Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2010, 19:24:22
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Smile Interpretarea viselor

---------------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:13:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2010, 19:35:56
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

In primul rand noi nu trebuie sa interpretam visele . Majoritatea viselor sunt de la diavol , rare sunt visele dela bunul Dumnezeu .
Cel rau asta vrea sa faca , sa ne faca pe noi sa credem in vise : " uite ca am visat si asa s-a si intamplat" si sa ne amagim cu acestea .Visul tau cel mai bine il vorbesti cu duhovnicul tau , asa cum am facut si eu cand am avut un vis ce m-a pus pe ganduri .
Incearca sa-ti cureti mintea , sa te rogi si toate vor fi bune !

Asa sa ne ajute Dumnezeu ! Sper sa-ti fi fost de folos , Sebastian .
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2010, 19:40:18
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Wink

---------------------------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:13:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2010, 21:14:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

visele sunt de trei feluri:de la Dumnezeu(cele mai rare), de la lume(cele mai dese), de la diavol.
cele de la lume se refera la faptulca omul viseaza tot ce il preocupa, visul este strans legat de activitatea lui zilnica, sua de ganduriel lui , aspiratiile lui.
visele de la Dumnezeu prezinta, de cele mai multe ori caracteristica ca se repeta intr-o forma asemanatoare(vezi visul lui Iosif din vt). acestea r putea fi considerate un dar de la Dumnezeu de a prevesti evenimentele viitoare.
visele de la diavol au scopul de a te inspiamanta, de a-ti crea temeri, de a-ti slabi credinta, de a te infricosa.dar cu rugaciune si sustinere in rugaciune din aprtea duhovnicului dispar si acestea
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2010, 21:54:27
silvana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit din nou acest subiect!

De vrei mai multe pe aceasta tema,citeste postarile de la rubrica Generalitati-la pagina 77-silana,topicul ''vise'',la pag.23 topicul floriscai ''crucea lui iisus sa intre in tine!",la pag 21 topicul floriscai ''despre vise",la pag 26,topicul carmenutzei005,la pag 12 topicul despre visele cu ingeri ale lui wtc_karunesh.e hilar sa crezi ca visele sunt doar de la diavol si ca Dumnezeu da vise rar de tot etc.citeste experientele reale ale unora si vei vedea ca viata bate citatele din sfintii parinti despre vise!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2010, 13:21:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/editoriale/70271-visele

Sfantul Ioan Scararul spune :" cela ce tutror visurilor si vedeniilor nu crede, filosof duhovnicesc este."


Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2010, 13:46:14
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
visele de la diavol au scopul de a te inspiamanta, de a-ti crea temeri, de a-ti slabi credinta, de a te infricosa.dar cu rugaciune si sustinere in rugaciune din aprtea duhovnicului dispar si acestea
Intradevar, "de a-ti slabi credinta", pentru ca cei care ajung sa creada in vise (de ex considerandu-le premonitorii sau "premonitii), in loc sa se increada in puterea si grija Lui Dumnezeu fata de noi, se incred in visele proprii. In loc sa-si puna nadejdea si increderea in Dumnezeu, isi pun increderea in "mesajele" din vise. In loc sa se lase in voia Lui Dumnezeu, se lasa in voia viselor. Asa ajung dependenti de visele lor (de interpretarea viselor lor). Astfel vrajmasul ii face dependenti lui.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2010, 19:28:55
silvana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit chiar?

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Intradevar, "de a-ti slabi credinta", pentru ca cei care ajung sa creada in vise (de ex considerandu-le premonitorii sau "premonitii), in loc sa se increada in puterea si grija Lui Dumnezeu fata de noi, se incred in visele proprii. In loc sa-si puna nadejdea si increderea in Dumnezeu, isi pun increderea in "mesajele" din vise. In loc sa se lase in voia Lui Dumnezeu, se lasa in voia viselor. Asa ajung dependenti de visele lor (de interpretarea viselor lor). Astfel vrajmasul ii face dependenti lui.
Serios?Daca IOsif,tatal pamantesc al lui Iisus gandea ca tine azi acest forum nu exista,nu exista nici crestinism si ne-am fi inchinat la idoli.Daca Iosif nu ar fi ascultat sfatul ingerului din vis de a fugi in Egipt din calea lui Irod -pe motiv ca visul e de la diavol,astazi ai fi fost pe ce forum?Sunt exemple clare si in Noul Testament si in cel Vechi ca visele indruma in unele cazuri si chiar vin de la Dumnezeu,dar pe majoritatea crestinilor ii apuca nostalgia ce l-a lovit in moalele capului pe Simeon Stalpnicul cand a afirmat ce s-a citat cu 2 posturi mai sus!!De unde stim ca ce a afirmat Simeon Stalpnicul a fost propria lui parere sau a fost inspirat de la Dumnezeu?Ca daca e propria lui parere si cred ca e,nici nu merita bagat in seama!Dumnezeu nu ii putea baga in cap asa ceva cand avem in Vechiul Testament visele interpretate de proorocul Daniel,de pilda,unde erau legitime si visele si talmaciul.Brusc,cu Simeon Stalpnicul si altii,nu mai sunt.Inseamna ca erau eretici,contestau insasi esenta crestinismului,adica scriptura!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2010, 19:30:54
silvana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mea culpa

Rectific:Ioan Scararul,nu Simeon Stalpnicul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.01.2010, 19:48:00
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Lightbulb

--------------------------------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:14:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
Talmacirea viselor Don_Juan Generalitati 7 04.09.2010 14:56:33
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 16:01:56