Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.08.2011, 11:02:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi nici eu, propun să-l așteptăm cu interes pe the_Listener.
OK.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.08.2011, 12:03:51
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
N-ai înțeles nimic.
primul pas vad ca il faci .... bravo
multa iubire
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.08.2011, 12:09:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene si NOU te grabesti! Citeste din Ioan 21:1-13.Citez:
"1. După acestea, Iisus S-a arătat iarăși ucenicilor la Marea Tiberiadei, și S-a arătat așa:
2. Erau împreună Simon-Petru și Toma, cel numit Geamănul, și Natanael, cel din Cana Galileii, și fiii lui Zevedeu și alți doi din ucenicii Lui.
3. Simon-Petru le-a zis: Mă duc să pescuiesc. Și i-au zis ei: Mergem și noi cu tine. Și au ieșit și s-au suit în corabie, și în noaptea aceea n-au prins nimic.
4. Iar făcându-se dimineață, Iisus a stat la țărm; dar ucenicii n-au știut că este Iisus.
5. Deci le-a zis Iisus: Fiilor, nu cumva aveți ceva de mâncare? Ei I-au răspuns: Nu.
quote]
iara te grabesti ... of of of ..... am ingrosat anumite cuvinte
a ce iti suna cunoscut ? ce alte versete SUNT LA FEL ? ce expresie a fost folosita pentru a fi recunoscut ? etc etc etc ..... asadar inainte sa ajungem la peste , GINDESTE astea de sus .... daca era dupa ucenici NU AU PRINS NIMIC , ADICA MINCAU NIMIC .... hs ha ha
daca ai inteles aceste versete BINE trecem mai departe ... sa ma anunti cind imi dai unda verde ..... ca o sa iti explic in continuare ... ha ha ha
,multa iubire
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.08.2011, 12:31:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
"1. După acestea, Iisus S-a arătat iarăși ucenicilor la Marea Tiberiadei, și S-a arătat așa:
2. Erau împreună Simon-Petru și Toma, cel numit Geamănul, și Natanael, cel din Cana Galileii, și fiii lui Zevedeu și alți doi din ucenicii Lui.
3. Simon-Petru le-a zis: Mă duc să pescuiesc. Și i-au zis ei: Mergem și noi cu tine. Și au ieșit și s-au suit în corabie, și în noaptea aceea n-au prins nimic.
4. Iar făcându-se dimineață, Iisus a stat la țărm; dar ucenicii n-au știut că este Iisus.
5. Deci le-a zis Iisus: Fiilor, nu cumva aveți ceva de mâncare? Ei I-au răspuns: Nu.
quote]
iara te grabesti ... of of of ..... am ingrosat anumite cuvinte
a ce iti suna cunoscut ? ce alte versete SUNT LA FEL ? ce expresie a fost folosita pentru a fi recunoscut ? etc etc etc ..... asadar inainte sa ajungem la peste , GINDESTE astea de sus .... daca era dupa ucenici NU AU PRINS NIMIC , ADICA MINCAU NIMIC .... hs ha ha
daca ai inteles aceste versete BINE trecem mai departe ... sa ma anunti cind imi dai unda verde ..... ca o sa iti explic in continuare ... ha ha ha
,multa iubire

Of, of, of...cine se grabeste!?Daca carnea e interzisa, cum se face ca Hristos i-a indemnat sa manace ceva ce este interzis tot de el ca Dumnezeu? De ce nu i-a indemnat sa mance doar paine caci au gasit si paine nu doar peste pus peste jar cand s-au intors la tarm...ha.ha.ha...tu care esti un adept al postului ii indemni pe altii sa "spurce" cu carne?Ma dezamagesti prietene vegetarian!Adica dupa logica ta, daca cineva nu manaca nimic o noapte intrega in postul pastelui si flamanzeste tu ii dai carne sau branza (alimente interzise de biserica in post) ca sa-si potoleaca foamea? Ha,ha,ha...Multa iubire!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.08.2011, 12:42:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Of, of, of...cine se grabeste!?Daca carnea e interzisa, cum se face ca Hristos i-a indemnat sa manace ceva ce este interzis tot de el ca Dumnezeu? De ce nu i-a indemnat sa mance doar paine caci au gasit si paine nu doar peste pus peste jar cand s-au intors la tarm...ha.ha.ha...tu care esti un adept al postului ii indemni pe altii sa "spurce" cu carne?Ma dezamagesti prietene vegetarian!Adica dupa logica ta, daca cineva nu manaca nimic o noapte intrega in postul pastelui si flamanzeste tu ii dai carne sau branza (alimente interzise de biserica in post) ca sa-si potoleaca foamea? Ha,ha,ha...Multa iubire!
nu te grabi ....
ai inteles cuvintele de mai sus ingrosate ? trecem mai departe ? imi dai unda verde?
multa iubire
ps stai linistit ca dupa ce rezolvam cu pestele SA IMI ADUCI TU VERSETE UNDE IISUS A MINCAT CARNE ..... si ma refer la aia pe care o mincati voi ... atunci sa te vad ,,, dar momentan sa ramanem la oile noastre
multa iubire

