Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2010, 22:39:30
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Question Scoaterea Epiclezei

Am aflat de la un parinte ca in curand vor sa scoata epicleza din timpul Sfintei Liturghii, pentru a asemana Biserica Ortodoxa mai mult cu cea catolica, sau mai bine zis: pentru a converti si catoliciza Biserica Ortodoxa la papalitatea vaticăneană... Aceasta informatie m-a uimit. Acel moment din cadrul Sfintei Liturghii este cel mai important!!! Nu dureaza decat 5 minute; insa, ei vor sa o scoata pe motiv de "slujba e prea lunga" iar omul de rand va crede. Catolicii au renuntat la epicleza inca de la separarea de Biserica Ortodoxa de Rasarit, si si-au format rituri si stiluri dupa bunul plac. Mai mult, catolicii au impus cu forta trecerea la religia lor in vremurile mitropolitilor Iorest si Sava, dar nu numai, si mai ales nu numai la noi in partea Ardealului, ci si in alte state, cunde ierarhia papala, fiind inca neaparute drepturile omului, porunceau misionarilor lor, majoritatea oameni cu functii, gulere, deoratii si manusi, care sa ii omoare pe cei ce nu vor trece la catolicism. Deci, cum vor ei sa dizolve traditia si invatatura Ortodoxa, prin cel de-al 8-lea Sinod Ecumenic si primul Ecumenist, scotand epicleza, care defapt este momentul cand se coboara Sfantul Duh peste Sfintele Daruri si le preface in chip nevazut TRUPUL SI SANGELE DOMNULUI??! Cum ar ingrazni sa schimbe aceasta traditie si sa o lepede? Pentru faptul ca ei cauta sa apere Ortodoxia, sau pentru ca au facut din Biserica o sclavie papala??? Sau vor sa recunoasca dreptul ca "papa catolic" sa fie intaistatatorul si peste ortodocsi???...

Stiti ceva despre scoaterea epiclezei? Ce parere aveti?

Last edited by adelin; 24.01.2010 at 23:16:07.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2010, 22:51:43
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

ei pot da ce "lege" vor,dar nu cred ca preotii vor asculta,nu ii verifica nimeni ce spun la slujba.Nu cred ca vor scoate Epicleza.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2010, 23:01:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit preotii si scurtarea slujbelor

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
nu ii verifica nimeni ce spun la slujba.
asta este o arma cu 2 taisuri.

recent, printr-un concurs de imprejurari mi s-a cerut sa ajut la strana si urmarind dupa carte, am avut ocazia sa vad peste cate rugaciuni se "sare" de dragul economiei de timp.

Totusi, peste Epicleza nu cred ca se va "sari" vreodata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2010, 23:03:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Am aflat de la un parinte ca in curand vor sa scoata epicleza din timpul Sfintei Liturghii, pentru a asemana Biserica Ortodoxa mai mult cu cea catolica, sau mai bine zis: pentru a converti si catoliciza Biserica Ortodoxa la papalitatea vaticăneană... Aceasta informatie m-a uimit. Acel moment din cadrul Sfintei Liturghii este cel mai important!!! Nu dureaza decat 5 minute; insa, ei vor sa o scoata pe motiv de "slujba e prea lunga" iar omul de rand va crede. Catolicii au renuntat la epicleza inca de la separarea de Biserica Ortodoxa de Rasarit, si si-au format rituri si stiluri dupa bunul plac. Mai mult, catolicii au impus cu forta trecerea la religia lor in vremurile mitropolitilor Iorest si Sava, dar nu numai, si mai ales nu numai la noi in partea Ardealului, ci si in alte state, cunde ierarhia papala, fiind inca neaparute drepturile omului, porunceau misionarilor lor, majoritatea oameni cu functii, gulere, deoratii si manusi, care sa ii omoare pe cei ce nu vor trece la catolicism. Deci, cum vor ei sa dizolve traditia si invatatura Ortodoxa, prin cel de-al 8-lea Sinod Ecumenic si primul Ecumenist, scotand epicleza, care defapt este momentul cand se coboara Sfantul Duh peste Sfintele Daruri si le preface in chip nevazut TRUPUL SI SANGELE DOMNULUI??! Cum ar ingrazni sa schimbe aceasta traditie si sa o lepede? Pentru faptul ca ei cauta sa apere Ortodoxia, sau pentru ca au facut din Biserica o sclavie papala??? Sau vor sa recunoasca dreptul ca "papa catolic" sa fie intaistatatorul si peste ortodocsi???...

