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Imi cer scuze, nu am vrut sa fiu impertinent. . . inteleg tot ce vreti sa spuneti. dar si pe forum sunt atatea relatari despre minuni cu bolnavi de cancer. . .
Sunt minuni, dar Dumnezeu stie de ce lasa sa faca unora minuni si de ce nu altora. Imi spunea si bunica mea, dupa ce bunicul facuse tensiunea 24 si nu mai putea sa respire, dar a scapat ca prin minune, multumita rugaciunilor ei:"rugaciunea poate sa scoata si mortii din groapa, dar daca ii era sa moara, nu se putea face nimic!" Si asta mi-a spus dupa ce a scapat, adica nu a zis niciodata: ia uite ce grozava sunt eu, mi-a ascultat Dumnezeu rugaciunea si mi-a salvat barbatul!

Dar una e viata unei persoane si alta e o problema amoroasa! Si sa nu zici ca respectiva e viata ta, ca esti dator sa Il iubesti pe Dumnezeu mai mult decat o iubesti pe ea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2014, 22:13:36
ionmares ionmares is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2014
Mesaje: 7
Implicit sI EU CU ACEIASI PROBLEMA :(

Am si eu aceiasi problema. am intalnit o fata in 2012 si am iesit impreuna (ea a fost prima fata trupeste) am stat impreuna mutati la ea acasa cu mama ei 1 an si 7 luni pana in ianuarie 2014 cand a decis ca nu ne mai potivim si ca e monotonie, si a decis sa se desparta de mine. tin sa precizez ca pe aceasta fata am iubit-o foarte mult si inca o mai iubesc si de 2 luni ma chinui sa ma impac cu ea. cand am cunoscut-o pe ea avea o gramada de datorii financiare si eu atunci lucrand ca barman in acea vara am scos o gramada de bani. am platit toate datoriile ei si pe urma ne-am angajat amandoi in acelasi loc de munca. ea nu avea net. in 2013 aprilie am decis sa ne instalam net (ea a decis mai mult ca eu nu vroiam). inainte sa ne bagam net ieseam zilnic la plimbare, jucam rummy, faceam mai multe impreuna. dupa ce a dat de facebook a inceput usor usor sa se indeparteze de viata reala si sa traiasca mai mult in cea virtuala ( nu mai avea chef de plimbari, nu mai faceam mai nimic) si aici s-a ajuns la monotonie. mama ei (tata nu mai are de 13 ani) tine cu mine si ii zice sa ne impacam ca ne potrivim si ca am facut o gramada pentru ea si ca se vede ca as face orice pentru ea. si fratele ei ii spunea sa ne impacam ca altul ca mine nu mai gaseste. acum vreau sa o impac dar parca a prins ura pe mine, parca i-ar fio facuit cineva farmece. si in momentul de fata o vad online mai mereu pe facebook. inca traieste in viata virtuala. i-am spus ca nu stie ce vrea de la viata ca eu doresc o familie alaturi de ea (la inceputul relatiei si ea dorea acelasi lucru)

Last edited by ionmares; 30.03.2014 at 22:16:54.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.03.2014, 19:17:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionmares Vezi mesajul
cand am cunoscut-o pe ea avea o gramada de datorii financiare si eu atunci lucrand ca barman in acea vara am scos o gramada de bani. am platit toate datoriile ei
E tot ce am retinut eu. Daca pentru tine asta este important si este pentru ca altfel nu mentionai asta este suficient. Si nu ca este important, dar tu, in sinea ta, ii reprosezi asta. Asa ca analizeaza-te pe tine si dupa vezi ce e de facut. Si nu astepta sfaturi de la altii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2014, 20:07:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acuma ca si solutie: daca spuneti ca o iubiti pe fata respectiva duceti-va si spunetii in fata acest lucru si intr-un mod clar si lamurit ca vreti sa fiti impreuna, indiferent de riscuri si indiferent ce ar spune altcineva. Daca spuneti ca si ea va iubesti, ar trebui sa va ierte acele greseli care ati spus ca le-ati facut (nu stiu mai exact despre ce greseli poate fi vorba ca sa-mi dau seama- sunt greseli mai mici sau mai mari) si sa vrea sa fie impreuna cu dumneavoastra!
Din ce ati spus ar fi un caz totusi fericit- cand doi oameni se iubesc cu adevarat! Era mai rau daca ea nu va iubea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.03.2014, 20:14:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acuma ca si solutie: daca spuneti ca o iubiti pe fata respectiva duceti-va si spunetii in fata acest lucru si intr-un mod clar si lamurit ca vreti sa fiti impreuna, indiferent de riscuri si indiferent ce ar spune altcineva. Daca spuneti ca si ea va iubesti, ar trebui sa va ierte acele greseli care ati spus ca le-ati facut (nu stiu mai exact despre ce greseli poate fi vorba ca sa-mi dau seama- sunt greseli mai mici sau mai mari) si sa vrea sa fie impreuna cu dumneavoastra!
Din ce ati spus ar fi un caz totusi fericit- cand doi oameni se iubesc cu adevarat! Era mai rau daca ea nu va iubea.
1. Nu te supara, dar cum ai tras concluzia ca ea il mai iubeste?
2. Daca il iubeste, de ce s-au despartit?
3. Oamenii sunt mereu subiectivi, si mai ales cand vine vorba de ce isi doresc vor vedea lucrurile asa cum vor ei. Asa ca parerea personala " da ma iubeste, dar a vrut sa se desparta de mine", de cele mai multe ori nu functioneaza.
4. Cel mai importanta lucru. Am citit acum ceva timp o chestie chiar geniala: "Daca te iubeste ai sa stii cu siguranta, daca nu te iubeste ai sa ai indoieli".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2014, 20:33:32
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Colegul care a initiat topicul doar asa a spus- "Ea ma iubea mai mult decat imi puteam imagina"! Acuma ma gandesc ca un om ar trebui sa-si dea seama cand cineva il iubeste sau nu!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.03.2014, 20:44:32
ionmares ionmares is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2014
Mesaje: 7
Implicit am revenit

