Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2008, 11:42:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vad ca cifrele au devenit motiv de poticnire pentru unii.
Daca nu va place sa cititi rugaciunile si acatistele de un numar de ori, cititi cat vreti. Ne dam cu parerea de cum ne placa, cum ne convine, dar nu tinem cont de cate ori trebuie. Avem si aici liberul arbitru si putem face cum ne place. Totul e sa ne rugam, si sa nu uitam ca in Postul Pastelui cititm Rugaciunea lui Efrem Sirul:

" Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, aliubirii de stapanire si al grairii in desert nu mi-l da mie.

Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, darauieste-l mie, robul Tau.

Asa, Doamne, Imparate daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele, si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2008, 12:39:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anca, bine ar fi ca neincetat sa rostim ceva bun catre Dumnezeu. Eu stiu ca prin rugaciune ne intalnim cu Dumnezeu. Dar locul in care ne intalnim cu Dumnezeu este locul in care ne intalnim cu noi insine. Si cata vreme nu sunt scoase din noi rautatile, nu ne putem intalni cu Dumnezeu. Acest lucru mi se pare a fi cel mai important.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2008, 12:44:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pot decat sa-ti dau dreptate, costel. Daca implinim cele ale postului, atunci ne vom curati de multe pacate. Iar partea cea mai buna a postului este Impartasania cu Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.03.2008, 13:02:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Acatistul Sfintelor si Mantuitoarelor Patimi ale Domnului nostru Iisus Hristos , este ajutator si datator de pocainta, umilinta si iertare de pacate. Acest Acatist se citeste cu precadere in Sfantul si marele Post al Pastelui.Este aducator de lacrimi si zdrobire de inima .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.03.2008, 13:15:00
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Cel ce posteste cu adevarat este acela ce nu se cunoaste ca posteste.:) Postul placut Lui Dumnezeu aduce atata bucurie pe fata si in trup incat slabiciunea si uscaciunea provocata de metanii si putina mancare se transforma in voiciune si jertfa pentru frati. Mai adesea trebuie facuta milostenia sufleteasca decat cea trupeasca. Aceea nu este vazuta decat de Ziditorul nostru care pe toate cele ascunse ale noastre le vede. Nu va afisati in fata fratilor vostri ca postiti ca nu cumva sa va luati plata voastra inca de pe pamant. Dumnezeu nu inseamna pravila Dumnezeu este iubire. Aceasta sa ne fie fapta cea de capatai a postului mare, nu vorbirea despre Dumnezeu ci vorbirea cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.03.2008, 13:35:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da, ai dreptate Alina, dar cam greu a vorbi cu Dumnezeu pe forum ci mult si cel mai indicat de a vorbi aici despre Dumnezeu. Dar caile noastre mult s-abat prin starea noastra pacatoasa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.03.2008, 13:51:19
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

eu una nu cred in aceasta reteta ,,sa fim mai buni ,ca suntem in post',pe urma dupa ce trece postul ce sa facem ,sa ne injuram,sa ne uram ,a fim lacomi,rai ,zgarciti,etc?eu cred ca e bine sa fim buni si milosi tot timpul cu cei in nevoi,acestia au nevoie de mangaiere si milostenie mereu ,nu numai cand suntem in post si pe urma sa-i uitam.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.03.2008, 14:15:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
eu una nu cred in aceasta reteta ,,sa fim mai buni ,ca suntem in post',pe urma dupa ce trece postul ce sa facem ,sa ne injuram,sa ne uram ,a fim lacomi,rai ,zgarciti,etc?eu cred ca e bine sa fim buni si milosi tot timpul cu cei in nevoi,acestia au nevoie de mangaiere si milostenie mereu ,nu numai cand suntem in post si pe urma sa-i uitam.
Exact Monica, asta am subliniat si eu ceva mai sus, altfel se simte un aer de fatarnicie . Sa fim in continuitate si in constanta in crediinta noastra fara a face falsa parada in perioada postului. Cel mult in aceasta perioada fiecare sa-si faca propria evaluale a celor bune si a celor mai putin bune savarsite pe drumul greu si anevoios al pocaintei, dar nu lipsit de satisfactii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.03.2008, 15:53:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Monica, aici este tristetea ca de multe ori tinem post si tot saraci ramanem in ceea ce priveste viata dumnezeiasca. Nu ar fi rau daca in timpul postului am fi altfel, mai buni, mai iubitori, etc. Postul, ne cere sa fim altfel, sa devenim cat mai vrednici sa ne impartasim. Rau este - daca dupa acesta perioada nu mai sunt macar ca in post si revin la vechiul chip dinainte de post.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.03.2008, 16:12:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Spunea Sfantul Maxim Marturisitorul: "Toate se cer dupa Hristos: cruce, mormant si inviere ". Prin post ne rastignim si inviem impreuna cu Hristos,in sens mistic. Este timpul, in acest post, sa rastignim patimile pentru ca sa rasara virtutile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ungreier Generalitati 34 21.03.2012 13:26:19
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 20:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 11:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 00:23:38