Stiti ceva despre scoaterea epiclezei? Ce parere aveti?
Stai, ce te ambalezi asa?? Parerea mea este ca sunt barfe nefondate si fara scrupule si cu scopul de a arunca noroi.
Cine a spus ca s-ar putea sa se intample asa ceva? "Un parinte' nu e relevant...

Apoi catolicii chiar au o rugaciune comparabila cu epicleza, care e chiar mai lunga. Diferenta dintre catolici si ortodocsi este momentul in care are loc transformarea. Este cand spune preotul "Luati, mancati..." (catolici), sau in timpul epiclezei (ortodocsi), deci controversa nu este daca este sau nu rugaciunea epiclezei.

Pentru a se scurta Sf Liturghie am observat ca la patriarhie de multe ori nu se mai zic ecteniile pentru adormiti si ecteniilor celor chemati, care oricum nu au prea mult sens astazi, incat se trece aproape direct de la predica la heruvic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2010, 23:08:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Ce este epicleza? Este o rugaciune din altar sau ce?
Am rugamintea ca atunci cand folsoiti termeni speciali biseicesti sa spuneti si ce inseamna, ca sa priceapa toti.
2. Ce rugaciuni se sar Mirela? Sunt chiar curioasa.
3. Ectenia celor chemati si mie mi se pare inutila in ziua de azi.
4. Ectenia mortilor - nu pot sa ma pronunt.
La noi este si mai si: sunt duminici in care in aceeasi slujba se canta si ecteniile mortilor, vesnica pomenire si la sfarsit avem si slujba de pomenire. Deci suntem la dublu.
Dar n-am voie sa spun nimic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2010, 23:13:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Epicleza=rugaciunea de invocare a Sf Duh prin care cinstitele daruri devin Insusu Trupul si Sangele Mantuitorului nostru. Este spusa de preot in altar in timp ce strana cante "Pe Tine Te laudam...", desi rugaciune care se spune in taina, la unele biserici parintele o spune destul de tare cat sa o auda foarte bine si credinciosii.
"Încă aducem Ție această slujbã duhovnicească și fără de sânge, și Te chemăm, Te rugăm și cu umilință la Tine cădem: Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi și peste aceste Daruri, ce sunt puse înainte.
Și fă, adică, pâinea aceasta, Cinstit Trupul Hristosului Tău (Amin)
Iar ceea ce este în potirul acesta, Cinstit Sângele Hristosului Tău. (Amin)
Prefăcându-le cu Duhul Tău cel Sfânt. (Amin, Amin, Amin )
Pentru ca să fie celor ce se vor împărtăși, spre trezirea sufletului, spre iertarea păcatelor, spre împărtășirea cu Sfântul Tău Duh, spre plinirea împărăției cerurilor, spre îndrãznirea cea către Tine, iar nu spre judecată sau spre osândă."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2010, 23:23:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Dar ce,se poate umbla la cartile de cult asa usor?Prin circulare transmise pe fax?
Pot schimba cel mult 1 cuvant/secol din slujbaa,dar nu sa scoata cea mai importanta rugaciune,din Liturghie.
Eu chiar nu inteleg aceasta optica.Adica guvernul ala mondial,face si drege,si la Patriarhie este doar o adunatura de distrugatori,care nu vor decat sa ingroape Traditia cea milenara.
Dar chiar credeti ca oamenii aia,care sunt chiar parintii si arhiereii vostri,nu au aceasi respect ca si voi pentru biserica noasttra?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2010, 23:28:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu s-a scos mai frate nicio epicleza.
In BOR este chiar un curent care foloseste Sfinte Carti liturgice vechi si nu are nimeni nimic cu dansii.

Last edited by mihailt; 24.01.2010 at 23:32:11.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2010, 23:43:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mi se pare aberant, dar de scos se tot scot foarte multe rugaciuni. Imaginati-va ca intr-o biserica din cartier, slujba incepe la 8 si se termina la 10,45 (si lumea tot se inghesuie la miruit, ca, deh, au stat mult in picioare), iar intr-alta, tine de la 8,00 pana la 12, 00. Eu una prefer sa ascult o slujba cat mai completa, mai ales ca nu vin acolo de la 8, ci de la 9,45-10...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2010, 00:00:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este uimposibil sa se scoata epicleza. Nimeni nu s-ar gandi la asa ceva, este precis un zvon aparut dintr-o neintelegere.
E ca si cum ai vrea sa amputezi pe cineva de schelet ca sa cantareasca mai putin.
:-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea omului inaintea animalului Man Teo Generalitati 12 25.07.2011 14:53:39
Propuneti scoaterea filoZofiei gata cu joaca Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 09.01.2011 23:09:28