in primul rand nu i-am reprosat asta cu banii ca i-am platit datoriile. o iubesc mult si nu vreau sa o supar. am prins-o discutand pe facebook cu unul care lucra la noi in acelasi colectiv dar la alta firma. ala ii propunea pe facebook sa ma insele sa iasa cu el la cafea, etc, mai pe romaneste insista ca poate pica in plasa. ea facea caterinca de el ca da ca iese, si pe urma ia zis ca ea nu alearga dupa 2 iepuri deodata (stiu asta ca ii stiam parola de facebook si ii citeam arhivele, poate e un lucru urat dar practic macar asa aflam ce tot vorbea pe net cu unul si cu altul). eu a doua zi m-am luat de baiatul acela sa o lase in pace ca eu sunt cu ea de o gramada de timp sa nu mai insiste sa ma insele. m-am luat in gura mare de fata cu cativa colegi de munca. i-am zis lucrul asta si mi-a reprosat ca nu trebuia sa fac asta ca ea asa glumeste ca e mai zapacita dar atata timp cat e intr-o relatie nu umbla dupa altii. si mi-a zis ca oricum era si monotonie (fiind iarna a fost ceva monotonie, nu aveai unde sa iesi sa te plimbi) si ca nu ne mai potriveam. Dar toate rudele ei ii spun ca ea este de vina aici xca nu trebuia sa vorbeasca pe net cu altii atata timp cat eram o familie (eram mutat la ea, munceam amandoi, ne intretineam toti 4: eu, ea, mama ei si bunica ei oarba). mama ei inca spera sa ne impacam la fel si fratele ei si alte rude.Fata mi-a bagat interdictie sa mai vin pe acasa pe la ea cat timp nu e ea acasa ca zkice ca o influentez pe mama ei. dar mama ei imi zice ca sunt binevenit oricand sa nu ma iau dupa ea. Azi fata era la munca si m-am dus la mama ei: mi-a aratat ca in spatele unei icoane atarnata pe perete a lipit o poza cu noi doi ca poate DUMNEZEU asculta ruga mea si a mamei ei. mama ei mi-a mai zis ca o sa puna si iconite sub salteaua de la pat unde doarme cu capul ca poate DUMNEZEU o sa ii lumineze mintea sa se intoarca ca eram fericiti impreuna. mai pe scurt mama ei o considera pe ea vinovata pentru despartirea noastra ca nu stie ce vrea de la viata si ca nu judeca.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.03.2014, 20:45:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Colegul care a initiat topicul doar asa a spus- "Ea ma iubea mai mult decat imi puteam imagina"! Acuma ma gandesc ca un om ar trebui sa-si dea seama cand cineva il iubeste sau nu!
Scuze, eu ma refeream la ultima postare.
Dar referitor la aceasta afirmatie, imi pare rau dar nu este asa. Am nenumarate exemple care contrazic afirmatia. Si nu vorbesc din carti. Parerea cuiva care isi doreste asta nu este relevanta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga pentru un suflet tanar!!!! ancaperluta Intamplari adevarate 4 09.03.2011 10:34:27
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 19:30:03
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 22:06:52
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14