Last edited by the_Listener; 06.08.2011 at 12:51:36.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.08.2011, 15:27:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu te grabi ....
ai inteles cuvintele de mai sus ingrosate ? trecem mai departe ? imi dai unda verde?
multa iubire
ps stai linistit ca dupa ce rezolvam cu pestele SA IMI ADUCI TU VERSETE UNDE IISUS A MINCAT CARNE ..... si ma refer la aia pe care o mincati voi ... atunci sa te vad ,,, dar momentan sa ramanem la oile noastre
multa iubire
Am inteles ceea ce ai vrut sa zici prin cuvintele ingrosate de mai sus.Sa rezolvam cu pestele mai intai.Ai unda verde.Multa iubire!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.08.2011, 19:38:23
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Am inteles ceea ce ai vrut sa zici prin cuvintele ingrosate de mai sus.Sa rezolvam cu pestele mai intai.Ai unda verde.Multa iubire!
asadar pina unde m-am oprit o singura concluzie este trasa ... apostolii nu aveau nimic de mincare ....
atunci a intervenit IISUS ... sa retii acest aspect .... si sa vedem ce se intimpla
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla.

CE SPUNE ACEST VERSET ? ce parere ai ? si uite daca tu nu intelegi , las un pic de timp si celorlalti ortodocsi sa imi spuna ....
este un verset deosebit din punctul meu de vedere , tu nu crezi ?
multa iubire
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.08.2011, 20:00:47
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Ma mir ca lumea nu pricepe cand sunt lucruri asa de simple.
Nu era prima oara cand Iisus le zicea sa arunce mreaja in partea dreapta.
O mai facuse o data la inceputul slujirii lui.
Acum fiind a doua oara e clar: nu era vorba despre pesti ci de ardei capia.

E un verset foarte deosebit care arata similitudinea pana la identificare intre pesti si ardei capia.

Fiindca nu aveau de mancare, altfel ar fi tinut post.
Pentru ca nu aveau de mancare, era corect sa manance pesti (carne) care de fapt insemna: ardei copti pe gratar. Si paine, care nu e interzisa.

Multa iubire
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.08.2011, 20:47:23
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Ma mir ca lumea nu pricepe cand sunt lucruri asa de simple.
Nu era prima oara cand Iisus le zicea sa arunce mreaja in partea dreapta.
O mai facuse o data la inceputul slujirii lui.
Acum fiind a doua oara e clar: nu era vorba despre pesti ci de ardei capia.

E un verset foarte deosebit care arata similitudinea pana la identificare intre pesti si ardei capia.

Fiindca nu aveau de mancare, altfel ar fi tinut post.
Pentru ca nu aveau de mancare, era corect sa manance pesti (carne) care de fapt insemna: ardei copti pe gratar. Si paine, care nu e interzisa.

Multa iubire
mai straduieste-te ---- hai ca stiu ca poti si mai bine de atit
multa iubire
Reply With Quote
  #110  
Vechi 06.08.2011, 21:06:06
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Pestii nu sunt ardei capia??????
Nu mai incerc, ma dau batut. Nu stiu ce ai putea crede tu ca sunt pestii .
Hai sa mai fac o incercare: versetul ne spune ca pestii sunt gogosari?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20